Do PKP SA wpłynęło 12 ofert wstępnych na zakup spółki Polskie Koleje Linowe - poinformował w poniedziałek Mirosław Kuk z PKP SA. Na początku lutego zostanie wybrana krótka lista inwestorów dopuszczonych do badania spółki, czyli tzw. due dilligence.

Podejrzana substancja znaleziona w zabezpieczonych workach z mlekiem w proszku w fabryce słodyczy Magnolia z Lubska to bromadiolon, substancja toksyczna zaliczana do środków gryzoniobójczych - powiedział TVN24 Tomasz Ozimek z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

Z wnioskiem o przedłużenie aresztu o trzy miesiące dla Brunona K., podejrzanego o planowanie zamachu bombowego, zwróciła się do sądu Prokuratura Apelacyjna w Krakowie. Podała również, że osoba wskazywana przez Brunona K. jako jego inspirator nie potwierdziła jego wersji.

Kierowca, który dwa razy przekroczy dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym, straci prawo jazdy na trzy miesiące - podaje RMF FM. Za recydywę - ponowny kurs i egzamin. Jak mówi minister Sławomir Nowak, takie regulacje mogłyby wejść w życie już od stycznia przyszłego roku.

Przy okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie odbyła się w niedzielę dyskusja o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, który dobrowolnie dał się wysłać do Auschwitz. Jego raporty z obozu wydano właśnie po angielsku.

Polski rząd dostał ultimatum - ma dwa miesiące na powiadomienie, co zrobił, by uregulować problem zapłodnienia in vitro. Jeśli tego nie zrobi, może mieć sprawę przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości - informuje "Gazeta Wyborcza".

Średnia z 10 najwyższych emerytur wypłacanych żołnierzom wynosi ponad 16 tys. zł. A 199 emerytowanych generałów otrzymuje co miesiąc po ponad 10 tys. zł. Przeciętnie po przepracowaniu niemal 29 lat były żołnierz dostaje 3 tys. zł - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Niemal trzykrotnie wzrosła zachorowalność na krztusiec. Chorobę dawniej zwaną kokluszem lekarze często mylą ze zwykłą grypą, a jej złe leczenie i powikłania są niebezpieczne - alarmuje "Rzeczpospolita".

- Pan minister Gowin zasłużył na dymisję na pewno, ale dymisji nie będzie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Włodzimierz Czarzasty z SLD komentując podział w PO w czasie głosowania nad projektami związków partnerskich, które minister sprawiedliwości przed głosowaniem nazwał "niekonstytucyjnymi". Jacek Kurski z Solidarnej Polski dodał, że Donald Tusk "przyszykuje zemstę" ministrowi, a Andrzej Halicki z PO uznał, że premier "będzie pamiętał to wystąpienie".

- Kościół w Polsce i ojczyzna żegnają dziś człowieka, który był naszym przewodnikiem. Jak często oczekiwaliśmy na jego słowa, których sami nie potrafiliśmy wypowiedzieć - mówił abp Józef Michalik podczas mszy żałobnej przy trumnie prymasa seniora Józefa Glempa. Kondukt żałobny z trumną z ciałem prymasa Polski kard. Józefa Glempa dotarł do archikatedry warszawskiej św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście. Jak ogłoszono, można oddawać tam hołd prymasowi "dopóki będą chętni".

Obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau jest najpotworniejszym ostrzeżeniem dla wszystkich przyszłych pokoleń - mówił podczas niedzielnych uroczystości 68. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz przewodniczący rosyjskiej Dumy Siergiej Naryszkin. Minister kultury Federacji Rosyjskiej Władimir Miedinski ocenił z kolei, że otwarta w niedzielę rosyjska wystawa narodowa "Tragedia. Męstwo. Wyzwolenie" służy zachowaniu pamięci o hitlerowskim ludobójstwie dla przyszłych pokoleń.

Zimowa rewolucja na rowerowej ścieżce. W Człuchowie, według pomysłu pani radnej, zamiast odśnieżać nieużywaną o tej porze trasę rowerową, zamieniono ją na ścieżkę dla narciarzy. Okazuje się, że zima w mieście może być sroga, ale także mniej kosztowna i do tego pełna atrakcji.