Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w poniedziałek w Addis Abebie z premierem Etiopii. Politycy ustalili "listę praktycznych kroków", by zintensyfikować współpracę gospodarczą między innymi w rolnictwie, obronności i IT - przekazał prezydencki minister Krzysztof Szczerski.
Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą kontynuowali w poniedziałek rozpoczętą dzień wcześniej wizytę w Etiopii. Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Mulatu Teshome. Odbyły się też rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem obu prezydentów. Następnie Duda i Mulatu Teshome wzięli udział w zamknięciu konferencji "Polska-Etiopia partnerzy gospodarczy".
Po południu prezydent spotkał się z etiopskim premierem Hailemariamem Desalegnem. Wcześniej odbyły się rozmowy delegacji.
Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że rozmowa prezydenta Dudy z premierem Etiopii koncentrowała się na praktycznych aspektach polsko-etiopskiej współpracy.
- Prezydent Duda przybył do Etiopii z dwoma głównymi przesłaniami. Po pierwsze, by dać impuls do rozwoju relacji gospodarczych w oparciu o wzajemne korzyści i szacunek. Potrzeba inwestycji nie tylko w twardą infrastrukturę w Etiopii, ale także inwestycji w ludzi - podkreślił Szczerski.
Drugie przesłanie wizyty prezydenta Dudy, jak wyjaśniał jego doradca do spraw międzynarodowych, związane jest z bezpieczeństwem międzynarodowym. - Tak jak mówił prezydent, Addis Abbeba jest afrykańską Brukselą, siedzibą Unii Afrykańskiej. Prezydent i premier wymienili opinie na temat kwestii bezpieczeństwa i relacji międzynarodowych - mówił.
"Lista praktycznych kroków"
Poinformował, że Duda i Hailemariam Desalegna ustalili też "listę praktycznych kroków", które powinny zostać podjęte po tej wizycie, by zintensyfikować współpracę gospodarczą i kontakty biznesowe. - To bardzo wyraźny polityczny parasol nad tymi relacjami. Obaj liderzy zgodzili się, że polskie i etiopskie władze mają wspólny cel polegający na wspieraniu współpracy gospodarczej naszych krajów - zaznaczył Szczerski.
Jak dodał, wskazano kilka szczegółowych obszarów tej współpracy: rolnictwo i przetwórstwo żywności, infrastruktura, produkcja, ale też przemysł obronny oraz IT. Szczerski zaznaczył, że wraz z prezydentem do Etiopii przylecieli przedstawiciele kilku dużych polskich firm, które są zainteresowane taką współpracą lub są już obecne na miejscowym rynku.
Ostatnim punktem oficjalnego programu poniedziałkowej wizyty było spotkanie pary prezydenckiej z patriarchą Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego Mathiasem.
Spotkanie Pary Prezydenckiej z Patriarchą Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego Mathiasem. #PADwEtiopii pic.twitter.com/VSZ0DuIwdV
— KancelariaPrezydenta (@prezydentpl) 8 maja 2017
Autor: mw / Źródło: PAP