A premier się chwali... i tłumaczy z porażek

W sobotę rano do internetu trafił przygotowany przez premiera bilans jego rządu. Donald Tusk zdradza, co było dotychczas jego największa porażką, ale też chwali osiągnięciami. Na specjalnie przygotowanej stronie można głosować na "70 zmian na lepsze".

Brak kontaktu z 45 Polakami

- Szukamy kontaktu do pięciu Polaków, którzy mieli znajdować się w tym najgorszym regionie Japonii - mówi Marcin Bosacki, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jak podkreśla, większość z przebywających w walczącym z żywiołem kraju Polaków jest bezpieczna.

Zderzenie z radiowozem na sygnale

Jadący na sygnale radiowóz zderzył się w nocy w Jeleniej Górze z volkswagenem golfem. Dwaj policjanci zostali ranni. W ustaleniu okoliczności zderzenia ma pomóc zapis z monitoringu. O szczegółach pisze Reporter 24, lukplo.

Komunistyczny prokurator do Prokuratury Generalnej?

Prokurator, który w stanie wojennym oskarżał opozycjonistów z Dolnego Śląska, a trzy lata temu w niesławie odchodził z ministerstwa sprawiedliwości znowu wraca na szczyty prokuratorskiej hierarchii. Leszek Pruski z Wrocławia został pozytywnie zaopiniowany do pracy w prestiżowej Prokuraturze Generalnej.

11 pseudokibiców wpadło w ręce CBŚ

11 osób podejrzewanych o handel narkotykami, powiązanych z grupą pseudokibiców piłkarskich klubu KSZO z Ostrowca Świętokrzyskiego, zatrzymali policjanci Centralnego Biura Śledczego - poinformował w piątek rzecznik świętokrzyskiej policji Zbigniew Pedrycz. Akcja trwała dwa dni.

Policjant odpowie za wypadek pod wpływem

- Ponad 2 promile alkoholu w organizmie miał policjant, Robert B., który prowadząc volkswagena passata spowodował w czwartek kolizję na parkingu w Biłgoraju (Lubelskie) - poinformowała w piątek tamtejsza policja. Funkcjonariusz będzie odpowiadał za jazdę po pijanemu i straci pracę.

Wyłudzał i naciskał. PO chce ułaskawienia

Kujawsko-pomorscy parlamentarzyści i samorządowcy z Platformy Obywatelskiej podpisali się pod wnioskiem do prezydenta o ułaskawienie byłego komendanta policji w Toruniu. Został on skazany za nadużywanie stanowiska służbowego i stracił policyjną emeryturę. Toruński sąd uznał prośbę o ułaskawienie za nieuzasadnioną. Jednym z sygnatariuszy jest zięć Janusza B.

Nikt nigdzie nie dzwonił. Pytanie w końcu padło

Długo to trwało, ale pytanie (które niedawno w świecie polityki i mediów wywołało burzę wokół wolności słowa) w końcu padło. Pytanie o ustawę reprywatyzacyjną dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej zadał w końcu podczas wizyty premiera Donalda Tuska w Brukseli. Szef rządu najpierw zażartował: - Wiedziałem, że prędzej czy później, (...) nikt nigdzie nie będzie już więcej dzwonił i pytanie w związku z tym padnie. Później odpowiedział.

"Nasze ekipy ratownicze mogą pomóc Japonii"

- Nasze ekipy ratownicze i wykwalifikowani strażacy mogą pomóc po trzęsieniu ziemi w Japonii - zadeklarował premier Donald Tusk. Jak dodał, czekamy na odpowiedź rządu japońskiego, czy taka pomoc będzie potrzebna. Szef polskiego rządu przesłał także na ręce premiera Japonii Naoto Kana kondolencje: - Jestem dogłębnie poruszony - zapewnił. Także prezydent Bronisław Komorowski przesłał depeszę kondolencyjną do Cesarza Japonii Akihito, a Radosław Sikorski do ministra spraw zagranicznych Japonii Takeaki Matsumoto - zapewnili w nich o solidarności i gotowości Polski do udzielenia pomocy Japonii.

Dziennikarz rzecznikiem polskiej prezydencji

- Cieszę się, że będę mógł uczestniczyć w tym niezwykłym przedsięwzięciu. Praca dla premiera Donalda Tuska to zaszczyt - powiedział Konrad Niklewicz. Jak poinformował rzecznik rządu Paweł Graś, dziennikarz będzie rzecznikiem polskiego przewodnictwa w Radzie UE i jednocześnie zastępcą dyrektora Centrum Informacyjnego Rządu.

PiS - PJN. Rozmowy o powrocie

Politycy PiS i PJN prowadzili rozmowy ws. powrotu "rozłamowców" do partii Jarosława Kaczyńskiego - wynika z informacji od władz Prawa i Sprawiedliwości. PJN potwierdza, że PiS o to zabiega.

Polak homofob i antysemita tęskni za silnym liderem

- W Europie rośnie poparcie dla autorytarnej formy rządów - twierdzą autorzy raportu z badań w ośmiu krajach UE, który opublikowała w Berlinie Fundacja im. Friedricha Eberta. Według nich 60 procent Polaków chciałoby silnego przywódcy. Z dokumentu wynika też, że Polacy w większym stopniu niż mieszkańcy innych objętych badaniem krajów reprezentują poglądy kojarzone z antysemityzmem, homofobią i seksizmem.

"Działanie miało charakter prowokacji"

Przeprowadzone przeze mnie działanie miało formę prowokacji - zapewnia 25-letni Paweł Miter, który podszył się pod Jacka Michałowskiego, szefa Kancelarii Prezydenta i w ten sposób otrzymał własny program w TVP. - Chciałem udowodnić, że w Telewizji Polskiej, publicznej spółce Skarbu Państwa zachodzą procesy wysoce potwierdzające pełną polityzację szefostwa TVP. Chciałem też pokazać niekompetencję osób zarządzających Telewizją Polską - tłumaczy w nadesłanym oświadczeniu.

Oblali farbą katyńskie pomniki

Dwa pomniki na gorzowskim cmentarzu (lubuskie), zostały w nocy zniszczone czerwoną farbą. Policja poszukuje sprawcy, bądź sprawców wandalizmu. Grozi im kara grzywny lub ograniczenia wolności.

Skarby z bunkra prezydenta

Architektoniczne projekty, przekrój socjologiczny powojennej Warszawy - takie perełki odnaleźli opiekunowie schronu prezydenta Stefana Starzyńskiego w odnawianym właśnie obiekcie. Specjaliści przywracają podniszczone dokumenty do "życia".

Kaczyński: debata wokół OFE to manipulacja

- PiS domaga się uczciwej dyskusji o OFE i decyzji, które przywrócą rozsądek i sprawiedliwość - oświadczył prezes partii Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem obecnie wokół decyzji ws. systemu emerytalnego urządza się "inscenizację", o czym świadczy choćby spotkanie ekonomistów u prezydenta. - To jest elementem społecznej manipulacji, stworzenia pewnego wrażenia - mówił.

Heroinę ukryła w ciele

71 kulek z heroiną próbowała przemycić kobieta zatrzymana przez funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji w na przejściu granicznym w Kostrzynie nad Odrą. Narkotyk 23-latka ukryła w swoim ciele. Grozi jej do 5 lat więzienia.

Pociąg z benzyną wypadł z torów

W nocy wykoleił się pociąg towarowy przed Dworcem Gdańskim w Warszawie. Pociąg przewoził olej napędowy i benzynę. Składy znajdują się na bocznym torze. - Nie doszło do wycieku - uspokaja kolej.

Tupolew 102 wzniesie się ponownie

Tupolew o numerze bocznym 102 wreszcie wystartuje. Po kilkutygodniowym opóźnieniu prokuratura wojskowa przeprowadzi dziś o godz. 15.00 pierwszy oblot Tu-154M. Maszyna ma być wykorzystana do eksperymentów procesowych związanych z badaniem katastrofy smoleńskiej.

"Zabili go w pszenicy. Ale świadków nie było"

- Zabili Żyda Horna w pszenicy. Mówią, że Polacy - opowiadają mieszkańcy powiatu Dąbrowa Tarnowska. Przed wojną zamieszkiwało go 6 tysięcy Żydów. Po likwidacji getta w 1942 - około 600. Wojnę przeżyło 30. Losy dąbrowieckich Żydów, wymordowanych przez Niemców, ale i przez sąsiadów-Polaków, prześledził reporter TVN24.

Olechowski: śmiertelny cios w system emerytalny

Andrzej Olechowski dołączył do chóru krytyków proponowanych zmian w OFE. - To jest decyzja, która nie rozwiązuje sprawy długu, a z drugiej strony może i śmiertelnie uderza w system emerytalny – ocenił były minister finansów. A o obecnym powiedział: - Miałem nadzieję, że zajmie się finansami, nie polityką.

Karetka ratująca dzieci przestanie jeździć przez brak pieniędzy?

Jedyna na Pomorzu karetka ratująca życie noworodków może przestać jeździć. Narodowy Fundusz Zdrowia nie ma pieniędzy na jej utrzymanie. Karetka jest bardzo potrzebna, wozi około dwustu maluchów miesięcznie. Zdaniem wojewódzkiego konsultanta w dziedzinie neonatologii brak karetki może zagrozić życiu kilkuset dzieci.

W Łomży zięć jako doradca to nic złego

Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski zaraz po wygranych wyborach zatrudnił jako doradcę w urzędzie miasta swojego zięcia. Pensję wypłaca mu z publicznych pieniędzy i nie widzi w tym nic złego. Ponad dwa miesiące temu obiecał reporterowi programu Prosto z Polski usunięcie zięcia z urzędu. Nie dotrzymał słowa.

Dubieniecki pod lupą CBA - kto kłamie?

Czy służby specjalne sprawdzały Marcina Dubienieckiego za rządów PiS? Były szef MSWiA Janusz Kaczmarek przekonuje, że tak. Były szef CBA zapewnia, że nie. A ABW ucina: to informacje tajne, bez komentarza.

O nas bez nas w UE? Zapatero: włączyć Polskę

Przywódcy 17 państw strefy euro spotykają się w Brukseli na pierwszym szczycie eurolandu ws. Paktu dla konkurencyjności. Polski na spotkaniu nie będzie, choć hiszpański premier Jose Luis Zapatero zapowiedział, że chciałby włączenia naszego kraju do Paktu. - Podziału Europy nie ma i nie będzie - uspokajał z kolei minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz.

Zmiany w OFE pod pręgierzem

Kompromisowa wersja rządowego projektu zmian w OFE jeszcze przed trafieniem na biurko marszałka Sejmu spotkała się z falą krytyki. Krytykują ekonomiści, krytykuje cała opozycja - a rząd dalej chce, żeby ustawa weszła w życie… w święto pracy.

"Nie interesuje mnie, czy żona umierała 2 czy 5 sekund"

- Nie interesuje mnie, czy moja żona zginęła o 8:41 czy 8:43, wiem, że nie żyje i chcę jej zapewnić wieczny odpoczynek. Ekshumacja to bezczeszczenie zwłok – przekonywał Paweł Deresz w "Rozmowie Rymanowskiego". Przeciwnego zdania jest Małgorzata Wassermann, która walczy o ekshumację zwłok ojca. – Wiemy, że pana przyczyny katastrofy nie interesują – ripostowała.

"Wciąż ci sami specjaliści od miraży"

- Skąd my ich znamy? To wciąż ci sami specjaliści od miraży - tak zaczyna się najnowszy spot Prawa i Sprawiedliwości. Na zdjęciach, oprócz polityków rządzącej PO, są też prof. Leszek Balcerowicz, Jan Krzysztof Bielecki i Jerzy Buzek.