Cichocki chce wszystkich służb. Za dużo dla jednego?

Jacek Cichocki, Minister Spraw Wewnętrznych to główna postać odpowiedzialna za bezpieczeństwo w kraju. To on nadzoruje Biuro Ochrony Rządu i policję. Teraz chce kontrolować również Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Przeciwnicy pomysłu uważają, że takie uprawnienia dałyby mu zbyt dużą władzę.

Biedroń: Traktujmy zwierzęta po partnersku. Suski: Byle nie w związku

Od słowa do słowa sejmowa debata o ustawie o ochronie praw zwierząt przerodziła się w awanturę wokół "żartów" o zoofilii. Gdy poseł Ruchu Palikota Robert Biedroń przekonywał z mównicy, by traktować zwierzęta po partnersku, poseł PiS Marek Suski rzucił z sali: byle nie związki partnerskie. A potem "poszło" już samo.

PKiN "legł w gruzach". Symulacja dla Sikorskiego

Radosław Sikorski kontynuuje krucjatę antypałacową. - W miejsce Pałacu Kultury powinien powstać park centralny dla Warszawy - ogłosił w czwartek nieoczekiwanie z mównicy sejmowej. Pomysł ministra wirtualnie zrealizowały "Fakty" TVN.

Arłukowicz przeprosił za chaos. Będzie abolicja dla aptekarzy?

Sejmowa komisja zdrowia poparła w nocy poprawki do projektu noweli ustawy refundacyjnej. Zgłosił je klub PO. Zakładają one m.in. abolicję dla aptekarzy za realizację nieprawidłowo wystawionych recept. Za chaos z wprowadzeniem ustawy refundacyjnej przeprosił minister zdrowia. - Jestem w stanie powiedzieć każdemu, kogo ten chaos dotknął: przepraszam - powiedział w sejmowym wystąpieniu Bartosz Arłukowicz.

Oszustwo na 12,5 dolara. Nowa sprawa Pasionka w prokuraturze

Prokurator wojskowy, który prowadził postępowanie dyscyplinarne prokuratora Marka Pasionka chciał, by ścigano go za oszustwo na kwotę 12,5 dolara. Materiały Naczelnej Prokuratury Wojskowej wskazywały, że wyłudzając równowartość 39,37 zł podczas delegacji do Rosji Pasionek popełnił kilka przestępstw równocześnie, za co groziło mu nawet osiem lat więzienia. Warszawska prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa.

"To akt sprawiedliwości dziejowej"

Dla Beaty Kempy wyrok sądu, skazujący Czesława Kiszczaka w procesie autorów stanu wojennego, jest niewystarczający. - Dwa lata w zawieszeniu to bardzo łagodny wyrok - oceniła w "Rozmowie Rymanowskiego". Z wyroku zadowolona jest za to posłanka PO Elżbieta Radziszewska. - To akt sprawiedliwości dziejowej - przyznała.

Zmarła wybitna socjolog

Wybitna socjolog, wykładowca akademicki i działaczka opozycyjna w czasach PRL - prof. Hanna Świda-Ziemba zmarła w środę wieczorem w jednym z warszawskich hospicjów. Miała 81 lat.

"Za osąd historii - wyrok niepotrzebny"

- Po 30 latach nie badamy już stanu wojennego, ale jest to rozrachunek z historią, a za osąd historii - wyrok w ogóle jest niepotrzebny - tak były lider KPN, Leszek Moczulski skomentował w "Kropce nad i" czwartkowy wyrok ws. autorów stanu wojennego. Natomiast prof. Magdalena Środa uważa, że gen. Wojciech Jaruzelski "jakkolwiek nie byłby winny, to przez ostatnich 20 lat pokazał twarz człowieka przyzwoitego".

Dla PiS -u wyrok to za mało. Chce degradacji generałów

Dla PiS-u wyrok ws. autorów stanu wojennego jest mało satysfakcjonujący, posłowie tej partii domagają się degradacji generałów. BBN odpowiada, że to niemożliwe. Dla PO wyrok oznacza natomiast "przyzwoite zamknięcie sprawy". - Ta sprawa jest już dawno zamknięta i ma znaczenie symboliczne - powiedział w TVN24 poseł PO i działacz opozycji w PRL Stefan Niesiołowski.

Seremet odejdzie? "Może się tak zdarzyć"

Czy po skandalu, jaki wybuchł w prokuraturze, możliwa jest dymisja prokuratura generalnego? - Może się tak zdarzyć - mówi w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Jak dodał, ewentualne odejście Andrzeja Seremeta może nastąpić na wiosnę. Natomiast dymisja prokuratora Parulskiego zdaniem Gowina "nie jest przesądzona".

Parulski pisze i przeprasza. "Wykreowano sztuczny konflikt"

"Zaistniała sytuacja wywołała stan zaniepokojenia społecznego, za co przepraszam" - napisał w oświadczeniu Naczelny Prokurator Wojskowy Krzysztof Parulski. Generał odniósł się w ten sposób do konfliktu prokuratur - wojskowej i cywilnej, o którym zrobiło się głośno po postrzeleniu się płk. Mikołaja Przybyła. Parulski zaprzeczył też, by kiedykolwiek podważał zwierzchnictwo swojego szefa, Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta.

10 lat więzienia za kradzież dwóch zup?

Dwie puszki zup: pomidorowa i gulaszowa oraz płyn do mycia naczyń padły łupem złodzieja z Konotop koło Nowej Soli w woj. lubuskim. Sprawca został ujęty: za kradzież z włamaniem grozi mu nawet 10 lat więzienia.

Komisja broni sejmowego krzyża

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu zdecydowała w czwartek o skierowaniu do dalszych prac projektu uchwały PiS w sprawie obecności krzyża w sali obrad Sejmu. Zachowania krzyża domaga się PiS, przeciwny jest Ruch Palikota i SLD.

"Sprawiedliwości nie osiągniemy. Można zacząć od Grunwaldu"

- Pocieszające jest to, że sprawę się kończy, zamyka i zaczyna dalej. Ale tak do końca sprawiedliwości nie da się osiągnąć, bo możemy zacząć od Grunwaldu w 1410 r. - tam też są jeszcze rzeczy niewyjaśnione - powiedział w TVN24 były prezydent Lech Wałęsa, komentując czwartkowy wyrok sądu ws. autorów stanu wojennego. Zdaniem Wałęsy proces pokazał "jak wiele musimy w Polsce uporządkować i szybko zamknąć".

Chcieli odwołać Biedronia za marihuanę. Nie odwołali

Robert Biedroń z Ruchu Palikota pozostanie wiceprzewodniczącym sejmowej komisji sprawiedliwości. W czwartek posłowie odrzucili wniosek o jego odwołanie. Złożył go PiS, argumentując, że Biedroń przyznał się do palenia marihuany.

Słomka o sądzie: Degrengolada, szajka i szambo moralne

- Wyrok jest haniebny, bo uniewinniono większość sprawców stanu wojennego i jedyną osobą, którą skazano na wyrok więzienia jest Adam Słomka, działacz opozycji, który siedział parę lat dzięki Jaruzelskiemu i Kiszczakowi - tak wyrok ws. autorów stanu wojennego komentował na gorąco Adam Słomka. Były opozycjonista po incydencie na sali sądowej dostał 14 dni więzienia.

Dwa lata w zawieszeniu dla Kiszczaka, Kania niewinny

Czesław Kiszczak został uznany za winnego w sprawie wprowadzenia stanu wojennego i skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat. Stanisław Kania został uniewinniony od zarzucanego mu czynu. Postępowanie przeciwko Eugenii Kemparze zostało umorzone - taki wyrok ogłosił w czwartek Sąd Okręgowy w Warszawie ws. autorów stanu wojennego. Wyrok nie jest prawomocny. IPN zapowiedział apelację od wyroku dla Stanisława Kani.

Przełom w śledztwie po 13 latach. "Pojawiło się to coś"

- Wydawało się, że zrobiliśmy wszystko i nie ma się już do czego przyczepić. Policjanci jednak pracowali cały czas i pojawiło się to "coś" - powiedział w TVN24 Dariusz Nowak z małopolskiej policji, komentując przełomowe informacje ws. zbrodni sprzed lat. Kilka dni temu wznowiono śledztwo ws. zabójstwa 23-letniej studentki. Jej ciało z odciętymi kończynami, odarte ze skóry znaleziono 13 lat temu w Krakowie. Sprawą zajmuje się specjalna grupa "Archiwum X".

Zapis zniknął z projektu. Aptekarze zaczynają protest

Jeszcze nie zakończył się protest lekarzy, a swój zapowiedzieli już aptekarze. Nie będą - jak ogłosiła Naczelna Rada Aptekarska - realizować nieprawidłowych recept, także z pieczątką "Refundacja do decyzji" NFZ. Wszystko dlatego, że ktoś wykreślił z nowelizacji ustawy refundacyjnej zapis o niekaraniu za sprzedaż leku na podstawie źle wypełnionej recepty.

Lekarze nie informują o stanie zdrowia pułkownika. Zabronił

Płk Mikołaj Przybył nie zgodził się, by lekarze z kliniki psychiatrycznej informowali o stanie jego zdrowia. Dziennikarzom powiedziano jedynie, że prokurator, który w poniedziałek się postrzelił, będzie objęty opieką medyczną na najwyższym poziomie i leczony w ramach NFZ.

Przybył wróci do pracy? "Zdecydują kwestie zdrowotne"

Szef Naczelnej Prokuratury Wojskowej gen. Krzysztof Parulski nie wyklucza powrotu do pracy płk. Mikołaja Przybyła, który w poniedziałek postrzelił się w twarz. Przynajmniej na razie. Jak mówi, "pewne ustalenia są już czynione". Dopytywany, co o tym przesądzi odpowiada: kwestie zdrowotne.

Napadł na bank i uciekł

Policja szuka mężczyzny, który we wtorek 10 stycznia ok. godz. 17 napadł na bank przy ul. Abrahama w Bydgoszczy. Zdarzenie zarejestrowała kamera monitoringu.

Podpalił się przed KPRM. Miał powód

Zarzuty Andrzeja Ż., który we wrześniu ub.r. podpalił się przed Kancelarią Premiera, mogły być zasadne. Donald Tusk zapewniał, że kontrole w urzędzie skarbowym, gdzie pracował mężczyzna, nie wykazały nieprawidłowości, o których alarmował. Z raportu po kontroli, jaką w 2009 roku przeprowadziła Izba Skarbowa, wynika jednak, że Andrzej Ż. mógł mieć rację.

Schetyna: W złym stylu weszliśmy w nowy rok

Jest problem z ustawą refundacyjną, dlatego potrzebna jest nowelizacja. Trzeba wyjść z impasu - powiedział na antenie TVN24 były marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna z PO. Polityk Platformy ma nadzieję, że minister upora się w końcu z zamieszaniem wokół przepisów refundacyjnych, które poskutkowało protestem pieczątkowym.

Teleskop Hubble'a pomaga rozwiązać tajemnicę supernowych

Za pomocą Teleskopu Kosmicznego Hubble’a astronomom udało się rozwiązać zagadkę dotyczącą przodka supernowej, dzięki któremu dochodziło do widowiskowej eksplozji gwiazdy. Odkrycie daje badaczom nowe możliwości w tworzeniu scenariuszy wybuchów.

Polscy muzycy na otwarcie Stadionu Narodowego

- OTO JESTEM – to hasło, które ma towarzyszyć otwarciu Stadionu Narodowego. Narodowe Centrum Sportu oficjalnie ogłosiło jego program. Wielkich gwiazd nie będzie. Wystąpią polskie zespoły, a imprezę zakończy pokaz sztucznych ogni.

PiS ma medialny zespół

W PiS powstał zespół medialny. Posłowie mają wspólnie przygotowywać w nim pomysły na konferencje prasowe i planować akcje medialne.

Lekarze na wyjazdach sponsorowanych przez firmy

Większość lekarzy, którzy opiniują leki trafiające na listę refundacyjną, wyjeżdża na szkolenia sponsorowane przez firmy farmaceutyczne - pisze "Rzeczpospolita". Medycy i resort zdrowia nie widzą w tym niczego złego.

Zielone dla rowerzystów

Komputer na skrzyżowaniu decyduje, kto bardziej potrzebuje zielonego światła. Czujniki działają już nie tylko na drogach, ale również na ścieżkach rowerowych. Wybraliśmy się z kamerą na Stegny, by sprawdzić, jakie udogodnienie dla cyklistów przygotował Zarząd Dróg Miejskich.

Zajrzyj na budowę metra

Na razie jest ich pięć, ale ma być więcej. Kamery podglądające budowę stacji II linii metra pozwolą warszawiakom oceniać postępy prac.