Były policjant oskarżony. Pijany strzelał do Rosjan?

Prokuratura twierdzi, że po pijanemu strzelał do ludzi. Na szczęście niecelnie. Andrzej B., były policjant z Białej Podlaskiej (Lubelskie), został oskarżony w tej sprawie. Mężczyzna nie przyznał się do winy, grozi mu do trzech lat więzienia.

Miller zatrudnia BOR-owca z zarzutami za Smoleńsk

Paweł Bielawny, zawieszony wiceszef BOR, został doradcą wojewody małopolskiego ds. Euro 2012 – dowiedział się portal tvn24.pl. Generał, który w lutym usłyszał zarzuty w tzw. wątku organizacyjnym śledztwa smoleńskiego, będzie odpowiedzialny za bezpieczeństwo VIP-ów podczas imprezy. Na nowe stanowisko wyznaczył go były szef MSWiA Jerzy Miller, którego komisja nie dopatrzyła się w działaniach BOR żadnych nieprawidłowości.

Minuta ciszy zakończona krytyką. Marszałek Kopacz się poprawia

Od minuty ciszy na cześć ofiar katastrofy smoleńskiej i uwagi pod adresem marszałek Ewy Kopacz rozpoczęło się wtorkowe posiedzenie Sejmu. - W katastrofie Smoleńskiej zginęło 96 osób, w tym nasze koleżanki i koledzy parlamentarzyści - mówiła Kopacz przed chwilą ciszy. To zdanie oburzyło Mariusza Błaszczaka: - Pani marszałek nie wspomniała, że na czele delegacji stał prezydent Rzeczpospolitej, uważam, że to bardzo niestosowne - krytykował polityk PiS i zażądał zwołania Konwentu Seniorów. Po nim Kopacz wróciła na mównicę i wypowiedziała nową, "ulepszoną" formułę.

"Być Polakiem" jak Lech Kaczyński

- Ta wystawa jest w stanie przedstawić państwu mojego tatę takim, jakim był naprawdę - mówiła do zebranych pod urzędem dzielnicy Ursynów w Warszawie Marta Kaczyńska. Córka tragiczne zmarłej pary prezydenckiej otworzyła w środę przed południem wystawę zdjęć autorstwa Macieja Chojnowskiego - prezydenckiego fotografa. Ekspozycja znajduje się przed wejściem do budynku.

Anna Komorowska porozmawia z cesarzową

Pierwsza dama Anna Komorowska w czwartek rozpocznie pięciodniową wizytę w Japonii. W piątek zostanie przyjęta na audiencji przez cesarzową Michiko, a w poniedziałek odwiedzi miejscowość Kesennuma, poszkodowaną w ubiegłorocznym tsunami.

Rusza kampania ws. emerytur. Chcą "rozwiać wiele mitów"

Specjalny portal i strona na Facebooku, kalkulator emerytalny w sieci i spoty w telewizji. Tak przez dwa tygodnie od dziś rząd będzie informował Polaków o szczegółach reformy emerytalnej, która przez koalicję została "dogadana" już w ubiegłym miesiącu. Centrum Informacyjne Rządu ma nadzieję, że kampania przekona Polaków, że reforma nie jest straszna i ma sens. - Nigdy nikomu nie zaszkodziła rzetelna informacja - skomentowała start kampanii marszałek Sejmu Ewa Kopacz. - Niech (kampania) trwa jak najdłużej - dodała.

Prokuratura chce przesłuchać wszystkich pasażerów pociągów

Prokuratorzy badający okoliczności katastrofy kolejowej pod Szczekocinami chcą przesłuchać wszystkie osoby, jadące pociągami, które zderzyły się 3 marca. Według śledczych, każdy ze świadków może wnieść do sprawy coś nowego. Prokuratura poinformowała też, że nikt z załogi nie był pod wpływem alkoholu.

Sąd oddalił skargę matki Gosiewskiego

Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę matki Przemysława Gosiewskiego na bezczynność ministra obrony narodowej i nieudzielenie informacji publicznej. Sprawa dotyczyła pytań, jakie Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska skierowała do MON w ubiegłym roku. Dotyczyły one m.in. podstaw prawnych działania komisji Jerzego Millera.

CBŚ odzyskało pocztówki za kilkadziesiąt tysięcy zł

Ponad 800 cennych pocztówek z XIX i XX wieku, skradzionych w 2010 r. krakowskiemu kolekcjonerowi, odzyskali policjanci Centralnego Biura Śledczego. Ich wartość to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Zatrzymany 41-letni mężczyzna odpowie za paserstwo.

Cena wywoławcza prawie 2 mln. Kolej sprzedaje długi pasażerów

Narodowy przewoźnik rozpisał przetarg, bo chce odzyskać przynajmniej część pieniędzy za nieuiszczone opłaty za bilety, przewóz rzeczy i zwierząt albo kary za zatrzymanie pociągu, czy zmianę jego trasy bez uzasadnienia z lat 2001-2007. Cena wywoławcza długów to 1 mln 780 tys. zł ale ich wartość to aż 29 mln złotych.

Wysypał ładunek, by nie dać się zważyć

Na nietypowy pomysł uniknięcia ważenia samochodu - a w konsekwencji kary - wpadł kierowca ciężarówki przewożącej kruszywo. Mężczyzna prawdopodobnie świadom tego, że jego pojazd jest przeładowany, po zatrzymaniu do kontroli przez Inspekcję Transportu Drogowego wysypał ładunek na drogę. Informację oraz zdjęcia z miejsca zdarzenia, do którego doszło rano w Sopocie, otrzymaliśmy na Kontakt 24 od jednego z internautów.

Jechał pijany, chciał uciekać, potrącił policjanta

Kilka radiowozów goniło kierowcę volvo, który podczas kontroli stanu trzeźwości w Nieporęcie pod Warszawą zaczął uciekać autem. 31-latek potrącił policjanta nakazującego mu zatrzymanie się. Został złapany po trwającym kilka kilometrów pościgu. We krwi miał prawie 2 promile alkoholu.

Zabezpieczono narkotyki za ponad 250 tys. zł

Policjanci ze Zgorzelca zlikwidowali dwie plantacje konopi indyjskich oraz zabezpieczyli narkotyki o wartości ponad 250 tysięcy złotych. Funkcjonariusze zatrzymali w tej sprawie trzy osoby. Za handel znaczną ilością narkotyków grozi do 12 lat pozbawienia wolności.

Tir runął na samochody. Udało się wydobyć kierowcę

Dwudziestu strażaków brało udział w akcji ratunkowej po wypadku tira, do jakiego doszło na jednym z rond w Kłodzku. Strażacy uwolnili uwięzionego w kabinie samochodu ciężarowego kierowcę, który przejechał przez rondo na wprost, otarł się o pobliski budynek i wywrócił się na zaparkowane auta. Zdjęcia oraz informacje otrzymaliśmy od naszych internautów.

SLD opuszcza Rozbrat. "Restauracyjka miała folklor"

Sojusz Lewicy Demokratycznej po 20 latach spędzonych na warszawskim Powiślu we wtorek przenosi się oficjalnie do nowej siedziby partii przy ul. Złotej. Ta przy ulicy Rozbrat, w czasach PRL-u służąca jako ośrodek szkoleniowy Komitetu Centralnego, była miejscem, w którym wielu czołowych polityków szlifowało swój warsztat. Były premier Józef Oleksy twierdzi jednak, że "nie uroni łzy" z powodu przeprowadzki, choć w TVN24 przyznawał: - Kompleks był bardzo dobry. Mała restauracyjka miała swój folklor.

"Wrak tupolewa powinien wrócić do Polski"

- Podpisanie przez Polskę memorandum, że wrak nie zostanie zwrócony do zakończenia postępowania, było błędem. Polska powinna zastrzec, że ma prawo do podjęcia działań i zbadania wraku - powiedział w programie "Jeden na jeden" Ryszard Kalisz.

Niemowlę z pijanym ojcem w pubie

Policjanci z Zabrza zatrzymali 22-letniego mężczyznę, który pijany przebywał z 2-tygodniowym dzieckiem w jednym z zabrzańskich pubów. Nieodpowiedzialny ojciec trafił do policyjnego aresztu, natomiast niemowlę zostało przekazane pod opiekę matki.

Sprzątali znicze sprzed Pałacu. Niektóre jeszcze się paliły

Służby porządkowe sprzątnęły dziś w nocy sprzed Pałacu Prezydenckiego znicze, które ustawili tam uczestnicy obchodów drugiej rocznicy katastrofy smoleńskiej. Niektóre z nich w momencie, gdy były wyrzucane, wciąż się paliły. - Myślę, że żaden pracownik Zarządu Oczyszczania Miasta nie wrzuciłby na ciężarówkę płonącego znicza. To mogłoby grozić pożarem - mówi w TVN24 rzecznik warszawskiego ratusza Bartosz Milczarczyk. Na nagraniu, które zarejestrowała kamera TVN24, widać jednak dokładnie, że palące się znicze są wrzucane do kontenera razem z tymi, które już zgasły.

"Jarosław!" Tłumy w stolicy

Kilka tysięcy osób wzięło udział w Marszu Pamięci zorganizowanym w Warszawie w drugą rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem. "Tu jest Polska", "Chcemy prawdy"– krzyczał zgromadzony przed Pałacem Prezydenckim tłum. Sytuację na Krakowskim Przedmieściu obserwował Piotr_Tomczyk, który zamieścił w serwisie Kontaktu 24 filmy i zdjęcia z wydarzenia.

Paliły się rajstopy. Milion zł strat

Około 20 zastępów straży pożarnej gasiło zakład produkujący rajstopy w Malanowie koło Pabianic (woj. łódzkie). W ogniu stanęły pomieszczenia magazynowe i produkcyjne. Doszło do wybuchu butli z gazem i zapalenia zbiornika z olejem opałowym. Filmy z akcji gaśniczej nadesłał Reporter 24 zmysel.

"Tej rany czas jeszcze nie wyleczył"

Nie tylko rodziny ofiar smoleńskich i rządzący, ale też zwykli ludzie pamiętali o tragicznych wydarzeniach sprzed dwóch lat. Przychodzili, przystawali, wspominali ze łzami w oczach.

Delegacja rządowa wróciła ze Smoleńska i Katynia

Z uroczystości w Smoleńsku i Katyniu wróciła do Warszawy delegacja rządowa, w skład której wchodzili także krewni ofiar katastrofy smoleńskiej i przedstawiciele rodzin katyńskich. W Smoleńsku delegacja wskazała lokalizację pomnika ku czci ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r.

"Chcemy prawdy, prawdy nie można zabić"

Mszą na Wawelu i pochodem uczczono rocznicę katastrofy smoleńskiej w Krakowie. Później złożono kwiaty pod Krzyżem Katyńskim. - Tragedia smoleńska jest nierozerwalnie związana z mordem katyńskim, nie tylko datą, ale i sposobem, w jaki dochodzi się prawdy - mówił Paweł Kurtyka, syn zmarłego w katastrofie prezesa IPN - Janusza Kurtyki.

"Zamach to absurd, ale trzeba to zbadać"

Zamach jako przyczyna katastrofy smoleńskiej to - według prof. Marka Żylicza, byłego członka komisji Millera - koncepcja absurdalna, mimo to uważa, że również ją należy zbadać. - Komisja działała pod niesłychanym naciskiem na szybkie zakończenie sprawy. Nie wykluczam, że mogliśmy coś przeoczyć - stwierdził w programie "Kropka nad i" prof. Żylicz, dodając, że pracę komisji "zawsze można wznowić".

"Na śmierci Lecha Kaczyńskiego korzysta jego brat"

- Na śmierci Lecha Kaczyńskiego korzysta Jarosław Kaczyński i jego partia - ocenił "Kropce nad i" socjolog, prof. Ireneusz Krzemiński, wskazując na "maksymalnie polityczne wykorzystanie" przez PiS drugiej rocznicy katastrofy smoleńskiej. Z kolei według byłego doradcy Lecha Kaczyńskiego, prof. Andrzeja Zybertowicza, na śmierci prezydenta zyskał obóz PO. – Bo w przyspieszonym tempie zaczął obejmować wszystkie urzędy w państwie - uzasadnił.

"Tu jest Polska". Marsz Pamięci przed Pałacem

- Dziś spotykamy się, aby podtrzymać pamięć o pierwszym prezydencie Polski, który nie miał żadnych powiązań z poprzednim systemem, czego nie można powiedzieć o jego następcy - mówił wieczorem przed Pałacem Prezydenckim Jarosław Kaczyński, a tłum skandował "Lech Kaczyński!".

Oskarżonym o zabicie wiceprezydenta grozi dożywocie

Do Sądu Okręgowego w Łomży (Podlaskie) trafił akt oskarżenia wobec pięciu mężczyzn oskarżonych o zabójstwo wiceprezydenta miasta Krzysztofa Choińskiego - poinformował rzecznik sądu Jan Leszczewski. Grozi im nawet dożywocie.

"Polakom się wmawia, że Smoleńskiem zajmuje się sekta"

- Polakom próbuje się wmówić, że katastrofą zajmuje się banda wariatów, smoleńska sekta i że to sprawa poboczna - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Hofman z PiS. Jerzy Wenderlich ostrzegał go, by nie licytował się na pamięć o tragedii. Zdaniem Joanny Kluzik Rostkowskiej, wikłanie tragedii w politykę szkodzi zmarłemu Lechowi Kaczyńskiemu.