"Najgorsza ustawa, jaką widziałem"

Podpisana przez Bronisława Komorowskiego nowelizacja ustawy o IPN spotyka się z ostrą krytyką polityków nie tylko opozycji, ale też PO. - To najgorsza legislacyjnie ustawa, jaką widziałem podczas ponad 20 lat kariery - w "Rozmowie Rymanowskiego" powiedział senator niezrzeszony Zbigniew Romaszewski. Senator PO Jan Rulewski przyznał: - Ta ustawa nie jest szczytem osiągnięć legislacyjnych.

Polacy lecą ćwiczyć na Placu Czerwonym

Już w piątek rano 75 polskich wojskowych wyleci do Moskwy, by razem z Rosjanami trenować przed wielką defiladą na Placu Czerwonym 9 maja. Polskę reprezentować będą żołnierze Batalionu Reprezentacyjnego WP, którzy według zapowiedzi strony rosyjskiej będą maszerowali tuż za gospodarzami.

Kto będzie szefem IPN? Zdecyduje Komorowski

Sejm uchwalił nowelę regulującą kwestię kierowania IPN w przypadku śmierci prezesa Instytutu. Zgodnie z nią, obowiązki szefa przejmie jeden z zastępców, wskazany przez marszałka Sejmu.

"Komorowski ma ogrom władzy, a działa nierozważnie"

- Ogrom władzy, który ma w rękach Bronisław Komorowski sprawił, że decyzje, które podejmuje są nierozważne - mówił w "Faktach po Faktach" poseł PiS Zbigniew Girzyński. Zdaniem Jana Lityńskiego z Partii Demokratycznej marszałek robi jedynie co do niego należy i w tej trudnej, także dla niego sytuacji, wypada dobrze. Jan Lityński i Zbigniew Girzyński w "Faktach po Faktach"

"Prezydent zapraszał na uroczystości, nie na pokład"

Choć od katastrofy pod Smoleńskiem minęły już niemal trzy tygodnie, wciąż nie wiadomo m.in. dlaczego na pokładzie znalazło się aż tylu przedstawicieli ważnych władz państwowych. - Nie widzę innego powodu, niż powód polityczny. Prezydent chciał wysiąść i pokazać - tu jest cała Polska - oskarża w "Faktach po Faktach" Marek Siwiec. Witold Waszczykowski z BBN odpowiada: - Kancelaria Prezydenta nie ma wpływu na wybór środków transportu.

Policjant groził, że zabije

- Powiedz mi, czy ja mam ci wyj... w czerep, k...? Na ch... łazisz do mojego domu? K..., czy ja mam cię k... tu zastrzelić? Takie pytania usłyszał od policjanta pan Andrzej, który chciał załatwić sprawę na komisariacie. Problem w tym, że ponieważ tam funkcjonariusza nie zastał, poszedł do niego do domu. W małej miejscowości Bysław w kujawsko-pomorskiem, gdzie się to wydarzyło, aż huczy o tej sprawie.

Coca-Cola wycofuje się po rapie o Kaczyńskim

Kontrowersyjna radiowa audycja duetu Wojewódzki-Figurski wzbudza ostrą reakcję jej sponsora - koncernu Coca-Cola. Kiedy prowadzący w swoim "Porannym WF-ie" w radiu Eska Rock zaśpiewali: "Po trupach do celu,/po trupach do celu!/Każdy chce leżeć na Wawelu", firma nakazała wycofać swoje logo z internetowej edycji programu. - - Wyrażamy ubolewanie, że nasza marka została wykorzystana w programie, który mógł urazić uczucia wielu osób - komentuje koncern i wycofuje swoje logo.

Specpułk do likwidacji?

Przyszłość 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego stoi pod znakiem zapytania. - W ciągu najbliższych kilku miesięcy będą musiały zostać podjęte ostateczne rozstrzygnięcia: albo pułk zostanie, albo zostanie przekształcony, albo zostanie zlikwidowany - zapowiedział minister obrony narodowej. Generał Gromosław Czempiński, że likwidacja pułku nie jest dobrym pomysłem. - (Na taką decyzję ) w tej chwili jest zbyt dużo emocji - wyjaśnił w TVN24.

Antynikotynowy podpis Komorowskiego

Wykonujący obowiązki prezydenta marszałek Bronisław Komorowski podpisał nowelę tzw. ustawy antynikotynowej, która wprowadza zakaz palenia papierosów m.in. w taksówkach, na przystankach, w miejscach zabawy dzieci, czy w restauracjach.

17 kandydatów na starcie

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała komitet wyborczy Andrzeja Olechowskiego oraz trzech innych kandydatów na prezydenta. Stało się to dopiero po tym, gdy usunęli wady w swoich zawiadomieniach.

"Zdobyty za cenę wielkiej odwagi"

Fragment skrzydła prezydenckiego samolotu, który rozbił się pod Smoleńskiem, zostanie umieszczony w powstającej nowej sukience na obraz Matki Bożej na Jasnej Górze. - To niemy, mały świadek głośnej, wielkiej tragedii - mówi przeor klasztoru, o. Roman Majewski.

Żona Papały zmienia zeznania

W czwartek przed sądem Małgorzata Papała stwierdziła, że jej późniejsze zeznania złożone ws. Ryszarda Boguckiego, który oskarżony jest o udział morderstwie jej męża, są bardziej wiarygodne od tych składanych w dniu zabójstwa. - Na nieścisłości w pierwszych zeznaniach wpłynął ogrom emocji - wyjaśniła przed sądem okręgowym w Warszawie.

ABW pilnowała rzeczy ofiar katastrofy Tu-154

- W procesie zabezpieczania przedmiotów należących do ofiar katastrofy prezydenckiego Tu-154 uczestniczyli uprawnieni funkcjonariusze Żandarmerii i ABW. Pierwsze przedmioty były zbierane w niedzielę rano - oświadczył w Sejmie Sekretarz Kolegium ds. Służb Specjalnych Jacek Cichocki. A minister Boni bronił decyzji o przewiezieniu trumien ofiar na Torwar.

Trzy wnioski do Rosji ws. śledztwa

Na specjalnym posiedzeniu komisji obrony narodowej prokurator generalny Andrzej Seremet mówił o działaniach, jakie prokuratura podjęła ws. śledztwa katastrofy w Smoleńsku. Wyjaśnił, że polska strona zwróciła się do rosyjskiej z trzema wnioskami, m.in. o udostępnienie nagrań z czarnych skrzynek oraz czy od 5 do 15 kwietnia ktoś ingerował w urządzenia zainstalowane na lotnisku.

"Ufam, że PO nie ma z tym nic wspólnego"

- Głęboko wierzę i głęboko ufam, że PO nie ma nic wspólnego z tym przedsięwzięciem, z tą piosenką, która została wyemitowana w jednej z radiostacji - powiedziała w czwartek Joanna Kluzik-Rostkowska, szefowa sztabu wyborczego Jarosława Kaczyńskiego. Chodzi o piosenkę wyemitowaną w porannej audycji Radia Eska, w której Kuba Wojewódzki i Michał Figurski śpiewają m.in.: "Jarek po trupach do celu (...), każdy chce leżeć na Wawelu".

Awaryjne lądowanie na Okęciu

Tuż po południu na Okęciu doszło do awaryjnego lądowania maszyny Polskich Linii Lotniczych (EuroLot) z Krakowa do Warszawy. Pilot poprosił o awaryjne lądowanie, gdy pojawiła się niezgodność we wskazaniach przyrządów. Jak powiedział tvn24.pl rzecznik LOT-u Jacek Balcer samolot wylądował bez problemów. Na pokładzie było 23 pasażerów.

Porzuciła dziecko. Zostaje na wolności

- Kobieta, która w poniedziałek pod wpływem alkoholu porzuciła swoje dziecko w parku w Bytomiu pozostanie na wolności - zdecydowała prokuratura. Zastosowano wobec niej jedynie dozór policyjny. Półtoraroczny synek kobiety jest obecnie pod opieką jej matki.

Tusk: Nie zabraknie specjalistów od spekulacji

- Bez elementarnego zaufania do działania służb państwowych, nawet jeśli nie zawsze są perfekcyjne, możemy tę sprawę zamienić w piekło - odpowiadał w Sejmie Donald Tusk. Premier apelował do posłów o zachowanie powściągliwości w ocenach przyczyn katastrofy pod Smoleńskiem i o to, by pozwolili działać śledczym.

Prokuratura: 4 wersje przyczyn katastrofy

Polska Prokuratura Wojskowa ustaliła cztery wstępne wersje przyczyn katastrofy prezydenckiego samolotu TU-154 w Smoleńsku, dowiedziała się TVN24. Wśród nich są: usterki techniczne, zachowanie załogi, zła organizacja i zabezpieczenie lotu oraz zachowanie osób trzecich.

"To nie prezydent zaprasza na pokład"

Witold Waszczykowski podkreśla, że to nie wina Kancelarii Prezydenta, że na pokładzie Tupolewa znalazło się tak wiele ważnych osób. - Prezydent nie zaprasza na pokład samolotu, ponieważ Kancelaria Prezydenta nie dysponuje żadnym samolotem ani helikopterem - wyjaśnił wiceszef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Ksiądz radiowiec podejrzany o molestowanie

Ksiądz Roman J., były dyrektor Katolickiego Radia Via w Rzeszowie, jest podejrzany o molestowanie seksualne trzech dziewczynek oraz "doprowadzenie jednej z nich do obcowania płciowego" - poinformowała prokuratura w Rzeszowie. Duchowny został aresztowany na trzy miesiące.

Diler wpadł przez brata

Lubelscy policjanci podczas rutynowej kontroli znaleźli przy 16-latku porcję marihuany. Chłopak powiedział funkcjonariuszom, że jeszcze kilka porcji ma w domu. Na miejscu okazało się, że mówił prawdę. Tyle, że znacznie więcej, bo ponad kilogram narkotyku miał jego starszy brat - diler.

"Dlaczego trumien nie było w Sejmie?", "A teorie spiskowe?"

Dlaczego trumny z ciałami ofiar trafiły na Torwar, a nie do Sejmu? Kiedy zakończy się śledztwo i co z pomocą dla rodzin? - posłowie mnożyli w Sejmie pytania o katastrofę pod Smoleńskiem. Opozycja zarzuciła rządowi informacyjny chaos, a PSL zaapelowało, by premier walczył z teoriami spiskowymi na temat tragedii.

25 ton lewego proszku do prania

Pilscy policjanci i funkcjonariusze CBŚ zlikwidowali nielegalną wytwórnię markowego proszku do prania. W "fabryce" znaleźli 25 ton podrobionego detergentu i ponad kilogram amfetaminy. Na miejscu zatrzymano 27-letniego mężczyznę, który mieszał komponenty w zwykłej betoniarce, a potem wsypywał je do markowych opakowań.

"Bronek" wpadł po  14 latach

Do aresztu w Gdańsku trafił jeden z najniebezpieczniejszych polskich przestępców - Mariusz W., pseudonim "Bronek". Mężczyznę poszukiwanego m.in. za zabójstwa i rozboje zatrzymała w Barcelonie hiszpańska policja.

"Wszyscy zdali ten egzamin"

Wszyscy zdali ten egzamin i zdołali wspiąć się ponad urazy. Postawa ludzi, instytucji i polityków jest nie do przecenienia - powiedział premier Donald Tusk, przedstawiając w Sejmie informację o działaniach rządu podjętych po katastrofie pod Smoleńskiem. I dodał: - Teraz stoimy przed najtrudniejszym zdaniem: wyjaśnieniem przyczyn wypadku i ewentualnej winy.

Ochrona w muzeum Auschwitz formalnie nie zawiniła

Krakowska prokuratura umorzyła śledztwo ws. pracowników muzeum w Auschwitz-Birkenau, którzy pracowali w placówce 18 grudnia 2009 r. podczas kradzieży napisu "Arbeit Macht Frei". Uznano, że ochroniarzy nie można traktować jako funkcjonariuszy publicznych i ukarać ich urzędowo za niedopełnienie obowiązków. Podczas postępowania stwierdzono jednak, że były uchybienia w ich pracy.

Komisja jeszcze nie zaczęła, a marszałek już skończył

- Po co my procedujemy? - pytała Beata Kempa podczas posiedzenia komisji śledczej badającej tzw. aferę hazardową. Posłankę PiS zdenerwował fakt, że marszałek Sejmu ogłosił, iż koniec prac komisji nastąpi pod koniec września, zanim sami zainteresowani (czyli posłowie komisji) rozpoczęli dyskusję na ten temat. Podczas posiedzenia, sejmowi śledczy zawarli ponadto - jak to nazwali - "dżentelmeńską umowę". Wynika z niej, że do wyboru nowego prezydenta, komisja nie będzie obradować.

Ostatni etap gimnazjalistów

W czwartek o godzinie 9 w całej Polsce 450 tyś. gimnazjalistów przystąpiło do trzeciego i ostatniego etapu egzaminów gimnazjalnych. Tym razem test z języka obcego. Wyniki poznamy w połowie czerwca, ale nie będą one miały wpływu na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej.

Czy Komorowski zdejmie problem IPN z kampanii?

Wybór kompromisowego prezesa IPN, a co za tym idzie - "zdjęcie tego problemu z prezydenckiej kampanii wyborczej". Według prof. Andrzeja Paczkowskiego, członka kolegium IPN, właśnie takie będą skutki przesłania przez Bronisława Komorowskiego do Trybunału Konstytucyjnego nowelizacji ustawy o IPN.