Adwokat chciała przekupić koleżankę. Ma iść do więzienia

TVN24

tvn24Wyrok zapadł w Sądzie Okręgowym w Poznaniu (nagranie archiwalne)

Dwa lata więzienia za obietnicę 200 tysięcy łapówki - Sąd Okręgowy w Poznaniu wydał prawomocny wyrok w procesie wrocławskiej adwokat Anny D. Kobieta ma też pięcioletni zakaz wykonywania zawodu adwokata.

W listopadzie 2016 r. adwokat Anna D. spotkała swoją koleżankę ze studiów, która pracowała jako asystentka prokuratorska w Dolnośląskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu.

Kobietę interesowało, kiedy śledczy planują zatrzymać jej klienta, Romualda Ś., twórcę koncernu medycznego PCZ, oskarżonego o oszustwa sięgające 80 milionów złotych i kierowanie grupą przestępczą. Adwokat zaoferowała koleżance w zamian za tę informację 200 tysięcy lub mieszkanie.

Pracowniczka prokuratury poinformowała przełożonych. Ci z kolei uruchomili Centralne Biuro Antykorupcyjne. Agenci rozpoczęli operację specjalną, w ramach której chcieli m.in. sprawdzić, kto rzeczywiście stoi za propozycją korupcyjną składaną przez prawniczkę. Ostatecznie Anna D. została zatrzymana w maju 2017 r. Śledztwo trafiło do Rzeszowa. Kobieta usłyszała zarzut dwukrotnego złożenia propozycji korupcyjnej. Obrona próbowała tłumaczyć, że propozycja była formą żartu. Sąd nie uznał tych argumentów i aresztował kobietę.

Dwa lata więzienia i grzywna

W październiku 2018 r. Sąd Rejonowy w Lesznie uznał, że Anna D. nie złożyła, a usiłowała złożyć propozycję korupcyjną. I w związku z tym wyrok orzeczony przewidywał rok więzienia w zawieszeniu na rok i 17,5 tysiąca złotych grzywny. Przeciwko takiemu wyrokowi zdecydowanie apelowała prokuratura.

Dwa tygodnie temu Sąd Okręgowy w Poznaniu uznał argumenty prokuratury. Adwokat Anna D. została uznana za winną złożenia propozycji korupcyjnej i skazana na dwa lata bezwzględnego więzienia. Ma też zapłacić 17,5 tysiąca złotych. Wyrok jest prawomocny.

Autor: SZJ/adso / Źródło: tvn24.pl