John Godson już zrezygnował z Platformy, a być może wkrótce pożegnają się z nią Jarosław Gowin i Jacek Żalek. Jeżeli dwaj kolejni posłowie z konserwatywnego skrzydła rządzącej partii opuszczą jej szeregi, to koalicyjna większość nie będzie stabilna. Premier w środę zapowiedział, że w przypadku utraty tej większości jest już gotowy na nową koalicję albo nawet wcześniejsze wybory.

Minister finansów Jacek Rostowski nie podpisał planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2014 r. Jego wątpliwości wzbudziła wysokość dotacji budżetowej na finansowanie świadczeń udzielonych osobom, które nie posiadają samodzielnego ubezpieczenia w NFZ - chodzi m.in. o dzieci.

- Budżet i finanse państwa drąży choroba Rostowskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" Tadeusz Iwiński (SLD) komentując sejmową debatę nad nowelizacją budżetu. - Minister Jacek Rostowski, biorąc pod uwagę proporcje, zadłużył Polskę pięć razy więcej niż Gierek, z którego tak się śmiano - dodał. - Rostowski to minister, który potrafi tylko wychodzić na mównicę i krytykować - podkreślał Witold Waszczykowski z PiS.

- Szanuję i doceniam wynik, który uzyskał Jarosław Gowin, bo to jest wynik, który przekracza to, czego się spodziewałem. Myślałem, że 10 procent to taka granica, bariera, o którą będzie się bił, żeby potwierdzić swój udział w tych wyborach. Zdobył ponad 20 procent. To budzi szacunek - stwierdził w "Faktach po Faktach" Grzegorz Schetyna (PO).

5-6 października na nadzwyczajnym kongresie Ruchu Palikota dojdzie do połączenia kilku środowisk politycznych i powstanie nowa centrolewicowa partia - powiedział szef RP Janusz Palikot. Nie chodzi o zmianę nazwy Ruchu, ale o całkiem nową formację - przekonuje Jan Hartman z Europy Plus.

Służby sanitarno-weterynaryjne Rosji zatrzymały w obwodzie kaliningradzkim 12 ton serów pochodzących z polskiej firmy Polmlek. Powodem było podejrzenie sfałszowania etykiet - podała Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor). Wcześniej Rosja kwestionowała jakość polskich warzyw i owoców. Zapowiedziała też "ścisłą kontrolę" mięsa.

Prawie milion złotych ma zapłacić gmina Poraj (woj. śląskie) po wypadku rowerzysty, który przed sześcioma laty wjechał w dziurę w drodze, doznając poważnych obrażeń. Sąd uznał, że winę za wypadek ponosi zarządca drogi, który nie dopełnił obowiązków w zakresie jej utrzymania.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji przepisów znoszących karę śmierci we wszystkich okolicznościach. Polska jest jednym z ostatnich państw członkowskich Rady Europy, w których kara śmierci dozwolona była podczas wojny.

Nieznany sprawca porzucił około 120 dwustulitrowych beczek z substancjami ropopochodnymi i starymi farbami w Kaniowie (woj. śląskie). Część z nich uległa rozszczelnieniu. – Na tę chwilę zagrożenia skażeniem nie ma - uspokaja Inspektorat Ochrony Środowiska.

Jarosław Gowin wciąż nie skomentował ultimatum postawionego mu w środę przez Donalda Tuska. Premier zapowiedział, że jeśli poseł jeszcze raz naruszy partyjne normy, będzie musiał pożegnać się z Platformą. Głos w sprawie zabrał za to stronnik Gowina, Jacek Żalek.

Około południa policjanci zatrzymali 23-latka ze Świętochłowic, który 18 sierpnia brał udział w bójce na plaży w Gdyni - powiedział Waldemar Pric, zastępca komendanta policji w Świętochłowicach.

Jedynie kluby PO i PSL są gotowe poprzeć nowelizację tegorocznego budżetu. Opozycja zgodnie uważa, że rządowe propozycje zwiększają zadłużenie państwa. - Buta, arogancja, demolowanie finansów publicznych, kreatywna księgowość - takie zarzuty padały ze strony opozycji pod adresem ministra finansów Jacka Rostowskiego, podczas środowej debaty w Sejmie. Ten nie pozostał dłużny i stwierdził, że ubolewa, iż członkowie opozycji nie mogą podać się do dymisji, bo - według niego - powinni.

- Polska nie przewiduje uczestnictwa w żadnym typie interwencji zbrojnej w Syrii - powiedział premier Donald Tusk podczas spotkania z dziennikarzami w Sejmie. Jak podkreślił, nie ma przekonania, że atak na Syrię przyniesie pożądane efekty.

- Jeśli Jarosław Gowin jeszcze raz przekroczy miarę, pożegna się z Platformą - zapowiedział w środę Donald Tusk. Premier zapewnił, że będzie bardzo uważnie przyglądał się wypowiedziom Gowina, który - jego zdaniem - w ostatnich dniach miarę przekraczał.