Ciechocinek to urokliwe miasto, słynne z tężni solankowych. Chociaż kojarzy się głównie ze starszymi kuracjuszami, osoby w każdym wieku znajdą tutaj odpowiednie dla siebie atrakcje.
W początkach XIX wieku malutka wieś Ciechocinek stała się miejscem realizacji rządowych planów budowy fabryki soli, w oparciu o znajdujące się pod ziemią olbrzymie złoża solanki. Pierwsza tężnia została zbudowana w 1827 roku, a fabryka soli ruszyła dopiero w 1832 roku. Od 1836 rozpoczęto w Ciechocinku udzielania kąpieli leczniczych.
W 1922 roku uchwalono ustawę o uzdrowiskach, na mocy której Ciechocinek został włączony do uzdrowisk państwowych. W okresie międzywojennym był nie tylko największym, ale i najnowocześniejszym uzdrowiskiem nizinnym.
W 1932 roku oddano do użytku pływalnię termalno-solankową, rok później oddano do użytku Dom Reprezentacyjny Państwowego Zakładu Zdrojowego. Nazywany Dworkiem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, gościł wysokich urzędników państwowych. Później powstał ogródek jordanowski i stadion sportowy.
Miasto dla każdego
Janusz Hawik, kierownik biura promocji Ciechocinka, obala mit o tym, że pobyt w mieście jest odpowiedni tylko dla seniorów. Wręcz przeciwnie, daje mnóstwo możliwości spędzenia czasu wolnego z całą rodziną. Znajduje się tutaj kino czy skatepark. Miasto zachwyca bogatą ofertą sportową. Organizuje się tutaj również wiele festiwali.
13 sierpnia odbędzie się impreza z okazji otwarcia plaży przy Wiśle, która będzie połączona z festiwalem tej rzeki. Na brzegu znajdzie się część wypoczynkowa. Planuje się również otwarcie przystani dla jednostek pływających. Będzie tam również strefa gastronomiczna czy boisko do siatkówki plażowej.
W centrum miasta znajduje się słynna fontanna "Grzybek". Wykonana w kształcie grzyba jest obudową źródła nr 11, czyli głębokiego na 414 metrów odwiertu solanki. Właśnie stąd słona woda pompowana jest na ciechocińskie tężnie.
Posłuchaj Janusza Hawika, który mówi o historii miasta:
Autor: ao/map / Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: TVN Meteo