Jak poinformowało Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, umowa z firmą Inżynieria Rzeszów została podpisana 9 lutego. Chodzi o wykonanie drugiego przewiertu (nitki B) do transportu ścieków pod dnem Wisły. Pierwszy rurociąg, działający od 13 grudnia, wykonała ta sama spółka. Za drugi otrzyma ponad 31 milionów złotych.
Rzecznik MPWiK Marek Smółka poinformował, że przewiert ma być gotowy do końca czerwca 2021 roku.
Bezwykopowo pod dnem Wisły
Jak przypomnieli wodociagowcy, rurociąg B będzie przebiegał równolegle do nitki A. Zostanie wybudowany metodą bezwykopową pod dnem Wisły, a następnie połączony z infrastrukturą kanalizacyjną zakładów Świderska i Farysa. Długość przewiertu o średnicy 1,2 metra wyniesie około 800 metrów – tak jak w przypadku pierwszego rurociągu. Podwójna instalacja pozwoli ograniczyć zrzuty wód opadowych zmieszanych ze ściekami, do których dochodzi w czasie deszczów.
W drugiej fazie MPWiK wybuduje dalsze odcinki rurociągów po obu stronach rzeki i towarzyszące komory połączeniowe.
"W efekcie tych prac uruchomione zostaną stałe połączenia z istniejącą infrastrukturą i rozpocznie się grawitacyjny transport ścieków z docelową wydajnością. Do tego czasu układ będzie pracował przy wykorzystaniu pomp tymczasowych zainstalowanych na terenie Zakładu Farysa" – zapowiedziało MPWiK.
Zakończenie prac związanych z budową alternatywnego układu przesyłowego (połączone nitki A i B) planowane jest w drugiej połowie 2022 roku.
Stary tunel wciąż nieczynny
Roboty są skutkiem dwóch kolejnych awarii, po ostatniej właściwy kolektor do Czajki został zamknięty. Władze miasta zamierzają wykorzystać tunel, ale na razie trwa szczegółowa analiza przyczyn awarii. Zgodnie z decyzją nakazową PINB, ten rurociąg ma działać znowu do końca 2023 roku.
Ruszyła budowa mostu pontonowego
Autorka/Autor: katke/b
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl