"Możemy zrobić więcej, możemy działać lepiej"

Sytuacja w północnej Afryce jest równie ważna, jak partnerstwo wschodnie - mówił na wspólnej konferencji z Bronisławem Komorowskim przewodniczący Rady Europejskiej. Herman Van Rompuy mówił też, że "liczy na Polskę" w dalszej współpracy w kwestii uporania się ze skutkami kryzysu gospodarczego. - Możemy zrobić więcej, możemy działać lepiej - podsumował swoje wystąpienie.

Umorzono śledztwo ws. samochodu Danuty Olewnik

Prokuratura Rejonowa w Płocku umorzyła śledztwo w sprawie podejrzenia poluzowania śrub w kołach samochodu Danuty Olewnik-Cieplińskiej, siostry uprowadzonego w 2001 r. i zamordowanego dwa lata później Krzysztofa Olewnika. Powodem umorzenia był brak jednoznacznych dowodów.

PiS pozwie Radio Zet za sondaż?

Prawo i Sprawiedliwość chce pozwać Radio Zet za opublikowanie sondażu na temat słuszności decyzji sądu o badaniach psychiatrycznych prezesa PiS. - Jedynym i nadrzędnym celem była próba ośmieszenia i poniżenia lidera opozycji - napisał w oświadczeniu rzecznik partii Adam Hofman.

Ciął wszystko. Słup, znak, żywopłot

Mocno zdziwił się właściciel renault megane, kiedy wyszedł przed dom i zobaczył, że na jego samochodzie leży słup telegraficzny. Przez miasto nie przetoczyły się żadne ulewy, ani burze, przejechał za to pewien kierowca, który na jednym z zakrętów ściął wszystko, co stanęło mu na poboczu drogi.

"Ten kurczak sobie nie poradzi”

308 tysięcy podpisów, a wciąż przychodzą kolejne – to zaniepokojeni rodzice sześciolatków walczą o podwyższenie wieku szkolnego do 7 roku życia. Do Sejmu podpisy trafią w poniedziałek. - Mamy szansę powstrzymać to, co zafundowała nam minister edukacji – mówi koordynatorka akcji, Karolina Elbanowska. MEN uważa, że rodzice nie mają czego się bać. – Ja moją 6-latkę do szkoły poślę – zapowiada rzecznik resortu.

"Prezydencja sukcesem całej Polski. Tu bije serce Unii"

Objęcie przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej jest momentem symbolicznym w historii najnowszej naszego kraju – mówił podczas swojego przemówienia w Sejmie Bronisław Komorowski w czasie Zgromadzenia Narodowego inaugurującego polską prezydencję. Prezydent podkreślił, że jest ona "sukcesem całej Polski i wszystkich ekip rządzących Polską po 1989 roku".

Odzyskali zapis wideo z kabiny kpt. Szufy

Specjaliści od odzyskiwania danych przywrócili zapis wideo z uszkodzonej kamery samolotu, w którym rozbił się podczas pokazów lotniczych kpt. Marek Szufa. Laboratorium Kroll Ontrack poinformowało o tym w nadesłanym do tvn24.pl komunikacie. Odzyskany zapis może pomóc prokuraturze w Płocku w wyjaśnieniu przyczyn katastrofy.

Sądu się nie bał. 15-letni kierowca walczy o życie

W maju policja zatrzymała go pijanego, kiedy prowadził należący do rodziców samochód. Za kierownicę nie powinien wsiadać nawet trzeźwy, bo ma dopiero 15-lat. Sprawa trafiła do sądu rodzinnego. Ale nastolatek się nie przestraszył. W piątek rano znów wsiadł za kierownicę auta rodziców i wjechał w zaparkowaną ciężarówkę. W szpitalu walczy o życie. Jego pasażer nie żyje.

W majtkach na głowie ukradł rower

Mieszkaniec jednego z bielańskich bloków postanowił się wzbogacić kosztem sąsiada. Młodych chłopak upatrzył sobie rower stojący na korytarzu. Ponieważ na klatce były kamery, złodziej przywdział strój maskujący: parę majtek na głowie, drugie majtki na właściwym miejscu i dwie skarpetki (różnych kolorów).

System e-myta nie zadziałał

System elektronicznego poboru opłat za przejazd ciężarówek po drogach krajowych miał ruszyć punktualnie o północy, jednak z powodów technicznych nie udało się uruchomić - poinformowała rzeczniczka Generalnej Dyrekcji Krajowych i Autostrad Urszula Nenkel. Odpowiedzialna za działanie systemu firma Kapsch za każdy dzień zwłoki musi zapłacić milion złotych kary, a także pokryć szkody poniesione przez Skarb Państwa - to kolejne dwa miliony za dobę.

"Wypadło nam sprawować prezydencję w trudnym czasie"

"Wypadło nam sprawować prezydencję w trudnym czasie. Trwa kryzys finansowy strefy euro, najmocniej dziś widoczny w Grecji. Wydarzenia w Afryce Płn. i regionie Bliskiego Wschodu wywołały dodatkowe problemy i wyzwania" - pisze dla "Gazety Wyborczej" premier Donald Tusk.

Mucha dwa oczka wyżej, ale wciąż bez "jedynki"

Dariusz Rosati nr 2 w okręgu podwarszawskim, awans Antoniego Mężydły na miejsce trzecie w Toruniu, a Joanny Muchy z "4" na "2" w Lublinie (Magdalena Gąsior-Marek nadal na jedynce) - to niektóre z ustaleń zarządu krajowego PO, który w czwartek nanosił poprawki na listy wyborcze. Wciąż nieznany jest los byłej szefowej PJN Joanny Kluzik-Rostkowskiej.

Euro w portfelu Polaków dopiero za 9 lat?

Premier Donald Tusk zapowiadał kiedyś, że unijna waluta zastąpi złotego w 2011 roku. Nie udało się, ponieważ nie spełnialiśmy warunków wejścia do eurolandu, ale pozwoliło nam to przetrwać kryzys bez większych szkód. Teraz, kiedy strefa euro jest w tarapatach, znów pojawia się pytanie: kiedy możemy do niej wejść? Minister finansów uważa, że za dwa-trzy lata. Eksperci - że dopiero pod koniec dekady.

Gwałtowne burze przeszły przez Polskę

Zalane ulice i samochody, wybijające studzienki kanalizacyjne i przechodnie po kolana brodzący w wodzie - tak wyglądało czwartkowe popołudnie na zachodzie i południu kraju. Nawałnice były krótkie, ale niezwykle intensywne - w ciągu 15 minut na Śląsku doszło do 500 wyładowań atmosferycznych.

Stanęliśmy na czele Unii

1 lipca Polska objęła przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. O północy z czwartku na piątek fasada Pałacu Prezydenckiego rozbłysła światłami w polskich barwach narodowych i kolorach Unii Europejskiej - żółtym i niebieskim. Wśród państw członkowskich, które w 2004 roku przystąpiły do UE, Polska jest czwartym krajem - po Słowenii, Czechach i Węgrzech - sprawującym prezydencję.

Sejm, Belweder i KPRM pełne europejskich gości

Wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu, wizyta przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana van Rompuya w Belwederze i oficjalne przekazanie prezydencji przez węgierskiego premiera Viktora Orbana szefowi polskiego rządu Donaldowi Tuskowi - to tylko niektóre z politycznych uroczystości inaugurujących objęcie przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej.

Rosja przede wszystkim? Wschodni wymiar prezydencji

Wchodząc do Unii Europejskiej Polska miała ambicję odgrywania wiodącej roli w kreowaniu polityki wschodniej UE. Przez siedem lat jednak proces integracji republik postsowieckich z Unią nie posunął się jednak do przodu tak, jak zakładali optymiści. Nowym impulsem miało być Partnerstwo Wschodnie, ale skuteczność tej inicjatywy również pozostaje dyskusyjna. Najważniejsza w polskiej polityce wschodniej stała się za to w ostatnich latach Rosja. Czy będzie to widać także podczas polskiej prezydencji?

MSWiA: nie zapoznawaliśmy Urbańskiego z raportem

- Komisja kierowana przez szefa MSWiA Jerzego Millera nie zapoznawała Andrzeja Urbańskiego z raportem w sprawie przyczyn katastrofy smoleńskiej, ani z jego fragmentami - powiedziała w TVN24 rzeczniczka resortu Małgorzata Woźniak. Urbański w czwartek w "Kropce nad i" w TVN24 przyznał, że miał możliwość zapoznania się z fragmentami raportu komisji Millera.

"Będziemy pod lupą"

Prezydencja Polski w Unii Europejskiej to nie tylko szanse, ale też ryzyko - uważa Jerzy Buzek. Szef PE w "Rozmowie Rymanowskiego" w TVN24 przyznał, że każde wydarzenie, jakie będzie miało miejsce w naszym kraju, będzie poddawane dokładnej analizie. - Oczy będą zwrócone na Polskę. Będziemy pod lupą - podkreślił.

Zostawiła dziecko na balkonie i zasnęła

Do jednego z mieszkań w bloku przy warszawskiej ul. Kameralnej zaniepokojeni sąsiedzi wezwali policję. Przez kilka godzin w wózku na balkonie płakało dziecko. Niemowlę zabrali strażacy.

"Stracona okazja" i "nic nowego"

- Dobry materiał, ale okazja stracona. Autorzy tracą czas na opowiadanie bzdur - tak o drugiej części Białej Księgi PiS wypowiada się publicysta lotniczy Tomasz Hypki. - Ta prezentacja zawiera tezy znane od miesięcy - dodaje Piotr Abraszek z "Nowej Techniki Wojskowej".

"Nowa lista Macierewicza, była przewidywalna"

- Nowa lista Macierewicza była dość przewidywalna, bo to lista przeciwników politycznych PiS-u - stwierdził mecenas Roman Giertych, były wiceperemier w "Faktach po Faktach", mówiąc o wnioskach zawartych w "Białej Księdze" PiS dot. katastrofy smoleńskiej. Współodpowiedzialnością za tragedię obarcza się w niej m.in. premiera Donalda Tuska. Doradca prezydenta Tomasz Nałęcz ocenił natomiast, że prezentacja tez przygotowanych przez PiS to "dowód bylejakości i to w wydaniu rozpaczliwym".

Całkowity zakaz aborcji? Sejm debatuje

Sejm debatował w czwartek nad obywatelskim projektem całkowicie zakazującym aborcji. Klub SLD jest za odrzuceniem go w pierwszym czytaniu, PiS i PJN chcą skierowania go do prac w komisji. Według PO obecne regulacje dotyczące aborcji to "dobry kompromis".

Sędzia od badań Kaczyńskiego odsunięty

Sędzia Maciej Jabłoński, który postanowił o przebadaniu Jarosława Kaczyńskiego przez biegłych psychiatrów, został wyłączony z orzekania w procesie karnym, jaki Kaczyńskiemu wytoczył Janusz Kaczmarek. Proces musi ruszyć od nowa. Wcześniej przeciwko badaniom prezesa PiS zaprotestowała Naczelna Rada Adwokacka.

"Zaj****** kuchnia" na dworcu

"Zaj****** kuchnia polska" - tak reklamuje się restauracja na dworcu PKP w Szczecinie, by zachęcić turystów do spróbowania flaków, żurku, golonki i wielu innych tradycyjnych polskich dań, które ma w swoim menu. Mimo, że klienci restauracji przyznają, że jedzenie tam "rzeczywiście takie jest", to nie wszystkim hasło się podoba. - Ten napis rażąco wpływa na naszych podróżnych. Skarżą się - mówi przedstawiciel zarządcy dworca.

"Jeśli celem jest przegranie wyborów, to mamy idealne listy"

Parlamentarzyści PiS mają każdą wypowiedź dla mediów konsultować z rzecznikiem partii. Taką decyzję podjął Jarosław Kaczyński. Prezesowi PiS, poza wypowiedziami polityków swojej partii, nie podobają się także listy wyborcze przedstawione przez struktury okręgowe. - Prezes powiedział, że jeżeli naszym celem jest przegranie wyborów, to mamy idealne listy - relacjonuje jeden z członków kierownictwa PiS.

Torbę położysz na siedzeniu, zapłacisz 160 zł

Pan Paweł, doktorant Uniwersytetu Wrocławskiego, przyjechał do Torunia, wsiadł do prawie pustego autobusu komunikacji miejskiej. Co ważne - miał przy sobie małą torbę. Skasował bilet i usiadł, a torbę położył na siedzeniu obok. Wtedy przyszli kontrolerzy i zaczęły się problemy. Za położenie torby na siedzeniu musiał zapłacić aż 160 zł mandatu, bo jak usłyszał, "tak przewiduje regulamin". Wytłumaczono mu także, że gdyby sam usiadł, zajmując oba siedzenia, kary by nie było.

Piskorski oskarżony. Grozi mu do 5 lat

Szef Stronnictwa Demokratycznego Paweł Piskorski został formalnie oskarżony o użycie w 2001 r. w urzędzie skarbowym sfałszowanego dokumentu o sprzedaży antyków. Grozi mu od 6 miesięcy do 5 lat więzienia. Polityk nie przyznaje się do winy.

ABW zatrzymała przeciwnika szefa ABW

Władysław N., który kilka lat temu obciążał w prokuraturze Krzysztofa Bondaryka, szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, został w środę wieczorem zatrzymany przez… ABW. W rękach funkcjonariuszy znalazł się także były poseł SLD, a obecnie działacz PSL - Władysław S.