763 tysięcy osób przedstawiło swoje opinie w sprawie nowego polskiego paszportu upamiętniającego stulecie odzyskania niepodległości - ogłosił szef MSWiA Mariusz Błaszczak. W związku z tym, jak dodał, z projektu dokumentu znikną wizerunki Ostrej Bramy i Cmentarza Orląt Lwowskich, przeciwko użyciu których protestowały Litwa i Ukraina. Pojawi się za to coś innego.
- 28 lipca rozpoczęliśmy konsultacje związane z nowym polskim paszportem, który będzie wydany w przyszłym roku. To paszport nowoczesny, jeżeli chodzi o formę zabezpieczenia, paszport upamiętniający stulecie odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów - mówił szef MSWiA, podsumowując kampanię resortu "Zaprojektuj z nami Polski Paszport 2018".
Błaszczak podkreślił, że dokument został zaprojektowany w konsultacjach społecznych. - Chciałbym podziękować wszystkim, którzy oddali swoje głosy w tych konsultacjach - dodał.
Co na paszporcie?
W nowym paszporcie, zamiast wizerunku Ostrej Bramy, pojawi się inskrypcja z grobu Marii Piłsudskiej, a zamiast wizerunku Cmentarza Orląt Lwowskich - postać Antosia Petrykiewicza.
- W związku z uwagami, które napływały do ministerstwa, po wysłuchaniu rekomendacji zespołu ekspertów w sprawach, które wzbudzały kontrowersje, podjąłem następujące decyzje: jeśli chodzi o Cmentarz Orląt Lwowskich, zdecydowałem o tym, żeby zamiast ikony była przedstawiona postać Antosia Petrykiewicza - ogłosił Błaszczak. Przypomniał, że to najmłodszy kawaler Orderu Virtuti Militari. - 13-letni chłopiec, który razem z innymi orlętami lwowskimi walczył o niepodległość Polski i jest pochowany na Cmentarzu Orląt Lwowskich - dodał.
Z kolei zamiast wizerunku Ostrej Bramy w paszporcie pojawi się inskrypcja z grobu Marii Piłsudskiej. - A więc grób matki i serce syna. To jest bardzo przejmujący symbol postawy Polek, które w czasie zaborów wychowywały swoje dzieci w ten sposób, żeby pamiętały o Polsce, o naszej tradycji, o naszej kulturze - mówił szef MSWiA. - Dzięki poświęceniu matek wyrosło pokolenie, które z sukcesem doprowadziło do odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku - dodał.
Zaprojektuj z nami Polski Paszport 2018
Pod koniec lipca Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zainaugurował kampanię pod tytułem "Zaprojektuj z nami Polski Paszport 2018" mającą wyłonić motywy graficzne, które znajdą się w nowym dokumencie. Wśród propozycji była Ostra Brama w Wilnie wraz z obrazem Matki Boskiej oraz cmentarz Orląt Lwowskich.
Zwycięskie motywy miały zostać wybrane w głosowaniu internautów.
Kampania ma związek z faktem, iż w 2018 roku ma pojawić się nowy wzór paszportu z szatą graficzną upamiętniającą 100-lecie niepodległości Polski. Tego roku ważność straci 1,3 miliona paszportów.
Litwa i Ukraina protestują
Wiceszef MSZ Litwy Neris Germanas oświadczył jeszcze w lipcu, że Ostra Brama wraz z obrazem Maryi znajdują się na terytorium Litwy. Jego zdaniem ich wizerunki nie powinny znajdować się na oficjalnych dokumentach innego państwa.
W sierpniu ukraińska dyplomacja uznała możliwe umieszczenie w nowym paszporcie grafiki z motywem Cmentarza Orląt za "nieprzyjazny krok" i wręczyła ambasadorowi Polski notę dyplomatyczną w tej sprawie. - Uważamy, że ten projekt jest nieprzyjaznym krokiem, który będzie miał negatywny wpływ na rozwój naszego prawdziwie przyjaznego, strategicznego partnerstwa ukraińsko-polskiego - mówiła wówczas rzeczniczka MSZ Ukrainy Mariana Beca.
Sprawa paszportów została także poruszona 31 sierpnia przez szefa MSZ Pawła Klimkina na spotkaniu szefów dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego w Budapeszcie.
Szydło: wybór paszportu przed nami
We wtorek premier Beata Szydło była pytana przez litewskiego dziennikarza o to, "czy nadal polski rząd chce wykorzystać wizerunek Ostrej Bramy w paszportach".
- Jedna z propozycji, która została zgłoszona w tym konkursie, dotyczyła oczywiście Ostrej Bramy. Natomiast tu jeszcze nic nie jest przesądzone. Nie dokonaliśmy wyboru - powiedziała.
Szefowa rządu dodała, że Polsce "na pewno" zależy na jak najlepszych relacjach z Litwą.
Autor: mart//now / Źródło: PAP, TVN 24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24