- Zapewniamy, że cały naród ukraiński podziela ból z narodem polskim - mówił premier ukrainy Mikołaj Azarow podczas rocznicowych uroczystości na na Polskim Cmentarzu Wojennym w Charkowie. Z kolei prezydent Bronisław Komorowski wyraził w tym samym miejscu nadzieję na otwarcie czwartego cmentarza ofiar zbrodni katyńskiej.

Bronisław Komorowski to nie Barack Obama - przemówienia prezydenta Polski, w przeciwieństwie do amerykańskiej głowy państwa, tłumów nie porywają. Niektórym podczas nich zdarza się ziewnąć, a nawet przysnąć. Powód? - Ciężko się zaangażować w to, co mówi powyżej kilku minut. Tutaj wiele osób odpływa - przyznaje ekspert ds. retoryki dr Jacek Wasilewski.

Piloci z całej Europy, w tym Polacy, biorą udział w prestiżowych ćwiczeniach lotniczych w Hiszpanii. Po ich przejściu mają stać się asami europejskiego lotnictwa z prawdziwego zdarzenia.

Prawo i Sprawiedliwość szykuje się do jesiennej walki o samorządy. W sobotę przed południem zbiera się Rada Polityczna partii. Głównym tematem obrad będzie strategia PiS w wyborach samorządowych.

Tupolewem, który we wtorek wrócił z Samary do Polski, kierowała rosyjska załoga - ustaliła "Rzeczpospolita". Nie mogli tego zrobić polscy piloci, ponieważ stracili uprawnienia do pilotowanie tej maszyny.

W sobotę odbędzie się krajowa konwencja Platformy Obywatelskiej. Podczas niej partia zmieni swój statut, poszerzy zarząd i wybierze nową Radę Krajową. We władzach partii mają się m.in. znaleźć marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, minister zdrowia Ewa Kopacz oraz prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. W strukturach zabraknie z pewnością Janusza Palikota i Sławomira Nowaka.

- Powinniśmy się cieszyć, że w Platformie są ruchy tektoniczne - stwierdziła Beata Kempa w "Rozmowie Bardzo Politycznej" w TVN24. Bartosz Arłukowicz sytuację w PO porównał zaś do tonącego statku. - PO zaczyna się kołysać. Do tej pory był to bardzo płynący statek, a teraz jest już mocno rozbujany - ocenił poseł Lewicy.

Policja zatrzymała jednego z dwóch rabusiów, którzy około godziny 12 napadli na agencję PKO BP w Bydgoszczy. Mężczyzna jest ranny. W kierunku bandytów strzelał jeden z pracowników placówki. Pierwszą informację o napadzie otrzymaliśmy od pragnącego zachować anonimowość internauty.

Trzy dni temu sąd nakazał mu zwrot zaległego czynszu - ponad 8 tys. zł. W piątek mężczyzna wrócił do sądu na tę samą salę, na której zapadł niekorzystny wyrok, na rozprawę tego samego sędziego, który prowadził rozprawę. Najpierw po prostu zakłócał proces, gdy przyszła policja wyskoczył z okna. Zginął na miejscu.

Nauczyciela pod wpływem alkoholu prowadziła lekcję w szkole w Strzelnie koło Inowrocławia. Za 0,4 promila alkoholu w wydychanym powietrzu jedynie dostała naganę i pracuje dalej. Mimo że nie pierwszy raz prowadziła zajęcia na promilach.

39-latek usłyszał zarzuty usiłowania zabójstwa i spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu po tym, jak podpalił swoją 33-letnią żoną i i 10-letniego syna. Mężczyzna tłumaczył na przesłuchaniu, że nie chciał tego zrobić. Poparzeni trafili do szpitala.

Od dzisiaj Polska Plus przestaje istnieć - tak zadecydował kongres partii. Jej działacze nie zginą jednak w politycznej pustce - wrócą do Prawa i Sprawiedliwości, z którego wcześniej odeszli.

- Polski nie stać na zwiększanie liczby dni wolnych od pracy - alarmują po dzisiejszym głosowaniu ekonomiści. Jeden dzień wolny od pracy może kosztować nawet 4 mld złotych, a to nie byle jak suma w okresie cięć i kryzysu.

- Sprawa Marka P. to wierzchołek góry lodowej w aferze, na której najwięcej stracił Kościół. Chodzi przecież o ziemie warte 22 miliardy złotych - powiedział na antenie TVN24, dziennikarz "Superwizjera" TVN Jacek Bazan, który już w 2003 przygotował materiał opisujący korupcję w Komisji Majątkowej.

Bronisław Komorowski powołał dziś kolejnych członków swojej kancelarii. Zaskoczenia nie było. Wśród nowych ministrów jest Sławomir Nowak.

Pomiędzy Rosją a polską komisją wyjaśniającą okoliczności katastrofy smoleńskiej nie ma sprzeczności w kwestii, jaki charakter miał ten przelot - oświadczył szef MSWiA Jerzy Miller. I dodał: - To był lot cywilny. Minister dał w ten sposób odpór słowom płk. Edmund Klicha, który stwierdził, że ostatnia faza lotu powinna być zakwalifikowana jako lot wojskowy.

Zdaniem metropolity lubelskiego abp Józefa Życińskiego minister Elżbieta Radziszewska jest przesadnie krytykowana za swoje wypowiedzi dotyczące homoseksualistów. Pełnomocnik rządu ds. równego traktowania stwierdziła w wywiadzie dla "Gościa Niedzielnego", że szkoła katolicka ma prawo odmówić zatrudnienia "zdeklarowanej lesbijki". Później w programie "Dzień Dobry TVN" wyjawiła homoseksualną orientację Krzysztofa Śmiszki z Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego. Po tych wypowiedziach podniosły się głosy domagające się odwołania Radziszewskiej.