- Pani premier w rozmowie z wiceszefem KE Fransem Timmermansem złożyła daleko idące propozycje kompromisowe. Sam byłem świadkiem tej rozmowy - powiedział w poniedziałek Witold Waszczykowski. Minister spraw zagranicznych mówił w ten sposób o kulisach dialogu pomiędzy polskimi władzami a Komisją Europejską w sprawie sporu o Trybunał Konstytucyjny.
Witold Waszczykowski powiedział dziennikarzom w Brukseli, że w ciągu ostatnich dni polskie władze nie przekazały KE żadnych nowych propozycji rozwiązania konfliktu o TK.
Jak mówił, "daleko idące propozycje kompromisowe" już w zeszły wtorek złożyła premier Beata Szydło, która rozmawiała z wiceszefem KE.
- Wtedy w tej rozmowie telefonicznej, zostały one bardzo pozytywnie przyjęte przez pana Timmermansa. Natomiast potem zostały odrzucone. Z jakich powodów? Nie rozumiem - mówił szef polskiej dyplomacji. Dopytywany nie doprecyzował jednak, jakie to były propozycje.
Minister dodał, że kolejna odsłona procedury ochrony państwa prawa, którą uruchomi w poniedziałek wiceszef KE, jest w jego opinii "pozatraktatowa".
- Polska nie powinna być nią objęta. To procedura, która daleko wykracza poza traktat europejski. Nie na taką Unię i nie na taką obecność w Unii się umawialiśmy - tłumaczył Waszczykowski.
Kolejny etap procedury
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans ma przyjąć w poniedziałek opinię przedstawiającą zastrzeżenia KE co do poszanowania zasad rządów prawa przez Polskę oraz podsumowującą dialog z Warszawą na temat sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego.
Krok ten to kolejna odsłona rozpoczętej w styczniu procedury ochrony państwa prawa wobec Polski w związku z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego. Od stycznia Timmermans prowadzi dialog z polskimi władzami, którego celem jest zebranie informacji o tym, czy praworządność w Polsce jest zagrożona.
W zeszłą środę, po czterech miesiącach kontaktów między Brukselą a Warszawą, Komisja Europejska upoważniła Timmermansa do przyjęcia opinii podsumowującej ten dialog, chyba że do 23 maja, czyli do poniedziałku, nastąpiłby znaczący postęp w kierunku rozwiania obaw Komisji i rozwiązania kryzysu wokół TK.
Autor: ts/kk / Źródło: TVN24, PAP