Oszczędzamy na agentach

Zaciskanie pasa w resortach ma też swoje negatywne skutki. Większość swoich funduszy straciły policja, wywiad i kontrwywiad - pisze "Dziennik". Budżety niektórych departamentów okrojono nawet o 80 proc. - Nie wiem, jak mam pracować - skarży się szef jednego z wydziałów CBŚ.

Bądź bezpieczny online

Ponad połowa internautów spotkała się z przemocą w sieci. Co piąty był poniżany i wyśmiewany. Nierzadko użytkownicy internetu są szantażowani i straszeni - wynika z badań. "Baw się w internecie - bezpiecznie" - to hasło tegorocznych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. W tym roku organizatorzy chcą zwrócić szczególną uwagę na problem cyberprzemocy wśród nastolatków.

Policja zamówiła szpiegowski samolot

Ponad 2,5 mln zł miał kosztować zamówiony przez Szkołę Policji w Szczytnie samolot szpiegowski. Po negatywnej ocenie ekspertów, realizację projektu zawieszono. Teraz śledczy sprawdzą, czy celem zakupu maszyny mogło być wyłudzenie pieniędzy - pisze "Rzeczpospolita".

Państwo zapłaci strategicznym studentom

Powstała lista kierunków studiów strategicznych dla gospodarki – informuje dziennik „Polska”. Do 2013 roku rządowe stypendia – maksymalnie 400 euro miesięcznie – dostanie 22 tys. studentów. Kierunki strategiczne to specjalności techniczne i przyrodnicze.

Oszczędzać? Tak, ale na urzędnikach i posłach

Polacy zgadzają się z rządem, że najlepszą receptą na kryzys jest zaciskanie pasa. Tyle, że najchętniej obcięliby wydatki na urzędników (prawie połowa badanych) oraz posłów i ministrów (jedna piąta) – wynika z sondażu Homo Homini dla portalu tvn24.pl.

Choćby Kopernika włos

Trwają poszukiwania choćby najmniejszych śladów obecności Mikołaja Kopernika, które pozwoliłyby na zweryfikowanie materiału genetycznego szczątków wykopanych we Fromborku. Teraz, biegli z krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych zbadają rękopis "De revolutionibus", przechowywany w Bibliotece Jagiellońskiej. Będą szukali choćby włosa astronoma.

Kamienica uratowana, ale mieszkańcy nie wracają

W centrum Sopotu, w zabytkowej części miasta, nieopodal Grand Hotelu paliła się kamienica. Z ogniem walczyło pięć zastępów straży pożarnej. Po kilku godzinach udało im się opanować ogień. Z budynku ewakuowano trzydzieści osób, które tej nocy nie mogą spędzić w zadymionym budynku, pomoc im zapewnił urząd miasta. Dokładne przyczyny pożaru zbada policja.

Przepisują lek, bo handlowiec jest sympatyczny

O mętnej sprawie "lojalności" lekarzy wobec koncernów farmaceutycznych słyszymy często. Teraz mamy wyniki badania na ten temat, przeprowadzonego przez instytut Sequence. Dotarła do niego "Rzeczpospolita", a wyniki zaskakują. Okazuje się, że ok. 70 proc. badanych lekarzy przepisuje swoim pacjentom konkretny antybiotyk dlatego, że lubi przedstawiciela handlowego producenta.

"Do końca nie wierzył, że zginie"

- Talibowie traktowali go jak gościa i zgodnie z tradycją pasztuńską - mówi o relacjach między talibami a porwanym Polakiem Mumtaz Bangash, człowiek, który twierdzi, że nagrał wyemitowany w zeszłym roku apel porwanego w Pakistanie polskiego inżyniera. Świadek dodaje, że Piotr S. do końca nie wierzył, że porywacze posuną się do zabójstwa. Do relacji Bangasha dotarł "Superwizjer TVN".

Jak naprawić polską onkologię?

Co roku na raka umiera w naszym kraju 80 tys. osób. Badania szwedzkich uczonych pokazują, że w Polsce dostępność do leczenia onkologicznego jest najniższa ze wszystkich państw Unii Europejskiej. "Wyprzedzamy" nawet Bułgarię i Rumunię. Jak pomóc polskiej onkologii - w programie "Teraz MY!", zastanawiali się: minister zdrowia, dwoje zwycięzców w walce z rakiem, dwóch lekarzy i dwóch redaktorów. Chwilę wcześniej, wystąpił też Jerzy Owsiak.

"Słowa Czumy nie zrobiły nam dobrze"

Po egzekucji Polaka porwanego w Pakistanie trwa poszukiwanie odpowiedzialnych, również politycznie. - Co wynika z tego, że Andrzej Czuma wiedział o powiązaniach pakistańskich władz z talibami? Czy coś z tym zrobił? - pytał w "Magazynie 24 godziny" Zbigniew Wassermann. Janusz Zemke stwierdził natomiast, że wypowiedź ministra "na pewno dobrze nam nie zrobiła, bo przecież z Pakistanem chcemy współpracy jak najlepszej".

MSZ: Nie ma jeszcze ciała Polaka

- Przed godziną 8 naszego czasu rozmawiałem z ambasadorem i nie ma informacji o znalezieniu ciała zabitego Polaka – mówił w "Magazynie 24 godziny" Jacek Najder, wiceminister spraw zagranicznych. Tym samym zdementował informacje mediów, że ciało zabitego w Pakistanie Piotra S. zostało znalezione. Wiceminister zaznaczył jednocześnie, że takie doniesienia są "trudne do zweryfikowania".

Jeden dom zablokuje budowę mostu w stolicy?

Budowa Mostu Północnego stanęła przed kolejnym, dużym znakiem zapytania. Inwestycję właśnie "odkopano" spod stosu pytań i we wtorek wreszcie mają być otwarte koperty w przetargu na tę budowę. Ale prace nie ruszą, dopóki po praskiej stronie Wisły, tam gdzie ma być jeden z dojazdów do mostu - stać będzie dom. Jego właściciel wyprowadzać się nie zamierza.

Ośrodek dla pedofilów na Sobieskiego?

W Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie ma powstać pierwszy w Polsce ośrodek dla osób z zaburzeniami seksualnymi - dowiedziało się "Życie Warszawy". Jego szefem ma być prof. Zbigniew Lew-Starowicz. To nie będzie ośrodek terapeutyczny – będą tu zapadały decyzje, co zrobić ze sprawcami przestępstw seksualnych, czy są gotowi, żeby wyjść na wolność.

Grasiowi już nie jeży się włos z powodu Czumy

- To niepotrzebna szczerość ministra Czumy, włos mi się na głowie zjeżył – grzmiał kilka godzin wcześniej w Radiu Zet Paweł Graś, poseł PO. Wieczorem, w „Kropce nad i” poseł nie był już tak bezwzględny wobec swojego partyjnego kolegi, który oznajmił, że polski wywiad zna nazwiska morderców polskiego inżyniera. – Nie chcę komentować wypowiedzi ministra Czumy – powiedział indagowany w tej sprawie przez Monikę Olejnik Graś.

"Znać nie znaczy móc złapać"

Radosław Sikorski nie ma sobie nic do zarzucenia w sprawie zamordowanego przez talibów inżyniera. Zrobiliśmy wszystko, żeby go uratować - przekonywał szef polskiej dyplomacji w "Faktach po Faktach". Tonował też zapewniania Andrzeja Czumy, według którego, wywiad zna tożsamość porywaczy Polaka. - Znać, a móc złapać, to nie to samo.

Pakistan oburzony słowami Czumy

Ambasada pakistańska jest oburzona słowami ministra sprawiedliwości, który powiedział - komentując sprawę zamordowanego przez talibów w Pakistanie polskiego inżyniera - że "władza pakistańska sprzyja tym bandytom". Polski MSZ wystosował już notę protestacyjną do Islamabadu, dotyczącą działań tamtejszych władz.

Czwarty raz odpowie za jazdę po alkoholu

Funkcjonariusze z piaseczyńskiej komendy zatrzymali 36-letniego Tomasza Ch., który wsiadł za kółko mając prawie 4 promile alkoholu we krwi. W trakcie kontroli okazało się, że mężczyzna miał zakaz sądowy prowadzenia pojazdów do grudnia 2009 roku. Teraz po raz czwarty odpowie przed sądem za jazdę pod wpływem alkoholu.

Prezydent przesłuchał wywiad ws. zamordowanego Polaka

Prezydent Lech Kaczyński spotkał się z szefami Agencji Wywiadu i Służby Wywiadu Wojskowego. Omawiał z nimi działania ws. porwanego i zamordowanego przez talibów pracownika Geofizyki Kraków. Wcześniej, na konferencji prasowej mówił, że Polska nie akceptuje i nie zaakceptuje terroryzmu.

Palikot: Dopaść i zabić porywaczy Polaka

- Powinniśmy złożyć publicznie obietnicę, że ich dopadniemy, że tych ludzi, którzy wykonali wyrok zabijemy - mówi Janusz Palikot, który komentuje śmierć polskiego inżyniera z rąk pakistańskich terrorystów. Krytyków działań polskiego rządu w sprawie odbicia polskiego obywatela, poseł nazywa zaś "hienami politycznymi wychodzącymi na żer".

Podwójny zabójca z Machcina w śpiączce

Poszukiwany za podwójne morderstwo Jan Sz, - po nieudanej próbie samobójczej - w śpiączce farmakologicznej leży w poznańskim szpitalu. Lekarze określają jego stan jako krytyczny. Tymczasem biegli badają, czy ze znalezionej w niedzielę przy Janie Sz. broni zostały przed tygodniem zastrzelone dwie osoby.

Teraz oni przyjrzą się milionom za wykłady o nowotworach

Jak ustaliła TVN, jeden z lekarzy za szkolenia z profilaktyki chorób nowotworowych dostał w ciągu trzech lat ponad 600 tys. złotych, inny - prawie pół miliona złotych. Ośmiu lekarzy z warszawskiego Centrum Onkologii zarobiło w ciągu trzech lat prawie 8 milionów złotych. Za te szkolenia płaciło Ministerstwo Zdrowia. Resort zdrowia zgłosił tę sprawę do NIK.

Znęcali się nad niemowlakiem

Matka szarpała czteromiesięcznym niemowlęciem i rzucała na wersalkę, ojciec bił je po twarzy - oboje w 2007 roku zostali oskarżeni o znęcanie się nad dzieckiem. Wyrok w tej sprawie kielecki Sąd Rejonowy miał ogłosić w poniedziałek. Nie zrobił tego, ponieważ postanowił przesłuchać jeszcze jednego świadka.

Rząd zna nazwiska morderców polskiego inżyniera

Prokuratura zna nazwiska dowództwa grupy talibów, która porwała i zamordowała polskiego inżyniera. - Polski wywiad aż zdumiewająco szczegółowo opisał przywództwo tej bandy, nawet ich krewnych - zdradził minister sprawiedliwości Andrzej Czuma.

Śmierć Polaka: opozycja żąda wyjaśnień

Politycy komentują tragedię Polaka w Pakistanie. Podkarpacki poseł PSL Leszek Deptuła proponuje wycofanie polskich wojsk z Afganistanu, bo uważa, że nasza aktywność w tym rejonie przyczyniła się do śmierci Polaka. Na postępowanie rządu krytycznie patrzy Jerzy Szmajdziński z SLD. - Państwo okazało się nieskuteczne - mówi. - Musimy dowiedzieć się, czy rzeczywiście zrobiono wszystko, by ratować Polaka - dodaje Przemysław Gosiewski z PiS.

Karnowski nie trafi do aresztu

Jacek Karnowski pozostaje na wolności - zdecydował gdański sąd. Sędzia oddaliła zażalenie prokuratury, która domagała się aresztowania prezydenta Sopotu. - To wielka radość. Sąd pokazał, że jest niezawisły - komentowała pełnomocniczka Karnowskiego.

Dziewulski: dzielnicowy załatwiłby to lepiej

Obwiniam wywiad i rząd pakistański o brak działań ws. zamordowanego polskiego inżyniera. Dziwię się, że nie ustalono, gdzie on przebywa - powiedział w TVN24 były antyterrorysta Jerzy Dziewulski. I dodał, że lepiej zająłby się tym polski dzielnicowy.

"Cham" Palikota nie będzie ścigany

Poseł Platformy Obywatelskiej już raz mógł podziękować prokuratorom za umorzenie śledztwa w sprawie nazwania prezydenta "chamem". Teraz może podziękować sędziom z Sądu Okręgowego w Warszawie, którzy utrzymali decyzję o umorzeniu śledztwa.

Zabił z zazdrości

Zabójstwo w afekcie. Pewien mieszkaniec warszawskiego Śródmieścia, odtrącony przez kobietę, chcąc zemścić się zabił swojego konkurenta. Teraz całkowicie stracił szanse na względy ukochanej i dodatkowo grozi mu długie więzienie.

Łyżwiński wyniesiony na noszach

Proces w sprawie wyprowadzenia partyjnych pieniędzy Samoobrony będzie musiał być odroczony. Jeden z oskarżonych, Stanisław Łyżwiński, został zabrany karetką z sądu w Tomaszowie Mazowieckim. Obok niego na ławie oskarżonych zasiada też w tym procesie Aneta Krawczyk.