Sąd Okręgowy w Koszalinie przesłuchał metropolitę warszawskiego kard. Kazimierza Nycza w sprawie wytoczonej przez ofiarę księdza-pedofila. Zeznania złożył też inny były ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej - abp. Marian Gołębiewski. Poszkodowany Marcin K. domaga się odszkodowania jednak nie tylko od duchownego, ale też od całej organizacji kościelnej. Jeśli wygra, może to wywołać lawinę kolejnych procesów.

Niespełna godzinę trwało spotkanie szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza z przyszłą premier Ewą Kopacz i ustępującym szefem rządu Donaldem Tuskiem w Sejmie - podała TVN24, cytując informacje dziennikarki "Faktów TVN" Magdy Łucyan. Niewykluczone, że piątkowa rozmowa przypieczętowała to, że Sienkiewicz nie znajdzie się w nowym rządzie.

Prezydent będzie zwłaszcza zainteresowany tymi resortami, które się wiążą z jego konstytucyjną odpowiedzialnością. A prezydent konstytucyjnie jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo państwa i politykę zagraniczną - mówił w TVN24 prezydencki doradca Tomasz Nałęcz w kontekście tworzenia nowego rządu.

Trzy kwadranse trwało spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego i kandydatki PO-PSL na premiera Ewy Kopacz ws. nowego rządu. Jak poinformowała dyrektor prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek, prezydent spotka się ponownie z Kopacz w poniedziałek w południe i wtedy desygnuje ją na premiera. Rząd ma być powołany 22 września. - Nowy rząd będzie inny, bo premier jest inny - powiedziała Kopacz.

Był poczytalny, ale kompletnie pijany. Śledczy zbadali sprawę motorniczego, który na początku roku w Łodzi wjechał na czerwonym świetle na skrzyżowanie i śmiertelnie potrącił trzy osoby. Prokuratorzy zamierzają wysłać do sądu akt oskarżenia w ciągu kilkunastu dni. Portal tvn24.pl dotarł do ich najnowszych ustaleń.

Zawiedziona miłość i chorobliwa zazdrość pchnęły go do zabójstwa. Najpierw podpalił samochód stojący przed domem byłej dziewczyny, później śmiertelnie postrzelił jej matkę, w końcu sam odebrał sobie życie. Wszystko wskazuje na to, że była to zbrodnia z zazdrości.  Spalony samochód należał bowiem do obecnego partnera dziewczyny. Niewykluczone, że również kule, od których zginęła matka dziewczyny były przeznaczone dla jej nowego chłopaka. Kamila Wielogórska ("Blisko ludzi" TTV)

Trwają spekulacje, kto znajdzie się w nowym rządzie. Według "Gazety Wyborczej" szef MSZ Radosław Sikorski w czwartkowej rozmowie z Ewą Kopacz, kandydatką PO i PSL na premiera przyjął propozycję objęcia stanowiska marszałka Sejmu. Z kolei "Rzeczpospolita" pisze o zmianie na stanowisku ministra sprawiedliwości. Marka Biernackiego ma zastąpić Cezary Grabarczyk.

12 września 1989 r., nieco ponad trzy miesiące po przeprowadzeniu pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce, Sejm niemal jednogłośnie wydał wotum zaufania dla sformowanego przez Tadeusza Mazowieckiego niekomunistycznego rządu. Mazowiecki stanął na czele gabinetu, który do listopada 1990 roku dokonał ogromnych zmian w Polsce.

- Ewa Kopacz jest elementem przełomowym w polskiej polityce. Jest bardzo pragmatyczną, nieideologiczną kobietą, którą Polacy polubią - stwierdził Michał Kamiński w "Kropce nad i". Przekonywał też, że dzięki temu, iż Donald Tusk stanie na czele Rady Europejskiej, Polska będzie bezpieczniejsza.

Polska jest dobrze przygotowana do ewentualnych przerw w dostawie gazu z Rosji - ocenił w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru z Towarzystwa Ekonomistów Polskich. PGNIG poinformowało dziś, że poprzedniego dnia do Polski wpłynęło o 45 procent gazu mniej niż wynosiło dzienne zamówienie. Zdaniem eksperta nie ma jednak powodów do niepokoju.

- Donald Tusk sobie wyjeżdża, a sprawa bezpieczeństwa energetycznego pozostaje (...); mamy wojnę - mówił na konferencji prasowej ws. zmniejszonych dostaw gazu do Polski Jarosław Kaczyński. Prezes PiS stwierdził ponadto, że planuje audyt siedmiu lat rządów PO. - My tego rodzaju przedsięwzięcie przeprowadzimy - zapewnił.