Prokuratura sprawdzi podsłuchy

Do końca tygodnia będzie wiadomo, czy prokuratorzy mieli prawo wydać zgodę na wykorzystanie przez Jacka Mąkę stenogramu z podsłuchu dziennikarzy C. Gmyza i B. Rymanowskiego. Zapowiedział to szef Prokuratury Krajowej Edward Zalewski. Prokurator ujawnił też, że śledczy z Wielkopolski zdecydują o ewentualnym wszczęciu śledztwa ws. możliwości popełnienia przez ABW przestępstwa.

Prezydent wybiera się na szczyt

Na szczycie Unii Europejskiej 29-30 października w Brukseli będzie prezydent Lech Kaczyński, poinformował szef prezydenckiej kancelarii Władysław Stasiak.

Wpadł "Kleksiarz" z Łodzi

Swój bunt okazywał stalowymi kulkami i farbą, skierowanymi w stronę budynków użyteczności publicznej. Łódzki "kleksiarz", dotąd bezkarny, po latach wpadł w ręce policji. Grozi mu do pięciu lat więzienia.

"Tusk wpadł w swoją własną paranoję"

Poseł PiS Adam Hofman uważa, że należy zmienić przepisy dotyczące służb specjalnych. - Donald Tusk wpadł w swoją własną paranoję. (...) Jeśli premier nie panuje nad ABW, to tutaj Sejm powinien przejąć te obowiązki – proponuje polityk.

Jak uwodził "Piękny Tomek"?

Jak najsłynniejszy agent CBA rozpracowywał kobiety, jakie stosował metody i na ile były skuteczne, opowie w "Teraz My" Weronika Marczuk-Pazura. Emisja programu o 22:35 w TVN.

Dwa poważne wypadki, TIR przygniótł auto

Dwa samochody osobowe zderzyły się w Mieczysławce k. Lubartowa, a w Osinach k. Puław po czołowym zderzeniu ciężarówka przygniotła auto. Trzy osoby nie żyją, dwie trafiły do szpitala. Policja odblokowała już drogi.

Polskie życie na podsłuchu

W telefonie coś dziwnie trzeszczy? Podejrzana furgonetka non stop parkuje pod twoim domem? Niewykluczone, że jesteś na podsłuchu jednej z dziewięciu uprawnionych do tego służb. Oficjalnych informacji, ile osób ma założoną „pluskwę”, żadna z nich nie podaje. Eksperci szacują, że rocznie nawet do 10 tysięcy osób jest podsłuchiwanych.

Jedne z ostatnich słów "Bo za prawdę się płaci"

- Biada władcom, którzy chcą pozyskać obywatela za cenę zastraszania - mówił do wiernych na kilka godzin przed śmiercią. Ostatnią mszę ks. Jerzy celebrował 19 października 1984 roku w Bydgoszczy. Wieczorem, mimo próśb gospodarzy, ruszył do Warszawy... "Bo chrześcijanin musi pamiętać, że bać się trzeba tylko zdrady Chrystusa za parę srebrników jałowego spokoju".

„Nie ma nadzoru nad specsłużbami”

- Dzisiaj nikt w Polsce nie może mieć przekonania, że jest nadzór nad służbami specjalnymi – uważa Jerzy Szmajdziński (SLD). Według niego odwołanie szefa CBA to tylko półśrodek i potrzebna jest gruntowna reforma. A wiceszef BBN Witold Waszczykowski wzywa z kolei do zdymisjonowania wiceszefa ABW.

Zarzut dla esbeka w rocznicę zabójstwa ks. Jerzego

IPN postawił zarzut byłemu funkcjonariuszowi SB, który realizował działania wobec księdza Jerzego Popiełuszki. W ocenie Instytutu, esbek prowadząc przeciwko duchownemu postępowanie karne, miał na celu "jego eliminację" jako duszpasterza "Solidarności".

W sprawie podsłuchów nie spełniamy norm Unii

Nasze prawo, w kwestii podsłuchów, nie daje możliwości wykrycia nieprawidłowości. - Ale władzy nigdy to nie martwiło, bo każda chętnie korzystała z luk w podsłuchowym prawie - ocenia Ewa Siedlecka z "Gazety Wyborczej". Publicyści pytają o skalę podsłuchów i o to, co oznacza brak kontroli nad nimi. - Czy mamy do czynienia z bandą psotnych chłopców zabawiających się cudzymi tajemnicami? - docieka Piotr Zaremba.

PO: PiS brutalnie wkracza w kompetencje rządu

Brutalne wkraczanie w kompetencje rządu - tak PO reaguje na pomysł Prawa i Sprawiedliwości. PiS chce aby rząd musiał konsultować z Sejmem stanowisko Polski, które będzie prezentowane Komisji Europejskiej. To odpowiedź na zapowiedziany przez byłych przewodniczących Trybunału Konstytucyjnego projekt nowelizacji konstytucji, ograniczający uprawnienia prezydenta - pisze "Rzeczpospolita".

NIK ratuje się u senatorów

- Jacek Jezierski w dramatycznym tonie prosi senatorów o odrzucenie uchwalonych przez Sejm przepisów, które mogą zagrażać niezależności NIK- pisze "Rzeczpospolita". Według prezesa Izby niektóre rozwiązania są sprzeczne z interesem państwa i mogą być sprzeczne z konstytucją.

Jak pić, to na stoku

Rząd wycofuje się z restrykcyjnego przepisu, który miał już od tego sezonu zimowego zakazać jazdy na nartach pod wpływem alkoholu - donosi "Metro".

Życie w Polsce, to życie na podsłuchu?

Ile jest podsłuchów w Polsce i jak wygląda kontrola sądu nad ich stosowaniem? - Spytaliśmy o to ABW i CBA, a służby milczą - mówił w programie "24 Godziny" dr Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Ćwierć wieku od mordu ks. Jerzego

25 lat temu, 19 października 1984 roku, ks. Jerzy Popiełuszko, duszpasterz ludzi pracy i legendarny kapelan Solidarności, został zamordowany przez funkcjonariuszy IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Wszyscy, którzy brali udział w zabójstwie, od dawna są już na wolności. Rozpoczęty w 1997 roku proces beatyfikacyjny księdza Popiełuszki zmierza już ku końcowi.

Złapali cię na fotoradar? Żądaj zwrotu pieniędzy

Nawet kilkadziesiąt tysięcy kierowców, złapanych przez straż miejską na fotoradar i sądownie ukaranych za przekroczenie prędkości, może się domagać zwrotu zapłaconych pieniędzy - informuje "Rzeczpospolita". Dotyczy to lat 2004 - 2007.

Gowin żartuje: Dlaczego wybuchła afera hazardowa?

"Dlaczego w Platformie wybuchła afera hazardowa? Bo, kiedy na początku kadencji premier puścił posłom film CBA z Beatą Sawicką, kierownictwo partii siedziało plecami do ekranu”" - tak Jarosław Gowin rozpoczął swoje wystąpienie na posiedzeniu klubu Platformy, na którym Grzegorz Schetyna został wybrany przewodniczącym – ustalił "Wprost".

Karpiniuk: Dziennikarz wykorzystuje sytuację

Sprawa podsłuchiwanych przez ABW rozmów Wojciecha Sumlińskiego ze znajomymi dziennikarzami nadal dzieli polityków. - Wszystko wskazuje na to, że agencja złamała prawo i mamy do czynienia z nadużyciem uprawnień - mówi w programie "24 Godziny" Zbigniew Wassermann z PiS. - To są normalne standardy wykorzystywane w sprawach (sądowych), to (Cezary) Gmyz wykorzystuje całą sytuację - ripostuje Sebastian Karpiniuk.

"Nie chcemy odebrać Niemcom praw, ale przywileje"

- Mniejszość niemiecka cieszy się w Polsce dużymi przywilejami. Chcemy im je odebrać, bo Polacy w Niemczech takich przywilejów nie mają - tłumaczyła w "24 Godzinach" szefowa Powiernictwa Polskiego, senator PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

Ćwiąkalski: To nieprawda, że wszyscy są podsłuchiwani

- To nieprawda, że wszyscy są podsłuchiwani. Tak absolutnie nie jest. Niepokoi mnie, że jednak, że stenogramy z podsłuchów nie są niszczone, tak jak powinny - powiedział w programie "24 Godziny" były minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski. Skomentował w ten sposób doniesienia o podsłuchiwaniu przez ABW rozmów dziennikarzy "Rzeczpospolitej" i TVN.

"Trzeba nazwać tę zbrodnię po imieniu"

Uroczyste msze św. we Włocławku i Bydgoszczy były kulminacyjnym momentem obchodów 25. rocznicy uprowadzenia i śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Prawie 300 uczestników sztafety z całej Polski pokonało też w niedzielę 110 km ostatniej drogi kapłana.

Korwin-Mikke odchodzi z UPR, bo się brzydzi

Janusz Korwin-Mikke opuszcza Unię Polityki Realnej - partię, którą sam kiedyś zakładał. Powód? Nie spodobało mu się, że ugrupowanie udzieliło absolutorium obecnemu szefowi. - Brzydzę się - skwitował decyzję Korwin-Mikke.

Zwabili na działkę i zgwałcili 19-latkę

W niespełna dobę od zgłoszenia lubelscy policjanci ustalili i zatrzymali czterech mężczyzn w wieku od 25 do 57 lat, podejrzanych o zgwałcenie 19-letniej mieszkanki Lublina. Kobieta przestępstwo zgłosiła dopiero po miesiącu od zdarzenia. Napastnicy trafili już do aresztu, teraz grozi im do 12 lat więzienia.

Przeciwnika Berlusconiego oskarżają o agenturę

Znany publicysta lewicowej "La Repubbliki", pisarz Corrado Augias został oskarżony o działalność na rzecz czechosłowackich służb specjalnych na łamach wydawanego przez rodzinę premiera Włoch Silvio Berlusconiego dziennika "Il Giornale". Zdaniem Augiasa, który odrzucił oskarżenia, to atak na jego redakcję, niechętna szefowi rządu.

Kryzys kapitalizmu? Weź udział w debacie

Czy rzeczywiście mamy kryzys kapitalizmu? Chcesz się dowiedzieć, poznać opinie ekspertów, weź udział w XVI Debacie Tischnerowskiej organizowanej przez Uniwersytet Warszawski oraz Instytut Nauk o Człowieku w Wiedniu.

Spłonęła kamienica na starówce

Jedna osoba zginęła w pożarze kamienicy w Toruniu, a jedna trafiła do szpitala. Ogień wybuchł w kamienicy na starówce. Mieszkańcy płonącego budynku i sąsiadującego z nim, zostali ewakuowani. Z płomieniami walczyło dziewięć zastępów straży pożarnej. Wygląda na to, że budynek nie nadaje się do zamieszkania.

Pawlak o podsłuchach dziennikarzy: to nie Wersal

Nikt, nawet premier, nie kontroluje służb specjalnych, nie ma żadnych narzędzi prawnych do tego. Musimy stworzyć normalny cywilny nadzór nad służbami - przekonywał w programie "Kawa na ławę" Ryszard Kalisz z SLD. Wicepremier Waldemar Pawlak stwierdził natomiast, że z podsłuchami trzeba się liczyć, a dziennikarze nie są tu wyjątkiem. Goście Bogdana Rymanowskiego dyskutowali o aferze, której bohaterem mimo woli został sam prowadzący program.