Szejnfeld: jestem ciekaw, czy ubezpieczyciele wystąpią o zwrot wypłaconych odszkodowań

- W każdej radzie ministrów zdarzały się sytuacje, że minister, spiesząc się, jechał za szybko, tak jak każdy z nas, każdy z kierowców - mówił w "Tak jest" europoseł PiS Ryszard Czarnecki, odnosząc się do wypadku z udziałem samochodu, którym jechał szef MON Antoni Macierewicz. Europoseł PO Adam Szejnfeld opowiedział, że aby być pojazdem uprzywilejowanym, musiałby spełnić warunki określone w przepisach.

W Sejmie pięć partii, Nowoczesna poza podium. Nowy sondaż

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w połowie stycznia, PiS mógłby liczyć na 36-proc. poparcie. W pierwszej trójce znalazłaby się też PO oraz ruch Kukiz'15, na które głosować chciało odpowiednio 19 proc. i 12 proc. ankietowanych - wynika z najnowszego sondażu Kantar Public.

RPO zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego trzy ustawy ws. TK

Rzecznik Praw Obywatelskich zarzucił trzem ustawom w sprawie TK naruszenie praw pracowników Biura TK, ingerencję władzy wykonawczej w prace TK i ograniczenie kompetencji TK do ochrony praw i wolności obywateli. Zaskarżył te ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. - Ta skarga mnie nie zaskakuje - skomentował poseł Marek Ast (PiS).

"Oklaski dla pana Kazimierza". Kto siedział za kierownicą auta Macierewicza

Kto był kierowcą samochodu, którym minister Antoni Macierewicz podróżował między Toruniem a Warszawą? Z pierwszych ustaleń śledczych wynika, że choć to nie ten mężczyzna był sprawcą wypadku, ale funkcjonariusz Żandarmerii Wojskowej prowadzący inne auto z kolumny ministra, to miał on bezwzględny obowiązek pozostać na miejscu. Kim jest "znikający kierowca" - wyniki naszego dziennikarskiego śledztwa.

Zdegradowani przez Ziobrę zarejestrowali stowarzyszenie

Zarejestrowano stowarzyszenie prokuratorów Lex Super Omnia. Powołali je śledczy, którzy uważają, że zostali zdegradowani przez obecnego prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę bez uzasadnienia i możliwości odwołania. Prezesem zarządu został Krzysztof Parchimowicz.

Nie będzie śledztwa ws. decyzji Rzeplińskiego. Rzecznik rządu komentuje

- Działamy na podstawie prawa i przestrzegamy konstytucji - tak rzecznik rządu Rafał Bochenek skomentował czwartkową decyzję Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia. Sąd ten postanowił, że nie będzie śledztwa ws. wyznaczenia 12-osobowego składu TK przez byłego prezesa tej instytucji Andrzeja Rzeplińskiego. Rząd do dzisiaj nie opublikował wyroku TK wydanego przez ten skład.

Były więzień Auschwitz: jestem numer 192 tys. 731, mam 12 lat i jestem polskim bandytą

Byli więźniowie niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau oraz premier Beata Szydło biorą udział w obchodach 72. rocznicy wyzwolenia obozu. - Jedni określają to, co się tu wydarzyło, jako wielką tragedię. Inni nazywają to Golgotą, fabryką śmierci, ale żadne z tych słów nie oddaje tego, co się tu wydarzyło. Tutaj człowiek drugiemu człowiekowi odebrał człowieczeństwo. Odebrał to, co definiuje nas jako ludzi - powiedziała premier.

Brązowa, oleista substancja na szybie biura polityków PiS. Policja szuka sprawców

Brązową, oleistą substancją, oblano szybę w biurze parlamentarzystów PiS w Lipsku (woj. mazowieckie). - Jak na razie nikt się nie przyznał. Być może się dowiemy, a być może będą to nieznani sprawcy - mówi wiceprzewodniczący klubu PiS Marek Suski. W Lipsku znajduje się biuro Suskiego oraz wicemarszałka Senatu Adama Bielana. Sprawą zajmuje się policja.

Pomysły Ziobry na KRS w trzech punktach

W poniedziałek Krajowa Rada Sądownictwa zbierze się na nadzwyczajnym posiedzeniu. Spotkanie zwołano m.in. w związku ze zmianami w KRS, które proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości. W kilku punktach przedstawiamy, na czym polegają pomysły resortu Zbigniewa Ziobry.

"Jak trafisz na dobrego księdza, to ci wybaczy"

"Wy mówicie o seksie, a ja o miłości" mówiła Wisłocka, autorka "Sztuki kochania" - książki, która w latach 70-tych, zrewolucjonizowała sposób myślenia Polaków. Michalinę Wisłocką wspomina współpracujący z nią bliski znajomy seksuolog Andrzej Komorowski.

"Włamywali się na konta VIP, pomagał im pracownik banku"

16 mln zł odzyskali funkcjonariusze krakowskiego Centralnego Biura Śledczego Policji w ramach śledztwa dotyczącego grupy zajmującej się włamaniami na rachunki bankowe typu VIP i kradzieżą pieniędzy – poinformował w piątek kom. Rafał Szymański z zespołu Prasowego CBŚP.

Część polityków odwołuje udział w Forum Europa-Ukraina. Przyjazd zapowiada Szczerski

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski zapowiedział, że udaje się na Forum Europa-Ukraina, które rozpoczyna się w piątek w Rzeszowie. Wcześniej o odwołaniu udziału parlamentarzystów w Forum informował szef sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą i przewodniczący polsko-ukraińskiej grupy parlamentarnej Michał Dworczyk z PiS. Swój udział w Forum zapowiedział też poseł PO, Marcin Święcicki.

Nitras: Gowin proponował mi stanowisko ministra

Poseł PO Sławomir Nitras powiedział, że wicepremier Jarosław Gowin siedem miesięcy temu proponował mu stanowisko ministra sportu w rządzie Beaty Szydło. Jak ocenił, była to indywidualna inicjatywa Gowina, który próbował "rozszczelnić" Platformę.

Macierewicz jechał z prędkością "taką, jaka była potrzebna"

- Proszę nie szukać sensacji tam, gdzie jej nie ma - tak wiceszef MON Bartosz Kownacki odniósł się do zarzutów posłów opozycji, według których samochodem ministra obrony narodowej mogła kierować "nieuprawniona" osoba. Karambol z udziałem limuzyny szefa MON, do jakiego doszło w środę pod Toruniem, skomentowała również premier Beata Szydło.

Wyłudzili 210 milionów złotych. 23 osoby z zarzutami, 12 w areszcie

Siedem osób zatrzymano w związku ze śledztwem w sprawie działalności zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się oszustwami podatkowymi przy obrocie paliwami. Dolnośląskich policjantów wspierali funkcjonariusze z województw opolskiego i śląskiego oraz dolnośląski Wydział Wywiadu Skarbowego Urzędu Kontroli Skarbowej. W sprawie grupy, która wyłudziła ponad 210 milionów podatku, zarzuty przedstawiono do chwili obecnej łącznie już 23 podejrzanym, 12 zostało tymczasowo aresztowanych.

72 lata temu Armia Czerwona wyzwoliła obóz Auschwitz

27 stycznia 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej otworzyli bramy niemieckiego obozu Auschwitz. Za drutami przebywało wówczas ponad 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów, w tym wiele dzieci. Żołnierzy sowieckich witali jako wyzwolicieli.