Po 91 latach niepodległości "mamy kryzys patriotyzmu"

Mamy "pewien kryzys patriotyzmu", od niedawna znów triumfuje polityka "zapomnienia o historii", do tego nie wszystkim w Europie podoba się silna Polska - diagnozy Lecha Kaczyńskiego na 91 rocznicę odzyskania niepodległości nie są optymistyczne. 11. listopada 1918 roku, po 123 latach niewoli, Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę, a Niemcy podpisały zawieszenie broni.

Wojskowe decyzje słuszne. Ale wykonanie...

Zapowiedzi rządu Donalda Tuska w sprawie wojska były szumne. W listopadzie 2008 roku Polska miała zakończyć misję w Iraku i wycofać swoje wojska, miała także sprofesjonalizować swoją armię i lepiej wyposażyć ją technicznie. Decyzje słuszne, gorzej... z wykonaniem. W tvn24.pl podsumowujemy dwa lata rządów Donald Tuska.

"Dyrdymały" Lecha Wałęsy

Lech Wałęsa zainaugurował upadek "domina Berlińskiego". W 20. rocznicę upadku Muru Berlińskiego, poruszył jednak nie tylko pierwszy klocek. Większe wrażenie zrobił na swoim... tłumaczu. Podczas wystąpienia zaskoczył go słowem "dyrdymały". Jak przetłumaczyć na inny język coś, co znaczenie ma tylko w jednym kraju?

Trzy wypadki w okolicy - wszystkie śmiertelne

Do trzech śmiertelnych wypadków doszło we wtorek na drogach powiatu starachowickiego (woj. świętokrzyskie). Policja apeluje do kierowców, by mieli się na baczności, bo pogoda w regionie nie sprzyja podróżom.

Nelli Rokita: Polacy wstydzą się Tuska, ale lepszego nie mają

- Donald Tusk nie wyrósł z dzieciństwa, on w dalszym ciągu jest jak takie dziecko we mgle. Raz są pedofile, raz in vitro, a teraz jest polityka hazardowa. Trochę jest zagubiony w tym, co robi - ocenia premiera w programie "24 Godziny" Nelli Rokita. Jaką wystawi mu ocenę na półmetku rządów? - Trójkę. To taka europejska ocena, a on lubi brylować zagranicą - podsumowuje posłanka PiS.

Akt oskarżenia ws. zabójstwa Papały to "konwulsje trupa"

- Dzisiejszy akt oskarżenia to są konwulsje trupa, jakim jest sprawa zabójstwa generała Marka Papały – ocenił w programie „24 godziny” Sylwester Latkowski. Autor filmu o zabójstwie generała nie miał wątpliwości, że sprawa ta nie będzie do końca wyjaśniona. Wtórował mu Jerzy Dziewulski, były antyterrorysta i b. poseł SLD: – Nic z tego nie będzie – stwierdził.

"Jarosław Kaczyński geniuszem nie jest"

- Jarosław Kaczyński nie jest geniuszem, bo na polskiej scenie politycznej jest miejsce tylko dla jednego geniusza. A jest nim "dotknięty przez Boga" Donald Tusk - mówił w "Kropce nad i" nie całkiem serio Joachim Brudziński. Poseł PiS krytykował obecnego premiera za zamiatanie ustawą hazardową "afery" z udziałem jego najbliższych współpracowników. - Gładko potrafi to przykryć - oceniał.

"Pomysł Sikorskiego jak za Stalina"

- Typowo stalinowski pomysł. Tylko wtedy burzono dwory i pałace - w ostrych słowach propozycję szefa MSZ, który uważa, że Pałac Kultury należy zburzyć ocenia Janusz Sujecki, warsawianista. - Gdzie umieścimy kilka teatrów, kin, pałac młodzieży z basenem - pyta z kolei Jan Rutkiewicz dyrektor Biura Planowania Rozwoju Warszawy. - To niemożliwe - dodają urzędnicy.

Bank straszy klienta "najsmutniejszym Bożym Narodzeniem"

Pracownik lubelskiego Eurobanku straszył klienta, który spóźniał się ze spłatą kredytu - donosi Radio ZET. Na dowód tego, rozgłośnia publikuje nagranie. - Będziecie mieć najsmutniejsze Boże Narodzenie, jakie mogliście sobie wyobrazić - mówi męski głos. Bank zapowiada wyciągnięcie konsekwencji.

Tusk o Schetynie: Chłopaki nie płaczą

"Chłopaki nie płaczą" - w ten sposób premier Donald Tusk odpowiedział na pytanie, czy można już mówić o końcu jego przyjaźni z Grzegorzem Schetyną. Były wicepremier powiedział niedawno, że w PO skończyło się "wspólne robienie polityki emocjonalnej".

"Zrozumieli i pomruczeli" nad ustawą hazardową

W PiS-ie nastrój współpracy przy jak najszybszym uchwaleniu ustawy hazardowej już ponoć jest, a w SLD "się rodzi". Taki wniosek wysnuł po spotkaniu z przedstawicielami klubów Donald Tusk. Premier zapewnił, że dziś "jesteśmy o krok bliżej dobrego finału", czyli zakończenia sejmowych prac nad ustawą do 30 listopada. Ale "pomrukiwania" opozycji na temat ekspresowego tempa prac nie ucichły. Najgłośniej "pomrukuje" SLD.

"Berlińskie uroczystości to także wieczór polski"

"To był także polski wieczór" - tak Donald Tusk ocenił poniedziałkowe uroczystości związane z 20. rocznicą upadku Muru Berlińskiego. - W Berlinie byłem przede wszystkim pod wrażeniem uszanowania przez wielu uczestników tych uroczystości naszego, polskiego dziedzictwa. Czyli Solidarności, a także papieskiego nauczania na rzecz wolności - powiedział premier.

Kartki, które leczą

Kwiaty dla promotora pracy magisterskiej? Studenci i naukowcy Uniwersytetu Łódzkiego rezygnują z tej praktyki. To nie wyraz buntu, a chęć niesienia pomocy. Zamiast bukietów wolą kartki narysowane przez chore na nowotwory dzieci. Pieniądze ze sprzedaży zostaną przeznaczone na lekarstwa, których nie sfinansuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Tylko dzisiaj na A/H1N1 zachorowało 13 Polaków

Badania potwierdziły we wtorek trzynaście kolejnych zachorowań na grypę wywołaną wirusem A/H1N1 w Polsce. W tej grupie jest dziewięcioro dzieci w wieku od trzech do trzynastu lat. Do tej pory na nową odmianę grypy w naszym kraju zachorowało, jak podaje PZH, 235 osób.

Radio Maryja musi zapłacić Niesiołowskiemu

Wypowiedziane na antenie Radia Maryja słowa, że Stefan Niesiołowski po aresztowaniu w 1970 r. "zaczął sprzedawać kolegów" będą drogo kosztować wydawcę radia. Łódzki sąd rejonowy zadecydował, że Warszawska Prowincja Redemptorystów musi zapłacić wicemarszałkowi Sejmu 10 tysięcy zł. zadośćuczynienia. - O to mi chodziło. To był proces o to, że Radio Maryja kłamie - powiedział po ogłoszeniu wyroku Stefan Niesiołowski.

Sąd: "Blachara" to dla Dody żadna obraza

"Blachara, żywy baner, blond billboard" - tak o Dorocie Rabczewskiej śpiewa "Grupa Operacyjna". I - zdaniem sądu - śpiewać może dalej, bo żadne z tych słów "nie przyczynia się do utraty jej czci i godności". Doda była innego zdania i właśnie dlatego pozwała zespół o naruszenie jej dóbr osobistych.

Wassermanna fotel wiceszefa "nie interesuje"

Jeśli Zbigniew Wassermann (PiS) zrezygnuje z prac w komisji ds. Olewnika, to Bartosz Arłukowicz (Lewica) zgłosi jego kandydaturę na wiceszefa komisji "hazardowej". Problem jednak w tym, że sam poseł PiS do fotela się nie pcha. - Raz poddałem się woli komisji i znam wynik. Prezydium przestało mnie interesować - zaznacza. Czy jeszcze zmieni zdanie? - Zostawmy to pewnemu biegowi okoliczności - odpowiada enigmatycznie.

Czuma zagłosował na siebie

Andrzej Czuma nowym-starym przewodniczącym komisji ds. nacisków. Choć wybór miał w kieszeni, poparł samego siebie. Głosowanie poprzedziły ostre spory, które w tej komisji stały się już normą. PiS zarzuciło PO, że posiedzenie zostało zwołane niezgodnie z prawem.

Sikorski: Zrównać Pałac Kultury z ziemią

Polacy powinni byli zburzyć Pałac Kultury, tak jak Niemcy Mur Berliński - uważa minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Dzień po uroczystościach w Berlinie, szef polskiej dyplomacji powtarza swój postulat: - Zrównajmy symbol stalinizmu z ziemią i zróbmy park w centrum stolicy.

Oskarżeni ws. zabójstwa Papały

Po 11 latach od zabójstwa gen. Marka Papały jest pierwszy akt oskarżenia w tej sprawie. Do zabójstwa szefa policji miał nakłaniać Andrzej Z., ps. "Słowik". O nakłanianie i współudział oskarżony jest także Ryszard B. - Dowody są silne - zapewnia prokuratura. Gen. Papała został zastrzelony w czerwcu 1998 r.

Grypa zamknęła szkoły

Dzieci z gminy Puńsk (podlaskie) mają grypowe ferie. Wszystkie szkoły w gminie zostały zamknięte po tym, jak ponad 30 proc. uczniów nie przyszło na zajęcia z powodu grypy lub przeziębień.

Dilerzy złapani w lesie

Pięciu handlarzy narkotyków wpadło w policyjną zasadzkę podczas leśnej transakcji sprzedaży marihuany. W domu jednego z nich policjanci, prócz narkotyków, znaleźli także m.in. granat.

Jak rząd zadbał o emeryta?

Ograniczenie praw do pomostówek, zapowiedź zmian w zasadach przyznawania emerytur mundurowych, przesunięcia funduszy z OFE do ZUS oraz tradycyjnie nieruszona reforma KRUS - to bilans dwóch lat rządów Donalda Tuska w polityce społecznej.

"11 Listopada na koturnach i jak Zaduszki"

Zabawa na wielką skalę. Było na co popatrzeć - tak o uczczonej z rozmachem 20. rocznicy upadku Muru Berlińskiego mówił w TVN24 marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. I radził: - Uczmy się od innych świętować. Bo, jak sam przyznał, nasze święto odzyskania niepodległości jest w nastroju "zaduszkowym".

"Straszny wybuch, myślałam, że wojna"

Nocny pożar mieszkania w budynku socjalnym w Bielsku-Białej. W jednym z mieszkań wybuchła butla z gazem. Siedem osób zostało niegroźnie rannych. Około 60 mieszkańców ewakuowano z budynku. Do domu wrócili nad ranem.

Uderzyli w miejski autobus, są ranni

Zmiażdżone samochody i trzy osoby poważenie ranne - to efekt wypadku, do którego doszło we wtorek na jednym z łódzkich skrzyżowań. Dwa auta osobowe zderzyły się z miejskim autobusem. Jeden z kierowców mógł się zagapić.

Oceń rząd Tuska na półmetku

16 listopada minie druga rocznica rządu Donalda Tuska. W expose była długa lista obietnic – jak oceniacie ich spełnienie? Co było największym sukcesem, a co porażką? Czy dalibyście rządowi PO-PSL kredyt zaufania na kolejną kadencję czy może uważacie, że Tusk musi odejść? Czekamy na Wasze opinie na Kontakt TVN24.

Precedensowy wyrok ws. wypadku w Grenoble

30 tys. zł zadośćuczynienia zasądził Sąd Rejonowy w Stargardzie Szczecińskim dla poszkodowanej w wypadku autokaru w Grenoble. Kwotę wypłaci ubezpieczyciel PZU SA. Jak twierdzą prawnicy, ta sprawa może stać się początkiem lawiny pozwów poszkodowanych.