Pocisk w rękach saperów. Ewakuacja zakończona

Po około dwóch godzinach 60 osób, które ewakuowano po tym, jak w jednej z remontowanych kamienic w Poznaniu znaleziono pocisk moździerzowy, wróciło do swych mieszkań. Znalezisko zostało zabrane przez saperów.

Havel będzie miał swoją aleję w Gdańsku

Gdańsk będzie najprawdopodobniej pierwszym miastem na świecie, które uczci zmarłego byłego prezydenta Czech Vaclava Havla i nazwie jedną z ulic jego imieniem. Decyzję w tej sprawie miejscowi radni podjęli jednogłośnie w czwartek na sesji Rady Miasta.

Bocian został na zimę. "Nocuje na dachach"

"Od kilku dni na osiedlu przy ul. Czołgistów w Lęborku mieszka nietypowy gość" - napisał na Kontakt 24 internauta Marian. Bocian - bo o nim mowa - "urzęduje" na dachach okolicznych bloków.

Wyłudzili 26 ton karpi

Policja zatrzymała dwóch mężczyzn, którzy nie zapłacili podkarpackiemu hodowcy karpi za ponad 26 ton ryb i usiłowali zamówić u niego kolejne 13 ton karpi. Mężczyznom grozi teraz do 8 lat więzienia.

Kaszubi nie chcą łupków

Mieszkańcy kaszubskich gmin Stężyca i Sulęczyno nie chcą, by w ich okolicy wydobywano gaz łupkowy. Uważają, że zagrozi to turystycznym walorom regionu.

Połknął żrące granulki. Rodzice walczą o odszkodowanie

W szczecińskim sądzie ruszył proces o zadośćuczynienie dla rodziców 4-letniego dziś Adriana, który w kwietniu ubiegłego roku zjadł "Kreta", czyli preparat do udrażniania rur. W czwartek rozpoczęła się pierwsza rozprawa, wytoczona producentowi żrącego środka. Rodzice chłopca walczą o 100 tys. odszkodowania.

Polscy "Bonnie i Clyde" staną przed sądem

Para, która działała niczym bohaterzy filmu "Bonnie i Clyde", stanie przed sądem w Skierniewicach. 35-letni Mariusz D. i o trzy lata młodsza Anna B. są oskarżeni o napady na banki i sklepy jubilerskie. Mężczyzna usłyszał też zarzut próby ucieczki z aresztu. Obojgu grozi do 12 lat więzienia.

Chciał zrobić petardy. Trafił do szpitala

15-latek z Krakowa z poparzeniami twarzy i rąk trafił do Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu. Na poddaszu domu chłopak prawdopodobnie sam próbował skonstruować fajerwerki na Sylwestra. Policja ustala okoliczności wybuchu.

Podzielili się opłatkiem w Sejmie

Na dwa dni przed Wigilią posłowie i senatorowie podzielili się opłatkiem w Sejmie. - Możemy w tym szczególnym dniu ofiarować coś, co jest bezcenne: swoją przyjaźń, miłość, ciepło i lojalność. I tymi prezentami obdarzmy swoich najbliższych - mówiła marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

"Olewnikowie mogli ukryć dowody przed prokuraturą"

Posłowie z byłej komisji śledczej, badającej okoliczności śmierci Krzysztofa Olewnika uważają, że jego rodzina mogła ukrywać dowody przed prokuraturą. - Komisja i prokuratura powinny znać nagrania rozmów Olewników - powiedział Paweł Olszewski z PO, komentując doniesienia tvn24.pl, że Włodzimierz Olewnik potajemnie nagrywał spotkania z ministrami sprawiedliwości. Marek Biernacki, były szef komisji twierdzi, że nagrania pomogłyby posłom lepiej zbadać nieprawidłowości w pracy prokuratury i policji.

Na kolejnej RBN - Miller i Palikot. Kaczyński podtrzymał rezygnację

Prezydent Bronisław Komorowski na pierwszym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego powoła do niej dwóch nowych szefów partii parlamentarnych Janusza Palikota (Ruch Palikota) i Leszka Millera (SLD). Swoją rezygnację z RBN podtrzymał za to prezes PiS Jarosław Kaczyński - poinformował w RMF FM Stanisław Koziej, sekretarz Rady i szef BBN. Jak dodał, możliwe jest, że prezydent powoła również szefa partii, która - według zapowiedzi - ma powstać na bazie klubu Solidarna Polska.

Normy na Śląsku przekroczone o 1200 procent

Na Śląsku lepiej nie wychodzić z domu. W województwie od kilku dni utrzymuje się bardzo wysokie stężenie pyłu w powietrzu. We wtorek w Zabrzu dobowe normy zostały przekroczone o ponad 1200 procent! Urząd marszałkowski ostrzega, że wdychanie pyłu może być szkodliwe dla zdrowia.

"Jestem wyjątkowo niemile zaskoczony"

Jestem wyjątkowo niemile zaskoczony tą informacją - powiedział były minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, komentując doniesienia portalu tvn24.pl, że Włodzimierz Olewnik - ojciec porwanego Krzysztofa Olewnika - potajemnie nagrywał swoje rozmowy z ministrami sprawiedliwości. Kwiatkowski zaznaczył, że nie wie, czy on również był nagrywany.

Zagadka opalenizny wirtualnego doradcy PKP IC rozwiązana

Nowy, wirtualny doradca PKP Intercity - Rafał - wzbudza spore zainteresowanie, podobnie jak jego mocna opalenizna. Rzeczniczka PKP Intercity Małgorzata Sitkowska powiedziała w TVN24, że to prawdziwy mężczyzna, aktor. A jego opalenizna wzięła się stąd - wyjaśniła rzeczniczka - że kiedy nagrywano materiał, było lato.

"Nieśli nie wojnę, ale pokój i pomoc. To boli bardziej"

Donald Tusk uczestniczył w ceremonii pożegnalnej ciał pięciu polskich żołnierzy, którzy zginęli w Afganistanie. - Nasi żołnierze nieśli nie wojnę, ale pokój i pomoc, dlatego ta śmierć boli nas jeszcze bardziej - powiedział premier w bazie w Ghazni.

Skany 3D na ratunek kościoła św. Anny

Już nie szkiełko i oko, ale nowoczesne technologie wspomagają konserwatorów w ratowaniu zabytków. Przykładem są prace remontowe w kościele św. Anny. Narodowy Instytut Dziedzictwa wykonuje właśnie trójwymiarowy obraz świątyni. Dzięki niemu konserwatorzy zobaczą wszystkie pęknięcia w ścianach zabytku.

Byli ministrowie sprawiedliwości potajemnie nagrani

Zbigniew Ćwiąkalski, były minister sprawiedliwości zostanie przesłuchany w sprawie Krzysztofa Olewnika - ustalił tvn24.pl. Powód? Centralne Biuro Śledcze w trakcie przeszukania w domu Włodzimierza Olewnika znalazło nagrania spotkań rodziny z profesorem. Prawnik nie wiedział, że jest nagrywany. - Jestem zaskoczony, to nie było uczciwe - mówi nam. Przedsiębiorca z Drobina potwierdza, że nagrywał ministrów.

Gen. Koziej: Nie poddawać się emocjom, wychodzić z Afganistanu

Zabicie pięciu polskich żołnierzy w Afganistanie nie będzie miało wpływu na strategię stopniowego wycofywania Polaków z Afganistanu - ocenił w TVN24 szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisław Koziej. Przyznał jednocześnie, że naszym błędem było przejęcie strefy Ghazni, bo nie mamy odpowiedniej ilości sił, by zapewnić w niej bezpieczeństwo.

115 małych sądów do likwidacji

W miejsce 115 najmniejszych sądów powstaną wydziały zamiejscowe większych sądów rejonowych. Takie zmiany przewiduje projekt rozporządzenia ministra sprawiedliwości, o którym pisze "DGP". Resort tłumaczy, że pozwoli to usunąć zatory i równomiernie obłożyć sędziów pracą. Ci zaś uważają, że zmiany spowodują niepotrzebny chaos.

55 laptopów dla MSW na koniec prezydencji

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ogłosiło przetarg na 55 doskonale wyposażonych komputerów dla swoich urzędników, wykonujących zadania związane z polską prezydencją w UE, która właśnie się kończy - ujawnił "Dziennik Gazeta Prawna". Przetarg ogłoszono tydzień temu, a rozstrzygnięcie ma nastąpić w przeddzień zakończenia naszego przewodnictwa, czyli 30 grudnia.

Doktor G. "skromnie żyje". 5 lat po zatrzymaniu

Zatrzymanie znanego kardiochirurga, doktora G. ogłoszono jako wielki sukces Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Od tego czasu mija prawie pięć lat. Co z tej sprawy pozostało? Doktor nie pracuje. - Bardzo skromnie żyje. Pomagają rodzice - przyznaje jego obrońca, Tomasz Jachowicz.

5 miesięcy śledztwa bez postępów

Śledztwo, które ma odpowiedzieć na pytanie, co tak naprawdę wydarzyło sie 5 sierpnia w biurze Samoobrony wcale nie idzie gładko, jak zapowiadano. Wyników wielu bardzo ważnych badań m.in. toksykologicznych i DNA nie ma. Śledztwo miało być priorytetowe. - I tak je traktujemy, ale nie mamy wpływu na czas przygotowania opinii - mówi rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Monika Lewandowska. Sprawą zajęli się reporterzy "Czarno na białym" w TVN24.

W Nowy Rok puste apteki?

Czas płynie, a listy leków refundowanych jak nie było, tak nie ma. Na razie wiadomo tylko tyle, że lista lada dzień powstanie, że niektóre leki będą tańsze niż teraz i że będzie to prowizorka, bo w styczniu ma powstać kolejna lista. Politycy, nawet ci z PO, obawiają się, że 2012 rok rozpocznie się od pustych aptek.

Prawo tabu w Pekinie

Są takie pytania, których się w dyplomacji unika. W Chinach dotyczą one przestrzegania praw człowieka. Okazuje się, że nie tylko Polska nie ma pomysłu, jak Pekinowi wypomnieć ów problem. W przeszłości nie radzili sobie z tym m.in. Amerykanie, Francuzi i Niemcy.

Córka Wassermanna zdziwiona wnioskami prokuratury

- Komunikat prokuratury jest, delikatnie mówiąc, bardzo łagodny dla dokumentu Rosjan - mówiła w TVN24 Małgorzata Wassermann, córka Zbigniewa Wassermanna, który zginął pod Smoleńskiem. Według prokuratury, w rosyjskiej opinii z sekcji zwłok jej ojca były błędy, które jednak nie podają w wątpliwość głównych wniosków. Małgorzata Wassermann podkreśla, że przed wydaniem oświadczenia prokuratorzy byli z nią zgodni, że "w rosyjskiej opinii doszło do poświadczenia nieprawdy w większym zakresie, niż się wydawało".

PiS skarży ustawę refundacyjną

PiS w środę zaskarżyło do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o refundacji leków - poinformował poseł Bolesław Piecha. W odpowiedzi na tą informację rzecznik Ministerstwa Zdrowia Jakub Gołąb stwierdził, że w ocenie resortu ustawa nie narusza konstytucji. Ale jak dodał: "Tę kwestię oceni Trybunał".

"SLD jest jak gacie w praniu"

SLD jest jak gacie w praniu, rewitalizuje się dzięki Ruchowi Palikota - stwierdził w "Kropce nad i" Janusz Palikot, nawiązując do współpracy z Sojuszem. Nie ukrywał jednak, że nie rozumie, dlaczego Leszek Miller tak bardzo kryguje się przed zjednoczeniem lewicy jako alternatywy dla PO. Według Palikota powodem może być to, że Miller jest kuszony przez Platformę. - Może się skusić, żeby na koniec swojej kariery zostać wicepremierem - stwierdził Palikot.

"Jeździliśmy tamtędy co drugi dzień"

- Przejeżdżaliśmy tamtędy co dwa, co trzy dni. My, Polacy. Nie zawsze jeździłem w tych konwojach - opowiada żołnierz IX zmiany Polskiego Kontyngentu w Afganistanie, który na platformę Kontakt 24 przysłał zdjęcia z drogi Highway 1 w Rawzie, miejscowości położonej na przedmieściach Ghazni. To tam w środę rano zginęło w zamachu pięciu polskich żołnierzy.

Wałęsa i Zdrojewski pojadą na pogrzeb Havla

Lech Wałęsa będzie reprezentować prezydenta Bronisława Komorowskiego podczas piątkowych uroczystości pogrzebowych Vaclava Havla - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Centrum Informacyjne Rządu podało natomiast, że w imieniu rządu do Pragi pojedzie minister kultury Bogdan Zdrojewski