Tak wyglądała sejmowa debata o aborcji 

Źródło:
TVN24, PAP
Żukowska: chciałabym, żebyśmy znowu zaczęli mówić o kobietach
Żukowska: chciałabym, żebyśmy znowu zaczęli mówić o kobietach TVN24
wideo 2/10
Żukowska: chciałabym, żebyśmy znowu zaczęli mówić o kobietach TVN24

Sześć godzin dyskusji, wiele ostrych wypowiedzi, chwile napięć i perspektywa na dalszą pracę nad wszystkimi projektami, prawdopodobnie już w komisji nadzwyczajnej. Tak wyglądała sejmowa debata w sprawie aborcji. W zdecydowanej większości głos w jej trakcie zabierały kobiety, bo to ich prawa i możliwość dokonywania wyboru były centralnym elementem dyskusji, chociaż nie zabrakło także głosów o "zabijaniu" dzieci i o "aborcjonistach". Prezentujemy najważniejsze momenty debaty.

Tak relacjonowaliśmy sejmową debatę w sprawie aborcji w tvn24.pl

1. Cztery projekty w sprawie aborcji

W czwartek posłowie i posłanki debatowali nad czterema projektami ustaw. Dwa projekty w listopadzie złożyła Lewica: jeden z nich częściowo depenalizujący aborcję i pomoc w niej, drugi umożliwiający przerwanie ciąży do końca 12. tygodnia jej trwania.

Kolejny projekt, który został zgłoszony przez grupę posłów klubu Koalicji Obywatelskiej, wpłynął do Sejmu pod koniec stycznia. Zgodnie z nim, kobieta w ciąży ma prawo do świadczenia zdrowotnego w postaci przerwania ciąży w okresie pierwszych 12 tygodni jej trwania.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Boję się być w ciąży, bo dziewczyny w moim wieku umierają"

Ostatni projekt w tej sprawie został złożony pod koniec lutego przez przedstawicieli Trzeciej Drogi (PSL i Polska 2050). Zaproponowana przez TD nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny i ochronie płodu ludzkiego przywraca stan prawny sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku, a więc przesłankę do przerwania ciąży, gdy "wyniki badań wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkich i nieodwracalnych wad płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kto powinien umrzeć, gdy dwoje ludzi tonie, a koło ratunkowe jest jedno?

2. Wybór kobiety, jej zdrowie i życie - argumenty koalicji rządzącej

W debacie, po stronie koalicji rządzącej i wnioskodawców, głos zabierały przede wszystkim posłanki, głosy posłów były tutaj w zdecydowanej mniejszości.

Przedstawicielki Lewicy, Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi, w swojej argumentacji podkreślały przede wszystkim to, że kobiety mają prawo wyboru, a - jak mówiła przewodnicząca klubu Lewicy Anna Maria Żukowska - "starsi panowie w garniturach nie będą mówić kobietom, co mają robić ze sobą". Akcentowały także prawa kobiet w takiej sytuacji. - Kobieta jest podmiotem tej debaty. Nie politycy, nie ich sumienia - wskazywała ministra do spraw równości Katarzyna Kotula (Lewica).

I podkreślała, że projekt umożliwiający przerwanie ciąży do końca 12. tygodnia jej trwania "daje prawo do aborcji, nie obowiązek". - I to kobieta sama w swoim sumieniu musi mieć możliwość zdecydowania o tym, czy z tego prawa skorzystać, czy też nie - dodała.

Także Monika Rosa z klubu KO, mówiąc o projekcie jej klubu, wskazywała, że daje on Polkom "wolny wybór".

Przedstawicielki klubów koalicji rządzącej podkreślały także wagę zdrowia i życia, a tym samym bezpieczeństwa kobiet. Kotula mówiła, że "życie i zdrowie kobiet jest ważniejsze niż każda polityczna bitwa". 

Żukowska: chciałabym, żebyśmy znowu zaczęli mówić o kobietach
Żukowska: chciałabym, żebyśmy znowu zaczęli mówić o kobietach TVN24

Posłanka klubu Lewicy Dorota Olko, prezentując projekt, który częściowo depenalizuje aborcję, wskazywała, że wykreślenie z Kodeksu karnego zapisów o karze więzienia za pomoc w aborcji to "pierwszy, niezbędny krok do bezpieczeństwa kobiet w ciąży w naszym kraju".

Temat bezpieczeństwa kobiet podnosiła także wicemarszałkini Sejmu Monika Wielichowska. Uzasadniając projekt Koalicji Obywatelskiej zapewniający kobietom prawo do przerywania ciąży, mówiła, że kobiety w Polsce wciąż "są w bardzo niebezpiecznym momencie", ponieważ "nadal są uwięzione w strachu, w przymusie i zakazach, nadal skazane są na podziemie aborcyjne, bo państwo zawodzi, bo politycy zabrali kobietom wolność".

Ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego Agnieszka Buczyńska (Polska 2050) mówiła natomiast, że musi skończyć się "zmuszanie kobiet do heroizmu" i że musi nastąpić "koniec z lękiem przed zajściem w ciążę".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Cztery projekty ustaw w sprawie aborcji. Co zawierają

Katarzyna Ueberhan z Lewicy mówiła, że "zakaz aborcji w Polsce nie działa". - Obowiązujący fałszywy, zakłamany kompromis pozbawiający nas podstawowych praw, prawa do decydowania o sobie nie działa. Aborcja była, jest i będzie. Jedna na trzy kobiety w Polsce miała aborcję Jestem jedną z nich - powiedziała.

Ueberhan: Zakaz aborcji w Polsce nie działa. Aborcja była, jest i będzie
Ueberhan: Zakaz aborcji w Polsce nie działa. Aborcja była, jest i będzieTVN24

3. Trzecia Droga chce referendum, są głosy sprzeciwu

Przedstawicielki Trzeciej Drogi wskazywały, że w sprawie zmian w prawie aborcyjnym powinno przeprowadzić się referendum.

- Uważamy, że do zakończenia sporu trwającego od ponad 30 lat w tym obszarze powinniśmy uzyskać silny mandat społeczeństwa do wprowadzenia oczekiwanych zmian. Polki i Polacy tego oczekują - przekonywała Wioleta Tomczak z Polski 2050.

Ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska z Polski 2050 dodała, że chociaż sama osobiście jest za liberalizacją prawa aborcyjnego do 12. tygodnia na wzór niemiecki, to jest też za tym, żeby poddać to rozwiązanie pod referendum aborcyjne.

Jednak Wanda Nowicka z klubu Lewicy stwierdziła, że jej klub nigdy nie poprze powrotu do zakazu aborcji z 1993 roku i że nie poprze też referendum w sprawie aborcji.

Burzliwa debata w sprawie aborcji. Fragmenty wypowiedzi
Burzliwa debata w sprawie aborcji. Fragmenty wypowiedziTVN24

4. "Aborcjoniści" i "zabijanie" - głosy z PiS i Konfederacji

W debacie aktywnie uczestniczyli przedstawiciele klubu Konfederacji.

Głos zabrała między innymi Karina Bosak, żona wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Bosaka. Kilkukrotnie w swojej wypowiedzi użyła słowa "aborcjoniści" i argumentowała, że pomysłodawcy zmian nie mówią w imieniu wszystkich kobiet.

Według Kariny Bosak najczęstszą odpowiedzią kobiet pytanych o to, dlaczego zdecydowały się na aborcję, jest to, że nie miały innego wyboru. - W całej tej debacie kobiety traktowane są przedmiotowo, wykorzystywane instrumentalnie przez aborcjonistów - powiedziała.

- Stoję dzisiaj przed wami, bo cała dyskusja jest mi niezwykle bliska. Jako matka trójki małych dzieci, jako kobieta, która weszła do Sejmu parę dni przed porodem, i która w tej izbie, przy was, karmiła noworodka, wiem, jakie to jest poświęcenie być matką i jak często może się to wydawać nie do pogodzenia z innymi planami życiowymi - mówiła posłanka. Po zakończeniu przemówienia otrzymała owacje na stojąco od posłów swojej partii.

Karina Bosak: nie "twoje ciało, twój wybór", ale "twoje ciało, twój problem"
Karina Bosak: nie "twoje ciało, twój wybór", ale "twoje ciało, twój problem" TVN24

CZYTAJ TEŻ: Karina Bosak zabrała głos w sprawie aborcji. Owacje na stojąco od posłów Konfederacji

Karinie Bosak odpowiedziała wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy.

- Pani Karina Bosak powiedziała, że jest matką trójki dzieci i to jest wielkie poświęcenie, że ona przychodzi tutaj i karmi dziecko. To był pani wybór. Proszę nie robić z siebie matki Polki, bo karmienie dziecka w Sejmie zapoczątkowały Kornelia Wróblewska, Aleksandra Gajewska czy Marcelina Zawisza - wyliczała.

Scheuring-Wielgus (Lewica) odpowiada Karinie Bosak (Konfederacja)
Scheuring-Wielgus (Lewica) odpowiada Karinie Bosak (Konfederacja)TVN24

Poseł Roman Fritz z Konfederacji po wejściu na mównicę sejmową stwierdził, że "feministki przyznają, że pomaganie w aborcjach jest ich życiową pasją i misją, a za cel obrały sobie promowanie pozytywnego przekazu dotyczącego aborcji". Dodał, że "Aborcyjny Dream Team chwali się swoimi morderczymi osiągnięciami". 

Natomiast Przemysław Wipler występujący w imieniu klubu Konfederacji o odrzucenie wszystkich czterech projektów. 

W retoryce posłów PiS i Konfederacji w kontekście aborcji często pojawiały się sformułowania o "zabijaniu" człowieka. - Nie godzę się jako kobieta na mówienie, że kobiety walczą o prawa kobiet, bo zabijanie drugiego człowieka co do zasady nie może być prawem - mówiła posłanka PiS-u Agnieszka Wojciechowska van Heukelom.

- Jeżeli dokonujesz aborcji, pamiętaj - stajesz się matką dziecka martwego. Ale przecież dziecko to nie tylko matka, dziecko to ojciec, więc pamiętajcie, panowie, którzy tak niby walczycie o prawa kobiet, że jeżeli zabijesz swoje dziecko, nie przestajesz być ojcem. Stajesz się ojcem dziecka martwego - mówiła inna posłanka tego klubu Maria Kurowska.

Dariusz Matecki o aborcji podczas sejmowej debaty
Dariusz Matecki o aborcji podczas sejmowej debaty

5. Poseł Matecki zakłócił debatę, ostra odpowiedź posłanki Rosy

Podczas wielogodzinnej debaty nad projektami dotyczącymi aborcji doszło do kilku incydentów.

Gdy przemawiała posłanka Koalicji Obywatelskiej Monika Rosa, a, jej wystąpienie zakłócał poseł Suwerennej Polski Dariusz Matecki.

Poseł Matecki zakłócił debatę w sprawie aborcji. Ostra odpowiedź posłanki Rosy

Mikrofony na sali sejmowej nie zarejestrowały, w jaki dokładnie sposób poseł miał przeszkadzać, ale prowadzący obrady wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty wskazał, że Matecki włączył urządzenie, z którego puszczał pewien dźwięk. Prawdopodobnie był to odgłos bicia serca. - Zwracam panu uwagę, że zakłóca pan obrady Sejmu - mówił do posła Czarzasty, przywołując go do porządku. - Rozumiem, że pan wyłączył urządzenie, rozumiem, że pan zrozumiał - dodał.

Rosa: zamykanie na to oczu nie sprawi, że aborcje przestaną istnieć
Rosa: zamykanie na to oczu nie sprawi, że aborcje przestaną istniećTVN24

Potem do Mateckiego zwróciła się, kontynuując swoje wystąpienie, Monika Rosa. - Panie pośle, pan nigdy nie był w ciąży i pan nie wie, co to znaczy nosić dziecko i bać się, więc proszę mi nie wychodzić z jakimiś moralnymi, według pana, etycznymi komentarzami - powiedziała, choć również nie było słychać, co wcześniej mówił w jej kierunku Matecki.

W późniejszej części obrad poseł Matecki zabrał głos w dyskusji. Na mównicę sejmową wszedł ze wspomnianym urządzeniem imitującym bicie serca, które było słyszalne przez całe jego wystąpienie. Następnie pokazał plakat z zaproszeniem na "Marsz dla Życia" w Szczecinie i Warszawie oraz plakat z wizerunkiem płodu. - Jutro każdy z was otrzyma od nas takiego małego Jasia - mówił, prezentując figurkę płodu. - To materiał edukacyjny, pokazujący, jak wygląda dziecko w 10. tygodniu - stwierdził polityk.

Dariusz Matecki zakłóca przemówienie Moniki Rosy. Reakcja Włodzimierza Czarzastego
Dariusz Matecki zakłóca przemówienie Moniki Rosy. Reakcja Włodzimierza CzarzastegoTVN24

6. "Wsadzanie kobiet do więzienia" - dyskusja wokół kwestii prawnych

Po tym, jak posłowie zadawali liczne pytania dotyczące projektów w sprawie aborcji, głos ponownie zabrały przedstawicielki klubu Lewicy, między innymi Anna Maria Żukowska, Dorota Olko i Katarzyna Kotula.

W tej części przedstawicielki Lewicy skupiały się na kwestiach prawnych dotyczących przerywania ciąży. Żukowska zarzuciła posłom sprzeciwiającym się projektom, że tak naprawdę chcą "wsadzać kobiety do więzienia za aborcję". - Chcecie powiedzieć, że tak naprawdę pragniecie używania artykułu 148. Kodeksu karnego, czyli skazywania kobiet na karę pozbawienia wolności od lat 10 do dożywocia? - zwróciła się do przedstawicielki prawicy.

Żukowska odpowiada na pytania zadane przez posłów w trakcie debaty nt. aborcji w Sejmie
Żukowska odpowiada na pytania zadane przez posłów w trakcie debaty nt. aborcji w SejmieTVN24

Dorota Olko przypominała, że "dekryminalizacja aborcji jest wpisana w wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia". I wbrew temu, co opowiadają panowie z Konfederacji, panowie z PiS-u, to nie jest opinia polityków. To nie jest opinia jakichś niewiast z Lewicy. To jest opinia środowiska medycznego i warto o tym pamiętać - podkreśliła Dorota Olko. 

Dorota Olko: dekryminalizacja aborcji jest w wytycznych WHO
Dorota Olko: dekryminalizacja aborcji jest w wytycznych WHOTVN24

Katarzyna Kotula (Lewica) stwierdziła natomiast, że "polska konstytucja nie zakazuje liberalizacji prawa aborcyjnego".

Kotula: konstytucja nigdzie nie zakazuje liberalizacji prawa aborcyjnego
Kotula: konstytucja nigdzie nie zakazuje liberalizacji prawa aborcyjnegoTVN24

7. Co dalej z projektami w sprawie aborcji? Może powstać nadzwyczajna komisja

Już w środę marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział możliwość powołania w piątek Sejm nadzwyczajnej komisji ds. rozpatrywania wszystkich projektów ustaw dotyczących aborcji. Kluby poselskie mają już przygotowywać listy kandydatów do pracy w tej komisji.

Marszałek poinformował, że Prezydium Sejmu na jego wniosek zdecydowało, że komisja będzie liczyła 27 członków. Zgodnie z zasadą wyznaczania parytetów PiS będzie miało 11. członków komisji, KO - 9., PL2050-TD - 2., PSL-TD - 2., Lewica - 2., a Konfederacja 1.

Przewodnicząca klubu Lewicy Anna Maria Żukowska poinformowała, że jeżeli komisja zostanie powołana, zasiądzie w niej wraz z wiceprzewodniczącą klubu Marceliną Zawiszą.

Rzeczniczka Konfederacji Ewa Zajączkowska-Hernik poinformowała, że Konfederację reprezentować będzie posłanka Karina Bosak. Natomiast rzeczniczka PSL Kinga Kołodziejczak przekazała, że z ramienia ich klubu w komisji zasiądą posłanki Urszula Pasławska i Urszula Nowogórska.

Dariusz Joński z klubu KO powiedział, że prezydium klubu nie podjęło jeszcze decyzji w sprawie osób, które miałyby zasiąść w nadzwyczajnej komisji ds. aborcji. Zapytany, kogo widziałby na tym miejscu wymienił m.in. Monikę Rosę i Katarzynę Piekarską.

Z kolei Barbara Oliwiecka z klubu TD-Polska 2050 powiedziała, że jej klub najprawdopodobniej do pracy w komisji wybierze dwie kobiety, a ona sama zgłosiła już swoją kandydaturę.

Gajewska: nie pozwolę, żeby wasze sumienia decydowały o moim zdrowiu i życiu
Gajewska: nie pozwolę, żeby wasze sumienia decydowały o moim zdrowiu i życiuTVN24

Aborcja w Polsce

W Polsce przepisy antyaborcyjne obowiązują od 1993 roku. Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży była nowelizowana trzykrotnie: w 1995, 1996 i 1998 roku (nie licząc nowelizacji na podstawie zmian innych ustaw). Trybunał Konstytucyjny wypowiedział się pierwszy raz w sprawie tej ustawy 28 maja 1997 roku - uznał wtedy za niekonstytucyjny przepis dopuszczający aborcję, gdy kobieta znajduje się w ciężkich warunkach życiowych lub trudnej sytuacji osobistej (wprowadzony nowelizacją w 1996 roku). W drugim wyroku - z 22 października 2020 roku – TK orzekł, że niekonstytucyjny jest przepis zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Zakwestionowane przez TK przepisy przestawały obowiązywać automatycznie, z chwilą publikacji wyroku w "Dzienniku Ustaw".

Autorka/Autor:mjz//mrz

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

Ross Davidson, były wokalista zespołu Spandau Ballet, został uznany w czwartek przez sąd w Wielkiej Brytanii winnym gwałtu i napaści na tle seksualnym. Były piosenkarz, który był frontmanem zespołu w latach 2017-2019 pod pseudonimem Ross Wild, nie wyraził żadnych emocji, gdy odczytano wyrok - pisze "Guardian".

Tłumaczył, że to była "zabawa w sen". Znany muzyk uznany winnym gwałtu i napaści seksualnej

Tłumaczył, że to była "zabawa w sen". Znany muzyk uznany winnym gwałtu i napaści seksualnej

Źródło:
"The Guardian"

Martwe małże wypełniły chorwacką zatokę Mali Ston. W niektórych hodowlach zginęło prawie 90 procent mięczaków. Pomór zwierząt ma być powiązany z rekordowo wysoką temperaturą wód Adriatyku.

Zginęło 90 procent małży. "Bezprecedensowa katastrofa" w Chorwacji

Zginęło 90 procent małży. "Bezprecedensowa katastrofa" w Chorwacji

Źródło:
PAP

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Sejm zlecił w piątek NIK przeprowadzenie kontroli w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. - To jest rzecz, która została użyta po raz drugi w ciągu 30 lat działalności parlamentu - komentował w "#BezKitu" Mirosław Suchoń (Polska 2050). Krzysztof Kwiatkowski (KO) ocenił, że prezes NIK Marian Banaś w tej kwestii "ma ułatwione zadanie". Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek (Lewica) mówił o dostępności akademików i przyszłości Collegium Humanum.

"To jest rzecz, która została użyta po raz drugi w ciągu 30 lat działalności parlamentu"

"To jest rzecz, która została użyta po raz drugi w ciągu 30 lat działalności parlamentu"

Źródło:
TVN24, PAP

Podczas dyskusji w Sejmie dotyczącej projektu uchwały w sprawie zlecenia NIK przeprowadzenia kontroli działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wicemarszałkini wyłączyła posłowi PiS Markowi Suskiemu mikrofon. - Dziwię się, że poseł z takim doświadczeniem i opanowaniem tak bardzo nie panuje nad swoimi emocjami i obraża nas tu wszystkich - powiedziała Dorota Niedziela.

Suski z wyłączonym mikrofonem, bo "nie panował nad emocjami". Posłowie krzyczeli "hańba"

Suski z wyłączonym mikrofonem, bo "nie panował nad emocjami". Posłowie krzyczeli "hańba"

Źródło:
TVN24/PAP

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Do silnego wstrząsu doszło na włoskich Polach Flegrejskich. Wstrząsy o magnitudzie 4,0 były odczuwalne w sąsiednim Neapolu. Chociaż nie doszło do poważnych uszkodzeń, aktywność sejsmiczna w tych okolicach budzi niepokój mieszkańców.

Wstrząsy w rejonie najgroźniejszego superwulkanu Europy

Wstrząsy w rejonie najgroźniejszego superwulkanu Europy

Źródło:
PAP, ANSA, tvnmeteo.pl

W piątek wieczorem doszło do wypadku, w którym zginął 55-letni pracownik kopalni wapienia w Rogaszynie (Łódzkie). Mężczyzna został przysypany urobkiem wapienia. Po częściowym odkopaniu poszkodowanego lekarz pogotowia stwierdził jego zgon.

Nie żyje mężczyzna przysypany urobkiem mielonego wapienia

Nie żyje mężczyzna przysypany urobkiem mielonego wapienia

Źródło:
PAP

Rekordowa fala ulewnych deszczy nawiedziła północno-wschodnie regiony Japonii, powodując powodzie i osuwiska ziemi. Japońskie władze poinformowały o co najmniej dwóch ofiarach śmiertelnych.

Woda porwała radiowóz. Nie żyje policjant

Woda porwała radiowóz. Nie żyje policjant

Źródło:
PAP, Reuters, The Japan Times, Kyodo News

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

BBC opisuje przypadek indyjskiego robotnika ze stanu Madhya Pradesh. Jego ostatnie znalezisko - niemal 20-karatowy diament o wartości szacowanej w przeliczeniu na niemal 400 tysięcy złotych - pozwoli nie tylko spłacić długi, ale zapewni też lepszy los całej dużej rodzinie mężczyzny. 

Wykopał diament wart prawie 400 tysięcy złotych. "Zobaczyłem coś, co przypominało kawałek szkła"

Wykopał diament wart prawie 400 tysięcy złotych. "Zobaczyłem coś, co przypominało kawałek szkła"

Źródło:
BBC

Sejm uchwalił nowelizację ustawy w sprawie "renty wdowiej". W głosowaniu przyjęto rządowe poprawki.  

"Renta wdowia" z rządowymi poprawkami

"Renta wdowia" z rządowymi poprawkami

Źródło:
PAP

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim. Teraz będzie czekała na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Ustawa o prawie autorskim. Jest decyzja posłów

Ustawa o prawie autorskim. Jest decyzja posłów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych z nadzieją przyjęła poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim wzmacniające pozycję wydawców w negocjacjach z big techami - czytamy w oświadczeniu rady na portalu X. W piątek Sejm zadecydował, że projekt ustawy z poprawkami trafi na biurko prezydenta.

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

Źródło:
tvn24.pl

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl

Brytyjskie media rozpisują się o niewielkiej wyspie Drake'a, która właśnie trafiła na sprzedaż. Znajdująca się niedaleko Plymouth wysepka ma bogatą historię, ale największe emocje budzi fakt, że ma być nawiedzona.

Nawiedzona wyspa trafiła na sprzedaż. "Widziałem już wystarczająco dużo"

Nawiedzona wyspa trafiła na sprzedaż. "Widziałem już wystarczająco dużo"

Źródło:
Sky News, ENEX, The Independent, Plymouth Live

Sejm przyjął w piątek ustawę w sprawie użycia broni przez polskie służby. Dopuszcza między innymi użycie wojska do samodzielnych działań w czasie pokoju na terytorium kraju. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.

Sejm przyjął ustawę w sprawie użycia broni przez polskie służby

Sejm przyjął ustawę w sprawie użycia broni przez polskie służby

Źródło:
tvn24.pl, TVN24, PAP

Policjanci z Kalisza (woj. wielkopolskie) zatrzymali 61-letniego mężczyznę, który miał namalować na ścieżce wzdłuż rzeki obraźliwe napisy i symbole. Kaliszanin usłyszał zarzut nawoływania do popełnienia zbrodni zabójstwa premiera Donalda Tuska i ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Podejrzany nie przyznał się do zarzucanych mu czynów.

Miał nawoływać do zabójstwa Donalda Tuska i Adama Bodnara. Został zatrzymany

Miał nawoływać do zabójstwa Donalda Tuska i Adama Bodnara. Został zatrzymany

Źródło:
PAP

"To takie ohydne", "to absolutnie nie pomaga zdławić tej historii" - to reakcje internautów na informację, że amerykańska agencja Associated Press usunęła ze swojej strony tekst na temat J.D. Vance'a. Był to fact-check dementujący pewną plotkę o kandydacie na republikańskiego wiceprezydenta. Skąd się wzięła? Wyjaśniamy.

Agencja AP usunęła tekst na temat J.D. Vance'a. O co chodzi

Agencja AP usunęła tekst na temat J.D. Vance'a. O co chodzi

Źródło:
Konkret24

Przed nami dynamiczny pogodowo weekend. Miejscami termometry pokażą nawet 32 stopnie, ale nad krajem będzie wędrował front przynoszący opady i burze. Kolejne dni przyniosą spokojniejszą, ale miejscami chłodniejszą aurę.

W weekend nadciągnie żar. A co czeka nas później?

W weekend nadciągnie żar. A co czeka nas później?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Osoby wypłacające pieniądze na poczcie, nawet stosunkowo niewielkie sumy, rzekomo muszą wypełniać deklaracje do urzędu skarbowego i określić przeznaczenie pieniędzy - piszą internauci w mediach społecznościowych. To nieprawda, nie ma takiego obowiązku.

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Źródło:
Konkret24
Ujawniamy braki w sprawozdaniu finansowym PiS. Hermeliński: to dowód dla PKW

Ujawniamy braki w sprawozdaniu finansowym PiS. Hermeliński: to dowód dla PKW

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24

"W tym tygodniu w Niemczech zakazana została litera C" - wpis z takim komunikatem niesie się w polskiej sieci. I wprowadza w błąd. Bo wcale nie chodzi o literę. Wyjaśniamy.

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

Źródło:
Konkret24