Tusk: Nie zabraknie specjalistów od spekulacji

- Bez elementarnego zaufania do działania służb państwowych, nawet jeśli nie zawsze są perfekcyjne, możemy tę sprawę zamienić w piekło - odpowiadał w Sejmie Donald Tusk. Premier apelował do posłów o zachowanie powściągliwości w ocenach przyczyn katastrofy pod Smoleńskiem i o to, by pozwolili działać śledczym.

Prokuratura: 4 wersje przyczyn katastrofy

Polska Prokuratura Wojskowa ustaliła cztery wstępne wersje przyczyn katastrofy prezydenckiego samolotu TU-154 w Smoleńsku, dowiedziała się TVN24. Wśród nich są: usterki techniczne, zachowanie załogi, zła organizacja i zabezpieczenie lotu oraz zachowanie osób trzecich.

"To nie prezydent zaprasza na pokład"

Witold Waszczykowski podkreśla, że to nie wina Kancelarii Prezydenta, że na pokładzie Tupolewa znalazło się tak wiele ważnych osób. - Prezydent nie zaprasza na pokład samolotu, ponieważ Kancelaria Prezydenta nie dysponuje żadnym samolotem ani helikopterem - wyjaśnił wiceszef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Ksiądz radiowiec podejrzany o molestowanie

Ksiądz Roman J., były dyrektor Katolickiego Radia Via w Rzeszowie, jest podejrzany o molestowanie seksualne trzech dziewczynek oraz "doprowadzenie jednej z nich do obcowania płciowego" - poinformowała prokuratura w Rzeszowie. Duchowny został aresztowany na trzy miesiące.

Diler wpadł przez brata

Lubelscy policjanci podczas rutynowej kontroli znaleźli przy 16-latku porcję marihuany. Chłopak powiedział funkcjonariuszom, że jeszcze kilka porcji ma w domu. Na miejscu okazało się, że mówił prawdę. Tyle, że znacznie więcej, bo ponad kilogram narkotyku miał jego starszy brat - diler.

"Dlaczego trumien nie było w Sejmie?", "A teorie spiskowe?"

Dlaczego trumny z ciałami ofiar trafiły na Torwar, a nie do Sejmu? Kiedy zakończy się śledztwo i co z pomocą dla rodzin? - posłowie mnożyli w Sejmie pytania o katastrofę pod Smoleńskiem. Opozycja zarzuciła rządowi informacyjny chaos, a PSL zaapelowało, by premier walczył z teoriami spiskowymi na temat tragedii.

25 ton lewego proszku do prania

Pilscy policjanci i funkcjonariusze CBŚ zlikwidowali nielegalną wytwórnię markowego proszku do prania. W "fabryce" znaleźli 25 ton podrobionego detergentu i ponad kilogram amfetaminy. Na miejscu zatrzymano 27-letniego mężczyznę, który mieszał komponenty w zwykłej betoniarce, a potem wsypywał je do markowych opakowań.

"Bronek" wpadł po  14 latach

Do aresztu w Gdańsku trafił jeden z najniebezpieczniejszych polskich przestępców - Mariusz W., pseudonim "Bronek". Mężczyznę poszukiwanego m.in. za zabójstwa i rozboje zatrzymała w Barcelonie hiszpańska policja.

"Wszyscy zdali ten egzamin"

Wszyscy zdali ten egzamin i zdołali wspiąć się ponad urazy. Postawa ludzi, instytucji i polityków jest nie do przecenienia - powiedział premier Donald Tusk, przedstawiając w Sejmie informację o działaniach rządu podjętych po katastrofie pod Smoleńskiem. I dodał: - Teraz stoimy przed najtrudniejszym zdaniem: wyjaśnieniem przyczyn wypadku i ewentualnej winy.

Ochrona w muzeum Auschwitz formalnie nie zawiniła

Krakowska prokuratura umorzyła śledztwo ws. pracowników muzeum w Auschwitz-Birkenau, którzy pracowali w placówce 18 grudnia 2009 r. podczas kradzieży napisu "Arbeit Macht Frei". Uznano, że ochroniarzy nie można traktować jako funkcjonariuszy publicznych i ukarać ich urzędowo za niedopełnienie obowiązków. Podczas postępowania stwierdzono jednak, że były uchybienia w ich pracy.

Komisja jeszcze nie zaczęła, a marszałek już skończył

- Po co my procedujemy? - pytała Beata Kempa podczas posiedzenia komisji śledczej badającej tzw. aferę hazardową. Posłankę PiS zdenerwował fakt, że marszałek Sejmu ogłosił, iż koniec prac komisji nastąpi pod koniec września, zanim sami zainteresowani (czyli posłowie komisji) rozpoczęli dyskusję na ten temat. Podczas posiedzenia, sejmowi śledczy zawarli ponadto - jak to nazwali - "dżentelmeńską umowę". Wynika z niej, że do wyboru nowego prezydenta, komisja nie będzie obradować.

Ostatni etap gimnazjalistów

W czwartek o godzinie 9 w całej Polsce 450 tyś. gimnazjalistów przystąpiło do trzeciego i ostatniego etapu egzaminów gimnazjalnych. Tym razem test z języka obcego. Wyniki poznamy w połowie czerwca, ale nie będą one miały wpływu na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej.

Czy Komorowski zdejmie problem IPN z kampanii?

Wybór kompromisowego prezesa IPN, a co za tym idzie - "zdjęcie tego problemu z prezydenckiej kampanii wyborczej". Według prof. Andrzeja Paczkowskiego, członka kolegium IPN, właśnie takie będą skutki przesłania przez Bronisława Komorowskiego do Trybunału Konstytucyjnego nowelizacji ustawy o IPN.

MSW znów bez "A"

Resort spraw wewnętrznych i administracji ma zostać zlikwidowany. Według "Dziennika Gazety Prawnej", do propozycji Platformy Obywatelskiej przychylnie ustosunkowane są inne siły polityczne.

Bigos i flaki? Pizza i kebab!

Zupy, pierogi, bigos, a może zapiekanki? Nie. To pizza, kebab i hamburgery królują w polskiej gastronomii - informuje "Puls Biznesu".

PO szykuje krótki film o Komorowskim

Platforma ma już plan kampanii prezydenckiej Bronisława Komorowskiego. Będzie film o marszałku, spoty w TV i internecie. Partia chce wydać na wybory cały limit, czyli 15,5 mln zł - pisze "Gazeta Wyborcza".

W drugiej turze marszałek nie daje szans

W drugiej turze wyborów prezydenckich największe szanse na zwycięstwo ma Bronisław Komorowski. Kandydat PO pokonałby zarówno Jarosława Kaczyńskiego jak i Andrzeja Olechowskiego – wynika z telefonicznego sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej".

Rząd zda posłom raport ws. katastrofy

Premier Donald Tusk wraz z ministrami przedstawi w Sejmie informację w sprawie działań podjętych przez rząd po katastrofie pod Smoleńskiem. Także tych, które zmierzają do wyjaśnienia przyczyn tragedii.

VIP-y dopinają cywilne skrzydła

Do czasu rozpisania przetargu na nowe samoloty dla VIP-ów kancelarie premiera, prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu będą korzystać z maszyn wynajętych od LOT. Narodowy przewoźnik udostępnił najważniejszym osobom w państwie dwa Embraery 175 ze swojej floty a wozić ich będą piloci LOT-u.

Kempa: Polacy domagają się prawdy

- Prokurator Generalny został wyposażony w złą ustawę i nie ma odpowiednich instrumentów by poinformować społeczeństwo o postępach śledztwa ws. katastrofy - przekonywała w "Rozmowie Rymanowskiego" Beata Kempa z PiS. - W żadnym kraju nie ma tak, że prokuratura prowadzi śledztwo i o każdym kroku informuje społeczeństwo - ripostowała Julia Pitera z PO.

Politycy PiS: dla prezesa to "gorzki obowiązek"

214 członków Rady Politycznej PiS zagłosowało za startem Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. Od głosu wstrzymał się jeden - sam prezes. Jak nieoficjalnie zdradzają PAP politycy partii, podczas obrad szef PiS przyznał, że kandydowanie to dla niego "gorzki obowiązek", a wypełnia go "dla dobra Polski".

"Ostre zdania padły, ale ten film budzi poczucie jedności"

Jan Pospieszalski odrzuca oskarżenia polityków SLD o "burzenie jedności narodowej Polaków" w nakręconym wraz z dokumentalistką Ewą Stankiewicz obrazie "Solidarni 2010". - Wręcz przeciwnie, ten film wzmacnia i buduje poczucie wspólnoty. Padły w nim ostre zdania dotyczące traktowania prezydenta Lecha Kaczyńskiego przez media, ale to nie jest ani najważniejsze, ani główne jego przesłanie - powiedział Pospieszalski portalowi tvn24.pl.

"Pułk specjalny ćwiczy na archaicznych maszynach"

Polscy piloci, latający rządowymi maszynami, szkolą się na starych Iskrach i Orlikach. Nie mają nawet możliwości trenowania na symulatorach lotu - przyznaje płk Tomasz Pietrzak, były dowódca 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego w "Faktach po Faktach". My nie szkolimy na symulatorach, bo ich nie mamy - dodaje.

Uwięzieni na własnym podwórku

Od krajowej drogi numer 4 dom państwa Szpylmów miał oddzielać dźwiękochłonny ekran. I oddziela, ale od zmodernizowania drogi ich podwórko przypomina ciemne więzienie, z którego wyjątkowo trudno się wydostać.

"Różniliśmy się w większości kwestii"

Ponad godzinę trwało spotkanie p.o. prezydenta Bronisława Komorowskiego z kolegium IPN. Bezpośrednio po nim Komorowski nie wypowiadał się dla prasy. - Różniliśmy się w poglądach na większość kwestii - powiedziała natomiast Barbara Fedyszak-Radziejowska, szefowa Kolegium i dodała, że spotkanie było "informacyjne, a nie konsultacyjne". Swoją decyzję ws. ustawy o IPN Komorowski ogłosi w czwartek.

"Film wykorzystuje śmierć do kampanii"

Ten film "burzy poczucie żałobnej jedności Polaków" i tworzy "pełne obsesji obrazy" - to fragment listu, w którym politycy SLD zwrócili się do przewodniczącego KRRiT Witolda Kołodziejskiego o ocenę filmu Ewy Stankiewicz i Jana Pospieszalskiego "Solidarni 2010". Kołodziejski zapowiada, że odniesie się do pisma Sojuszu, gdy tylko ono do niego dotrze.

Rosja publikuje dokumenty Były w internecie od 5 lat

Dokumenty katyńskie udostępnione w środę w internecie przez Federalną Służbę Archiwalną Rosji (Rosarchiw) były dostępne w sieci już wcześniej. Pojawiły się w już 23 września 2005 roku, a opublikował je rosyjski portal katyn.ru.

Ile kosztują wybory? Na początek 121 mln zł

Wybory prezydenckie będą kosztowały budżet państwa 121 mln zł. Tyle właśnie wyniosą wydatki Państwowej Komisji Wyborczej związane z organizacją i przeprowadzeniem głosowania.

Pirat z 205 punktami bez pracy i prawa jazdy

Prokuratura w Dąbrowie Górniczej wszczęła dwa postępowania w sprawie mężczyzny, który 15 kwietnia z dzieckiem na przednim siedzeniu uciekał przed policją. Ok. trzydziestoma wykroczeniami w ramach kodeksu drogowego zajmuje się też policja. 24-letni Krzysztof L., dotychczas spokojny, nie wyróżniający się niczym specjalnym pracownik pogotowia został też zawieszony w pracy i stracił prawo jazdy.