"Nie idźmy tą drogą!". Beata Szydło o pomyśle zamiany 500 plus na bony

TVN24 | Polska

Autor:
mart/kab
Źródło:
Wirtualna Polska, tvn24.pl, PAP
Wicepremier o tym, kiedy można aktywować bon turystycznyTVN24
wideo 2/3
TVN24Wicepremier o tym, kiedy można aktywować bon turystyczny

"Program #Rodzina500plus w postaci 'bonów' to pomysł bardzo zły i pozbawiony uzasadnienia" - napisała na Twitterze europosłanka Beata Szydło. Była premier skomentowała słowa minister rozwoju Jadwigi Emilewicz, która mówiła, że rząd rozważa takie rozwiązanie.

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz z Porozumienia wchodzącego w skład Zjednoczonej Prawicy stwierdziła, że rząd rozważa odejście od pieniężnej formy wypłaty 500 plus w programie "Money. To się liczy" Wirtualnej Polski. Powodem takiego pomysłu ma być sukces funkcjonowania bonu turystycznego. Zdaniem Emilewicz forma bonu sprawia, że rząd ma pewność, że pieniądze trafią na wypoczynek dzieci, nie zaś "łatanie dziur w budżecie domowym".

- Realizacja innych świadczeń w ten sposób daje gwarancję, że pieniądze zostaną wydane tak, jak zaplanował to ustawodawca - mówiła. - Jest to droga, którą rząd chce podążać - stwierdziła, mówiąc o zamianie kolejnych świadczeń na bony.

Jak aktywować bon turystyczny - instrukcjaYoutube / Elektroniczny ZUS

"Podważa zaufanie między rządem PiS i obywatelami"

W tej sprawie na swoim profilu na Twitterze wypowiedziała się posłanka Parlamentu Europejskiego i była premier Beata Szydło.

"Program #Rodzina500plus w postaci 'bonów' to pomysł bardzo zły i pozbawiony uzasadnienia. Wprowadzanie takich pomysłów do debaty publicznej podważa zaufanie między rządem PiS i obywatelami. Aż się ciśnie na usta: Nie idźmy tą drogą!" - napisała była premier.

Bon turystyczny

Świadczenie w formie bonu turystycznego jest już przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu Rodzina 500 plus. Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i 500 plus im nie przysługuje. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością rodzice mogą liczyć na dodatkowy bon, również w wysokości 500 zł.

WSZYSTKO, CO TRZEBA WIEDZIEĆ O BONIE TURYSTYCZNYM >>>

Z pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Aby uzyskać informacje na temat bonu, można skorzystać z całodobowej infolinii pod nr tel. 22 11 22 111. Pytania można też przesyłać na adres e-mail bon@zus.pl.

Autor:mart/kab

Źródło: Wirtualna Polska, tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty: