Elementy fantastyczne w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego lub interpretacja wiersza Anny Kamieńskiej "Daremne"- to najwyżej punktowane zadania matury z języka polskiego na poziomie podstawowym. Mamy arkusze z zadaniami Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Na napisanie egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym uczniowie mieli 170 minut. Ten obowiązkowy dla wszystkich maturzystów egzamin rozpoczął się w całej Polsce o godzinie 9. Jak co roku najważniejszym, bo najwyżej punktowanym zadaniem, było wypracowanie.
"Wesele" lub wiersz Kamieńskiej
"Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów Wesela, do całego dramatu Stanisława Wyspiańskiego oraz do wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów" - to temat tegorocznej rozprawki maturalnej.
Ci, którym wypracowanie o "Weselu" nie było w smak, mogli pokusić się na maturze o interpretację wiersza Anny Kamieńskiej.
Po południu rozszerzony język polski dla chętnych
Język polski można zdawać też na poziomie rozszerzonym - to egzamin dla chętnych. W poniedziałek 8 czerwca o godzinie 14 podejdzie do niego około 60,5 tysiąca tegorocznych absolwentów. To zwykle ci, którzy rozważają studia na kierunkach humanistycznych, gdzie wynik tego egzaminu jest brany pod uwagę w procesie rekrutacji.
Najczęściej wybieranym przedmiotem rozszerzonym w tym roku jest język angielski - wybrało go około 163 tysięcy tegorocznych maturzystów (59,9 proc. zdających absolwentów). Na kolejnych miejscach znalazły się: geografia - około 72,4 tysiąca zdających (26,6 proc.), matematyka - ok. 65,9 tysiąca zdających (24,2 proc.) i właśnie język polski.
Dalej są: biologia – około 46,8 tysiąca osób (17,2 proc. zdających), chemia – około 25,6 tysiąca (9,4 proc.), fizyka – około 21,6 tysiąca (8 proc.), historia – około 20,4 tysiąca (7,5 proc.), wiedza o społeczeństwie – około 16,6 tysiąca (6,1 proc.), informatyka – około 9,2 tysiąca (3,4 proc.), język niemiecki – około 6,4 tysiąca osób (2,2 proc.).
Źródło: tvn24.pl