Wszystkie akta dotyczące katastrofy smoleńskiej, które na początku kwietnia trafiły z Rosji do Polski i były tłumaczone przez 12 biegłych, zostały przetłumaczone - poinformował rzecznik Naczelnego Prokuratora Wojskowego płk Zbigniew Rzepa. Nie oznacza to jednak, że prokuratorzy wiedzą już dokładnie czy dysponują wszystkimi materiałami, o które wnioskowali u Rosjan. - Analiza będzie żmudna i czasochłonna - zaznacza rzecznik NPW.

Grzegorz Napieralski zjechał pod ziemię. Prawie kilometr pod ziemię. Stał, patrzył, brudził się i myślał nad tym, jak ciężko pracują górnicy z kopalni "Zofiówka" w Jastrzębiu-Zdroju. Stwierdził, że pracują bardzo ciężko. Tak ciężko, że... nikt "nie ma nawet pojęcia, jak". - Ja już mam. Jestem bogatszy o to doświadczenie. I nie dziwię się dzisiaj tym ludziom - mówił szef SLD.

Sąd przychylił się do wniosku prokuratury i zgodził się na trzymiesięczny areszt dla podejrzanego o śmiertelne pobicie nastolatka 17-letniego Dariusza U. Jego dwaj 16-letni koledzy, także podejrzani o udział w zdarzeniu trafili do schroniska dla nieletnich.

- W 1981 r. oficer wojska ZSRR wywierał na polskich wojskowych naciski, by nie wykonywali rozkazów gen. Wojciecha Jaruzelskiego - zeznał emerytowany gen. Jerzy Z., świadek w procesie oskarżonych za wprowadzenie w 1981 r. stanu wojennego. W piątek w warszawskim sądzie stawili się gen. Wojciech Jaruzelski i b. szef PZPR Stanisław Kania. Zabrakło b. szefa MSW Czesława Kiszczaka i b. członkini Rady Państwa Eugenii Kempary.

1,5-rocznemu chłopcu, pozostawionemu bez opieki w zamkniętym samochodzie, stojącym w nasłonecznionym miejscu, pomogli policjanci z Pułtuska. Rodzice pozostawili śpiące dziecko w gorącym aucie i poszli załatwiać swoje sprawy - poinformowała w piątek mazowiecka policja.

Negocjacje w sprawie Narodowego przenoszą się na wyższy szczebel. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy do Warszawy przyleciał właśnie Karsten Hall, prezes Alpine Bau Deutschland. Ma uczestniczyć w spotkaniu z przedstawicielami NCS w sprawie niedoróbek przy budowie Stadionu Narodowego.

- Powinniśmy myć ręce, powinniśmy też myć warzywa i owoce. Mało tego, zanim je umyjemy pod bieżącą wodą, włóżmy je na kilka chwil do miski z wodą, żeby odmiękły - odpowiada minister zdrowia Ewa Kopacz na pytanie, jak możemy ustrzec się niebezpiecznej bakterii. Przekonywała, że w ten sposób "powodujemy, że wszystko co do skórki jest przyklejone, odmięka w tej misce z wodą".

Groźny wypadek w miejscowości Bystra (woj. śląskie). Samochód 72-letniej kobiety, po zderzeniu z osobówką, zatrzymał się na drzwiach wejściowych do restauracji. Zdjęcie z miejsca zdarzenia zamieścił w serwisie Kontaktu 24 dareks1975.

- Jesteśmy z różnych środowisk, z różnych rządów - ale z rządów pionierskich, które miały odwagę rozpocząć wielkie dzieło transformacji. Pionierom zawsze jest najtrudniej, najczęściej popełniają błędy, ale muszą mieć odwagę - mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim, na której odznaczeni zostali przedstawiciele rządów transformacji. Wśród nich m.in. Andrzej Olechowski, Janusz Lewandowski, Janusz Onyszkiewicz.

Do szpitala w Szczecinie zgłosiła się w piątek kolejna osoba, która może być zarażona bakterią E. coli. Na razie wiadomo tylko tyle, że 25-letni mężczyzna uskarża się na dolegliwości żołądkowe. Jego stan jest dobry, przebywa na oddziale zakaźnym. Jednocześnie uspokajające informacje płyną z Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

- To chamstwo jest. Mało mnie obchodzi Dorn. Ujawnił tak niebywałe nieuctwo, chodziło o Boya-Żeleńskiego, a zacytował Mickiewicza, trzecią część Dziadów: "a szelmy, łotry, a łajdaki", tego nie wiedzieć? To jest szkolna książka. Nie mamy lepszych tematów, niż ten zupełnie marginalny i groteskowy człowiek, jakim jest Ludwik Dorn? - powiedział Stefan Niesiołowski w programie "Gość Radia ZET", komentując planowaną na dziś przez Ludwika Dorna pikietę w obronie możliwości mówienia o premierze Tusku "ty matole".

Prezydenccy prawnicy i Generalny Inspektorat Ochrony Danych Osobowych uważają, że treść ustawy o Systemie Informacji Oświatowej nie budzi istotnych zastrzeżeń prawnych - poinformowała prezydencka minister Irena Wóycicka. Dodała też, że prezydent w najbliższym czasie podejmie decyzję w sprawie tej ustawy. Przeciwko jej zapisom protestowała m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Trzech mężczyzn w województwie śląskim zatrzymała grupa policyjnych antyterrorystów. Mężczyźni uprowadzili 48-letniego mieszkańca Częstochowy, w zamian za uwolnienie żądając 17 tys. zł. Porwany był winien jednemu z bandytów pieniądze. Uprowadzając go, sprawcy chcieli odzyskać gotówkę.

- Sądzę, że nawet gdyby tak zrobił, nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi - odpowiada szef BBN gen. Stanisław Koziej na pytanie, czy jego zdaniem prezydent powinien wywołać szefa kontrwywiadu wojskowego do odpowiedzi w sprawie rzekomych więzień CIA w Polsce. Generał przyznał, że sam "dużo nie wie" na ten temat, ale jego zdaniem więzień nie ma. - Tak zakładam - powiedział.

"Tusk kocha dziewczyny latem" - ironizuje w podpisie pod zdjęciem polskiego premiera jedna z brytyjskich gazet. W artykule poświęconym "niezdarnej uwadze" lidera Platformy na temat słynnych już na cały kraj "guzików dziennikarki Polskiego Radia" Brytyjczycy określają jego zachowanie jako "niegodne męża stanu" i porównują do Silvio Berlusconiego.

11 czerwca Platforma Obywatelska skończy 10 lat. I właśnie na ten dzień PiS planuje zorganizowanie "manifestacji" ludzi młodych - donosi "Rzeczpospolita". - Platforma rzuciła nam rękawicę, przyjmujemy wyzwanie. To, co przygotowujemy, będzie dla niej zaskoczeniem – mówi rzecznik Klubu PiS Adam Hofman. "Ma to przykryć urodziny PO" - czytamy w komentarzu gazety.

- Z czterech osób, które były zaangażowane w organizację tych dwóch wizyt, żyję tylko ja. Wszyscy oni zginęli w katastrofie, a ja żyję. Dla tych, którzy mają dużo złej woli stałem się osobą, na którą spogląda się ze szczególnie złą emocją - mówi w wywiadzie dla gazety "Polska The Times" szef kancelarii premiera Tomasz Arabski, odpowiadając na ataki opozycji pod swoim adresem za katastrofę smoleńską. Według niego, "nie ma wątpliwości, że ci ludzie wykorzystują tę tragedię dla uzyskania politycznego celu". - Uważam, że postępują haniebnie - mówi Arabski.

Wśród polskich posłów są giełdowe rekiny, królowie drobiu i tacy, którzy ledwo wiążą koniec z końcem. Kto radzi sobie najlepiej, a dla kogo Sejm jest jedynym źródłem zarobku? Sprawdził to reporter TVN24 Maciej Warsińki.

Jej pan po awanturze na pokładzie został przymusowo wysadzony na islandzkim lotnisku. Ona poleciała dalej i razem z setką pasażerów wylądowała na Okęciu. Mówią do niej Angel, ma 14 miesięcy, jest prześlicznym owczarkiem niemieckim i w psim hotelu w Warce nadal czeka na właściciela.