Do wyborów prezydenckich pozostało dwadzieścia dni. Najpóźniej tydzień przed głosowaniem Państwowa Komisja Wyborcza może podjąć decyzję, aby głosowanie na danym obszarze przeprowadzić nie w lokalu, a korespondencyjnie. Magdalena Pietrzak, szefowa Krajowego Biura Wyborczego, wyjaśniła w rozmowie z TVN24 szczegóły kalendarza wyborczego i głosowania korespondencyjnego.
Wybory prezydenckie zarządzone zostały na 28 czerwca. Mają mieć charakter mieszany - wyborcy mogą zdecydować, czy zagłosować w lokalach wyborczych, czy drogą korespondencyjną.
O tym, co należy zrobić, żeby móc zagłosować korespondencyjnie, w rozmowie z reporterem TVN24 Radomirem Witem mówiła szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak. Wskazywała, że w tej sprawie do 16 czerwca należy złożyć wniosek do urzędu gminy. - Jeżeli ktoś jest w rejestrze wyborców, jest zameldowany w danej gminie i tam zawsze głosował, to jest to ten właściwy urząd, na obszarze którego znajduje się jego obwodowa komisja wyborcza - powiedziała. - Jeżeli ktoś nie znajduje się w tym rejestrze wyborców, czyli nie jest zameldowany i nie dopisał się do tego rejestru, to musi dopisać się do spisu wyborców - tłumaczyła.
Co z głosowaniem korespondencyjnym?
Do 21 czerwca możliwe będzie wydanie przez Państwową Komisję Wyborczą - na wniosek ministra zdrowia - uchwały, w której zarządza się wyłączne głosowanie korespondencyjne na terenie co najmniej gminy lub jej części, jeśli na tym terenie nastąpiło nagłe i znaczące pogorszenie sytuacji epidemicznej.
Pietrzak pytana była, czy przewiduje scenariusz, gdy wybory korespondencyjne zostaną zarządzone na terenie na przykład całej Warszawy. - Zakładam, że mowa jest o gminie lub części gminy. To gdzieś, gdzie wystąpi ognisko (choroby - red.). Nie sądzę, żeby był to teren całej gminy lub powiatu, tylko miejsca, gdzie taka sytuacja wystąpi, gdzie niebezpieczne będzie głosowanie w lokalu - odpowiedziała.
Pietrzak mówiła dalej, że w nadchodzących wyborach trzeba dopisać się wcześniej do spisu wyborców, ponieważ wcześniej upływa termin na złożenie wniosku o głosowanie korespondencyjne.
Podkreślała, że w tych konkretnych wyborach najpierw należy dopisać się do spisu wyborców, a dopiero potem złożyć wniosek o głosowanie drogą korespondencyjną. - Ustawa dopuszcza możliwość, że oprócz tych osób, które znajdują się w rejestrze wyborców, mogą być to te osoby, które znajdują się w spisie wyborców. Żeby znaleźć się w tym spisie wyborców, należy złożyć wniosek w tym urzędzie gminy, na obszarze której znajduje się obwód, do którego spisu wyborców chcielibyśmy się dopisać.
Dodała też, że "nie ma żadnych kryteriów i żadnych ograniczeń" względem tego, aby móc oddać głos korespondencyjnie. Jak dodała, może to zrobić "każdy, kto ma taką wolę". Jak tłumaczyła, we wniosku o głosowanie korespondencyjne należy zaznaczyć, czy chce się odebrać pakiet wyborczy osobiście, w urzędzie gminy, czy - jeśli jest się osobą niepełnosprawną - żeby taki pakiet dostarczyć bezpośrednio do miejsca zamieszkania.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24