Siemoniak: w Parlamencie Europejskim będzie debata na temat Polski

Europa jest zdumiona tym, co się w Polsce dzieje. W Polsce, która uchodziła za wzór demokracji - mówił w poniedziałek w RMF FM były wicepremier i szef MON Tomasz Siemoniak. Dodał, że w przyszłym tygodniu w Parlamencie Europejskim odbędzie debata poświęcona sytuacji w naszym kraju, jednak nie z inicjatywy europosłów PO i PSL.

Piotrowicz: Nie żałuję, że byłem w PZPR. Ktoś musiał być

Trzeba było w tamtym czasie być w tym miejscu, żeby móc realizować to, co uważam za słuszne i dobre dla ludzi - mówił w "Jeden na jeden" Stanisław Piotrowicz (PiS). Szef sejmowej komisji sprawiedliwości odniósł się w ten sposób do zarzutów opozycji dotyczących jego przeszłości. Do 1989 r. Piotrowicz był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W czasach PRL pełnił także funkcję prokuratora.

Broń atomowa dla polskiej armii? Wiceszef MON o "konkretnych krokach", resort prostuje

Dyskusja rozgorzała po słowach wiceszefa MON o ewentualnym udziale Polski w NATO-wskim programie Nuclear Sharing. Resort zapewnił potem, że "rząd nie ma planów pozyskiwania takiej broni", ale nie brak głosów, że tematu nie należy porzucić. - Taka możliwość przed Polską stoi i takiej możliwości odrzucać nie możemy - przekonuje w wypowiedzi dla "Faktów" TVN Jacek Sasin (PiS). - W czasach zimnej wojny najważniejsze jest odstraszanie - mówi z kolei b. szef BBN Stanisław Koziej. Opozycja przestrzega zaś przed "katastrofalnymi konsekwencjami" wypowiedzi wiceministra.

"Polki, Polacy, jako żywo, PiS nie planuje bomby atomowej w naszym kraju"

- Wolałabym nie bałamucić opinii publicznej jakimiś opowieściami, bo to jeszcze na dokładkę wznieca taki niepokój społeczny. Jeśli mówimy, że Polska musi mieć broń jądrową to znaczy, że coś niedobrego dzieje się wokół Polski - mówiła w "Faktach po Faktach" Julia Pitera (PO), nawiązując do słów wiceszefa MON. Ryszard Czarnecki (PiS) zapewnił zaś, że rząd nie ma planów ściągania do Polski głowic atomowych.

"Prezydent ma zagwozdkę". Apelują o spotkanie

- Prezydent jako prawnik wie, ze musi przyjąć ślubowanie - ocenił Ryszard Petru. Jego zdaniem prezydent Duda powinien zaprzysiąc trzech sędziów wybranych zgodnie z konstytucją w poprzedniej kadencji, a do dwóch pozostałych zaapelować, aby podali się do dymisji. Za pośrednictwem programu "Kawa na ławę" lider Nowoczesnej oraz szef klubu PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz, zwrócili się do prezydenta o kolejne spotkanie w sprawie TK.

Sesja polskich gwiazd w Afryce. Omenaa zbiera na szkołę w Ghanie

Omenaa Foundation zbiera pieniądze na szkołę dla dzieci ulicy w Ghanie. Prezenterka TVN Meteo zaprosiła do współpracy Justynę Steczkowską, Weronikę Książkiewicz i Katarzynę Bujakiewicz. Wzięły udział w sesji fotograficznej w Afryce, której efekty można zobaczyć w kalendarzu - pieniądze uzyskane z jego sprzedaży zasilą budowę szkoły.

Powstaje mapa zagrożeń w Polsce

W MSWiA rozpoczęły się prace nad mapą zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce - poinformował Jarosław Zieliński, wiceminister w MSWiA odpowiedzialny m.in. za policję. Jak podkreślił, dzięki temu będzie można ocenić, gdzie potrzebne jest wzmocnienie policji, np. przez utworzenie posterunków.

Porwany 3-letni Fabian wrócił do matki. Kulisy akcji odbicia na autostradzie

Policyjna akcja na autostradzie, zatrzymany samochód i przejęcie dziecka. Porwany 3-letni Fabian wrócił już do matki. Chłopca uprowadził ojciec, a wspierali go działacze organizacji "Dzielny Tata". Porwał, bo twierdzi, że miał utrudniony dostęp do dziecka i chce walczyć o swoje. Ofiarą tej walki stało się dziecko. Materiał "Faktów" TVN.

Ziobro o wyroku TK: to my bronimy demokracji

Oni śmią teraz mówić, że bronią demokracji, kiedy chcieli tę demokrację ukraść? To my bronimy demokracji - powiedział w sobotę Zbigniew Ziobro. Minister sprawiedliwości odniósł się w ten sposób do słów opozycji po czwartkowym wyroku TK, który zbadał ustawę przegłosowaną przez PO i PSL, na podstawie której Sejm poprzedniej kadencji wybrał pięciu nowych sędziów Trybunału.

Kaczyński: nie byłoby tego zwycięstwa bez ojca Rydzyka i Radia Maryja

To zwycięstwo jest także potwierdzeniem jeszcze jednej prawdy, że fundamentem polskości jest Kościół i jego nauka i że nie może być Polski bez Kościoła - powiedział w sobotę w Toruniu Jarosław Kaczyński. Prezes PiS wziął udział w obchodach 24. rocznicy powstania rozgłośni. Z tej okazji prezydent Andrzej Duda napisał list, w którym podkreślił, że radio to "żywa wspólnota", która aktywizuje ludzi do czynienia dobra.

Jakubiak: największą winę za sytuację wokół TK ponosi Rzepliński

- Uczestnictwo prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego w przygotowaniu ustawy, która była praprzyczyną kryzysu jest bezsprzeczne. Chciał być gwarantem obecności jednej z partii politycznych - powiedziała w "Faktach po Faktach" Elżbieta Jakubiak, była szefowa gabinetu prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Inne zdanie na temat sporu ma Andrzej Celiński (Partia Demokratyczna).

Krzysztof Rutkowski zatrzymany. Były detektyw: to spisek

Były detektyw i były poseł Krzysztof Rutkowski został zatrzymany w piątek wieczorem - dowiedział się portal tvn24.pl. Policja podejrzewa, że razem ze swoimi detektywami fabrykował dowody w sprawie zaginionej Ewy Tylman. Sam były detektyw - który został puszczony przez policjantów - twierdzi, że materiały przeciwko niemu i jego ludziom zostały "spreparowane".

Zdaniem posłanki PiS "wyrok Trybunału odnosi się do sytuacji już historycznej"

- Pan prezydent jest w kompletnie nowej sytuacji. Ma do zaprzysiężenia jeszcze jednego sędziego. Sędziego, który wchodzi na miejsce sędziego, któremu kończy się kadencja - przekonywała w TVN24 Małgorzata Gosiewska (PiS) pytana o to, czy prezydent Andrzej Duda powinien przyjąć ślubowanie od trzech sędziów wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji. - Jest decyzja Trybunału i prezydent w ogóle nie powinien się zastanawiać na tą decyzją - podkreślała z kolei Joanna Scheuring-Wielgus (.Nowoczesna).