Tak wyglądała sejmowa debata o aborcji 

Źródło:
TVN24, PAP
Żukowska: chciałabym, żebyśmy znowu zaczęli mówić o kobietach
Żukowska: chciałabym, żebyśmy znowu zaczęli mówić o kobietach TVN24
wideo 2/10
Żukowska: chciałabym, żebyśmy znowu zaczęli mówić o kobietach TVN24

Sześć godzin dyskusji, wiele ostrych wypowiedzi, chwile napięć i perspektywa na dalszą pracę nad wszystkimi projektami, prawdopodobnie już w komisji nadzwyczajnej. Tak wyglądała sejmowa debata w sprawie aborcji. W zdecydowanej większości głos w jej trakcie zabierały kobiety, bo to ich prawa i możliwość dokonywania wyboru były centralnym elementem dyskusji, chociaż nie zabrakło także głosów o "zabijaniu" dzieci i o "aborcjonistach". Prezentujemy najważniejsze momenty debaty.

Tak relacjonowaliśmy sejmową debatę w sprawie aborcji w tvn24.pl

1. Cztery projekty w sprawie aborcji

W czwartek posłowie i posłanki debatowali nad czterema projektami ustaw. Dwa projekty w listopadzie złożyła Lewica: jeden z nich częściowo depenalizujący aborcję i pomoc w niej, drugi umożliwiający przerwanie ciąży do końca 12. tygodnia jej trwania.

Kolejny projekt, który został zgłoszony przez grupę posłów klubu Koalicji Obywatelskiej, wpłynął do Sejmu pod koniec stycznia. Zgodnie z nim, kobieta w ciąży ma prawo do świadczenia zdrowotnego w postaci przerwania ciąży w okresie pierwszych 12 tygodni jej trwania.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Boję się być w ciąży, bo dziewczyny w moim wieku umierają"

Ostatni projekt w tej sprawie został złożony pod koniec lutego przez przedstawicieli Trzeciej Drogi (PSL i Polska 2050). Zaproponowana przez TD nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny i ochronie płodu ludzkiego przywraca stan prawny sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku, a więc przesłankę do przerwania ciąży, gdy "wyniki badań wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkich i nieodwracalnych wad płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kto powinien umrzeć, gdy dwoje ludzi tonie, a koło ratunkowe jest jedno?

2. Wybór kobiety, jej zdrowie i życie - argumenty koalicji rządzącej

W debacie, po stronie koalicji rządzącej i wnioskodawców, głos zabierały przede wszystkim posłanki, głosy posłów były tutaj w zdecydowanej mniejszości.

Przedstawicielki Lewicy, Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi, w swojej argumentacji podkreślały przede wszystkim to, że kobiety mają prawo wyboru, a - jak mówiła przewodnicząca klubu Lewicy Anna Maria Żukowska - "starsi panowie w garniturach nie będą mówić kobietom, co mają robić ze sobą". Akcentowały także prawa kobiet w takiej sytuacji. - Kobieta jest podmiotem tej debaty. Nie politycy, nie ich sumienia - wskazywała ministra do spraw równości Katarzyna Kotula (Lewica).

I podkreślała, że projekt umożliwiający przerwanie ciąży do końca 12. tygodnia jej trwania "daje prawo do aborcji, nie obowiązek". - I to kobieta sama w swoim sumieniu musi mieć możliwość zdecydowania o tym, czy z tego prawa skorzystać, czy też nie - dodała.

Także Monika Rosa z klubu KO, mówiąc o projekcie jej klubu, wskazywała, że daje on Polkom "wolny wybór".

Przedstawicielki klubów koalicji rządzącej podkreślały także wagę zdrowia i życia, a tym samym bezpieczeństwa kobiet. Kotula mówiła, że "życie i zdrowie kobiet jest ważniejsze niż każda polityczna bitwa". 

Żukowska: chciałabym, żebyśmy znowu zaczęli mówić o kobietach
Żukowska: chciałabym, żebyśmy znowu zaczęli mówić o kobietach TVN24

Posłanka klubu Lewicy Dorota Olko, prezentując projekt, który częściowo depenalizuje aborcję, wskazywała, że wykreślenie z Kodeksu karnego zapisów o karze więzienia za pomoc w aborcji to "pierwszy, niezbędny krok do bezpieczeństwa kobiet w ciąży w naszym kraju".

Temat bezpieczeństwa kobiet podnosiła także wicemarszałkini Sejmu Monika Wielichowska. Uzasadniając projekt Koalicji Obywatelskiej zapewniający kobietom prawo do przerywania ciąży, mówiła, że kobiety w Polsce wciąż "są w bardzo niebezpiecznym momencie", ponieważ "nadal są uwięzione w strachu, w przymusie i zakazach, nadal skazane są na podziemie aborcyjne, bo państwo zawodzi, bo politycy zabrali kobietom wolność".

Ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego Agnieszka Buczyńska (Polska 2050) mówiła natomiast, że musi skończyć się "zmuszanie kobiet do heroizmu" i że musi nastąpić "koniec z lękiem przed zajściem w ciążę".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Cztery projekty ustaw w sprawie aborcji. Co zawierają

Katarzyna Ueberhan z Lewicy mówiła, że "zakaz aborcji w Polsce nie działa". - Obowiązujący fałszywy, zakłamany kompromis pozbawiający nas podstawowych praw, prawa do decydowania o sobie nie działa. Aborcja była, jest i będzie. Jedna na trzy kobiety w Polsce miała aborcję Jestem jedną z nich - powiedziała.

Ueberhan: Zakaz aborcji w Polsce nie działa. Aborcja była, jest i będzie
Ueberhan: Zakaz aborcji w Polsce nie działa. Aborcja była, jest i będzieTVN24

3. Trzecia Droga chce referendum, są głosy sprzeciwu

Przedstawicielki Trzeciej Drogi wskazywały, że w sprawie zmian w prawie aborcyjnym powinno przeprowadzić się referendum.

- Uważamy, że do zakończenia sporu trwającego od ponad 30 lat w tym obszarze powinniśmy uzyskać silny mandat społeczeństwa do wprowadzenia oczekiwanych zmian. Polki i Polacy tego oczekują - przekonywała Wioleta Tomczak z Polski 2050.

Ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska z Polski 2050 dodała, że chociaż sama osobiście jest za liberalizacją prawa aborcyjnego do 12. tygodnia na wzór niemiecki, to jest też za tym, żeby poddać to rozwiązanie pod referendum aborcyjne.

Jednak Wanda Nowicka z klubu Lewicy stwierdziła, że jej klub nigdy nie poprze powrotu do zakazu aborcji z 1993 roku i że nie poprze też referendum w sprawie aborcji.

Burzliwa debata w sprawie aborcji. Fragmenty wypowiedzi
Burzliwa debata w sprawie aborcji. Fragmenty wypowiedziTVN24

4. "Aborcjoniści" i "zabijanie" - głosy z PiS i Konfederacji

W debacie aktywnie uczestniczyli przedstawiciele klubu Konfederacji.

Głos zabrała między innymi Karina Bosak, żona wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Bosaka. Kilkukrotnie w swojej wypowiedzi użyła słowa "aborcjoniści" i argumentowała, że pomysłodawcy zmian nie mówią w imieniu wszystkich kobiet.

Według Kariny Bosak najczęstszą odpowiedzią kobiet pytanych o to, dlaczego zdecydowały się na aborcję, jest to, że nie miały innego wyboru. - W całej tej debacie kobiety traktowane są przedmiotowo, wykorzystywane instrumentalnie przez aborcjonistów - powiedziała.

- Stoję dzisiaj przed wami, bo cała dyskusja jest mi niezwykle bliska. Jako matka trójki małych dzieci, jako kobieta, która weszła do Sejmu parę dni przed porodem, i która w tej izbie, przy was, karmiła noworodka, wiem, jakie to jest poświęcenie być matką i jak często może się to wydawać nie do pogodzenia z innymi planami życiowymi - mówiła posłanka. Po zakończeniu przemówienia otrzymała owacje na stojąco od posłów swojej partii.

Karina Bosak: nie "twoje ciało, twój wybór", ale "twoje ciało, twój problem"
Karina Bosak: nie "twoje ciało, twój wybór", ale "twoje ciało, twój problem" TVN24

CZYTAJ TEŻ: Karina Bosak zabrała głos w sprawie aborcji. Owacje na stojąco od posłów Konfederacji

Karinie Bosak odpowiedziała wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy.

- Pani Karina Bosak powiedziała, że jest matką trójki dzieci i to jest wielkie poświęcenie, że ona przychodzi tutaj i karmi dziecko. To był pani wybór. Proszę nie robić z siebie matki Polki, bo karmienie dziecka w Sejmie zapoczątkowały Kornelia Wróblewska, Aleksandra Gajewska czy Marcelina Zawisza - wyliczała.

Scheuring-Wielgus (Lewica) odpowiada Karinie Bosak (Konfederacja)
Scheuring-Wielgus (Lewica) odpowiada Karinie Bosak (Konfederacja)TVN24

Poseł Roman Fritz z Konfederacji po wejściu na mównicę sejmową stwierdził, że "feministki przyznają, że pomaganie w aborcjach jest ich życiową pasją i misją, a za cel obrały sobie promowanie pozytywnego przekazu dotyczącego aborcji". Dodał, że "Aborcyjny Dream Team chwali się swoimi morderczymi osiągnięciami". 

Natomiast Przemysław Wipler występujący w imieniu klubu Konfederacji o odrzucenie wszystkich czterech projektów. 

W retoryce posłów PiS i Konfederacji w kontekście aborcji często pojawiały się sformułowania o "zabijaniu" człowieka. - Nie godzę się jako kobieta na mówienie, że kobiety walczą o prawa kobiet, bo zabijanie drugiego człowieka co do zasady nie może być prawem - mówiła posłanka PiS-u Agnieszka Wojciechowska van Heukelom.

- Jeżeli dokonujesz aborcji, pamiętaj - stajesz się matką dziecka martwego. Ale przecież dziecko to nie tylko matka, dziecko to ojciec, więc pamiętajcie, panowie, którzy tak niby walczycie o prawa kobiet, że jeżeli zabijesz swoje dziecko, nie przestajesz być ojcem. Stajesz się ojcem dziecka martwego - mówiła inna posłanka tego klubu Maria Kurowska.

Dariusz Matecki o aborcji podczas sejmowej debaty
Dariusz Matecki o aborcji podczas sejmowej debaty

5. Poseł Matecki zakłócił debatę, ostra odpowiedź posłanki Rosy

Podczas wielogodzinnej debaty nad projektami dotyczącymi aborcji doszło do kilku incydentów.

Gdy przemawiała posłanka Koalicji Obywatelskiej Monika Rosa, a, jej wystąpienie zakłócał poseł Suwerennej Polski Dariusz Matecki.

Poseł Matecki zakłócił debatę w sprawie aborcji. Ostra odpowiedź posłanki Rosy

Mikrofony na sali sejmowej nie zarejestrowały, w jaki dokładnie sposób poseł miał przeszkadzać, ale prowadzący obrady wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty wskazał, że Matecki włączył urządzenie, z którego puszczał pewien dźwięk. Prawdopodobnie był to odgłos bicia serca. - Zwracam panu uwagę, że zakłóca pan obrady Sejmu - mówił do posła Czarzasty, przywołując go do porządku. - Rozumiem, że pan wyłączył urządzenie, rozumiem, że pan zrozumiał - dodał.

Rosa: zamykanie na to oczu nie sprawi, że aborcje przestaną istnieć
Rosa: zamykanie na to oczu nie sprawi, że aborcje przestaną istniećTVN24

Potem do Mateckiego zwróciła się, kontynuując swoje wystąpienie, Monika Rosa. - Panie pośle, pan nigdy nie był w ciąży i pan nie wie, co to znaczy nosić dziecko i bać się, więc proszę mi nie wychodzić z jakimiś moralnymi, według pana, etycznymi komentarzami - powiedziała, choć również nie było słychać, co wcześniej mówił w jej kierunku Matecki.

W późniejszej części obrad poseł Matecki zabrał głos w dyskusji. Na mównicę sejmową wszedł ze wspomnianym urządzeniem imitującym bicie serca, które było słyszalne przez całe jego wystąpienie. Następnie pokazał plakat z zaproszeniem na "Marsz dla Życia" w Szczecinie i Warszawie oraz plakat z wizerunkiem płodu. - Jutro każdy z was otrzyma od nas takiego małego Jasia - mówił, prezentując figurkę płodu. - To materiał edukacyjny, pokazujący, jak wygląda dziecko w 10. tygodniu - stwierdził polityk.

Dariusz Matecki zakłóca przemówienie Moniki Rosy. Reakcja Włodzimierza Czarzastego
Dariusz Matecki zakłóca przemówienie Moniki Rosy. Reakcja Włodzimierza CzarzastegoTVN24

6. "Wsadzanie kobiet do więzienia" - dyskusja wokół kwestii prawnych

Po tym, jak posłowie zadawali liczne pytania dotyczące projektów w sprawie aborcji, głos ponownie zabrały przedstawicielki klubu Lewicy, między innymi Anna Maria Żukowska, Dorota Olko i Katarzyna Kotula.

W tej części przedstawicielki Lewicy skupiały się na kwestiach prawnych dotyczących przerywania ciąży. Żukowska zarzuciła posłom sprzeciwiającym się projektom, że tak naprawdę chcą "wsadzać kobiety do więzienia za aborcję". - Chcecie powiedzieć, że tak naprawdę pragniecie używania artykułu 148. Kodeksu karnego, czyli skazywania kobiet na karę pozbawienia wolności od lat 10 do dożywocia? - zwróciła się do przedstawicielki prawicy.

Żukowska odpowiada na pytania zadane przez posłów w trakcie debaty nt. aborcji w Sejmie
Żukowska odpowiada na pytania zadane przez posłów w trakcie debaty nt. aborcji w SejmieTVN24

Dorota Olko przypominała, że "dekryminalizacja aborcji jest wpisana w wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia". I wbrew temu, co opowiadają panowie z Konfederacji, panowie z PiS-u, to nie jest opinia polityków. To nie jest opinia jakichś niewiast z Lewicy. To jest opinia środowiska medycznego i warto o tym pamiętać - podkreśliła Dorota Olko. 

Dorota Olko: dekryminalizacja aborcji jest w wytycznych WHO
Dorota Olko: dekryminalizacja aborcji jest w wytycznych WHOTVN24

Katarzyna Kotula (Lewica) stwierdziła natomiast, że "polska konstytucja nie zakazuje liberalizacji prawa aborcyjnego".

Kotula: konstytucja nigdzie nie zakazuje liberalizacji prawa aborcyjnego
Kotula: konstytucja nigdzie nie zakazuje liberalizacji prawa aborcyjnegoTVN24

7. Co dalej z projektami w sprawie aborcji? Może powstać nadzwyczajna komisja

Już w środę marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział możliwość powołania w piątek Sejm nadzwyczajnej komisji ds. rozpatrywania wszystkich projektów ustaw dotyczących aborcji. Kluby poselskie mają już przygotowywać listy kandydatów do pracy w tej komisji.

Marszałek poinformował, że Prezydium Sejmu na jego wniosek zdecydowało, że komisja będzie liczyła 27 członków. Zgodnie z zasadą wyznaczania parytetów PiS będzie miało 11. członków komisji, KO - 9., PL2050-TD - 2., PSL-TD - 2., Lewica - 2., a Konfederacja 1.

Przewodnicząca klubu Lewicy Anna Maria Żukowska poinformowała, że jeżeli komisja zostanie powołana, zasiądzie w niej wraz z wiceprzewodniczącą klubu Marceliną Zawiszą.

Rzeczniczka Konfederacji Ewa Zajączkowska-Hernik poinformowała, że Konfederację reprezentować będzie posłanka Karina Bosak. Natomiast rzeczniczka PSL Kinga Kołodziejczak przekazała, że z ramienia ich klubu w komisji zasiądą posłanki Urszula Pasławska i Urszula Nowogórska.

Dariusz Joński z klubu KO powiedział, że prezydium klubu nie podjęło jeszcze decyzji w sprawie osób, które miałyby zasiąść w nadzwyczajnej komisji ds. aborcji. Zapytany, kogo widziałby na tym miejscu wymienił m.in. Monikę Rosę i Katarzynę Piekarską.

Z kolei Barbara Oliwiecka z klubu TD-Polska 2050 powiedziała, że jej klub najprawdopodobniej do pracy w komisji wybierze dwie kobiety, a ona sama zgłosiła już swoją kandydaturę.

Gajewska: nie pozwolę, żeby wasze sumienia decydowały o moim zdrowiu i życiu
Gajewska: nie pozwolę, żeby wasze sumienia decydowały o moim zdrowiu i życiuTVN24

Aborcja w Polsce

W Polsce przepisy antyaborcyjne obowiązują od 1993 roku. Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży była nowelizowana trzykrotnie: w 1995, 1996 i 1998 roku (nie licząc nowelizacji na podstawie zmian innych ustaw). Trybunał Konstytucyjny wypowiedział się pierwszy raz w sprawie tej ustawy 28 maja 1997 roku - uznał wtedy za niekonstytucyjny przepis dopuszczający aborcję, gdy kobieta znajduje się w ciężkich warunkach życiowych lub trudnej sytuacji osobistej (wprowadzony nowelizacją w 1996 roku). W drugim wyroku - z 22 października 2020 roku – TK orzekł, że niekonstytucyjny jest przepis zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Zakwestionowane przez TK przepisy przestawały obowiązywać automatycznie, z chwilą publikacji wyroku w "Dzienniku Ustaw".

Autorka/Autor:mjz//mrz

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski spotkał się z sekretarzem stanu USA Marco Rubio. Po nim wystąpił na konferencji prasowej. Jak przekazał, tematami rozmów były "bieżące sprawy wojny i pokoju w Europie, ale także współpraca w tak odległych krajach jak Korea Północna, Wenezuela, Kuba, Iran". Przekazał, że Rubio przyjął jego zaproszenie do Polski. Stwierdził, że "to była mocna rozmowa bliskich sojuszników".

Sikorski po spotkaniu z Rubio. "To była mocna rozmowa bliskich sojuszników"

Sikorski po spotkaniu z Rubio. "To była mocna rozmowa bliskich sojuszników"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Ukraina nie ma żadnych kart przetargowych, ale rozgrywa je twardo - ocenił prezydent USA Donald Trump na spotkaniu w Białym Domu. Wcześniej w piątek w radiowym wywiadzie wyrażał podobną opinię i mówił, że obecność prezydenta Wołodymyra Zełenskiego na rozmowach dotyczących zakończenia wojny "nie jest zbyt ważna". Po raz kolejny podważał też winę Rosji za inwazję, powielając rosyjski przekaz propagandowy.

"Nie mają żadnych kart przetargowych". Trump znów uderza w Zełenskiego

"Nie mają żadnych kart przetargowych". Trump znów uderza w Zełenskiego

Źródło:
PAP, NBC News, The Hill

W czasie piątkowego posiedzenia jeden z posłów na sali oznajmił, że według jego informacji Edward Siarka z PiS porusza się po Sejmie z bronią. Marszałek Szymon Hołownia zapowiedział, że Sejm zbada sprawę. - Ja takich informacji do tej chwili nie miałem - zaznaczył. - O tym, że chodzi z "klamką" po Sejmie, nie miałem pojęcia. Sprawdzimy to - zapowiedział.

"O tym, że chodzi z 'klamką' po Sejmie, nie miałem pojęcia". Hołownia zapowiada: sprawdzimy

"O tym, że chodzi z 'klamką' po Sejmie, nie miałem pojęcia". Hołownia zapowiada: sprawdzimy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Do tej pory z programu dobrowolnych odejść w Poczcie Polskiej skorzystało 2,4 tysiąca pracowników - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Dodał, że sytuacja spółki, ze względu na generowane straty, pozostaje "bardzo zła".

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy zakładającą zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem. Producenci i sprzedawcy będą mieli dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowego prawa.

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

"Bardzo przepraszam wszystkich za moje wczorajsze zachowanie. Oddaję się do dyspozycji klubu. Starałem się sumiennie wykonywać obowiązki posła, ale przegrywam z chorobą alkoholową" - napisał w oświadczeniu poseł Ryszard Wilk z Konfederacji. Dodał, że jego "kolejnym krokiem będzie terapia i podanie się leczeniu". PAP dowiedziała się później, że partia zawiesiła Wilka na czas nieokreślony.

Poseł Wilk przeprasza i pisze o chorobie alkoholowej. Został zawieszony w partii

Poseł Wilk przeprasza i pisze o chorobie alkoholowej. Został zawieszony w partii

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

W sobotę prezydent Andrzej Duda przyleci do Waszyngtonu i spotka się z prezydentem USA Donaldem Trumpem - ustaliły nieoficjalnie "Fakty" TVN.

"Fakty" TVN nieoficjalnie: Andrzej Duda poleci do USA. Spotka się z Trumpem

"Fakty" TVN nieoficjalnie: Andrzej Duda poleci do USA. Spotka się z Trumpem

Źródło:
TVN24, PAP

Nowelizacja ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, określana jako "lex Romanowski", została przyjęta z senackimi poprawkami w piątek przez Sejm. Poprawki doprecyzowują, że prawa do uposażenia pozbawieni zostaną też parlamentarzyści, których nie można tymczasowo aresztować, gdyż ukrywają się lub są poza krajem.

"Lex Romanowski" przyjęte przez Sejm

"Lex Romanowski" przyjęte przez Sejm

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 100 milionów złotych. W Polsce odnotowano trzy wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 21 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Poseł Edward Siarka został ukarany maksymalną karą 20 tysięcy złotych - przekazał marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Dodał, że złożony został również wniosek do prokuratury. W czwartek podczas posiedzenia izby poseł PiS użył słów "kula w łeb" wobec premiera Donalda Tuska.

"Już po prezydium". Siarka ukarany maksymalną karą za słowa o "kuli w łeb"

"Już po prezydium". Siarka ukarany maksymalną karą za słowa o "kuli w łeb"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Mam nadzieję, że poseł Edward Siarka odpowie za przestępstwo, którego dopuścił się w świetle kamer - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 europosłanka KO Kamila Gasiuk-Pihowicz, odnosząc się do słów posła PiS o "kuli w łeb". Europosłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus podkreśliła, że "nie ma tolerancji dla takich zachowań".

"Od słowa się wszystko zaczyna", "powinien być wykluczony z życia publicznego". Posłanki o Siarce

"Od słowa się wszystko zaczyna", "powinien być wykluczony z życia publicznego". Posłanki o Siarce

Źródło:
TVN24

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa po podpaleniu domu policjantki w Starym Wiśniczu (Małopolskie). Kiedy pojawił się ogień, w środku była funkcjonariuszka z mężem i trójką dzieci. Jednym z motywów, jakie śledczy biorą pod uwagę, jest zemsta.

Płonął dom policjantki, była w środku z mężem i trójką dzieci. "To mogła być zemsta"

Płonął dom policjantki, była w środku z mężem i trójką dzieci. "To mogła być zemsta"

Źródło:
PAP

- Za nami bardzo dobry, przepracowany rok. Postawiliśmy polską energetykę z kolan - mówiła w programie "#BezKitu" w TVN24 Paulina Hennig-Kloska z Polski 2050-Trzeciej Drogi, ministra klimatu i środowiska. Pytana, czy możliwe jest przedłużenie zamrożenia cen energii, odparła, że jej resort nie wyklucza "dalszych interwencji". Gościem programu był także doktor inżynier Radosław Nielek, dyrektor NASK.

Czy ministra klimatu obawia się rekonstrukcji? "Nie mam czasu o tym myśleć, bo pracujemy"

Czy ministra klimatu obawia się rekonstrukcji? "Nie mam czasu o tym myśleć, bo pracujemy"

Źródło:
TVN24

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump przyjedzie do Rosji na obchody Dnia Zwycięstwa 9 maja - przekazał francuski tygodnik "Le Point", powołując się na swoje źródła. Dodał, że "jeśli nowy amerykańsko-rosyjski deal dojdzie do skutku i nic nie udaremni zaproszenia Trumpa, 9 maja 2025 roku Europejczycy symbolicznie wypiją do dna kielich goryczy".

"Jakie zwycięstwo będą świętować?". Media: Trump przyjedzie do Rosji 9 maja

"Jakie zwycięstwo będą świętować?". Media: Trump przyjedzie do Rosji 9 maja

Źródło:
PAP

Piosenkarka Grimes zaapelowała do Elona Muska, swojego byłego partnera, by zareagował na "kryzys medyczny" ich dziecka. W kolejnym wpisie wyjaśniła, że miliarder "nie chce odpowiedzieć na SMS-y, maile i opuścił wszystkie spotkania", zaś dziecko "będzie cierpieć na dożywotnie upośledzenie, jeśli on nie odpowie". Jej wpisy zniknęły później z platformy X, której właścicielem jest Musk. Internauci sugerowali, że zostały zablokowane. Później Grimes oświadczyła: "Usuwam je teraz, bo jeśli są objęte blokadą i nie wywołują żadnej reakcji, to jest to po prostu medialny cyrk kosztem dzieci".

"To pilne, Elon". Była partnerka Muska apeluje w sprawie ich dziecka

"To pilne, Elon". Była partnerka Muska apeluje w sprawie ich dziecka

Źródło:
tvn24.pl, New York Post

Papież Franciszek nie jest w stanie zagrożenia życia, ale pozostanie w szpitalu co najmniej cały przyszły tydzień - poinformowali podczas konferencji prasowej w Poliklinice Gemelli w piątek jego lekarze, profesorowie Sergio Alfieri i Luigi Carbone. Zapewnili, że papież czuje się znacznie lepiej niż w chwili przyjazdu do szpitala.

Lekarze o stanie zdrowia papieża Franciszka

Lekarze o stanie zdrowia papieża Franciszka

Źródło:
PAP

W Maryland trwa Conservative Political Action Conference (CPAC), doroczna konferencja konserwatystów, przez media nazywane "Mekką ruchu MAGA". Wydarzenie, na którym występowali między innymi wiceprezydent USA J.D. Vance i Elon Musk, już pierwszego dnia wywołało kontrowersje, gdy były doradca Donalda Trumpa sugerował, że prezydent powinien móc zostać na trzecią kadencję, a przemówienie zakończył salutem rzymskim. Wśród mówców na konferencji był również Mateusz Morawiecki. Lider francuskiego Zjednoczenia Narodowego Jordan Bardella odwołał wystąpienie. Jako powód podał fakt, że "jeden z mówców pozwolił sobie prowokacyjnie wykonać gest nawiązujący do ideologii nazistowskiej".

Salut rzymski na konferencji CPAC. Wśród zaproszonych J.D. Vance, Musk i Morawiecki

Salut rzymski na konferencji CPAC. Wśród zaproszonych J.D. Vance, Musk i Morawiecki

Źródło:
USA Today, The New York Times, The Guardian, PAP, tvn24.pl

Kobieta jechała przez przejazd kolejowy, kiedy jej samochód nagle zgasł. Auto nie chciało odpalić, a pociąg się zbliżał. Z pomocą przyszedł jeden z kierowców, który miał linię holowniczą. Nagle zapaliło się czerwone światło, a rogatki opadły. Od zderzenia z pociągiem dzieliły ich już sekundy. Polskie Koleje Państwowe udostępniły nagranie ze zdarzenia.

Walka z czasem i chwile grozy na przejeździe kolejowym

Walka z czasem i chwile grozy na przejeździe kolejowym

Źródło:
tvn24.pl

Syryjczyk, który pomógł zatrzymać nożownika z Villach, otrzymuje pogróżki, "najczęściej w języku arabskim". Policja zwiększyła liczbę patroli w pobliżu jego domu. 41-latek obawia się, że wraz z rodziną będzie musiał się wyprowadzić.

Pomógł zatrzymać napastnika, który zabił 14-letniego chłopca, otrzymuje pogróżki

Pomógł zatrzymać napastnika, który zabił 14-letniego chłopca, otrzymuje pogróżki

Źródło:
PAP

Do wyborów parlamentarnych w Niemczech zostały dwa dni. W programach wyborczych nie brakuje wzmianek o Polsce. Chadecy (CDU/CSU) zapowiadają między innymi ożywienie współpracy z Polską i Francją, natomiast skrajnie prawicowa AfD odrzuca żądania reparacji. Co jeszcze obiecują główne siły polityczne nad Łabą?

"To hasło padało wielokrotnie". Niemieckie partie o Polsce przed wyborami do Bundestagu

"To hasło padało wielokrotnie". Niemieckie partie o Polsce przed wyborami do Bundestagu

Źródło:
PAP

Policja w Monachium poinformowała o rozwiązaniu zagadki tajemniczych naklejek z kodami QR na miejskich cmentarzach. Według lokalnych mediów rozmieściła je firma ogrodnicza. Koszt usunięcia naklejek może wynieść nawet około 500 tysięcy euro - szacują władze.

Tajemnicze kody QR na setkach nagrobków. Policja rozwiązała zagadkę

Tajemnicze kody QR na setkach nagrobków. Policja rozwiązała zagadkę

Źródło:
The New York Times, Der Spiegel

Ostatnie wiece, ostatnie argumenty i próby przekonania nieprzekonanych. W niedzielę wybory. W Niemczech zbliża się czas decyzji, a zmiany w Berlinie odbiją się na całej Europie.

W niedzielę odbędą się wybory do Bundestagu. Co mówią sondaże?

W niedzielę odbędą się wybory do Bundestagu. Co mówią sondaże?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Aż 250 milionów dolarów kaucji wyznaczył sąd dla kobiety z Michigan, której postawiono zarzuty znęcania się nad trójką swoich dzieci. Jak informuje miejscowa policja, dwie dziewczynki i chłopaka znaleziono pozostawionych przez matkę w mieszkaniu, gdzie żyli od lat sami, "wśród śmieci, odchodów i pleśni".

Dzieci żyły od lat same "wśród śmieci, odchodów i pleśni"

Dzieci żyły od lat same "wśród śmieci, odchodów i pleśni"

Źródło:
tvn24.pl, "Detroit Free Press"

Do Prokuratury Okręgowej w Warszawie wpłynęło zawiadomienie europosła Krzysztofa Brejzy w sprawie słów posła PiS Edwarda Siarki o "kuli w łeb". Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Piotr Antoni Skiba przekazał, że konieczne jest przesłuchanie premiera Donalda Tuska, do którego skierowane były te słowa.

Prokuratura w sprawie "kuli w łeb": konieczne jest przesłuchanie Donalda Tuska

Prokuratura w sprawie "kuli w łeb": konieczne jest przesłuchanie Donalda Tuska

Źródło:
PAP

Państwowa Inspekcja Pracy stwierdziła nieprawidłowości w zakładzie produkującym meble w wielkopolskich Jankowach. Rok temu maszyna ucięła nogi pracującemu tam 18-letniemu Ukraińcowi. Kontrolerzy ujawnili, że nie miał badań lekarskich. Nieprawidłowości było więcej.

Maszyna ucięła 18-latkowi nogi. Kontrolerzy stwierdzili nieprawidłowości w fabryce

Maszyna ucięła 18-latkowi nogi. Kontrolerzy stwierdzili nieprawidłowości w fabryce

Źródło:
PAP

Obecnie mamy prezydenta, który nazywa siebie "naszym królem". Jeśli to żart, to ja się nie śmieję - napisała amerykańska wokalistka Madonna, krytykując Donalda Trumpa. Na jej wpis wulgarnie odpowiedział europoseł Prawa i Sprawiedliwości Dominik Tarczyński. "Pi***ol się" - zwrócił się do Madonny. "Jeśli ci się nie podoba, przeprowadź się do Kanady lub Meksyku" - dodał.

Madonna skrytykowała Trumpa. Europoseł PiS odpowiada: "pi***ol się"

Madonna skrytykowała Trumpa. Europoseł PiS odpowiada: "pi***ol się"

Źródło:
tvn24.pl

Komisja regulaminowa rekomenduje Sejmowi odebranie immunitetu prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu. Wniosek w tej sprawie złożył poseł Krzysztof Brejza (KO), którego w ubiegłym roku Kaczyński miał pomówić o dopuszczenie się "bardzo poważnych i wyjątkowo odrażających przestępstw". Prezesa PiS nie było na posiedzeniu.

Decyzja o immunitecie Kaczyńskiego. "Słowa mają swoją moc"

Decyzja o immunitecie Kaczyńskiego. "Słowa mają swoją moc"

Źródło:
TVN24, PAP

W mroźny wieczór mieszkańcy zobaczyli na podwórzu małego chłopca, ubranego tylko w koszulkę z krótkim rękawem i getry. Wzięli go do siebie i wezwali policję. Okazało się, że matka dziecka miała ponad dwa promile alkoholu i zasnęła w towarzystwie jeszcze bardziej pijanego partnera. Pięciolatek powinien trafić do rodziny zastępczej, ale nie było dla niego miejsca.

Pięciolatek wieczorem na podwórku w koszulce z krótkim rękawem. Trafił do domu dziecka

Pięciolatek wieczorem na podwórku w koszulce z krótkim rękawem. Trafił do domu dziecka

Źródło:
tvn24.pl

Do prokuratury zgłosił się mężczyzna, który widział wypadek na stoku w Szczyrku. Narciarz z Czech z dużą prędkością zderzył się ze zlodowaciałą pryzmą śniegu, która leżała przy trasie. Zmarł na miejscu. Był na nartach z 15-letnim synem, po którego przyjechały mama i ciocia.

Narciarz zderzył się z pryzmą śniegu. Śledczy dotarli do świadka tragedii

Narciarz zderzył się z pryzmą śniegu. Śledczy dotarli do świadka tragedii

Źródło:
tvn24.pl

Ile węgla zużywają Chiny? Od kiedy Westerplatte należy do Polski? Jak długo trwa sojusz polsko-amerykański? Praca fact-checkera podczas kampanii wyborczej bywa wyzwaniem, bo nie zawsze fakty pomagają w rozumieniu przekazów kandydatów.

Jak Karol Nawrocki Westerplatte do Polski przywracał

Jak Karol Nawrocki Westerplatte do Polski przywracał

Źródło:
Konkret24