Kaczyński o zwolnieniu Gmyza: Zamach na wolność słowa

Zwolnienie redaktora naczelnego "Rz" Tomasza Wróblewskiego i dziennikarza Cezarego Gmyza to zamach na wolność słowa - ocenił szef PiS Jarosław Kaczyński w oświadczeniu przekazanym mediom. Zapowiedział projekty wzmacniające niezależność dziennikarzy wobec wydawców i właścicieli mediów.

"Intuicja" ministra ws. cen gazu. Zdradził informacje poufne na twitterze?

"Intuicja podpowiada mi, że min. Budzanowski wkrótce będzie miał wiadomości ws. cen gazu dla Polski" - taki wpis zamieścił wczoraj na swoim twitterze, niedługo przed zamknięciem sesji giełdowej, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Dziś PGNiG poinformowało oficjalnie o podpisaniu korzystnego porozumienia z Gazpromem właśnie w tej sprawie i jego akcje mocno zyskały. Inwestorzy, którzy przeczytali i dobrze zinterpretowali wpis ministra, mogli zatem sporo zarobić. Czy Sikorski zdradził poufne informacje? KNF zaprzecza, ale opozycja grzmi.

Katowice dwa dni bez wody

W czwartek i w piątkowe przedpołudnie mieszkańcy około 50 ulic w rejonie katowickiej dzielnicy Brynów nie będą mieli wody. Powodem jest naprawa głównej magistrali wodociągowej po awarii powstałej prawdopodobnie wskutek szkód górniczych.

Katarzyna W. zniknęła. Wniosek o aresztowanie zostanie rozpatrzony 19 listopada

Od blisko miesiąca Katarzyna W. nie stawia się na komisariacie policji łamiąc w ten sposób warunki dozoru policyjnego, jakie nałożył na nią sąd – dowiedziała się TVN24. Rzecznik policji w Sosnowcu potwierdził w rozmowie z tvn24.pl, że kobieta zniknęła, a jej matka zgłosiła po godz. 15 zaginięcie córki. Prokuratura Okręgowa w Katowicach skierowała już do sądu wniosek o aresztowanie kobiety.

Proces ws. Nangar Khel odroczony do stycznia. Będzie nowy obrońca

Do stycznia 2013 r. Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie odroczył we wtorek proces czterech żołnierzy oskarżonych ws. Nangar Khel. Sąd przychylił się do wniosku jednego z oskarżonych o przyznanie obrońców z urzędu. Sąd w uzasadnieniu stwierdził, że ci sami adwokaci nie mogą bronić dwóch oskarżonych, bo możliwy jest konflikt między ich liniami obrony.

Politycy zalegają z czynszem? Miasto prostuje

Parlamentarzyści i partie polityczne spóźniają się z płatnościami za lokale wynajmowane od miasta. Wśród tych, którzy zalegają z czynszem są m.in. poseł PO Marcin Święcicki, Zbigniew Ziobro z Solidarnej Polski i Wojciech Olejniczak z SLD - pisze "Rzeczpospolita". Miasto we wtorek sprostowało informacje gazety.

Gmyz: Oświadczenie zawiera kłamstwa. Sięgnęliśmy poziomu Białorusi

- W mojej opinii sięgnęliśmy właśnie poziomu Białorusi. Tam też istnieją media, które wychodzą w sposób niezależny. Formalnie tam też nie ma cenzury - powiedział Cezary Gmyz, odnosząc się do wczorajszej decyzji Rady Nadzorczej Presspubliki o jego zwolnieniu. Po publikacji "Trotyl we wraku tupolewa" pracę traci też redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" i jeszcze dwie inne osoby. Powody decyzji tłumaczył w rozmowie z tvn24.pl prezes zarządu Presspubliki Grzegorz Hajdarowicz.

Sądy podzielą Platformę? Grupiński: Decyzja ministra Gowina to błąd

- Uważam osobiście za błąd tę decyzję ministra Gowina i z tego względu sam jestem ciekaw efektu dyskusji wewnątrz klubu - powiedział w "Jeden na Jeden" w TVN24 szef klubu PO Rafał Grupiński, pytany o zamieszanie w koalicji ws. projektu ministra Jarosława Gowina dotyczącego reorganizacji sądów. Sprzeciwia się mu PSL, powstał też obywatelski projekt ustawy, który ma ją zablokować.

Grupiński o zwolnieniach w "Rz": Dziennikarze powinni odpowiadać za słowo

- Dziennikarze powinni odpowiadać za to o czym piszą. Odpowiedzialność za słowa w takim przypadku jest ogromna - powiedział w "Jeden na Jeden" w TVN24 szef klubu parlamentranego PO Rafał Grupiński, pytany o wczorajszą decyzję Rady Nadzorczej "Rzeczpospolitej" o zwolnieniu dziennikarza i szefostwa redakcji po publikacji o trotylu na wraku tupolewa. Nie chciał jednak skomentować samej decyzji. - Jako politykowi nie wypada mi komentować decyzji niezależnego wydawcy - powiedział Grupiński.

Międzynarodowy gang narkotykowy rozbity

Międzynarodową grupę przestępczą, która wprowadziła do obrotu narkotyki za kilka milionów złotych, zlikwidowali funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W sumie zatrzymano siedem osób. Grozi im do 15 lat więzienia.

Tusk: pogłoski o śmierci UE są przesadzone

Premier Donald Tusk podczas sesji plenarnej szczytu Azja-Europa (ASEM) w Laosie podkreślił, że pogłoski o śmierci UE są przesadzone - podało CIR. Przed szczytem Tusk spotkał się z szefami rządów: Tajlandii, Japonii, Chin i Korei Południowej.

Zwolnienia w "Rzeczpospolitej". Pracę stracili m.in. Wróblewski i Gmyz

Zwolnienia w "Rzeczpospolitej". Pracę stracili redaktor naczelny, jego zastępca, szef działu krajowego oraz autor artykułu o śladach materiałów wybuchowych na wraku tupolewa Cezary Gmyz. "Tekst uznajemy za nierzetelny i nienależycie udokumentowany" - stwierdził zarząd spółki w oficjalnym oświadczeniu. Podobnie we własnym oświadczeniu pisze Hajdarowicz. - Bardzo łagodnie rzecz ujmując wydawca "Rzeczpospolitej" w oświadczeniu mija się z prawdą - tak zareagował na nie Cezary Gmyz za pośrednictwem Twittera.

Zwolniony dziennikarz, ale "ważniejsze pytania, na które nie ma odpowiedzi"

Decyzja o zwolnieniu dziennikarza "Rzeczpospolitej" za artykuł o trotylu na wraku tupolewa "to reakcja na brak odpowiedzialności za słowo" - powiedziała w "Faktach po Faktach" Julia Pitera z PO. Paweł Kowal z Polska Jest Najważniejsza stwierdził z kolei, że nie będzie oceniał tej decyzji gazety, a ważniejsze pozostają pytania, na które w kwestii śledztwa smoleńskiego wciąż nie ma odpowiedzi.

Prezydent chce skończyć z "dekretem Bieruta". "To kwestia przyzwoitości"

Prezydent Bronisław Komorowski uważa, że przed Polską stoi potrzeba przyjęcia tzw. ustawy rekompensacyjnej, która uregulowałaby kwestię odszkodowań za własność prywatną utraconą na rzecz państwa w tzw. "dekrecie Bieruta". Prezydent powiedział, że podpisałby taką ustawę, bo jej brak naraża Polskę na miliardowe straty.

Apelacje po wyroku na twórcę Antykomor.pl

Do Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim wpłynęły apelacje prokuratury i obrony w sprawie twórcy portalu Antykomor.pl Roberta Frycza. Prokuratura uważa, że wymierzona kara za znieważenie prezydenta Bronisława Komorowskiego jest zbyt łagodna, obrona chce uniewinnienia.

"Do pewnego stopnia czuję się zmanipulowany"

Do pewnego stopnia czuję się zmanipulowany. Spodziewałem się tego, że tekst zostanie opublikowany ze stanowiskiem prokuratury. Wówczas mielibyśmy do czynienia z zupełnie inną sytuacją i konsekwencją - powiedział prokurator generalny Andrzej Seremet, oceniając zamieszanie po publikacji "Rzeczpospolitej" ws. śladów materiałów wybuchowych na wraku Tu-154.

RPD ws. zatrzymania w Opolu: Błędy matki, sądu i policji

Bezczynność samotnej matki z Opola, której dzieci po głośnym zatrzymaniu trafiły do rodziny zastępczej, była przyczyną jej zatrzymania przez policję - powiedział Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, prezentując wyniki przeprowadzonej przez niego kontroli. Jednak błędy, zdaniem Rzecznika, popełnił też opolski sąd i miejscowa policja.

Seremet chce kasacji umorzenia ws. Karnowskiego. Karnowski: Bardzo się cieszę

Prokurator generalny odebrał gdańskim prokuratorom śledztwo przeciwko Jackowi Karnowskiemu. - Postępowanie będzie prowadzić prokuratura w Szczecinie - ujawnia tvn24.pl Mateusz Martyniuk, rzecznik Andrzeja Seremeta. Seremet chce też kasacji umorzenia części zarzutów z aktu oskarżenia przeciw prezydentowi Sopotu. Sam Karnowski w wydanym oświadczeniu cieszy się z decyzji Seremeta.

Macierewicz: prokurator kłamie. Był trotyl, dowody są w Polsce

W trakcie śledztwa w Smoleńsku były użyte trzy urządzenia "dające pewność wykrycia materiału wybuchowego" - stwierdził w poniedziałek w Sejmie Antoni Macierewicz. Poseł PiS dodał, że płk Ireneusz Szeląg, szef Naczelnej Prokuratury Wojskowej, która prowadzi śledztwo, "okłamał opinię publiczną" mówiąc, że biegli skorzystali tylko z jednego urządzenia, które nie dało pewnego wyniku.

Ciało zastępcy naczelnika policji znalezione w lesie

Ciało 39-letniego zastępcy naczelnika wydziału kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu znaleziono w niedzielę w lesie koło Szydłowca w woj. mazowieckim. Przyczynę śmierci ma wyjaśnić sekcja zwłok.

40 oskarżonych, w tym 13 byłych policjantów

O korupcję oskarżyła prokuratura 40 osób, w tym 13 byłych policjantów z Radomia. Akt oskarżenia został skierowany do radomskiego sądu - poinformowała w poniedziałek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Radomiu Małgorzata Chrabąszcz.

Komorowski: Oskarżenia pod moim adresem niesprawiedliwe

- Te wszystkie oskarżenia kierowane pod moim adresem wydają mi się być głęboko niesprawiedliwymi i nieuzasadnionymi - powiedział prezydent Bronisław Komorowski, odnosząc się do zarzutów o nieobecność na pogrzebie Ryszarda Kaczorowskiego. Dodał, że to, iż będzie go reprezentować jego małżonka Anna Komorowska i szef kancelarii prezydenta, zostało uzgodnione z rodziną ostatniego prezydenta na uchodźstwie.

"Nie wiedzieliśmy, że będzie aż tak ciężko"

- Chwil zwątpienia nie było, dlatego że my cały czas wierzyliśmy w syna i nasze zaangażowanie kiedyś musi zacząć przynosić efekty - mówiła mama Jerzego Janowicza, Anna Szalbot-Janowicz po jego przylocie do Warszawy. Jak tłumaczyła, w drodze do sukcesu nie obyło się jednak bez przeszkód. Największą okazały się pieniądze.