Ponad tysiąc interwencji, dwie osoby poszkodowane. Skutki gwałtownej pogody

[object Object]
Ponad tysiąc interwencji po burzachtvn24
wideo 2/15

W niedzielę przez Polskę przeszły gwałtowne burze z gradobiciami i silnym wiatrem. Strażacy interweniowali ponad tysiąc razy. Dwie osoby zostały ranne. Najwięcej interwencji odnotowano na Podkarpaciu, Mazowszu i Śląsku.

Jak poinformował w poniedziałek rano na antenie TVN24 rzecznik Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej starszy kapitan Krzysztof Batorski, w związku z wczorajszymi gwałtownymi zjawiskami strażacy interweniowali 1038 razy. Najwięcej interwencji odnotowano na Podkarpaciu, Mazowszu i Śląsku.

Przekazał również, że w działaniach brało udział ponad 6 tysięcy strażaków i ponad 1,2 tysiąca pojazdów. - Strażacy w zdarzeniach związanych z pogodą głównie usuwali wiatrołomy, czyli powalone drzewa, nadłamane konary, wypompowywali wodę i zabezpieczali dachy budynków - dodał.

Jak poinformował na Twitterze zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz, niedzielne nawałnice uszkodziły 98 budynków mieszkalnych oraz 33 gospodarcze (całkowicie zerwane zostały dachy na 3 budynkach mieszkalnych i czterech gospodarczych). W kulminacyjnym momencie dostaw prądu pozbawionych było 22 318 odbiorców.

Dwie osoby poszkodowane

- W Małopolsce w powiecie brzeskim w miejscowości Jurków doszło do wyładowania atmosferycznego, w wyniku czego zaczęła płonąć elewacja budynku. Pod wpływem silnych emocji jedna osoba wymagała opieki lekarskiej, strażacy udzielili jej pierwszej pomocy i przekazali ją do ratownictwa medycznego - dodał Batorski.

Silne podmuchy wiatru zerwały dachy z trzech budynków w miejscowości Zarębice (powiat częstochowski, województwo śląskie). Tam, jak wynika z informacji Państwowej Straży Pożarnej, uszkodzony został m.in. budynek ochotniczej straży pożarnej. W tej samej miejscowości dach przygniótł kobietę.

- Przed godziną 18 wpłynęła do nas informacje, że w związku z sytuacją pogodową, wiatr zerwał fragmenty dachu z budynku gospodarczego, które przygniotły jedną osobę. Na miejscu działały cztery zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej. Poszkodowana kobieta została przekazana zespołowi pogotowia ratunkowego, prawdopodobnie z uszkodzeniami kończyn dolnych - przekazał w niedzielne popołudnie młodszy brygadier Kamil Dzwonnik, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. Zaznaczył również, że nie ma informacji o tym, jak poważny jest stan poszkodowanej.

IMGW PONOWNIE OSTRZEGA PRZED GROŹNĄ POGODĄ

Rzecznik Komendy Straży Pożarnej o niedzielnych burzach
Rzecznik Komendy Straży Pożarnej o niedzielnych burzachtvn24

Zniszczenia na Śląsku

Liczący ok. 3,5-tysiąca mieszkańców Kaniów jest sołectwem w podbielskiej gminie Bestwina. Gdy przejeżdża się przez wieś główną drogą, nie widać wyrządzonych przez żywioł szkód - trąba powietrzna objęła stosunkowo niewielki obszar w rejonie ulic Dankowickiej, gdzie uszkodzonych jest 11 domów, i Grobel Borowa, gdzie zniszczonych jest 7 budynków. Ucierpiały też zabudowania przy ulicach Jasnej i Torowej.

Oprócz dachów wiatr uszkodził także ogrodzenia i garaże, przewracał drzewa i pozrywał linie energetyczne - w niedzielę prądu nie miało blisko 100 odbiorców, jednak w poniedziałek przywrócono zasilanie do większości domów.

ZOBACZ NAGRANIE Z PRZEJŚCIA TRĄBY POWIETRZNEJ

Wokół domów, w których wichura porwała lub uszkodziła dachy, wciąż widać fragmenty pogiętych blach, gruzu i uszkodzone elementy infrastruktury. Natomiast same dachy udało się już zabezpieczyć plandekami i foliami, a w niektórych domach rozpocząć prowizoryczne naprawy.

- Mamy uszkodzone 23 budynki (22 mieszkalne i jeden gospodarczy), z czego sześć-siedem jest w dość trudnym stanie - tam dachy są bardzo uszkodzone, a w niektórych budynkach - pięciu - prawie ich nie ma - relacjonował starosta bielski Andrzej Płonka, który w poniedziałek przyjechał do Kaniowa wraz z pracownikami wydziału zarządzania kryzysowego starostwa.

Szacowanie strat

Na miejscu pracę rozpoczęli już przedstawiciele ubezpieczycieli, mający wycenić szkody w budynkach, które były ubezpieczone.

- Najistotniejsza rzecz, która jest przed nami, to jak najszybciej pomóc ludziom. Ważne, aby szybko nastąpiła weryfikacja kosztów i wypłata odszkodowań przez ubezpieczycieli, żeby ludzie mogli się tymi dachami zająć. Chcemy też wiedzieć, które domy nie były ubezpieczone - tu pewnie będziemy prosić stronę rządową o pomóc - mówił starosta, zapewniając także o pomocy ze strony samorządu.

W poniedziałkową akcję usuwania szkód wyrządzonych przez trąbę powietrzną zaangażowanych jest kilkadziesiąt osób. W niedzielę oraz w nocy z niedzieli na poniedziałek na miejscu pracowało ponad 130 strażaków oraz przedstawiciele innych służb.

Mieszkańcom pomagali strażacy z siedmiu jednostek Państwowej Straży Pożarnej oraz 18 jednostek ochotniczych straży pożarnych. Na miejscu było też pogotowie energetyczne i pogotowie gazowe oraz policja. Z wójtem gminy Bestwina Arturem Beniowskim spotkał się wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz.

SYNOPTYK O PRZYCZYNACH ZAŁAMANIA POGODY. "ROZPOCZĘLIŚMY TYPOWY LETNI SEZON Z BURZAMI"

Mieszkańcy usuwają skutki trąby powietrznej
Mieszkańcy usuwają skutki trąby powietrznejtvn24
Trąba powietrzna w województwie śląskim
Trąba powietrzna w województwie śląskimKontakt 24

Zniszczenia na Mazowszu

Rzecznik komendanta mazowieckiego Państwowej Straży Pożarnej przekazał, że ostatniej doby do poniedziałkowego poranka mazowieccy strażacy odnotowali 268 zdarzeń, z czego 192 dotyczyły silnego wiatru czy powalonych konarów.

- Odnotowaliśmy około 10 interwencji związanych z uszkodzeniami budynków mieszkalnych - podał mł. bryg. Karol Kierzkowski. Wskazał również, że najwięcej interwencji było w Warszawie - prawie 50, w pow. otwockim i piaseczyńskim - około 25 i w pow. kozienickim - około 20.

- Dodatkowo ostatniej doby odnotowaliśmy dwa pożary hali - jedna w Siedlcach, drugi w Wólce Załęskiej w pow. piaseczyńskim - dodał.

Skutki burz na Warmii i Mazurach

Burze, które po południu i nocą przeszły nad woj. warmińsko-mazurskim, najgwałtowniejsze były w powiatach piskim i gołdapskim, gdzie strażacy wyjeżdżali do 25 akcji.

Dyżurny wojewódzkiej straży pożarnej w Olsztynie poinformował w poniedziałek rano, że silny wiatr towarzyszący burzom łamał konary drzew, które tarasowały przejazdy. Nie odnotowano zrywania dachów czy poważniejszych strat spowodowanych upadającymi gałęziami. Obfite opady zalewały piwnice i garaże.

- Najwięcej takich interwencji było w powiatach piskim i gołdapskim - powiedział dyżurny straży pożarnej.

Ponieważ najgwałtowniejsze burze przechodziły przez Warmię i Mazury, nocą i żeglarze przeczekali je bezpiecznie w portach, Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe nie odnotowało żadnych próśb o pomoc.

Skutki burz na Opolszczyźnie

W wyniku burzy z intensywnymi opadami deszczu, która przeszła nad województwem opolskim z niedzieli na poniedziałek, doszło do wielu lokalnych podtopień. Jak poinformował dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Staży Pożarnej w Opolu, strażacy uczestniczyli w 112 akcjach ratowniczych na terenie całego regionu.

Deszcz zalał m.in. wejście do izby przyjęć szpitala w Krapkowicach oraz piwnice, w których mieszczą się szatnie pielęgniarek szpitala w miejscowości Kup. Strażacy pomagali w wypompowywaniu wody z piwnic domów i usuwaniu konarów z dróg. Nikt nie odniósł obrażeń.

Ulewa w Krapkowicach
Ulewa w KrapkowicachStarostwo w Krapkowicach

Awarie prądu, połamane gałęzie

W województwie łódzkim najbardziej ucierpiały Smardzewice, wieś w powiecie tomaszowskim w południowo-wschodniej części województwa.

- Tam odnotowaliśmy kilkakrotne zerwania dachów, jeden z nich został także zniszczony przez nawałnicę w Tomaszowie Mazowieckim - powiedział w niedzielę późnym wieczorem brygadier Paweł Pławski z łódzkiej straży pożarnej.

- Jeśli chodzi o pomoc strażaków, kiedy stwierdza się naruszenie konstrukcji dachów po gwałtownej burzy, nasze działania polegają na przykrywaniu plandeką budynków, z których wiatr zerwał dach. Plandeki są przekazywane z magazynów zarządzania kryzysowego - tłumaczył brygadier Pławski.

W województwie łódzkim zanotowano też kilkadziesiąt przypadków wzywania strażaków do połamanych drzew, które powodowały zatory na ulicach i drogach. Doszło też do sporej liczby awarii energetycznych, ale - jak podkreślają służby ratownicze - nie wszystkie muszą być skutkiem burzowej wichury.

- Według stanu o godzinie 22.00 w niedzielę, w regionie 2267 odbiorców nie miało prądu: w Łodzi - 1996, w Pabianicach - 266, a w okolicach Bełchatowa - 25 gospodarstw domowych pozbawionych było prądu - poinformowała dyżurna operacyjna Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi Natalia Włochińska.

Gradobicie w województwie łódzkim
Gradobicie w województwie łódzkimtvn24
Arleta Unton-Pyziołek o załamaniu pogody w niedzielę
Arleta Unton-Pyziołek o załamaniu pogody w niedzielętvn24

Zniszczenia na Podkarpaciu

263 razy wyjeżdżali podkarpaccy strażacy do usuwania skutków burz, które przechodziły od niedzielnego wieczora nad Podkarpaciem.

Jak poinformował w poniedziałek rano rzecznik podkarpackich strażaków bryg. Marcin Betleja, najwięcej interwencji strażacy przeprowadzili w powiatach brzozowskim, strzyżowskim i ropczycko-sędziszowskim.

- W 67 przypadkach pomagaliśmy zabezpieczyć uszkodzone konstrukcje dachowe oraz elementy budynków gospodarczych i mieszkalnych - wyliczał Betleja. Zaznaczył jednocześnie, że w większości interwencje strażaków dotyczyły pompowania wody z zalanych piwnic i posesji oraz udrażniania przepustów drogowych. Strażacy usuwali też połamane konary i drzewa, leżące na jezdniach, ulicach i chodnikach.

- Na szczęście nikomu nic się nie stało, nikt nie został poszkodowany - zapewnił rzecznik podkarpackich strażaków.

"CZASAMI KULE PRZEKRACZAŁY WIELKOŚĆ PIŁEK DO TENISA STOŁOWEGO." GRADOBICIE NA WASZYCH ZDJĘCIACH

Autor: dd/aw / Źródło: PAP, TVN24, RCB

Pozostałe wiadomości

Pod koniec maja w szkockim jeziorze Loch Ness rozpoczną się kolejne poszukiwania słynnego potwora. O pomoc została poproszona amerykańska agencja kosmiczna. - Mamy nadzieję, że eksperci z NASA mogą dysponować zaawansowaną technologią obrazowania do skanowania jeziora. Musielibyśmy usiąść i porozmawiać z nimi o tym, jak ją tu sprowadzić - powiedziała Aimee Todd z Loch Ness Centre. W tym roku mija 90 lat od pierwszej zorganizowanej ekspedycji w celu wyjaśnienia tajemnicy.

Będą szukać potwora z Loch Ness. Proszą NASA o pomoc

Będą szukać potwora z Loch Ness. Proszą NASA o pomoc

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. Sobota 13.04 zapowiada się pochmurno, jednak w większości kraju ominą nas opady deszczu. W przeważającej części Polski prognozowany jest również korzystny biomet. Termometry pokażą od 15 do 22 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - sobota 13.04. Na niebie chmury, ale można liczyć nawet na 22 stopnie

Pogoda na dziś - sobota 13.04. Na niebie chmury, ale można liczyć nawet na 22 stopnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dwie znacznych rozmiarów asteroidy w poniedziałek miną naszą planetę - wynika z danych udostępnionych przez Centrum ds. Badań Obiektów Bliskich Ziemi (CNEOS). Są one zaliczane do tak zwanych obiektów potencjalnie niebezpiecznych.

Dwie "potencjalnie niebezpieczne" asteroidy zbliżą się do Ziemi

Dwie "potencjalnie niebezpieczne" asteroidy zbliżą się do Ziemi

Źródło:
PAP

Sytuacja baryczna w Europie jest obecnie niezwykle stabilna, ale nie oznacza to, że najbliższe dni okażą się spokojne. W weekend i na początku przyszłego tygodnia w części kraju może zagrzmieć, a porywy wiatru sięgną nawet 90 kilometrów na godzinę. Po raz kolejny czeka nas również spadek temperatury.

Pogoda na 5 dni. Nie tylko ochłodzenie. Nadciąga duża zmiana w pogodzie

Pogoda na 5 dni. Nie tylko ochłodzenie. Nadciąga duża zmiana w pogodzie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Jeden dzień weekendu może przynieść gwałtowne zjawiska. Z prognozy zagrożeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że w części kraju możliwy jest silny wiatr, a na dużym obszarze Polski pojawią się również burze.

W większości kraju może zrobić się groźnie

W większości kraju może zrobić się groźnie

Źródło:
IMGW

Ptak naśladował dźwięk syreny policyjnej w angielskim hrabstwie Oxfordshire. Zwierzęciu udało się niemal idealnie odwzorować charakterystyczny odgłos towarzyszący przejazdowi auta na sygnale. Jak potwierdzili funkcjonariusze w mediach społecznościowych, to wcale nie spóźniony żart primaaprilisowy.

Ptak zaśpiewał jak syrena policyjna

Ptak zaśpiewał jak syrena policyjna

Źródło:
Reuters, BBC, All About Birds

Lirydy pojawią się na nocnym niebie. Ten rój meteorów charakteryzuje się sporą szybkością, i chociaż nie zawsze jest bardzo aktywny, od czasu do czasu towarzyszą mu efektowne deszcze spadających gwiazd. Sprawdź, kiedy warto będzie spojrzeć w niebo.

Tę atrakcję zobaczysz gołym okiem. Będzie widoczna na niebie już niebawem

Tę atrakcję zobaczysz gołym okiem. Będzie widoczna na niebie już niebawem

Źródło:
PAP

Policja z Florydy ratowała ludzi uwięzionych przez wody powodziowe. W czwartek nad miastem Tallahassee przeszły dwie silne burze, które przyniosły lokalnie ponad 250 litrów deszczu na metr kwadratowy. Opady uszkodziły drogi, domy i samochody.

Wody przybywało, zostali uwięzieni. Nagranie

Wody przybywało, zostali uwięzieni. Nagranie

Źródło:
Reuters, Tallahassee Democrat, NWS

- Obecne zmiany klimatyczne będą miały reperkusje przez dziesiątki tysięcy, a nawet setki tysięcy lat - podkreśla geolog Jan Zalasiewicz, emerytowany profesor Uniwersytetu w Leicester, który jest jednym z inicjatorów koncepcji ustanowienia epoki nazywanej antropocenem. Jak mówi, "zmieniliśmy biologię w każdym zakątku Ziemi w niespotykanej wcześniej skali i wyjątkowo krótkim czasie".

"Pod tym względem jesteśmy wyjątkowi w historii świata". Co po nas zostanie?

"Pod tym względem jesteśmy wyjątkowi w historii świata". Co po nas zostanie?

Źródło:
PAP

Władze Orenburga położonego nad rzeką Ural wezwały w piątek mieszkańców do natychmiastowego opuszczenia domów z powodu podnoszących się wód powodziowych - informuje agencja informacyjna Reuters. Sytuację określono jako "krytyczną". Pod wodą jest wiele domów. Trwają największe powodzie od 70 lat.

Mają zabrać dokumenty i uciekać. Sytuacja jest "krytyczna"

Mają zabrać dokumenty i uciekać. Sytuacja jest "krytyczna"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Lisy mogły być najlepszymi przyjaciółmi społeczności łowiecko-zbierackich. Na dawnym cmentarzu w Argentynie archeolodzy odnaleźli szczątki przedstawiciela gatunku Dusicyon avus, wymarłego kuzyna dzisiejszych psowatych. Sposób pochówku zwierzęcia wskazywał na to, że było ono bliskim towarzyszem jednego z ówczesnych mieszkańców Patagonii.

Lisy mogły być najlepszymi przyjaciółmi człowieka

Lisy mogły być najlepszymi przyjaciółmi człowieka

Źródło:
CNN, NY Times

Mieszkańcy jednego z bloków w warszawskim Śródmieściu znaleźli na klatce schodowej węża zbożowego. Liczącego ponad 1,2 metra egzotycznego gościa odłowili strażnicy miejscy.

Na schodach przestraszył ich czerwony wąż

Na schodach przestraszył ich czerwony wąż

Źródło:
PAP

Kończy się sezon narciarski w Tatrach. Duże ocieplenie w ostatnich dniach spowodowało, że na szczytach szybko ubywa śniegu. Otwarty jest jeszcze szlak na odcinku Czarny Staw - Rysy oraz rejon Kotła Gąsienicowego.

"Śnieg ginie w oczach". Ostatnia szansa na narty w Tatrach

"Śnieg ginie w oczach". Ostatnia szansa na narty w Tatrach

Źródło:
PAP, TPN

Archeolodzy natknęli się w Pompejach na malowidła, na których widać sceny z mitologii greckiej. Freski są zachowane w doskonałym stanie. - To naprawdę prawdziwy skarbiec, bo za każdym razem podczas wykopalisk odkrywamy coś pięknego i znaczącego - powiedział włoski minister kultury Gennaro Sangiuliano.

Doskonale zachowane freski odkryte w Pompejach

Doskonale zachowane freski odkryte w Pompejach

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Wysychają ważne dla mieszkańców stolicy Kolumbii i okolic źródła wody pitnej. Władze podjęły decyzję o racjonowaniu wody dla około dziewięciu milionów ludzi.

W tej stolicy trzeba racjonować wodę. Sytuacja najgorsza od 40 lat

W tej stolicy trzeba racjonować wodę. Sytuacja najgorsza od 40 lat

Źródło:
PAP, Reuters. tvnmeteo.pl

Trzech rozbitków zostało uratowanych z bezludnej wyspy w Mikronezji. Ich łódź została uszkodzona podczas rejsu, na który wybrali się w Niedzielę Wielkanocną. Odnalezienie mężczyzn było możliwe dzięki wykonanemu na piasku napisowi.

Spędzili dziewięć dni na bezludnej wyspie. Ocalił ich "akt pomysłowości"

Spędzili dziewięć dni na bezludnej wyspie. Ocalił ich "akt pomysłowości"

Źródło:
BBC, Reuters

Troje holenderskich turystów zginęło na skutek zejścia lawiny w austriackich Alpach. Do wypadku doszło w rejonie Alp Ötztalskich niedaleko popularnego kurortu Soelden. Jak podkreślają służby ratunkowe, warunki w górach są trudne.

Lawina porwała turystów. Trzy osoby nie żyją

Lawina porwała turystów. Trzy osoby nie żyją

Źródło:
PAP, Reuters, Ruhr Nachrichten

Znak ostrzegający przed nisko latającymi bocianami został ustawiony w niemieckiej miejscowości Sandstedt. Dochodziło tam do wypadków z udziałem tych majestatycznych ptaków, które podczas zbliżania się do gniazd często znajdowały się na drodze ciężarówek.

"Uwaga, nisko latające bociany!" Postawiono nietypowy znak

"Uwaga, nisko latające bociany!" Postawiono nietypowy znak

Źródło:
RTL

Wiosna zaskakuje temperaturą. W pierwszych dniach kwietnia zrobiło się tak gorąco, że poczuliśmy lato. Jakiej pogody spodziewać się w wakacje? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej stworzył eksperymentalną długoterminową prognozę pogody na lato 2024.

Jaka pogoda czeka nas w wakacje? Oto prognoza IMGW na lato 2024

Jaka pogoda czeka nas w wakacje? Oto prognoza IMGW na lato 2024

Źródło:
IMGW

Powstanie i funkcjonowanie Jedwabnego Szlaku było kluczowe dla rozprzestrzenienia się kury domowej ze środkowej Azji na inne obszary - twierdzą naukowcy. Po przeanalizowaniu dziesiątek tysięcy fragmentów skorupek jaj udało im się określić, że ptaki te towarzyszyły ludziom od około V wieku przed naszą erą.

Kury mogły przywędrować do nas Jedwabnym Szlakiem

Kury mogły przywędrować do nas Jedwabnym Szlakiem

Źródło:
PAP, Max Planck Institute od Geoanthropology

Naukowcy przedstawili właśnie bezpośrednie dowody na istnienie kryształu Wignera. Choć od dziesięcioleci ten niezwykły rodzaj materii, składający się wyłącznie z elektronów, był przedmiotem wielu eksperymentów, po raz pierwszy udało się go zaobserwować.

Oto bezpośredni dowód na istnienie kryształu Wignera

Oto bezpośredni dowód na istnienie kryształu Wignera

Źródło:
princeton.edu, newscientist.com, tvnmeteo.pl

Europejska Agencja Kosmiczna za kilka miesięcy wyśle misję Proba-3, dzięki której będzie możliwe wywołanie sztucznego zaćmienia Słońca. Nietypowy instrument ma wykonać zdjęcia tarczy naszej dziennej gwiazdy.

ESA chce wywołać sztuczne zaćmienie Słońca

ESA chce wywołać sztuczne zaćmienie Słońca

Źródło:
PAP, ESA, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze z tornadami przeszły w środę przez południe Stanów Zjednoczonych. Nie żyje co najmniej jedna osoba. Zniszczonych jest wiele domów. Na przedmieściach Huston w Teksasie uszkodzony został budynek centrum handlowego.

"Widziałem tylko budynki z powybijanymi szybami, przewrócone auta, zerwane linie energetyczne"

"Widziałem tylko budynki z powybijanymi szybami, przewrócone auta, zerwane linie energetyczne"

Źródło:
Reuters, CNN, ABC News

Położona na północy Norwegii gmina Vadso zwróciła się do Komisji Europejskiej o wsparcie w utworzeniu strefy czasowej z dobą wydłużoną o dwie godziny. Według władz przyciągnie to więcej mieszkańców i dzięki temu bliscy będą mieli więcej czasu na spotkania ze sobą.

Chcą wydłużyć dobę do 26 godzin

Chcą wydłużyć dobę do 26 godzin

Źródło:
PAP

Minął tydzień od potężnego trzęsienia ziemi, które nawiedziło wschodnie regiony Tajwanu. Miało magnitudę 7,2. Służby ratownicze odnalazły w środę na szlaku turystycznym cztery ciała, w tym dwóch obejmujących się osób. Według informacji strażaków bilans ofiar wzrósł do 16 zabitych. Trzy osoby są nadal zaginione.

Po tygodniu od trzęsienia ziemi znaleziono ciała dwóch obejmujących się osób

Po tygodniu od trzęsienia ziemi znaleziono ciała dwóch obejmujących się osób

Źródło:
PAP, Reuters

Wir powietrza Vanessa zaciągnął znad północnego Atlantyku chłodne masy powietrza polarnego. To dlatego w środę temperatura obniżyła się średnio o 13 stopni Celsjusza. Wnikająca z rejonu Grenlandii masa powietrza stworzyła na jednym ze zdjęć satelitarnych malownicze wzory.

Masa powietrza polarnego "odmalowała" esy-floresy

Masa powietrza polarnego "odmalowała" esy-floresy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Po tragedii na Podhalu, kiedy w wichurach zginęło pięć osób, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wspólnie z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej ma ocenić dotychczas obowiązujące procedury bezpieczeństwa. Czy zajdą zmiany w wysyłaniu SMS-owych ostrzeżeń, nazywanych alertami RCB? Zapytaliśmy o to przedstawicieli obu służb.

Będą zmiany w alercie RCB? "Trwają analizy"

Będą zmiany w alercie RCB? "Trwają analizy"

Źródło:
tvnmeteo.pl, tvn24.pl, RCB

Kamery przemysłowe uchwyciły na nagraniu konia biegającego po peronie w australijskim Sydney. Wzbudził on zdziwienie wśród podróżujących pasażerów.

Koń wbiegł na peron w Sydney

Koń wbiegł na peron w Sydney

Źródło:
ENEX

Ośmioletni pies Roger okazał się bohaterem akcji poszukiwawczo-ratowniczej po potężnym trzęsieniu ziemi na Tajwanie. Dzięki labradorowi służby odnalazły ciało jednej z ofiar trzęsienia. Roger stał się popularny - również za sprawą niepowodzenia z przeszłości.

"Oblał egzamin" na policyjnego tropiciela narkotyków, po trzęsieniu ziemi został gwiazdą

"Oblał egzamin" na policyjnego tropiciela narkotyków, po trzęsieniu ziemi został gwiazdą

Źródło:
CNN

El Nino najprawdopodobniej zaniknie jeszcze wiosną. Według prognoz Japońskiej Agencji Meteorologicznej stanie się to z 80-procentowym prawdopodobieństwem. Niewykluczone, że w tym roku zaobserwujemy również przeciwstawną anomalię La Nina.

Co z superanomalią, która podgrzewa Pacyfik? Nowe prognozy dotyczące El Nino

Co z superanomalią, która podgrzewa Pacyfik? Nowe prognozy dotyczące El Nino

Źródło:
JMA, Reuters, tvnmeteo.pl