W poniedziałek odbył się egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Po opuszczeniu sal egzaminacyjnych maturzyści wymieniają się uwagami na temat zadań i wypracowań. Oficjalne arkusze opublikujemy o godzinie 14.
Egzamin maturalny z języka polskiego, do którego w poniedziałek rano podeszło około 272 tysiące tegorocznych absolwentów liceów i techników, to pierwszy z serii obowiązkowych egzaminów maturalnych. Zakończył się on około godziny 12. - Przebiegł bez zakłóceń - poinformował dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.
By zdać maturę, uczniowie muszą uzyskać z niego minimum 30 procent punktów. Oprócz tego obowiązkowo będą zdawać jeszcze egzamin z języka obcego i matematyki, a każdy maturzysta musi też podejść do jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym.
170 minut z "Weselem" i poezją
Egzamin z języka polskiego trwał 170 minut, jednak - tak jak w latach poprzednich - część uczniów kończy pisać prace wcześniej i wychodzi z sali. Wtedy łapią za telefony komórkowe i dzielą się ze światem swoimi przemyśleniami o maturze w mediach społecznościowych. Dzięki temu już teraz - choć oficjalne arkusze zostaną opublikowane dopiero o godzinie 14 - wiemy, że w tym roku uczniowie mieli do wyboru dwa tematy - jeden dotyczył "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, drugi analizy wiersza Anny Kamieńskiej.
Temat na podstawie "Wesela" dotyczył tego, jak wprowadzenie elementów fantastycznych może wpływać na przesłanie utworu.
Uczniowie, którym nie spodobał się ten temat, mogli zmierzyć się z analizą wiersza Anny Kamieńskiej "Daremne". Urodzona w 1920 roku Kamieńska znana jest nie tylko jako poetka, ale także krytyczka literacka i tłumaczka. Na swoim koncie ma blisko sto książek, przekładała utwory m.in. z języka: rosyjskiego, bułgarskiego, białoruskiego, słowackiego, serbsko-chorwackiego, łacińskiego oraz hebrajskiego.
Po południu polski dla wybranych
Na poziomie rozszerzonym można zdawać też język polski. W poniedziałek o godzinie 14 przystąpi do niego około 60,5 tysiąca tegorocznych absolwentów. To zwykle ci, którzy rozważają studia na kierunkach humanistycznych, gdzie wynik tego egzaminu jest brany pod uwagę w procesie rekrutacji.
Najczęściej wybieranym przedmiotem rozszerzonym w tym roku jest język angielski - wybrało go około 163 tysięcy tegorocznych maturzystów (59,9 proc. zdających absolwentów). Na kolejnych miejscach znalazły się: geografia - około 72,4 tysiąca zdających (26,6 proc.), matematyka - około 65,9 tysiąca zdających (24,2 proc.) i właśnie język polski.
Dalej są: biologia – około 46,8 tysiąca osób (17,2 proc. zdających), chemia – około 25,6 tysiąca (9,4 proc.), fizyka – około 21,6 tysiąca (8 proc.), historia – około 20,4 tysiąca (7,5 proc.), wiedza o społeczeństwie – około 16,6 tysiąca (6,1 proc.), informatyka – około 9,2 tysiąca (3,4 proc.), język niemiecki – około 6,4 tysiąca osób (2,2 proc.).
Źródło: tvn24.pl