W ostatnich dniach przekonaliśmy się, że podtopienia mogą być nie tylko skutkiem potężnej fali i przerwania wałów. W gęsto zabudowanych osiedlach przyczyną powodzi często jest bowiem niewystarczająca liczba, i tak małych, ulicznych studzienek.

Od soboty telewizja publiczna rozpoczyna emisję bezpłatnych reklam wyborczych. Swoje spoty przedstawiło już większość kandydatów na prezydenta. Janusz Korwin-Mikke, który z prezentacją reklamówki czekał do ostatniej chwili, apeluje w niej do Polaków: - Weźcie kije i pogońcie tych polityków.

Tuż po północy zakończyła się aukcja domeny jaroslawkaczynski.pl. Ostatecznie została wylicytowana za 100 tysięcy złotych. Na razie nie wiadomo, czy nabywcą jest ktoś ze sztabu prezesa Prawa i Sprawiedliwości - czy może spośróc jego przeciwników politycznych.

Zerwane mosty, przerwane wały, zalane domy, ludzie ewakuowani albo odcięci od świata - to kolejny dzień walki z drugą falą powodzi. Najgorzej jest w rejonie Małopolski i Podkarpacia. Na drugi atak fali przygotowuje się ponownie środkowa część kraju, m.in. Warszawa, gdzie po raz kolejny wprowadzony zostanie stan pogotowia przeciwpowodziowego.

Na razie nie ma potrzeby wprowadzania stanu klęski żywiołowej w Polsce - uważa Jarosław Kaczyński. Jednak, jak dał do zrozumienia, jest potrzeba znalezienia winnych zaniedbań powodziowych. - Ktoś podejmował błędne decyzje i powinien ponieść tego konsekwencje - stwierdził prezes PiS i kandydat na prezydenta.

Gwałtowne ulewy w ostatnich dniach w wielu miejscach podmyły drogi. Część jest zalana, gdzieniegdzie zapadły się jezdnie. Przez kilka godzin zamknięty był odcinek Zakopianki pomiędzy Lubniem a Rabką. Zobacz, które odcinki dróg zostały zamknięte.

Platformie Obywatelskiej póki co nie udało się odwrócić trendu i partia ta wciąż traci poparcie - wynika z najnowszego sondażu SMG/KRC dla TVN24. Poparcie jest jednak na tyle duże, że Platforma (jak na razie) może być pewna wygranej.

Bronisław Komorowski świętował urodziny w rodzinnym mieście Oborniki Śląskie. Na bogato. Dostał portret, powidła z czereśni obornickich, miejscowe jabłka, tort z 58 świeczkami oraz wiersz napisany specjalnie na te okazję. A mama opowiedziała, jak z małym Bronkiem w ciąży skakała przez płot.

Bronisław Komorowski ma najniższe poparcie od czasu, gdy start w wyborach ogłosił Jarosław Kaczyński - wynika z sondażu MillwardBrown SMG/KRC dla TVN24. Na marszałka Sejmu głosować chce 42 proc. Polaków (pod koniec marca miał 38 proc.). Jarosław Kaczyński ma 31 proc. i traci do Komorowskiego 11 punktów procentowych.

Zalane do pierwszego piętra bloki, podtopione piwnice, zniszczone samochody. Mieszkańcy podwarszawskiego Piaseczna wciąż nie mogą otrząsnąć się z żywiołu, który ich nawiedził. Nie mogą też darować lokalnym władzom i służbom, że pomoc nie nadeszła na czas. Władze jednak odbijają piłeczkę.

- Zagrożone są tysiące osób, bo woda wdarła się na kilka osiedli. Takiej wody jeszcze w Jaśle nie było - relacjonowała w TVN24 burmistrz miasta, Maria Kurowska. Ewakuowanych zostało tam już 1,3 tys. osób. Sytuacja w mieście jest dramatyczna, bo przez przerwane wały woda wlewa się na ulice. Źle jest także w innych częściach Podkarpacia.

- Fala na kilku rzekach wciąż jest groźna, a to opóźni likwidację skutków powodzi – poinformował Donald Tusk. W niektórych gminach, jak dodał, trzeba będzie przesiedlać całe osady. - Pomoc będzie adekwatna do zniszczeń – zapewnił.

Ja bym zaryzykował dać zwycięstwo Jarosławowi Kaczyńskiemu - nieoczekiwanie ogłosił Lech Wałęsa. Były prezydent zrobiłby to, jak wyjaśnił, dla spokoju: - Jeśli przegra Kaczyński, to przecież Rydzyk nie daruje. Będzie się tłumaczył, że zdradzony, że agenci, żydzi i cykliści - dodał Wałęsa.

Głosowanie jest modne - pod tym hasłem odbył się happening Grzegorza Napieralskiego na Placu Zamkowym. Wielkich tłumów nie było, ale kandydata SLD wsparły modelki i stylistki Joanna Horodyńska i Karolina Malinowska. - Moda przynosi zmiany, podobnie jak głosowanie na naszego kandydata - stwierdziła Horodyńska.

Nie dość, że dwukrotnie przekroczył dopuszczalną prędkość, to jeszcze wyprzedzał na zakazie, jechał niedopuszczonym do ruchu autem i był pod wpływem alkoholu. Pirackie "wyczyny" Litwina zarejestrowała policyjna kamera nieoznakowanego radiowozu.

IV RP jest potrzebna, ale nie w wydaniu Kaczyńskiego - stwierdza w swoim wyborczym spocie kandydat Samoobrony na prezydenta Andrzej Lepper. Wytyka też marzenia o Irlandii, o której mówił w kampanii sprzed trzech lat Donald Tusk. - Mój program znacie. Nie jest programem marzyciela, tylko realisty, twardo stojącego na ziemi - oświadcza Lepper.

Choć woda na zalanym osiedlu podwarszawskiego Piaseczna powoli opada, jego mieszkańcy jeszcze długo będą odcięci od świata. Jedynym środkiem transportu jest dla nich teraz łódź, napędzana mięśniami strażaków. Dzięki nim uwięzieni ludzie mogą chociażby zrobić zakupy.

Strażacy musieli przerwać akcję wypompowywania wody, ponieważ zagrażała ona ich bezpieczeństwu. Teraz woda wlewa się swobodnie od strony ujścia do Wisły rzeki Trześniówka. Burmistrz miasta ogłosił ewakuację. Zagrożonych zalaniem jest ok. 2 tys. osób zamieszkujących prawobrzeżną część miasta. Fala powodziowa spodziewana jest w Sandomierzu wczesnym popołudniem.

Gdybym wygrał wybory prezydenckie, to byłaby bardzo poważna zmiana na scenie politycznej. Każdy, z kim moglibyśmy prowadzić politykę uważaną przez nas za właściwą, byłby dla nas akceptowalnym partnerem - powiedział w wywiadzie dla "Faktu" kandydat PiS na prezydenta Jarosław Kaczyński. I zastrzegał: - Nie akceptuję koncepcji rozmytego państwa. Skutkiem jego słabości była katastrofa smoleńska. Nie sądzę, że państwo sprawdziło się w czasie powodzi i przed nią.