Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło kandydata na sędziego Trybunału Konstytucyjnego w miejsce prof. Mirosława Granata, którego kadencja wygaśnie na koniec kwietnia. Opozycja swoich kandydatów nie zgłasza i przypomina, że na złożenie ślubowania wciąż czeka trzech sędziów wybranych w poprzedniej kadencji.
We wtorek mija termin zgłaszania w Sejmie kandydatów na sędziego Trybunału Konstytucyjnego w miejsce prof. Mirosława Granata, którego kadencja wygaśnie 27 kwietnia.
Według informacji TVN24, dotychczas swojego kandydata zgłosiło tylko Prawo i Sprawiedliwość. To dr hab. Zbigniew Jędrzejewski, dyrektor Instytutu Prawa Karnego Uniwersytetu Warszawskiego i były dziekan Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Ostrołęce.
Platforma, Nowoczesna i PSL zapowiadały wcześniej, że nie zgłoszą kandydatów na sędziów TK. Kukiz’15 ostatecznie zdecydowało, że także nie zgłosi swojego kandydata.
Opozycja podkreśla, że prezydent Andrzej Duda powinien przyjąć ślubowanie od trzech sędziów wybranych jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu (chodzi o profesorów: Romana Hausera, Krzysztofa Ślebzaka i Andrzeja Jakubeckiego), a kolejne wakaty w TK obsadzać tymi sędziami, których wskazał PiS. To sędziowie: Henryk Cioch, Lech Morawski i Mariusz Muszyński.
11 marca w programie „Piaskiem po oczach” prezes TK prof. Andrzej Rzepliński komentował, że źle się stanie, jeśli Sejm zdecyduje się na wyłonienie zupełnie nowego kandydata. - Jak zostanie wybrany (kolejny sędzia - red.), to będzie poważny komunikat do całej Europy oraz Ameryki Północnej. Bardzo niedobry komunikat - ocenił prof. Rzepliński.
Nie jedyny, który opuści TK w tej kadencji
Prof. Granat to nie jedyny sędzia, który w tej kadencji Sejmu opuści Trybunał Konstytucyjny. Wygaśnie także mandat prezesa Rzeplińskiego (19 grudnia 2016 r.), prof. Stanisława Biernata (26 kwietnia 2017 r.) oraz prof. Sławomiry Wronkowskiej-Jaśkiewicz (6 maja 2019 r.).
Oto lista wszystkich 12 orzekających sędziów w kolejności, w jakiej będą oni ustępować ze stanowiska sędziego. Obok nazwisk znajduje się data, kiedy upływają ich 9-letnie kadencje.
Prof. Mirosław Granat - 27 kwietnia 2016 r.
Prof. Andrzej Rzepliński (prezes TK) - 19 grudnia 2016 r.
Prof. Stanisław Biernat - 26 kwietnia 2017 r.
Prof. Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz - 6 maja 2019 r.
(październik/listopad 2019 r. - prawdopodobny koniec trwającej kadencji Sejmu)
Stanisław Rymar - 3 grudnia 2019 r.
Prof. Piotr Tuleja - 3 grudnia 2019 r.
Prof. Marek Zubik - 3 grudnia 2019 r.
Prof. Małgorzata Pyziak-Szafnicka - 5 stycznia 2020 r.
Prof. Andrzej Wróbel - 29 maja 2020 r.
Prof. Leon Kieres - 23 lipca 2021 r.
Piotr Pszczółkowski - 3 grudnia 2024 r.
Julia Przyłębska - 9 grudnia 2024 r.
Piotr Pszczółkowski i Julia Przyłębska to sędziowie wybrani już w tej kadencji Sejmu głosami PiS, zaprzysiężeni przez prezydenta Andrzeja Dudę i dopuszczeni do orzekania przez Andrzeja Rzeplińskiego, kiedy zakończyły się kadencje ich poprzedników.
Sześciu "w kolejce"
Jest jeszcze sześć osób, które zostały wybrane na sędziego, ale nie orzekają.
Prof. Roman Hauser, dr hab. Krzysztof Ślebzak i prof. Andrzej Jakubecki zostali wybrani przez Sejm poprzedniej kadencji (według Trybunału - zgodnie z prawem), jednak prezydent Andrzej Duda do dziś nie odebrał od nich ślubowania.
Pozostali trzej sędziowie to wybrani przez obecny Sejm i zaprzysiężeni przez prezydenta: prof. Henryk Cioch, prof. Lech Morawski i dr hab. Mariusz Muszyński.
Autor: kło/ja / Źródło: tvn24