- Przykro mi, że człowiek tak dojrzały nie dostrzega tak oczywistej rzeczy, jak interes narodowy w tych skomplikowanych czasach - tak premier Donald Tusk odniósł się do zapowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o zorganizowaniu marszu niepodległości 13 grudnia. Premier podkreślił, że służby nie dopuszczą tego dnia do zrobienia zadym na ulicach Warszawy.

Pierwszy przywódca Solidarności, były prezydent Lech Wałęsa złożył kwiaty pod krzyżem-pomnikiem przy katowickiej kopalni Wujek. - Kiedy ja staję w takim miejscu, zawsze sumienie pyta mnie, czy musiało do tego dojść? (...) I sumienie pyta mnie, czy można było tego uniknąć, czy zrobiłem wszystko, czy zrobiliśmy wszystko, aby do tego nie doszło? Ale kiedy do tego doszło i jest to nieodwracalne, to sumienie mnie pyta, czy ta ofiara przynosi efekty? Czy ta ofiara naprowadza nas na właściwe tory? Czy ją szanujemy? Czy warto było ponieść tę ofiarę? - mówił Wałęsa.

- Benedykt XVI, Jan Paweł II, Katechizm Kościoła Katolickiego i biskupi nauczają jasno – należy wyeliminować karę śmierci, a nie przywracać ją. Przysłowiową kropką nad "i" jest wczorajsza wypowiedź Papieża - napisał w oświadczeniu rzecznik Episkopatu Polski ks. Józef Kloch. Zaapelował też do polityków, by "nie traktowali wybiórczo nauczania papieży i nie kawałkowali wypowiedzi biskupów".

Olsztyńscy policjanci zatrzymali pijanego mężczyznę, który na jednej z ulic miasta kopał przejeżdżające samochody. W związku z tym, iż Tomasz K. popełnił przestępstwo w warunkach recydywy, kara będzie surowsza. Grozi mu do 7,5 roku pozbawienia wolności.

Sejm nie odwołał Wandy Nowickiej z Ruchu Palikota z funkcji wicemarszałka. Za odwołaniem Nowickiej było 160 posłów, przeciw 237. Wstrzymało się 23 parlamentarzystów. Większość konieczna do odwołania wynosiła 211.

W ciągu 30 dni zapadnie decyzja, czy wszczęte zostanie śledztwo w związku z "taśmami PZPN". Do warszawskiej prokuratury okręgowej wpłynęły m.in. stenogramy z nagrań wykonane przez CBA. - Jeśli potwierdzą się przypadki korupcji, to będą siedzieć - skomentował krótko sprawę na konferencji prasowej szef rządu Donald Tusk.

88 proc. Polaków nie przeszkadza krzyż zawieszony w klasie szkolnej lub w urzędzie. Symbol religijny w miejscach publicznych przeszkadza 10 proc. ankietowanych - wynika z sondażu przygotowanego przez CBOS.

Donald Tusk broni przemówienia ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego. - Kierunek i zasadnicze myśli, tezy, były akceptowane przeze mnie i są wynikiem wielomiesięcznej pracy całego rządu i prezydencji - powiedział premier. Zaznaczył przy tym jednak, że nie było to oficjalne stanowisko rządu.

Były informatyk jednej ze śląskich firm chciał wyłudzić od dawnego pracodawcy 200 tys. zł w zamian za zwrócenie skradzionych danych. Przeliczył się w swoich nadziejach, bo szantażowany zawiadomił o wszystkim policję, a ta szantażystę zatrzymała.

Kilka koni wbiegło na lokalną drogę w gminie Trzciel w Lubuskiem, którą jechał akurat osobowy volkswagen. W wyniku zderzenia dwa konie zginęły, trzeciego - rannego - uśpił weterynarz. Kierowcy samochodu nic się nie stało - poinformowała Justyna Migdalska z lubuskiej policji.

Po wystąpieniu awarii systemu hydraulicznego piloci LOT-owskiego boeinga wykonali wszystkie czynności zawarte w "instrukcji" producenta, a po stwierdzeniu niesprawności systemu awaryjnego wypuszczania podwozia sprawdzili, czy postąpili zgodnie z procedurą - wynika z wstępnego raportu PKBWL. Czy oznacza to, że piloci nie popełnili żadnego błędu? Maciej Lasek z Komisji mówi tvn24.pl, że tak kategoryczny wniosek będzie możliwy dopiero w raporcie końcowym, ale dodaje, że według dotychczasowej wiedzy ekspertów załoga "zachowała się zgodnie z wszystkimi procedurami".

Prokuratura Rejonowa w Bielsku Podlaskim oskarżyła prawosławnego duchownego z Bociek o współżycie z młodą, niepełnosprawną dziewczyną. Akt oskarżenia trafi w czwartek do miejscowego sądu - podała prokuratura.

Wyłączony jeden z bezpieczników, który odpowiadał m.in. za awaryjne wysuwanie podwozia jest najbardziej prawdopodobną przyczyną problemów z lądowaniem, jakie miał Boeing 767 1. listopada w Warszawie. Poinformował o tym na antenie TVN24 Waldemar Targalski, jeden z autorów raportu.

Czołowi politycy Platformy Obywatelskiej nie mogą ustalić, jaki charakter miało wystąpienie Radosława Sikorskiego w Berlinie. Rzecznik rządu Paweł Graś zapewnia, że choć było ono konsultowane z premierem, to nie jest oficjalnym stanowiskiem rządu i miało charakter nieformalny. Z kolei Grzegorz Schetyna mówi: - Premier mówi ustami ministra spraw zagranicznych. To jest głos całego rządu. To jest oczywiste.

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego od kilku dni kontrolują szpitale onkologiczne w Warszawie, Poznaniu, Olsztynie, Zielonej Górze i Częstochowie. Funkcjonariusze sprawdzają wydawanie pieniędzy pochodzących z Ministerstwa Zdrowia, które były przeznaczone na narodowy program zwalczania chorób nowotworowych - poinformował tvn24.pl rzecznik CBA Jacek Dobrzyński.

Prokuratorzy IPN domagają się 2 lat więzienia w zawieszeniu dla byłego szefa PZPR Stanisława Kani i byłego szefa MSW Czesława Kiszczaka za wprowadzenie stanu wojennego w 1981 roku. Ich proces dobiega końca się warszawskim sądem okręgowym. Obrońcy zabiorą głos 20 grudnia, wyrok poznamy najpóźniej 7 dni po zakończeniu ich mów.

To było krętactwo, biskup krętacz - tak Stefan Niesiołowski określił abp. Józefa Michalika. To reakcja na wypowiedź przewodniczącego Episkopatu Polski, według którego Kościół dopuszcza karę śmierci. - Jan Paweł II i Benedykt XVI wyraźnie opowiadali się przeciwko karze śmierci - zaznaczył w Radiu Zet poseł PO.

Będzie debata przed wyborem szefa SLD - dowiedziała się TVN24. Ma do niej dojść w przyszły piątek z udziałem wszystkich kandydatów. Dzień poźniej odbędą się wybory, a z kierowania Sojuszem zrezygnuje Grzegorz Napieralski.

Najprawdopodobniej 14 grudnia rząd Donalda Tuska przedstawi w Sejmie założenia swojej polityki zagranicznej. Jak poinformowała marszałek Ewa Kopacz, dziś premier zwrócił się do niej z taką prośbą. To odpowiedź na burzę po wystąpieniu szefa MSZ Radosława Sikorskiego w Berlinie. Zdaniem Grzegorza Schetyny, to wizja "bardzo ciekawa, bardzo twardo postawiona, ale właśnie po to, aby wywołać rozmowę".