W sobotę w Pułtusku zbiera się Rada Polityczna PiS. To pierwsze jej posiedzenie po wyborach i po odejściu z PiS polityków Solidarnej Polski. Rada ma wybrać czterech nowych członków Komitetu Politycznego i nowego wiceprezesa partii, który zastąpi wyrzuconego z PiS Zbigniewa Ziobrę. Ma nim zostać były szef CBA Mariusz Kamiński.

Europoseł Zbigniew Ziobro domaga się przeprosin od dziennikarza "Newsweeka" Andrzeja Stankiewicza i wydawcy tego tygodnika oraz wpłaty 50 tys. zł na cel społeczny za komentarz dotyczący inwigilacji dziennikarzy. Proces w czwartek ruszył przed stołecznym sądem.

Wyższe wykształcenie, znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie, zdolności manualne - to wymagania dla kandydata, który chciałby pracować w warszawskim zoo jako opiekun szympansów. Dodatkowo aplikant "nie może mieć ADHD ani w ogóle cierpieć na jakąkolwiek nadpobudliwość". Ogłoszenie tej treści zrobiło furorę w internecie. Radosnym komentarzom nie było końca. Okazuje się jednak, że wcale niekoniecznie jest się z czego śmiać.

Solidarna Polska najprawdopodobniej złoży wniosek o powołanie sejmowej komisji śledczej, która miałaby na celu ustalenie wpływu Gromosława C. na decyzje prywatyzacyjne podejmowane za rządów Platformy Obywatelskiej. Jak poinformował tvn24.pl rzecznik klubu SP Patryk Jaki, najprawdopodobniej stanie się to w przeciągu kilku najbliższych dni.

"Zgłoś się do klubu Solidarnej Polski" - zachęca poseł Andrzej Dąbrowski na oficjalnej stronie internetowej kłodzkiego Prawa i Sprawiedliwości. Jak podkreśla w rozmowie z tvn24.pl poseł "ziobrysta", ma dostęp do strony i może ją modyfikować, bo cały czas jest członkiem PiS. - Nie zostawimy tak sprawy. Dąbrowski wprowadza zamęt, rozbija struktury, dezorientuje ludzi - komentują działacze PiS.

Przyznał się do winy, złożył jednozdaniowe oświadczenie i odpowiadał na pytania. Minął pierwszy dzień procesu Ryszarda Cyby. Mężczyzna w październiku ubiegłego roku w łódzkiej siedzibie PiS zastrzelił Marka Rosiaka i ranił nożem drugiego pracownika - Pawła Kowalskiego. - Smutne jest wrażenie po dzisiejszym dniu i po tych zeznaniach - wyznał dziennikarzom po zakończonej rozprawie pełnomocnik rodziny Rosiaka, mec. Marek Markiewicz.

Zarzuty sutenerstwa i pedofilii usłyszały dwie osoby - młoda kobieta i starszy mężczyzna - w prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Wałczu (Zachodniopomorskie) śledztwie dotyczącym prostytucji kilku 14-letnich dziewcząt. Jak pisały lokalne media, sprawa wyszła na jaw w momencie, gdy podejrzana o sutenerstwo 18-latka nie dostała od klienta pieniędzy. Wtedy zgłosiła się na policję.

Ponownie ruszył proces oskarżonych o płatną protekcję w "aferze gruntowej" - Piotra Ryby i Andrzeja K. (nie zgadza się na ujawnienie danych). Proces, który będzie się toczył przed Sądem Rejonowym Warszawa-Śródmieście będzie krótszy od pierwszego. Strony muszą bowiem ograniczyć liczbę świadków do około 10.

Zapowiadany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego projekt zmian w ustawie o zgromadzeniach trafił w czwartek do Sejmu. - Trzeba dostosować prawo o zgromadzeniach do nowych warunków, ale w taki sposób, aby nie naruszyć podstawowej kwestii, jaką jest wolność zgromadzeń - tłumaczył na konferencji prasowej sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Łaszkiewicz. W nowym projekcie jest m.in. zapis zakazujący uczestnictwa w zgromadzeniach osobom zamaskowanym.

- Dzisiejszym działaniem prokuratura potwierdziła zasadność moich poczynań jako Prokuratora Generalnego i wizyty, jaką odbyłem w tej sprawie w Szwajcarii, nawiązując dobre relacje z tamtejszą prokuraturą - powiedział Zbigniew Ziobro, komentując zatrzymania w związku z prywatyzacją państwowych przedsiębiorstw. Zapowiedział też złożenie projektu ustawy, która umożliwi konfiskatę majątku osobom skazanym za korupcję.

To klasyczna próba obciążenia części społeczeństwa kosztami kryzysu - stwierdził Jarosław Kaczyński, oceniając propozycje premiera Donalda Tuska, które padły podczas jego sejmowego expose. Jego zdaniem, szef rządu małpuje rozwiązania z Zachodu m.in. w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego kobiet, by przypodobać się rynkom finansowym.

We wtorek Jacek Krupiński, podejrzany w sprawie Krzysztofa Olewnika, stanie przed sądem za fałszowanie zaświadczeń o zarobkach – informuje "Superwizjer" TVN. Były wspólnik i przyjaciel Olewnika przyznał się do fałszowania zaświadczeń finansowych w latach 2007-09, dzięki którym jego firma dostawała większe kredyty.

To absolutna bzdura, oceny nieuprawnione. Gromosław C. nigdy nie był związany z PO - w taki sposób poseł PO Paweł Olszewski skomentował wypowiedzi zatrzymanego pod zarzutami korupcji Gromosława C. jakoby zakładał Platformę. - PO powinna to wyjaśnić - stwierdził z kolei europoseł PiS Ryszard Czarnecki.

- Policja prowadzi pościg na Targówku - zaalarmował nas jeden z reporterów 24. Ucieczka golfa przed kontrolą skończyła się zderzeniem z latarnią. Kierowca i pasażerowie auta uciekli natychmiast po kolizji. Utrudniony jest ruch w kierunku Marek.

Warszawska prokuratura przygotowuje apelację w sprawie legalizacji "zakazu pedałowania" i krzyża celtyckiego, które zostały zarejestrowane jako symbole Narodowego Odrodzenia Polski. - Cieszę się, że aparat państwa obudził się - skomentował tę decyzję Robert Biedroń, poseł Ruchu Palikota. Ostrzegł na antenie TVN24, że tolerowanie przemocy, która kryje się za tą symboliką, może doprowadzić do tego, że będzie u nas "drugi Breivik, druga Norwegia".

- My tu pamiętamy na skwerze katyńskim o tych co zginęli, o Lechu Kaczyńskim. Chcemy poznać prawdę, niech Bóg dopomoże - panie prezydencie, panie profesorze. Serdecznie witamy Cię panie premierze - takimi słowami przywitała Jarosława Kaczyńskiego grupa dzieci z Nowego Sącza. W środę na sądecczyźnie pojawił się zarówno prezes PiS, jak i członkowie klubu Solidarna Polska. Jednak jego wizyta zdecydowanie przyćmiła konkurencyjny przyjazd "ziobrystów".

Najpierw konfrontacje podejrzanych, a potem ewentualne wnioski o areszt tymczasowy - tak wygląda plan katowickiej prokuratury apelacyjnej na najbliższe godziny. Zatrzymani we wtorek były szef UOP Gromosław C. i cztery inne osoby są podejrzane o korupcję przy prywatyzacji warszawskiego Stoenu i LOT-u. Śledztwo w tej sprawie trwa od sześciu lat, ale przełom nastąpił niedawno - gdy prokuratorzy dotarli do dokumentów z cypryjskich i szwajcarskich banków, które mają obciążać zatrzymanych.