Polska delegacja w Jerozolimie. Na początek nieformalna kolacja

Delegacja z Polski udała się do Jerozolimy
Nieformalne spotkanie polsko-izraelskie
Źródło: tvn24

W środę wieczorem w Jerozolimie doszło do nieformalnego spotkania izraelskiej grupy z polską delegacją. Przyleciała do Tel Awiwu na zaproszenie strony izraelskiej w związku z kryzysem dyplomatycznym po nowelizacji ustawy o IPN.

W spotkaniu wzięli udział szefowie grup do spraw wzajemnego dialogu - po stronie polskiej wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki. Grupę izraelską reprezentował Juwal Rotem - dyrektor generalny izraelskiego MSZ.

W czwartek o godzinie 14.45 miejscowego czasu (13.45 czasu polskiego) w Jerozolimie, w siedzibie ministerstwa spraw zagranicznych odbędzie się formalne spotkanie obu grup.

- Rzecznik izraelskiego MSZ pisał wczoraj na Twitterze, że dyskusje będą dotyczyć polskiej ustawy, ochrony pamięci historycznej i wspólnych wysiłków, by uniknąć szkody badań naukowych. To jest pierwsze tak ważne spotkanie między polską i izraelską delegacją od czasu wybuchu kryzysu - mówił reporter TVN24 Jacek Tacik.

Jak stwierdził, do spotkania dochodzi w zasadzie w ostatniej chwili, gdyż w sobotę premier Benjamin Netanjahu, który jest też szefem MSZ, wylatuje na 10 dni do USA.

Nowelizacja ustawy o IPN

Napięcie między Polską a Izraelem wywołała przyjęta przez Sejm 26 stycznia - dzień przed Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu - nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. 6 lutego prezydent Andrzej Duda podpisał ją i skierował do Trybunału Konstytucyjnego.

Ustawa przewiduje, że każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

Art. 55a zmienionej ustawy o IPN
Art. 55a zmienionej ustawy o IPN

Nowela wywołała krytykę między innymi ze strony Izraela i USA. Zgodnie z ustaleniami, które zapadły podczas rozmowy telefonicznej szefa polskiego rządu z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, został powołany zespół ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem.

Obejrzyj materiał "Faktów" TVN:

Autor: tmw / Źródło: TVN24, PAP

Czytaj także: