27 lutego na posiedzeniu unijnej Rady do spraw Ogólnych przedstawię polskie stanowisko dotyczące wniosku Komisji Europejskiej o zastosowanie wobec Polski artykułu 7.1 unijnego traktatu - poinformował we wtorek wiceszef MSZ do spraw europejskich Konrad Szymański.
Zapowiedział jednocześnie, że przed 20 marca przedstawiona zostanie "biała księga" rządu w sprawie reformy sądownictwa.
"Biała księga" przed 20 marca
Wcześniej o tym, że punkt dotyczący Polski znajdzie się w przygotowanym przez bułgarską prezydencję planie na lutowe posiedzenie Państwowa Agencja Prasowa dowiedziała się od źródeł dyplomatycznych.
- 27 lutego odbędzie się pierwsze regularne posiedzenie Rady do spraw Ogólnych po zgłoszeniu przez Komisję Europejską wniosku o zastosowanie wobec Polski art. 7.1. Z tego powodu Komisja musi formalnie zaprezentować uzasadnienie tego wniosku - poinformował Szymański. - Przedstawię polskie stanowisko w tej sprawie - dodał.
Wiceminister zaznaczył, że nie spodziewa się na tym etapie "poszerzonej dyskusji".
Ważniejsze pod tym względem - mówił - "będą miesiące po zaprezentowaniu przez nasz rząd państwom członkowskim i instytucjom unijnym 'białej księgi' w sprawie reformy sądownictwa". Szymański dodał, że przedstawienie "białej księgi" rządu w tej sprawie planowane jest "przed 20 marca".
Przedstawienie - w ciągu kilku tygodni - "białej księgi" dotyczącej reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w pierwszej połowie stycznia. Ma ona - według niego - "w bardzo prosty, przejrzysty sposób" przedstawić reformę wymiaru sprawiedliwości w Polsce i stojące za nią intencje.
KE domaga się zmiany przepisów
Zgodnie z art. 7 Rada UE, czyli przedstawiciele rządów, może na wniosek PE lub KE stwierdzić istnienie wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez państwo członkowskie wartości unijnych. Potrzeba do tego większości czterech piątych państw UE.
KE uruchomiła art. 7 w grudniu ubiegłego roku. W przyjętych wówczas zaleceniach wskazała, jakie działania muszą podjąć polskie władze, aby odpowiedzieć na jej zastrzeżenia. Chodzi m.in. o wprowadzenie zmian do ustawy o Sądzie Najwyższym, w tym o niestosowanie obniżonego wieku emerytalnego wobec obecnych sędziów.
Komisja domaga się też zmiany w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa. Chce, by nie przerywano kadencji sędziów-członków Rady i zapewniono, by nowy system gwarantował wybór sędziów-członków przez przedstawicieli środowiska sędziowskiego. Innym z zaleceń jest "przywrócenie niezależności i legitymacji Trybunału Konstytucyjnego przez zapewnienie, aby prezes i wiceprezes (TK) byli wybierani zgodnie z prawem oraz aby wyroki Trybunału były publikowane i w całości wykonywane".
Spotkanie premiera z Junckerem
Na początku stycznia Morawiecki spotkał się w sprawie uruchomionego wobec Polski postępowania z szefem KE Jean-Claude'em Junckerem. Obaj politycy poruszyli w rozmowie m.in. kwestię praworządności. Morawiecki i Juncker umówili się na kolejne spotkanie, by - jak napisali we wspólnym oświadczeniu - kontynuować dyskusję w omawianych sprawach, "mającą przynieść postępy do końca lutego".
Według bułgarskich dyplomatów proces związany z uruchomieniem art. 7 może potrwać kilka miesięcy zanim dojdzie do ewentualnego głosowania w Radzie UE w sprawie Polski.
Autor: mnd / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24