Czy będzie "wspólna strategia" w sprawie aborcji? "Umówiliśmy się z marszałkiem Hołownią"

Źródło:
TVN24
Żukowska o tym, czy jest możliwa "wspólna strategia" w sprawie aborcji
Żukowska o tym, czy jest możliwa "wspólna strategia" w sprawie aborcjiTVN24
wideo 2/8
Żukowska o tym, czy jest możliwa "wspólna strategia" w sprawie aborcjiTVN24

Wypracowanie wspólnego projektu w sprawie aborcji będzie wymagać kompromisu i tak naprawdę cofnięcia się wszystkich stron - podkreślała w "Kropce nad i" w TVN24 Urszula Pasławska z klubu PSL-Trzecia Droga. Anna Maria Żukowska, przewodnicząca klubu Lewicy, mówiła o tym, że jeżeli wszystkie złożone projekty trafią pod obrady komisji nadzwyczajnej, to posłowie będą też pracować nad tym, aby mieć "wspólną strategię" na to, jak działać w tym gremium.

W czwartek w Sejmie odbyła się wielogodzinna dyskusja nad łącznie czterema projektami dotyczącymi aborcji - dwa z nich złożyła Lewica, a po jednym Koalicja Obywatelska i Trzecia Droga. W piątek ma się odbyć nad nimi głosowanie. Przedstawiciele koalicji rządzącej mówią, że będą chcieli, aby wszystkie projekty trafiły do dalszych prac.

Tak relacjonowaliśmy sejmową debatę w sprawie aborcji w tvn24.pl

Pasławska: mądry polityk słucha różnych głosów

Przebieg dyskusji komentowały posłanki, które same aktywnie w niej uczestniczyły - przewodnicząca klubu Lewicy Anna Maria Żukowska oraz posłanka klubu PSL-Trzecia Droga, wiceszefowa PSL Urszula Pasławska.

CZYTAJ TEŻ: Tak wyglądała sejmowa debata o aborcji 

Pasławska zwróciła uwagę, że "temat aborcji jest poruszany od wielu miesięcy i lat". - Ale rzeczywiście narracja ostatnich kilku tygodni, dosyć agresywna, dosyć wymuszająca debatę, tak naprawdę spłaszczyła tę debatę na temat praw kobiet i tego, czego kobiety dzisiaj oczekują - stwierdziła.  

 - Cieszyłam się, że ta debata się w końcu odbyła i cieszę się, że zaczniemy pracować nad ustawami. Ale mam nadzieję, że tak samo będziemy pracować nad (innymi - red.) ważnymi rozwiązaniami i czekamy na te rozwiązania - mówiła Pasławska.  

 - Namawiam do tego, aby otworzyć się na dyskusję. Mądry polityk słucha różnych głosów, i lewej, i prawej strony i ta dyskusja jest dzisiaj bardzo potrzebna. Natomiast walorem Polskiego Stronnictwa Ludowego jest wolność światopoglądowa. Mnie jednak moi koledzy zapewnili, że w przypadku wyniku referendum, który zliberalizuje prawo aborcyjne, schowają swoje poglądy do kieszeni i zagłosują tak, jaki będzie wynik referendum - dodała.

Żukowska zareagowała na słowa Pasławskiej i powiedziała, że "absolutnie nie zgadza się z tezą, że Lewica zajmuje się, jeżeli chodzi o kontekst praw kobiet, tylko i wyłącznie prawami reprodukcyjnymi, w tym aborcją. - Bo to naprawdę jest cały pakiet działań, którymi zajmuje się chociażby ministra rodziny, (pracy - red.) i polityki społecznej - podkreślała.

Jak miałoby brzmieć pytanie w referendum?

Pasławska była pytana o to, jak powinno brzmieć pytanie w referendum w sprawie aborcji, którego przeprowadzenie postulują przedstawiciele jej ugrupowania. 

- To jest bardzo ważne, by dzisiaj skupić się na pytaniach. Na pewno pytanie dotyczące liberalizacji prawa aborcyjnego, bo do tego zmierzamy - wprowadzenie kompromisu albo ewentualnego utrzymania tego, który obowiązywał przez 30 lat - wskazywała. 

Dodała, że "być może" to będzie kilka pytań. - Chodzi o to, aby zamiast 460 posłów, których 70 procent stanowią mężczyźni, zagłosowało 30 milionów Polaków albo jak najbliższa ich liczba - dodała. 

Żukowska w odpowiedzi na słowa Pasławskiej zwracała uwagę, że "sam proces przeprowadzenia referendum nie zmienia jeszcze sam z siebie przepisów". - Czyli wtedy musimy przejść to wszystko, tracimy czas, tracimy publiczne pieniądze. I wracamy do punktu wyjścia, w którym jesteśmy właśnie dzisiaj, czyli do tego, że przygotowane są projekty ustaw i te projekty ustaw muszą też znaleźć większość w Sejmie i zostać przegłosowane - stwierdziła.

Żukowska o tym, czy jest możliwa "wspólna strategia"

Posłanki były także pytane o to, jak mają wyglądać prace komisji nadzwyczajnej ds. rozpatrywania wszystkich projektów ustaw dotyczących aborcji, którą w piątek - zgodnie z zapowiedziami marszałka Hołowni - może powołać Sejm. Żukowska przyznała, że jest jedną z kandydatek swojego klubu do zasiadania w tej komisji.

- Umówiliśmy się z panem marszałkiem Hołownią, że jeżeli to się wszystko uda tak, jak planujemy, czyli że wszystkie projekty zostaną skierowane do komisji, to będziemy także pracować nad tym, żeby mieć wspólną strategię na to, jak pracować w komisji po to, żeby był jakiś efekt, żeby też nie było poczucia, że to tylko szybko przeleci przez tę komisję i wyparuje - powiedziała.

- Chcemy, żeby odbyła się pogłębiona dyskusja z udziałem społeczeństwa obywatelskiego, do którego pan marszałek jest bardzo przywiązany. I tutaj mówimy o wysłuchaniu publicznym, coś a la tak zwane "panele obywatelskie", które były w Irlandii, ale oni mają oczywiście inną konstytucję. Ale chodzi o to, żeby wybrać takie rozwiązania, które będą dawały poczucie, że jednak jedziemy naprzód - dodała przewodnicząca klubu Lewicy.

Pasławska: wypracowanie kompromisu będzie wymagać cofnięcia się wszystkich stron

Urszula Pasławska była pytana o to, czy wierzy, że na dalszym etapie prac parlamentarnych możliwe jest wypracowanie wspólnego projektu dotyczącego aborcji.

 - Myślę, że wypracowanie takiego projektu jest trudne, ale wymagać będzie kompromisu i tak naprawdę cofnięcia się wszystkich stron. Kluczowe jest to, aby szukać również tutaj zgody, nie tylko w ramach koalicji 15 października, ale również poza nią, żeby mieć pewność, że te przepisy wejdą w życie - powiedziała.

- Ale z drugiej strony też wydaje mi się, że ten pierwszy krok, czyli poparcie naszej ustawy dałoby już pewien oddech kobietom, (że to jest - red.) zmierzenie we właściwym kierunku - dodała.

Pasławska: wypracowanie kompromisu będzie wymagało cofnięcia się wszystkich stron
Pasławska: wypracowanie kompromisu będzie wymagało cofnięcia się wszystkich stronTVN24

Autorka/Autor:mjz/kg

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

36-letnia kobieta nie żyje, a 62-letnia kobieta i dwoje dzieci w wieku 9 i 10 lat trafili do szpitala po tym, jak zawaliła się ściana budynku gospodarczego w miejscowości Dębno (woj. małopolskie).

Tragedia w trakcie rozbiórki dachu. Kobiety i dzieci przygniecione przez ścianę

Tragedia w trakcie rozbiórki dachu. Kobiety i dzieci przygniecione przez ścianę

Źródło:
PAP, TVN24

W imieniu prezydenta Joe Bidena zdecydowanie potępiam ten atak na synagogę Nożyków - powiedział w środę ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Naczelny rabin Polski Michael Schudrich stwierdził, że gdyby koktajl Mołotowa trafił kilkanaście centymetrów bardziej w lewo, mogłoby dojść do pożaru synagogi. Ambasador Izraela Jakow Liwne powiedział, że ci, którzy chcieli podpalić budynek, "starali się spalić relacje żydowsko-polskie, a nie możemy pozwolić im na skuteczność tego aktu".

Próba podpalenia synagogi Nożyków i jednoznaczne potępienie. "Łobuzom nie uda się nas podzielić"

Próba podpalenia synagogi Nożyków i jednoznaczne potępienie. "Łobuzom nie uda się nas podzielić"

Źródło:
TVN24, PAP

Przypadek Georgii Meloni, której wizerunek wykorzystano w porno, jest bardzo hardcore'owy, ale deepfake to także imitacja głosu człowieka z banku, który dzwoni w sprawie naszych pieniędzy - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Aleksandra Przegalińska, badaczka AI, filozofka i futurolożka. - Musimy zdawać sobie sprawę, że nowa technologia wchodzi do życia człowieka dość nieoczekiwanie, może je demolować - komentuje wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

"Wchodzi nieoczekiwanie, może demolować życie"

"Wchodzi nieoczekiwanie, może demolować życie"

Źródło:
tvn24.pl

Pogoda na majówkę. Trwa długi weekend majowy, który w tym roku przywitał nas słonecznym niebem i wysoką temperaturą. Pogodowa sielanka powoli jednak się kończy, a na horyzoncie widać chmury, deszcz i wyładowania atmosferyczne. Sprawdź najnowszą aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. Jest pięknie, ale czeka nas zimny prysznic

Pogoda na majówkę 2024. Jest pięknie, ale czeka nas zimny prysznic

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Liczba ofert sprzedaży działek rekreacyjnych w pierwszym kwartale 2024 roku wzrosła o 190 procent rok do roku - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny. O ponad jedną trzecią w górę poszła też średnia cena za metr kwadratowy. Z raportu wynika, że podczas pierwszych trzech miesięcy tego roku na portalach internetowych pojawiało się średnio blisko 500 ofert tygodniowo, a w kwietniu liczba ta wzrosła do 1000.

Nawet tysiąc ofert tygodniowo. Ceny w górę

Nawet tysiąc ofert tygodniowo. Ceny w górę

Źródło:
tvn24.pl

Wzrost poziomu życia, rozwój gospodarczy oraz poprawa zdrowia - to według szwedzkiego dziennika "Dagens Industri" niektóre z sukcesów akcesji 10 państw, w tym Polski, do Unii Europejskiej w 2004 roku. Straconą szansą jest zaś postawa części wschodnioeuropejskich polityków, którzy mogli moralnie odnowić "starą Unię", a stali się awanturnikami.

20 lat w UE. Wiele sukcesów, ale i jedna "stracona szansa"

20 lat w UE. Wiele sukcesów, ale i jedna "stracona szansa"

Źródło:
PAP

Anne Hathaway wyznała, że od kilku lat nie pije alkoholu. - Normalnie o tym nie mówię, ale od pięciu lat jestem trzeźwa - powiedziała. W 2019 roku aktorka przyznała, że problemem był dla niej kac, z którym się zmagała zwykle przez kilka dni.

Anne Hathaway od pięciu lat jest trzeźwa. "Normalnie o tym nie mówię"

Anne Hathaway od pięciu lat jest trzeźwa. "Normalnie o tym nie mówię"

Źródło:
New York Times, Today, People

Tegoroczne wakacje w Turcji cieszą się rekordowym zainteresowaniem. Tak przynajmniej wynika z informacji przekazanych przez Kaana Kavaloglu, prezesa Śródziemnomorskiego Stowarzyszenia Hotelarzy i Operatorów Turystycznych (AKTOB). Jak podkreślił, odnotowano rekordowy wzrost liczby wczesnych rezerwacji w tym kraju. Kavaloglu określił przy tym Polskę mianem "niespodzianki roku".

Szał na wakacje w tym kraju. Polacy "niespodzianką roku"

Szał na wakacje w tym kraju. Polacy "niespodzianką roku"

Źródło:
tvn24.pl

Telewizja N1 zwróciła uwagę, że są sposoby, aby Chorwację zwiedzać "bez problemu nadmiernych tłumów". To odpowiedź na krytyczne komentarze pod adresem Dubrownika, określanego często jako "perła Adriatyku".

Gorący spór o "perłę Adriatyku"

Gorący spór o "perłę Adriatyku"

Źródło:
PAP

W pobliżu lotniska sportowego należącego do aeroklubu w Pobiedniku Wielkim (woj. małopolskie) doszło do wypadku. Według wstępnych ustaleń, skoczek został zniesiony przez wiatr i niefortunnie upadł. Mężczyzna został przetransportowany do szpitala.

Wypadek spadochroniarza. "Wiatr zniósł mężczyznę około 150 metrów"

Wypadek spadochroniarza. "Wiatr zniósł mężczyznę około 150 metrów"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Walczymy właśnie o to, by doświadczenie granic nie wróciło, by źli ludzi, którzy atakują nasze wartości, nie zwyciężyli - mówił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w 20. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Jak podkreślił, nadzieje związane z 1 maja 2004 roku "spełniły się z nawiązką".

Sikorski: walczymy właśnie o to, by doświadczenie granic nie wróciło

Sikorski: walczymy właśnie o to, by doświadczenie granic nie wróciło

Źródło:
PAP, TVN24

Pamiętajmy dziś o tych, którzy odważnie i z wyobraźnią zaczęli naszą drogę do Unii. Tych, którzy psuli i psują, a dzisiaj przed kamerami stroją dumne miny, nie będę wspominał. Szkoda święta - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Premier: Tych, którzy psuli i psują, nie będę wspominał. Szkoda święta

Premier: Tych, którzy psuli i psują, nie będę wspominał. Szkoda święta

Źródło:
tvn24.pl

Rozszerzenie Unii Europejskiej 20 lat temu zmieniło zasadniczo Europę i uczyniło ją silniejszą. To było fantastyczne wydarzenie - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Jednocześnie podkreślała, że Wspólnota powinna była bardziej słuchać tego, co mówią kraje Europy Środkowej w sprawie Rosji.

Ursula von der Leyen: powinniśmy byli słuchać Europy Środkowej w sprawie Rosji, bo ma dużo większe doświadczenie

Ursula von der Leyen: powinniśmy byli słuchać Europy Środkowej w sprawie Rosji, bo ma dużo większe doświadczenie

Źródło:
PAP

Zaprosiłem pana premiera, niestety szef rządu nie skorzystał z mojego zaproszenia, ale wierzę w to, że naszą politykę dalszego uczestnictwa w Unii Europejskiej będziemy z powodzeniem rozwijali razem - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas przemówienia z okazji 20. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Okolicznościowe przemówienie i pretensje z pałacu. "Niestety pan premier nie skorzystał z mojego zaproszenia"

Okolicznościowe przemówienie i pretensje z pałacu. "Niestety pan premier nie skorzystał z mojego zaproszenia"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce odbędą się 9 czerwca. Ale już dziś wiadomo, że w kolejnej kadencji europarlamentu zabraknie kilkunastu znanych polityków. Niektórzy z nich zasiadali w tej unijnej instytucji od dwudziestu lat. Część sama zapowiedziała przejście na emeryturę, dla innych zabrakło miejsca na listach.

Wybory europejskie 2024. Oni nie znaleźli się na listach

Wybory europejskie 2024. Oni nie znaleźli się na listach

Źródło:
tvn24.pl, PAP, "Gazeta Wyborcza"

Nowa odsłona 20-letniego sporu o przyszłość jednej z gmin pod Białymstokiem. Minister spraw wewnętrznych Marcin Kierwiński zapowiedział niedawno wydzielenie gminy Grabówka z Supraśla, zgodnie z rozporządzeniem z czasów rządu Ewy Kopacz. Przeciwnicy secesji chcą natomiast ponownego referendum. A chodzi, jak zwykle, o pieniądze. 

Grabówek chce się odłączyć od Supraśla. Burmistrz ostrzega: wchłonie was Białystok

Grabówek chce się odłączyć od Supraśla. Burmistrz ostrzega: wchłonie was Białystok

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Z magazynów w dwóch głównych bazach kolumbijskiej armii zniknęło ponad milion sztuk amunicji wszelkiego rodzaju, w tym tysiące pocisków przeciwczołgowych i RPG - przekazał prezydent Kolumbii Gustavo Petro.

Z dwóch głównych baz wojskowych Kolumbii zniknęło ponad milion sztuk amunicji

Z dwóch głównych baz wojskowych Kolumbii zniknęło ponad milion sztuk amunicji

Źródło:
PAP
Szczęśliwy jak Polak w Unii. Zarabiamy więcej, żyjemy dłużej. Ale czy to wystarczy?

Szczęśliwy jak Polak w Unii. Zarabiamy więcej, żyjemy dłużej. Ale czy to wystarczy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Turysta kopnął bizona w Parku Narodowym Yellowstone. Władze parku przekazały, że mężczyzna zaczął zaczepiać stado zwierząt, będąc pod wpływem alkoholu. Jak się okazało, w spotkaniu z bizonem turysta odniósł lekkie obrażenia.

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Źródło:
CNN, National Park Service

Ile godzin trwał najdłuższy w historii maraton grillowania? Ile ważyła największa porcja przygotowanego naraz mięsa wołowego, a ile mierzyła najdłuższa wegetariańska kiełbaska świata? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących grilla znajdziecie w poniższym artykule.

10 grillowych rekordów z całego świata

10 grillowych rekordów z całego świata

Źródło:
Guinness World Records

27 książek z prywatnej biblioteki Jakuba i Wilhelma Grimmów znalazły naukowczynie z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w Bibliotece Uniwersyteckiej. Wcześniej woluminy uważane były za zaginione podczas wojny. W wielu z nich w środku znajdują się odręczne notatki autorów słynnych baśni.

Księgozbiór braci Grimm odnaleziony w Poznaniu. W środku są ich notatki

Księgozbiór braci Grimm odnaleziony w Poznaniu. W środku są ich notatki

Źródło:
tvn24pl

Premier Donald Tusk obiecał, że na 25. rocznicę wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej Polacy będą zamożniejsi od Brytyjczyków. "Lepiej być w Unii" - dodał szef rządu.

"Polacy będą zamożniejsi od Brytyjczyków". Donald Tusk zabiera głos

"Polacy będą zamożniejsi od Brytyjczyków". Donald Tusk zabiera głos

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Praca musi nam zostawić trochę czasu na życie, na miłość, na siebie i czasu dla rodziny - powiedziała podczas obchodów Święta Pracy w Warszawie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. I zapewniła, że model czterodniowego tygodnia pracy w Polsce jest możliwy. - Pracujemy żeby żyć, a nie żyjemy żeby pracować - dodała.

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Dokładnie 20 lat temu Polska, wraz z dziewięcioma innymi krajami, stała się członkiem Unii Europejskiej. Dziś politycy komentują rocznicę tego wydarzenia w mediach społecznościowych.

20 lat temu Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Komentarze polityków

20 lat temu Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Komentarze polityków

Źródło:
tvn24.pl

Minister w kancelarii prezydenta Wojciech Kolarski pouczał w radiowym wywiadzie, że to nie Rada Ministrów "wyznacza prezydentowi tematy i zakres rozmów" oraz że konstytucja "mówi o współdziałaniu". Co do współpracy prezydenta z rządem wypowiedział się już jednak kiedyś Trybunał Konstytucyjny. Przypominamy, co orzekł.

Współpraca prezydenta z rządem. Ministrowie Dudy vs wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Współpraca prezydenta z rządem. Ministrowie Dudy vs wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Źródło:
Konkret24

Brytyjscy naukowcy opracowują nowy rodzaj białego pieczywa. Chcą, by smakowało tak samo, jak pieczywo z klasycznej mąki pszennej, ale było jednocześnie tak zdrowe i bogate w wartości odżywcze, jak pieczywo ciemne.

Białe pieczywo będzie tak samo zdrowe jak ciemne? Naukowcy opracowują przepis

Białe pieczywo będzie tak samo zdrowe jak ciemne? Naukowcy opracowują przepis

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Podczas tegorocznej majówki pogoda dopisuje i przynajmniej część Polaków wykorzysta ten czas na zorganizowanie grilla z rodziną lub znajomymi. Żeby nie zepsuć sobie odpoczynku, warto pamiętać, że nie wszędzie grillować swobodnie możemy, a za złamanie przepisów mandat może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24