Posłowie będą dziś debatować na temat wyników szczytu budżetowego UE oraz ratyfikacji unijnego paktu fiskalnego. Sejmowa debata zaplanowana jest na 10 godzin. Premier Donald Tusk zamierza namawiać kluby, by zgodziły się na ratyfikację paktu. Przeciwko są PiS i Solidarna Polska.

Były premier Kazimierz Marcinkiewicz zaznaczył w "Faktach po Faktach", że absolutnie to nie on będzie "środową niespodzianką premiera Donalda Tuska" i nie wejdzie do jego rządu. - Myślę, że to będzie jakaś drobna zmiana, wynikająca albo z odejścia ministra Arabskiego, albo ze zmiany któregoś z ministrów, na przykład w związku z wakatem w ABW - mówił.

W tej sprawie mamy dość oczywistą sytuację - jest to proces poszlakowy, w którym trzeba udowodnić winę, a wszelkie wątpliwości są tu na korzyść oskarżonej - tak proces Katarzyny W. komentował w "Faktach po Faktach" socjolog i kryminolog Paweł Moczydłowski.

- Klimat w jakim dzisiaj żyjemy, relatywnego traktowania ludzkiego życia, nie sprzyja dokonaniu właściwego wyboru w takiej sytuacji, w jakiej znalazła się ta pani - stwierdził poseł PiS Zbigniew Girzyński w "Kropce nad i", komentując proces Katarzyny W. Prof. Jan Hartman odpowiadał, że mówienie o jakiejkolwiek ideologii w kontekście dzieciobójstwa jest "nadużyciem", bo żadne badania nie potwierdzają takich tez.

Łódzki sąd nie aresztował w poniedziałek 23-letniej kobiety, podejrzanej o zabójstwo swojego nowo narodzonego dziecka. Sekcja zwłok wykazała, że chłopczyk urodził się żywy, bez wad rozwojowych. Prawdopodobnie do czasu urodzenia kobieta ukrywała ciążę.

Nagrody w wysokości prawie miliona złotych otrzymało kierownictwo Kancelarii Sejmu za 2012 rok - dowiedziała się TVN24. Sam szef kancelarii Sejmu otrzymał ponad 65 tys. zł, czyli więcej niż marszałek Sejmu Ewa Kopacz. - Niestety, gdyby nie to pismo posłów Dębskiego i Makowskiego, to byśmy do dziś nie wiedzieli, jakie nagrody, jakiej wartości sobie wypłaciła Kancelaria Sejmu - mówi rzecznik klubu Ruchu Palikota, Andrzej Rozenek.

- To niedopuszczalne, by ze środków fundacji, które są przeznaczone na dobre cele i inicjatywy, korzystać do prywatnych celów - powiedział minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Stwierdził też, że "w przypadku Fundacji Kidprotect.pl doszło do sytuacji nagannej". Jej szef, Jakub Śpiewak, miał przeznaczyć na prywatne wydatki kilkadziesiąt tysięcy złotych (między innymi wakacje, markowe ubrania i zakupy u jubilera). Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie nieprawidłowości w fundacji.

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w lutym, wygrałaby je PO, uzyskując 33 proc. poparcia; na drugim miejscu uplasowałoby się PiS z 29-procentowym poparciem - wynika z najnowszego sondażu TNS Polska. Do Sejmu weszłyby jeszcze SLD, Ruch Palikota i PSL, dostając po 6 proc. głosów.

Odczytaniem wyjaśnień Katarzyny W. złożonych podczas śledztwa zakończyła się pierwsza rozprawa w procesie, w którym oskarżona jest m.in. o zabójstwo swojej półrocznej córki Magdy. Kobieta nie przyznała się do winy, odmówiła też składania wyjaśnień. Następna rozprawa odbędzie się 4 marca.

Zaraz po opuszczeniu sali rozpraw obrońca Katarzyny W., Arkadiusz Ludwiczek stwierdził, że "dostrzega zagrożenie" w jawności procesu, w którym mogą uczestniczyć dziennikarze, bo obawia się "polowania na czarownice ze strony społecznej", ale "szanuje decyzję sądu". Adwokat dodał, że obrona na pewno powoła dodatkowych świadków spoza listy prokuratury i być może innych biegłych, którzy ocenią poszlaki w sprawie śmierci półrocznej Magdy z Sosnowca.

Łódzka prokuratura wystąpiła do sądu z wnioskiem o aresztowanie Rafała N., podejrzanego o zabójstwo 20-latka w centrum miasta. Śledczy wnioskują też o areszt dla drugiego z zatrzymanych - Bartłomieja K. Do zabójstwa doszło w nocy z piątku na sobotę, gdy 20-latek stanął w obronie dziewczyny. Jak wykazała sekcja zwłok, zadano mu 11 ciosów nożem.

Prokurator odczytał skrócony akt oskarżenia wobec Katarzyny W. - Pozbawienie życia małoletniej miało charakter celowy i zaplanowany - mówił Zbigniew Grześkowiak. Przytoczył, jak kobieta szukała w internecie informacji o sposobach pozbawienia życia dziecka. W wyszukiwarkę wpisywała m.in. frazy "zasiłek pogrzebowy niemowlaka", "kremacja niemowlaka cena" czy "jak zabić bez śladów".

Proces Katarzyny W. będzie jawny - zdecydował sąd. Nie zgodził się jednak na nagrywanie rozpraw, za wyjątkiem dzisiejszej oraz ogłaszania wyroku i jego ustnych motywów. Obrona chciała, by proces toczył się za zamkniętymi drzwiami. Oskarżenie była przeciwna wyłączeniu jawności procesu, ale domagała się zakazu wideorejestracji rozprawy.

KRUS sporadycznie sprawdza, czy ubezpieczeni prowadzą działalność rolniczą - poinformowała Najwyższa Izba Kontroli. Zaznaczyła jednocześnie, że raport Izby potwierdził, że taką sytuację mogą wykorzystywać osoby, które chcą płacić mniejsze składki emerytalno-rentowe.

Inspektorzy służb weterynaryjnych, policjanci i przedstawiciele organizacji walczących o prawa zwierząt przyglądają się handlowi końmi, który odbywa się podczas rozpoczętego dziś Skaryszewskiego Jarmarku Końskiego "Wstępy". Teren jarmarku objęto monitoringiem. Powodem są sygnały m.in. o biciu zwierząt.

W procesie Katarzyny W., który rozpoczyna się w poniedziałek przed katowickim sądem, orzekać będzie pięciu sędziów - dwóch zawodowych i trzech ławników. W trakcie procesu rozstrzygną m.in., czy śmierć Madzi była zabójstwem, czy nieumyślnym spowodowaniem śmierci. Według b. ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego, jest to możliwe, bo stan psychiczny Katarzyny W. budzi wątpliwości. - To osobowość psychopatyczna - powiedział w TVN24.

- Nie zdziwiłbym się, gdyby pewne fragmenty procesu Katarzyny W. były utajnione - powiedział w programie "Jeden na jeden" minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Dodał, że kobieta jest jednym z najlepiej strzeżonych więźniów w Polsce.