Harris: Trump poruszył każdy temat, jaki jest istotny dla Polski

[object Object]
Harris: Trump poruszył każdy temat, jaki jest istotny dla PolskiTVN24 BiS
wideo 2/24

Myślę, że był to bardzo dobry dzień dla Polski, bardzo dobry dzień dla stosunków polsko-amerykańskich i ważny dzień dla NATO - powiedział David Harris. Dyrektor wykonawczy Komitetu Żydów Amerykańskich rozmawiał z Jackiem Stawiskim w kuluarach Global Forum 2017.

GLOBAL FORUM 2017. RELACJA "NA ŻYWO" W TVN24.PL

David Harris podkreślił znaczenie wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Warszawie oraz jego czwartkowego wystąpienia na placu Krasińskich. - Myślę, że był to bardzo dobry dzień dla Polski, bardzo dobry dzień dla stosunków polsko-amerykańskich - stwierdził. - I myślę, że był to także ważny dzień dla NATO - dodał.

Polska drugą podróżą Trumpa

Wskazał następnie trzy kwestie, z których wypływała jego ocena wizyty prezydenta USA w Polsce. - Po pierwsze, była to raptem jego druga wizyta zagraniczna jako prezydenta Stanów Zjednoczonych. I sam fakt tego, że przyleciał najpierw do Polski, ma bardzo głębokie znaczenie i symbolikę - ocenił Harris.

- Po drugie, słuchając tego przemówienia, a ja jestem wieloletnim przyjacielem Polski, myślę, że poruszył każdy temat, jaki jest istotny dla Polski - stwierdził Harris, dodając, że "z tego punktu widzenia było to bardzo dobrze przygotowane przemówienie".

- Po trzecie, mówił o wspólnych wartościach Polski i USA, które są dla nas absolutnie fundamentalne - zaznaczył Harris. - Na tym tle pokazał wagę partnerstwa transatlantyckiego. I doczekał do końca, ale powiedział to jedno jedyne zdanie, na które chyba wszyscy mieli nadzieję, że powie, to znaczy zobowiązanie wobec artykułu piątego karty NATO - stwierdził.

Rozmowa z Davidem Harrisem odbyła się na marginesie Global Forum 2017, które odbywa się przy okazji wizyty Donalda Trumpa w Warszawie i szczytu Inicjatywy Trójmorze. Organizatorami wydarzenia są Atlantic Council oraz Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.

Autor: mm / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS

Tagi:
Raporty: