Co sądzisz o expose premiera? Zachęcamy do wzięcia udziału w sondzie serwisu Kontakt 24. Czekamy również na komentarze dotyczące założeń expose. Który z planów premiera - twoim zdaniem - jest najważniejszy? Czy wierzysz, że premier wywiąże się z obietnic? Jak oceniasz przemówienie? Swoją opinię możesz przesłać na kontakt24@tvn.pl lub wpisać na forum.

Triki, retoryczne sztuczki, prawdziwe czy nieprawdziwe argumenty - co w expose Donalda Tuska usłyszał prezes Prawa i Sprawiedliwości? Jarosław Kaczyński, po wyjściu z sali plenarnej Sejmu, nie chciał komentować ani oceniać. Ograniczył się tylko do stwierdzenia, że expose można zasadniczo podzielić na te "zręczne i niezręczne". - To było zręczne - przyznał. Dlaczego? To już "państwo sami powinni wiedzieć" - odparł.

W sobotę będziemy mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu. Astronomowie z Polskiej Akademii Nauk wypuszczą w niebo dwa balony, które dolecą aż do stratosfery. - Szykuje się prawdziwe widowisko - powiedział TVN Meteo Grzegorz Woźniak z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika. Podziwiać będziemy je mogli wszyscy, bo lot ten transmitowany będzie w internecie.

Choć oficjalnie został już zaprzysiężony na ministra, to w rządzie - przynajmniej według strony internetowej Kancelarii Premiera - w ogóle go nie ma. Jacek Cichocki, bo o nim mowa został pominięty w oficjalnej informacji o składzie gabinetu Donalda Tuska.

Tvn24.pl dotarł do treści rozmowy, podczas której Krzysztof Olewnik wydaje instrukcje jednemu ze swoich oprawców, co ten ma mówić jego rodzinie. - Niech Jacek z Iwoną jadą - mówi młody Olewnik i dokładnie te słowa przekazuje za chwilę porywacz, rozmawiając z rodziną Olewnika. Rozmowa odbyła się w styczniu w Warszawie, kiedy biznesmen miał być więziony przez porywaczy w Kałuszynie.

Uprowadzili go, gdy wychodził ze sklepu. Wywieźli w miejsce, gdzie nikt nie mógł go usłyszeć, związali ręce, pobili i zagrozili, że "zakopią albo utopią". Ale że negocjacje z rodziną nie szły chyba tak dobrze, jak planowali, porywacze 17-latka z Elbląga wpadli na pomysł, że go wypuszczą a on sam przyjdzie do nich z okupem za siebie. Przyszedł z policją. Wszystkim zatrzymanym grozi teraz do 15 lat więzienia.

Przełom w śledztwie ws. Krzysztofa Olewnika. Prokuratura ma dowody, że syn Włodzimierza Olewnika instruował swoich porywaczy, jak mają rozmawiać z jego rodziną. - Kiedy starałem się kiedyś to powiedzieć, spotkał mnie za to wielotygodniowy atak rodziny, pisowców i mediów - powiedział poseł SLD i były szef MSWiA Ryszard Kalisz, którego rodzina oskarżała o to, że odmówił jej pomocy.

- Uważam, że jest wiele innych lepszych osób na stanowisko ministra sportu. Pani Joanna Mucha dostała duże wyzwanie - stwierdziła partyjna koleżanka nowej minister i b. olimpijka Jagna Marczułajtis. Kandydatura Muchy budzi wiele kontrowersji, bo do tej pory nie była kojarzona ze sportem, lecz z tematyką ekonomiczną i zdrowotną.

Śledczy sprawdzają finansowanie projektu budowy korwety Gawron, która miała być jedną z najważniejszych jednostek polskiej Marynarki Wojennej. Projekt powstał w latach 90., a do dziś zbudowano jedynie kadłub statku - pisze dzisiejsza "Rzeczpospolita".

Gdyby trzymać się terminologii podrzuconej przez samego premiera - minister transportu byłby rządowym "zderzakiem" numer 1. Z pewnością będzie przeżywał miłe chwilę, bo w ciągu najbliższego pół roku otworzy nie jedną autostradę, lotnisko czy dworzec. Ale oczekiwania pod adresem jego resortu są ogromne, a jeszcze większe braki i sprawy do załatwienia. Jak choćby na kolei. Kolej na Sławomira Nowaka - niezwykle popularnego polityka na niepopularnym urzędzie. Jego sylwetkę przygotowali reporterzy programu "Polska i Świat".

- Mówiłem mu, że jest tak zmaltretowany, że powinien jeszcze trochę posiedzieć w szpitalu - stwierdził Lech Wałęsa, mówiąc o swoim synu Jarosławie, który w czwartek wyszedł ze szpitala po wypadku motocyklowym. Były prezydent zapowiedział ponadto, że przeczyta biografię swojej żony, bo "parę rzeczy chciałby zrozumieć, a niektóre może naprawić".

Miliardy złotych do wydania i setki stanowisk do rozdania - z nominacją na ministra wiąże się duża władza. Kto dostanie jej najwięcej? Według "Rzeczpospolitej", najwięcej stanowisk do obsadzenia ma minister skarbu, a funduszy do dyspozycji - minister rozwoju regionalnego.

Na warszawskim Mokotowie rosną elementy nowego systemu fotoradarowego, który obejmie całe skrzyżowanie. Ma wyjątkowo szybko wychwytywać pędzących na złamanie karku kierowców. Być może podobne urządzenia pojawią się także w innych miejscach.

Dziś w Warszawie ma się odbyć posiedzenie sądu koleżeńskiego PiS w sprawie wykluczonych z partii europosłów Zbigniewa Ziobro, Jacka Kurskiego oraz Tadeusza Cymańskiego. Relegowani chcą, by sąd uchylił decyzję Komitetu Politycznego w ich sprawie.

- Czy ja słucham cwaniaka czy idioty? - takich słów mówiąc o orędziu prezydenta Bronisława Komorowskiego w Sejmie użył kilka dni temu poseł PiS Jacek Sasin. - To stwierdzenie nie było skierowane do prezydenta - tłumaczył się wczoraj Sasin w rozmowie z TVN24.

Premier Donald Tusk otrzymał w czwartek niemiecką nagrodę Złotej Wiktorii dla Europejczyka Roku 2011. Wyróżnienie, przyznawane przez Związek Niemieckich Wydawców Czasopism (VDZ), odebrał w imieniu premiera profesor Władysław Bartoszewski.

Przed gabinetem premiera Tuska stoi długa lista wyzwań. Jak nowy rząd poradzi sobie z kryzysem, co z podatkami, jak zmieni się służba zdrowia, co z infrastrukturą drogowo-kolejową? Oto najbliższe cztery lata w Polsce według ekspertów.

Dziś w samo południe premier Donald Tusk wygłosi w Sejmie swoje expose. Wcześniej w Pałacu Prezydenckim odbędzie się zaprzysiężenie nowego rządu. Bronisław Komorowski przybędzie też do Sejmu, aby wysłuchać przedstawionego przez Tuska programu działań rządu.

W 75 dniu porwania Krzysztof Olewnik był w centrum Warszawy, zamiast leżeć skrępowany w piwnicy porywaczy w okolicach Kałuszyna. Biegli z krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych odczytali jego głos nagrany przez telefon komórkowy porywaczy. Młody biznesmen wydawał instrukcje jednemu ze swoich oprawców, co ten ma mówić jego rodzinie. Informacje te przekazała tvn24.pl Prokuratura Apelacyjna w Gdańsku. Ma to być główny dowód na sfingowanie porwania.