MSZ Izraela: mamy nadzieję na uzgodnienie z Polską poprawek do ustawy

[object Object]
Tel Awiw skomentował decyzję prezydenta Dudytvn24
wideo 2/23

Izrael jest w kontakcie z polskim rządem i odnotował fakt zapowiedzi odesłania nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej do Trybunału Konstytucyjnego przez prezydenta - poinformowało we wtorek na Twitterze izraelskie MSZ.

"Mamy nadzieję, że w czasie pozostającym do zakończenia deliberacji sądu (Trybunału - red.), uda nam się zgodzić co do zmian i poprawek. Izrael i Polska dzierżą wspólną odpowiedzialność za badania i utrwalanie historii Holokaustu" - napisano w krótkim komunikacie Tel Awiwu.

"Izrael pozostaje w kontakcie"

W ten sposób skomentowano zapowiedzianą kilka godzin wcześniej przez Andrzeja Dudę decyzję o podpisaniu przez niego nowelizacji ustawy o IPN.

Przewiduje ona m.in. kary więzienia za używanie sformułowania "polskie obozy śmierci" w odniesieniu do niemieckich, nazistowskich obozów śmierci i zapowiada pociąganie do odpowiedzialności karnej za przypisywanie narodowi polskiemu dokonywania lub współudziału w zbrodniach hitlerowskich dokonywanych w czasie II wojny światowej.

Po decyzji prezydenta ustawa trafi do Trybunału Konstytucyjnego, który zajmie się jej analizą.

"Izrael pozostaje w kontakcie z polskimi władzami i wyraził swoje zastrzeżenia dotyczące nowego polskiego prawa" - dodano też w oświadczeniu MSZ w Tel Awiwie.

"Izrael odnotował fakt tego, że polski prezydent odesłał ustawę do Trybunału Konstytucyjnego w celu uzyskania wyjaśnień i poprawek" - poinformowano też w komunikacie.

"Wyważone" słowa, ale kryzys może się pogłębić

Przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy skomentowano już we wtorek w izraelskiej prasie. Dziennik "Haaretz" ocenił, że przemówienie prezydenta, w którym ogłosił decyzję o podpisaniu nowelizacji ustawy o IPN było "wyważone, wrażliwe i uznające złożoność tematu", ale podpisanie nowego prawa prawdopodobnie pogłębi kryzys między Izraelem a Polską.

Według izraelskiego dziennikarza "eksperci, którzy rozmawiali z polskimi mediami, spekulowali", że Trybunał Konstytucyjny zażąda zmian w ustawie, powołując się na niekonstytucyjne ograniczenia, które nakłada ona na wolność słowa.

Autor: adso / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Israelmfa/Twitter

Tagi:
Raporty: