"Napluliście kobietom w twarz. Decyzja o ciąży w Polsce staje się rosyjską ruletką"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24
Nowacka: mówię w imieniu rodzin, które naraziliście na strach i wykluczenie
Nowacka: mówię w imieniu rodzin, które naraziliście na strach i wykluczenieTVN24
wideo 2/20
Nowacka: mówię w imieniu rodzin, które naraziliście na strach i wykluczenieTVN24

Wtorkowe posiedzenie Sejmu rozpoczęło się od awantury. Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki wezwał Straż Marszałkowską i wykluczył z obrad Sławomira Nitrasa i Klaudię Jachirę. Po przerwie obrady wznowiono, początkowo w obecności Straży Marszałkowskiej. Na tvn24.pl relacjonowaliśmy wydarzenia z Sejmu.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 13:37

  Dziękujemy za uwagę, dobrego popołudnia.

  >> Najnowsze wydarzenia z Sejmu na portalu tvn24.pl

  Sejm

 • 13:36

  Zakończyliśmy relację z wydarzeń przy Wiejskiej. Sejm kontynuuje obrady. Posłowie wysłuchują sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  Obrady - według harmonogramu - potrwają do północy.

 • 13:20

  Czerwińska zapytana, dlaczego nie złożyła swojego podpisu pod wnioskiem z grudnia 2019 roku do Trybunału odparła, że "nie każdy musi podpisywać".

 • 13:10

  Czerwińska o protestujących: Tam nie ma żadnych postulatów. Jedynym ich postulatem jest to, żeby robić burdy na ulicach, żeby profanować świątynie, zakłócać msze święte, niszczyć mienie publiczne i prywatne. Na pewno nie będziemy szli krok wstecz wobec tego, co się dzieje.

  Czerwińska o protestujących: tam nie ma żadnych postulatów

 • 13:08

  Rzecznik partii Anita Czerwińska odpowiada na pytania dziennikarzy.

 • 12:59

  Przenosimy się poza salę obrad, na konferencję posłanek PiS. Anna Milczanowska ponownie przedstawia szczegóły programu "Za życiem". - Nie ma odpowiedzialności za życie społeczne bez odpowiedzialności za życie dziecka - powiedziała.

  Posłanka Teresa Wargocka zapowiedziała, że "polskie państwo dołoży wszelkich starań, aby edukować młodzież, która dzisiaj nie wie, co robi na ulicach". To odniesienie do protestujących w sprawie decyzji Trybunału Konstytucyjnego.

  Wargocka: państwo polskie dołoży wszelkich starań żeby edukować młodzież, która dzisiaj nie wie co robi na ulicach

 • 12:56

  Na mównicy przeważają posłowie opozycji.

 • 12:55

  Pomaska: Panie Jarosławie Kaczyński, pan jest mocny tylko wtedy, kiedy może się pan kimś zasłonić. Dzisiaj się zasłonił pan Strażą Marszałkowską.

  Pomaska: panie Jarosławie Kaczyński, pan jest mocny tylko wtedy, kiedy może się pan kimś zasłonić

 • 12:55

  Posłowie ograniczają się w swoich wypowiedziach do kilku zdań. Teraz zmiana na mównicy, przemawia Agnieszka Pomaska z KO.

 • 12:54

  Głos zabrał Piotr Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości. Wezwał i podziękował za obronę "polskich wartości, polskich świątyń".

  Kaleta: trzeba obronić polskie, katolickie, chrześcijańskie wartości

  Politycy PiS na sali obrad Sejmu

 • 12:53

  Mówi Jacek Protasiewicz z klubu Koalicja Polska-PSL-Kukiz'15. Zaznaczył, że kobiety chcą mieć prawo do decydowania o swoim życiu.

  Protasiewicz: kobiety chcą mieć prawo do decydowania o swoim życiu

 • 12:52

  Wypowiedziała się też wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (KO). - Pani minister Maląg mówi, co robi rząd, ale to tak naprawdę robią te rodziny, które sprawiają, że dzieci nie zostają same. Kobiety muszą mieć wybór, a nie zakaz - mówiła.

  Kidawa-Błońska: kobiety muszą mieć wybór, a nie zakaz

 • 12:50

  Przemawia Wanda Nowicka z Lewicy, która też oceniła przemówienie minister Maląg. - To jakaś bajeczka dla naiwnych dzieci o tym, że żyjemy w pięknym kraju, w którym osoby niepełnosprawne są zaopiekowanie przez państwo - stwierdziła.

  "To jakaś bajeczka dla naiwnych dzieci o tym, że żyjemy w kraju, w którym osoby niepełnosprawne są zaopiekowanie przez państwo"

 • 12:47

  Zakończyły się oświadczania klubów i koła, a rozpoczęły pytania.

 • 12:46

  Na mównicy przemawia Hanna Gill-Piątek, do niedawna posłanka Lewicy, aktualnie niezrzeszona. Skomentowała słowa minister Marleny Maląg. - Pani minister, może pani wychodzić na mównicę ile razy tylko chce i opowiadać nam, jaką sobie pani bajkę nie wymyśli. Proszę nie oczekiwać, że będziemy się tym zachwycać, nam nie płacą za lojalność wobec swoich - powiedziała.

  Gill-Piatek: pani minister, może pani wychodzić na mównicę ile razy tylko chce i opowiadać nam, jaką sobie pani bajkę nie wymyśli

 • 12:45

  Prowadząca obrady wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska upomniała Macierewicza. - Wykorzystał pan szansę, nie będzie żadnej przerwy, nadużył pan formę wniosku formalnego - powiedziała.

 • 12:41

  Antoni Macierewicz zapowiedział, że złoży wniosek formalny o zwołanie Konwentu Seniorów i przerwanie obrad. Nie zrobił tego. - W związku ze skandalicznymi słowami, które oskarżały pana Jarosława Kaczyńskiego o to, co jest winą tych barbarzyńców, którzy dziś atakują życie ludzkie - powiedział, wskazując palcem w lewą stronę sali obrad.

  Antoni Macierewicz zapowiedział, że złoży wniosek formalny o zwołanie Konwentu Seniorów i przerwanie obrad

 • 12:40

  Winnicki: Urządzacie cyrk, kraj jest w chaosie, a gospodarka w zapaści. To, co urządzacie w tej izbie i na ulicach jest na rękę Jarosławowi Kaczyńskiemu. Ma to przykryć kryzys w państwie i kryzys w gospodarce. Jarosław Kaczyński do dymisji.

  Winnicki: urządzacie cyrk, kraj jest w chaosie, a gospodarka w zapaści

 • 12:38

  Głos zabiera Robert Winnicki z Konfederacji. - Czy wiecie, że ludzie dojrzali, z zespołem Downa, czytają i słuchają co mówicie? - pytał posłów.

 • 12:37

  Pasławska: Jestem matką dwóch dzieci. Wiem, jak to jest się cieszyć, ale wiem też, czym jest strach.

 • 12:36

  Pasławska do rządu: Propaganda jest waszą mocną stroną, a słabą - konkrety.

  Pasławska do rządu: propaganda jest waszą mocną stroną, a słabą - konkrety

 • 12:35

  Przemawia Urszula Pasławska z klubu Koalicja Polska-PSL-Kukiz'15.

 • 12:33

  Żukowska: Kościół miesza się do polityki, więc nie dziwcie się, że kobiety się buntują przeciwko Kościołowi.

 • 12:31

  Żukowska: Żadne wsparcie z funduszy nie przydadzą się chodzącym trumnom, które zmusza się do rodzenia trupa.

 • 12:29

  Na mównicy przemawia Anna-Maria Żukowska z Lewicy. - Legalna aborcja teraz, bez kompromisów - wezwała.

  Żukowska: legalna aborcja teraz, bez kompromisów

 • 12:26

  Słuchamy Katarzyny Kotuli z Lewicy. - Napluliście kobietom w twarz i jesteście zdziwieni. Decyzja o ciąży w Polsce staje się dzisiaj rosyjską ruletką - zwróciła uwagę.

  Kotula: napluliście kobietom w twarz i jesteście zdziwieni

 • 12:22

  Hartwich: Kiedy usłyszałam ten wyrok Trybunału Konstytucyjnego, wiedziałam, że zacznie się festiwal kłamstw na temat tego jak rząd PiS pomaga niepełnosprawnym.

 • 12:21

  Głos w imieniu KO zabrała posłanka Iwona Hartwich, matka niepełnosprawnego syna. - Możecie mówić, że wydajecie miliony na pomoc osób z niepełnosprawnościami, ale to się nie przekłada na ich życie. Może pan marszałek mówić, że wrzeszczę, ale jeżeli jest to upominanie się o godność osób z niepełnosprawnościami, to mogą wrzeszczeć - powiedziała.

  Hartwich: możecie mówić, że wydajecie miliony na pomoc osób z niepełnosprawnościami, ale to się nie przekłada na ich życie

 • 12:20

  Nowacka: Mówię w imieniu rodzin, które naraziliście na strach i wykluczenie, dziewczyn i młodych kobiet, które wiedzą, że Polska nie jest dla nich przyjaznym krajem. W imieniu tych ludzi oskarżam was politycy PiS, oskarżam cię Jarosławie Kaczyński o zniszczenie konstytucyjnego ładu, doprowadzenie do chaosu na polskich ulicach, o doprowadzenie do wojny polsko-polskiej.

  - Oskarżam was o to, ze odbieracie wolność kobietom, o cyniczne wykorzystywanie osób niepełnosprawnych - mówiła dalej.

  Nowacka: mówię w imieniu rodzin, które naraziliście na strach i wykluczenie

 • 12:18

  Ryszard Terlecki przeprosił Barbarę Nowacką za przywołane nazwiska jej matki oraz wykluczenie jej z porządku obrad. Jaruga-Nowacka zmarła w 2010 roku. Barbara Nowacka przyjęła przeprosiny. - Chociaż pan ma odwagę. Jarosław Kaczyński zrejterował - powiedziała, nawiązując do nieobecności Kaczyńskiego na sali.

  Ryszard Terlecki przeprosił Barbarę Nowacką za przywołane nazwiska jej matki oraz wykluczenie jej z porządku obrad

 • 12:17

  Głos zabrała Barbara Nowacka (KO). - Nazywam się Barbara Nowacka i oczekuję, że przeprosi pan moją świętej pamięci matkę Izabelę Jarugę-Nowacką, która wykluczył dziś pan z obrad. Katastrofa smoleńska nie jest wasza, zginęli tam wszyscy. Tak samo Polska nie jest wyłącznie wasza, nie macie prawa jej zawłaszczać - zaznaczyła.

 • 12:17

  Milczanowska: Nie można nam ustawać w służbie w obronie człowieczeństwa. Pamiętajmy, że tej Sejm ustanowił rok 2020 rokiem świętego Jana Pawła II. Uczył nas, że żadna wspólnota nie przetrwa bez prawdziwej solidarności, a solidarność nie może istnieć bez miłości.

 • 12:13

  Milczanowska: Ani jedna kobieta i ani jedno dziecko nie pozostaną bez wsparcia.

 • 12:12

  Czas na oświadczenia klubów. W imieniu PiS wypowiada się posłanka Anna Milczanowska.

 • 12:10

  Głos zabrał ponownie Cezary Tomczyk (KO). - To, że Straż Marszałkowska tu była, jest absolutnym skandalem. Składam wniosek formalny o przerwę. To nie jest wasza impreza partyjna - podkreślił.

 • 12:09

  Ryszard Terlecki odblokował wejście na mównicę i podziękował Straży Marszałkowskiej, która opuściła salę. - Mam nadzieję, że awantury się nie powtórzą - skomentował Terlecki.

 • 12:09

  Po przemówieniu Wdówika z ław wstali posłowie PiS, bijąc brawo.

 • 12:06

  Wdówik: Manipulowanie osobami niepełnosprawnymi to rzecz, która przynajmniej części tego Sejmu, wychodzi znakomicie.

 • 12:05

  Wdówik: Osoby niepełnosprawne potrafią być szczęśliwe, mogą szczęśliwie żyć.

  Paweł Wdówik sam jest osobą niepełnosprawną, jest niedowidzący.

  Wdówik: osoby niepełnosprawne potrafią być szczęśliwe, mogą szczęśliwie żyć

 • 12:00

  Głos zabrał Paweł Wdówik, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. - W odniesieniu do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, chciałbym przeczytać artykuł 10 konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

  Artykuł ten dotyczy "prawa do życia każdej istoty ludzkiej i gwarancji w zakresie korzystania z tego prawa".

 • 11:59

  Na sali obecna jest posłanka Lewicy Marcelina Zawisza z dzieckiem. Straż Marszałkowska nadal otacza mównicę.

 • 11:58

  Maląg: Życie ludzie jest wartością w każdej fazie rozwoju. Mówię do państwa jako kobieta, minister, matka.

  - Ostatnie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego budzi społeczne emocje, wykorzystywane przez opozycję dla doraźnych celów politycznych. Tę samą opozycję, która jeszcze niedawno, mając pełnię władzy, niewiele zrobiła dla kobiet podejmujących heroiczną decyzję o urodzeniu dziecka, o ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniu albo nieuleczalnej chorobie zagrażającej życiu - mówiła.

  Maląg: Życie ludzie jest wartością w każdej fazie rozwoju. Mówię do państwa jako kobieta, minister, matka

 • 11:53

  Maląg: Program "Za Życiem" wprowadza przede wszystkim innowacyjne rozwiązania i stanowi pierwsze, kompleksowe wsparcie dla osób niepełnosprawnych.

 • 11:52

  Maląg: To rząd Prawa i Sprawiedliwości i Zjednoczonej Prawicy jako pierwszy i jedyny przygotował program kompleksowego wsparcia dla rodzin.

  Maląg: to rząd PiS i Zjednoczonej Prawicy jako pierwszy i jedyny przygotował program kompleksowego wsparcia dla rodzin

 • 11:49

  Glos zabrała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Ma mówićna temat funkcjonowania programu wsparcia dla rodzin "Za życiem", programów finansowanych ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych oraz ewentualnych skutków, jakie wywołuje w ich realizacji niedawna decyzja Trybunału Konstytucyjnego.

  - Aby walczyć o godność trzeba przede wszystkim żyć - mówiła.

 • 11:47

  W przerwie obrad Sejmu wypowiadał się także Janusz Korwin-Mikke z Konfederacji. - Takiej inwazji chamstwa i wulgaryzmu, jakie widzimy od dwóch dni na ulicach Warszawy, dawno nie widziałem. Teraz to szambo wylało się do Sejmu - powiedział.

 • 11:45

  Na sali obecna jest Straż Marszałkowską, otacza sejmową mównicę.

 • 11:43

  Głos zabrał Dobromir Sośnierz z Konfederacji. - Ludzie, opanujcie się. Podgrzewacie emocje, zaraz poleje się krew na ulicach i ludzie się będą po prostu zabijać, powołując się na to, że słyszeli w Sejmie, że jest wojna - zaapelował. Złożył wniosek formalny o zwołanie Konwentu Seniorów i odwołanie Jarosława Kaczyńskiego z funkcji wicepremiera.

 • 11:39

  Posłanki z PiS przybyły na sali obrad ubrane na biało.

  Politycy PiS na sali obrad Sejmu

 • 11:34

  Z wnioskiem formalnym wystąpił Cezary Tomczyk (KO). Zaprotestował przeciwko działaniom Straży Marszałkowskiej. - Traktujecie Straż Marszałkowską jakby była jakąś służbą w totalitarnym państwie. Straż Marszałkowska jest od tego, żeby stać na straży Sejmu, a nie być używana jako agencja ochroniarska Jarosława Kaczyńskiego - mówił.

  - Pan jest marszałkiem Sejmu, a nie marszałkiem PiS-u - zwrócił się do Ryszarda Terleckiego.

 • 11:33

  Głos zabrał prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz. - Straż Marszałkowska jest od tego, żeby pilnować Sejmu, a nie posłów - powiedział.

 • 11:33

  Posłowie wracają na salę. Sejm wznowił obrady.

  Spór o orzeczenia TK ws aborcji. Burzliwe obrady Sejmu

 • 11:26

  To nawiązanie do tego, że wicemarszałek Terlecki miał podczas zamieszania na sali obrad trudności z rozpoznaniem niektórych posłanek.

 • 11:25

  Matka Nowackiej, Izabela Jaruga-Nowacka była także posłanką. Zginęła 10 kwietnia 2010 roku podczas katastrofy pod Smoleńskiem.

 • 11:24

  W Sejmie o wydarzenia z sali obrad pytana była także posłanka Barbara Nowacka (KO), która podeszła do Jarosława Kaczyńskiego. - Próbowałam zapytać pana Kaczyńskiego czy po pierwsze widzi, co się dzieje. Ryszard Terlecki próbował wykluczyć (z obrad) moją świętej pamięci matkę. Poszłam zwrócić uwagę panu prezesowi, żeby może wytłumaczył panu marszałkowi, jak ja się nazywam i kim była moja matka - powiedziała.

  - Pan Kaczyński zaczął mówić bardzo dziwne rzeczy, o tym, że niszczymy Polskę. (Robił) osobiste wycieczki, słabo było słychać - relacjonowała.

  "Próbowałam zapytać Kaczyńskiego, czy widzi, co się dzieje"

 • 11:18

  Wcześniej w Sejmie dziennikarze próbowali pytać wicepremiera i prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego o orzeczenie Trybunału Julii Przyłębskiej dotyczące aborcji.

  Dziennikarze pytają o orzeczenie w sprawie aborcji. Kaczyński nie odpowiada

 • 11:16

  Zawisza: Setki tysięcy kobiet domagają się przestrzegania praw kobiet, nie pozwalają na to, żeby Polska stała się krajem, w którym kobiety są torturowane.

 • 11:15

  Zawisza: Marszałek Terlecki albo się z tym pogodzi, wznowi obrady Sejmu, przywracając posłów oraz wprowadzi do porządku obrad ustawę o depenalizacji i legalizacji, albo będzie miał rewolucję.

 • 11:14

  Zawisza: Bronimy kobiet naszymi legitymacjami poselskimi. Jesteśmy z wami, nigdy już żadna z was nie będzie szła sama.

 • 11:12

  Wiceszefowa klubu Lewicy Marcelina Zawisza: Domagaliśmy się wprowadzenia do porządku obrad ustawy o depenalizacji aborcji.

  Posłanka w czasie przemówienia trzymała dziecko w ramionach.

 • 11:11

  Konferencję zorganizowały też posłanki Lewicy.

 • 11:10

  Tomczyk: Dzisiaj występujemy w obronie wszystkich ludzi, którzy protestują na ulicach polskich miast. To jest dziś nasza rola. Z pełną świadomością i po tych kilku dniach protestów możemy powiedzieć, że pełną odpowiedzialność za to, co dzieje się w Polsce, ponosi PiS i Jarosław Kaczyński.

 • 11:07

  Przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk: Chcę w imieniu Koalicji Obywatelskiej powiedzieć bardzo jasno: nie uznajemy TK i nie uznajemy tego wyroku Wyrok dla nas nie istnieje.

 • 11:05

  W Sejmie po tych wydarzeniach została ogłoszona przerwa do godziny 11.30. Posłowie Koalicji Obywatelskiej w tej czasie zorganizowali konferencję prasową.

 • 11:05

  Na sali sejmowej wybuchło ogromne zamieszanie. Wicemarszałek Terlecki wykluczył z obrad posłów Koalicji Obywatelskiej: Klaudię Jachirę i Sławomira Nitrasa, którzy zostali wyprowadzeni z sali obrad przez Straż Marszałkowską.

 • 11:04

  Przy mównicy Scheuring-Wielgus towarzyszyła grupa posłanek Lewicy z tablicami "kobieta decyduje", "legalna aborcja", czy "to jest wojna". Następnie cała grupa opuściła mównicę i stanęła w pobliżu miejsc PiS, gdzie siedzi Jarosław Kaczyński.

  Posłanki Lewicy blokują mównicę na sali obrad Sejmu

 • 11:03

  Wcześniej posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus złożyła wniosek o dołączenie do porządku obrad projektu ustawy jej ugrupowania, liberalizującego dostęp do aborcji.

 • 11:02

  Głos zabrała posłanka KO Małgorzata Tracz, która miała na twarzy maseczkę z symbolem protestu przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej - czerwoną błyskawicą.

  - Panie marszałku, wysoka izbo na naszych oczach toczy się historia. Od sześciu dni tysiące młodych ludzi na ulicach polskich miast protestują w obronie swojej godności, wolności, prawa do wyboru, prawa do aborcji. To jest wojna i wy tę wojnę przegracie. A kto jest za tę wojnę odpowiedzialny? Panie wiceministrze Kaczyński, to jest pana odpowiedzialność - mówiła Tracz zwracając się do prezesa PiS i rządzących.

 • 11:01

  We wtorek Sejm rozpoczął dwudniowe posiedzenie.

  - Z pewną przykrością stwierdzam, że na sali wśród posłów Lewicy i PO są posłowie, którzy mają maseczki ze znakami do złudzenia przypominającymi symbole Hitlerjugend i SS. Ale rozumiem, że opozycja totalna nawiązuje do totalitarnych wzorów i z przykrością to przyjmujemy - powiedział na początku obrad wicemarszałek Sejmu szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Sejm po godzinie 10 rozpoczął zaplanowane na dwa dni posiedzenie. Posłowie mieli wysłuchać informacji minister rodziny na temat programu wsparcia dla rodzin i skutków decyzji Trybunału Julii Przyłębskiej w sprawie tak zwanej aborcji eugenicznej. Sejm ma też w planach rozpatrzeć wniosek Koalicji Obywatelskiej o wyrażenie wotum nieufności wobec szefa MS Zbigniewa Ziobry.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Niektórzy posłowie opozycji pojawili się na posiedzeniu w maseczkach z czerwoną błyskawicą - symbolem Strajku Kobiet i trwających w całej Polsce protestów. Na samym początku obrad skomentował to wicemarszałek Ryszard Terlecki: - Ja z pewną przykrością stwierdzam, że na sali wśród posłów Lewicy i PO są posłowie, którzy mają maseczki ze znakami do złudzenia przypominającymi symbole Hitlerjugend i SS. Ale rozumiem, że opozycja totalna nawiązuje do totalitarnych wzorów i z przykrością to przyjmujemy.

Gdy z wnioskiem formalnym o dołączenie do porządku obrad izby projektu ustawy klubu Lewicy, liberalizującego dostęp do aborcji wystąpiła Joanna Scheuring-Wielgus, przy mównicy towarzyszyła jej grupa posłanek Lewicy z tablicami "kobieta decyduje". Następnie cała grupa opuściła mównicę i stanęła w pobliżu miejsc PiS, gdzie siedzi Jarosław Kaczyński. Machały tablicami: "kobieta decyduje", "legalna aborcja" i "to jest wojna". Terlecki ogłosił przerwę i wezwał na salę Straż Marszałkowską. Potem na sali sejmowej wybuchło zamieszanie. Terlecki wykluczył z obrad posłów Koalicji Obywatelskiej Klaudię Jachirę i Sławomira Nitrasa, których z sali obrad wyprowadziła Straż.

Autorka/Autor:akw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Decyzja Joe Bidena o wycofaniu się z walki o reelekcję rodzi pytanie, kto przejmie od niego pałeczkę w wyścigu o Biały Dom. Sam prezydent oświadczył, że popiera kandydaturę swojej wiceprezydentki Kamali Harris. Ale to nie oznacza jeszcze, że Harris stanie do walki. Potencjalnych nazwisk na liście demokratów jest wiele.

Kto zastąpi Joe Bidena? Lista nazwisk jest długa, proces skomplikowany

Kto zastąpi Joe Bidena? Lista nazwisk jest długa, proces skomplikowany

Źródło:
New York Times, BBC, TVN24

Z redakcją Kontaktu 24 skontaktowali się turyści, którzy utknęli na lotnisku w Majorce z powodu odwołanego sobotniego lotu powrotnego do Warszawy. Jedna z kobiet przekazała, że razem z mężem i małymi dziećmi musiała nocować na lotnisku. Powiedziała, że przewoźnik nie zapewnił im noclegu. Godzinę wylotu przesuwano kilka razy, ostatecznie udało się wylecieć w niedzielę po południu.

Koszmarny powrót z Majorki

Koszmarny powrót z Majorki

Źródło:
Kontakt 24

Próba zamachu na Donalda Trumpa, ważna konwencja republikanów, ogłoszenie J.D. Vance'a jako kandydata na wiceprezydenta, zakażenie Joe Bidena koronawirusem, gorąca dyskusja o jego ewentualnym wycofaniu się z wyborów i wreszcie decyzja. To wszystko zaledwie w ciągu ośmiu dni. Trudno szukać w najnowszej amerykańskiej historii tygodnia obfitującego w tak gorące polityczne wydarzenia.

Szalony tydzień Ameryki. Jak do tego doszło

Szalony tydzień Ameryki. Jak do tego doszło

Źródło:
TVN24

Prezydent USA Joe Biden wydał w niedzielę oświadczenie, w którym poinformował, że rezygnuje z kandydowania na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych. "Wierzę, że jest to w najlepszym interesie mojej partii i kraju" - napisał.

Joe Biden zrezygnował z wyścigu o Biały Dom

Joe Biden zrezygnował z wyścigu o Biały Dom

Źródło:
tvn24.pl

Donald Trump skomentował rezygnację Joe Bidena z wyścigu prezydenckiego i przekazanie poparcia dla swojej wiceprezydentki Kamali Harris. Zdaniem Trumpa, łatwiej będzie mu wygrać z nią niż z Bidenem.

Biden rezygnuje. Jest pierwszy komentarz Trumpa

Biden rezygnuje. Jest pierwszy komentarz Trumpa

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

"Wiele razy podejmowałeś trudne decyzje, dzięki którym Polska, Ameryka i świat były bezpieczniejsze, a demokracja i wolność silniejsze" - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk, komentując rezygnację Joe Bidena z wyścigu prezydenckiego. "Wiem, że kierowałeś się tym samym, ogłaszając ostatnią decyzję. Być może najtrudniejszą w życiu" - dodał.

Donald Tusk o rezygnacji Bidena

Donald Tusk o rezygnacji Bidena

Źródło:
tvn24.pl

Zrobię wszystko, co w mojej mocy, by zjednoczyć Partię Demokratyczną i nasz kraj, by pokonać Donalda Trumpa - oświadczyła w niedzielę wiceprezydent USA Kamala Harris, której kandydaturę poparł Joe Biden. Harris, która jest drugą osobą w Stanach Zjednoczonych, ma szansę zastąpić Joe Bidena w Białym Domu.

Może zostać pierwszą kobietą w Białym Domu. Jest oświadczenie Harris

Może zostać pierwszą kobietą w Białym Domu. Jest oświadczenie Harris

Źródło:
CNN, The Economic Times, tvn24.pl, PAP

"Sprawcy uderzali i kopali 32-latka, powodując obrażenia twarzy" - opisuje wydarzenia z soboty Komenda Stołeczna Policji. Powodem bandyckiego ataku było zwrócenie uwagi na zbyt głośne zachowanie w tramwaju.

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Joe Biden przeciął tę fatalną dyskusję, dotyczącą jego rezygnacji, ten stan, który trwał, uniemożliwiał prowadzenie kampanii wyborczej - mówił w "Faktach po Faktach" Janusz Reiter, były ambasador RP w USA i w Niemczech. Komentował ogłoszoną w niedzielę rezygnację Bidena z kandydowania w wyborach prezydenckich.

"Mówimy o człowieku, który zasługuje na głęboki respekt"

"Mówimy o człowieku, który zasługuje na głęboki respekt"

Źródło:
TVN24

Ciało 19-letniego Brytyjczyka Jaya Slatera, który zaginął na Teneryfie, zostało odnalezione po blisko miesiącu intensywnych poszukiwań. Okazuje się, że zwłoki znajdowały się na terenie, który był już wcześniej przeczesywany przez policję i ekipy wolontariuszy. "Czy nieświadomie przegapiono je, kiedy pierwszy raz je mijano?" - zastanawia się BBC. I stawia kluczowe pytanie: dlaczego odnalezienie nastolatka zajęło aż 29 dni?

Tajemnicza śmierć turysty. Odnalezienie jego ciała zajęło aż 29 dni

Tajemnicza śmierć turysty. Odnalezienie jego ciała zajęło aż 29 dni 

Źródło:
BBC

Ciało 21-letniej argentyńskiej influencerki Cataliny Gutierrez zostało znalezione w środę wieczorem na jednym z parkingów w mieście Cordoba. Do zabójstwa przyznał się jej kolega ze studiów, którzy powiedział, że kobieta była "miłością jego życia".

Ciało 21-letniej influencerki znalezione na parkingu

Ciało 21-letniej influencerki znalezione na parkingu

Źródło:
"Daily Mail"

Fragment muru Zamku Książ w Wałbrzychu runął na ścieżkę, po której poruszają się zwiedzający. Na miejsce wezwano specjalistyczną jednostkę ratowniczą, która wykluczyła obecność poszkodowanych pod gruzami.

Zamkowy mur runął na trasę turystyczną, ratownicy z psami przeszukali gruzowisko

Zamkowy mur runął na trasę turystyczną, ratownicy z psami przeszukali gruzowisko

Źródło:
tvn24.pl

Nurkowie w Kijowie szukają w Dnieprze dziewczyny, która wpadła w sobotę do wody po tym, jak pękła lina tyrolki umieszczonej nad rzeką.

W Kijowie pękła lina tyrolki nad Dnieprem. Nurkowie szukają w rzece dziewczyny

W Kijowie pękła lina tyrolki nad Dnieprem. Nurkowie szukają w rzece dziewczyny

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Intensywne opady deszczu spowodowały, że na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro - Płociduga Duża. Zbiornik ten osuszono w XIX wieku, by uzyskać łąki do wypasu koni. Zdaniem naukowców jezioro to jednak wkrótce znowu zniknie.

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Źródło:
PAP

Napisy nawołujące do zabicia Donalda Tuska i Adama Bodnara zostały wykonane na popularnej ścieżce pieszo-rowerowej w Kaliszu - poinformowała w niedzielę policja, która pod nadzorem prokuratury wszczęła czynności wyjaśniające.

"To można potraktować jako groźbę karalną". Policja szuka autorów napisów o Tusku i Bodnarze

"To można potraktować jako groźbę karalną". Policja szuka autorów napisów o Tusku i Bodnarze

Źródło:
PAP

67-letni mieszkaniec powiatu przemyskiego został zatrzymany w związku z postrzeleniem mężczyzny. Do zdarzenia doszło podczas rodzinnej imprezy. Prokuratura podkreśla, że pod uwagę brane są różne wersje zdarzenia.

29-latek postrzelony podczas rodzinnej imprezy

29-latek postrzelony podczas rodzinnej imprezy

Źródło:
PAP

W niedzielę strażacy prowadzili poszukiwania 32-latka na Wiśle w okolicy Nowego Dworu Mazowieckiego. Niestety odnalezionego mężczyzny nie udało się uratować. Równie tragicznie zakończyła się akcja ratunkowa na jeziorze Zegrzyńskim w Nieporęcie, podczas której z wody wyciągnięto 33-letniego mężczyznę.

Jednego porwał nurt Wisły, drugi zniknął w jeziorze koło mola. Młodzi mężczyźni utonęli

Jednego porwał nurt Wisły, drugi zniknął w jeziorze koło mola. Młodzi mężczyźni utonęli

Aktualizacja:
Źródło:
tvnnwarszawa.pl, PAP

Jeszcze tego lata mają ruszyć zdjęcia do filmu biograficznego poświęconego ikonie muzyki folk Joni Mitchell. Największą sensacją są doniesienia, że w artystkę może się wcielić inna ikona - Meryl Streep. Reżyserią ma zająć się Cameron Crowe, reżyser "U progu sławy" czy "Vanilla Sky", a przed laty dziennikarz magazynu muzycznego "Rolling Stone".

Powstanie film o ikonie muzyki. Sensacyjne doniesienia o obsadzie

Powstanie film o ikonie muzyki. Sensacyjne doniesienia o obsadzie

Źródło:
NBC, World of Reel, tvn24.pl

Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło decyzję środowiskową, która zezwalała na budowę stacji narciarskiej na Nosalu. Inwestorem jest Tatrzański Park Narodowy, który stara się swoje plany zrealizować pomimo sprzeciwu aktywistów i negatywnej opinii Państwowej Rady Ochrony Przyrody. TPN zapowiada odwołanie. - Nie otwieramy szampana, ale jesteśmy na dobrej drodze, by skutecznie zawalczyć o przyrodę Tatr - mówi Radosław Ślusarczyk ze Stowarzyszenia Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot.

Wbrew protestom chcą zbudować w Tatrach nowy wyciąg. Inwestycja została wstrzymana

Wbrew protestom chcą zbudować w Tatrach nowy wyciąg. Inwestycja została wstrzymana

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Do pierwszego tysiąca ultraortodoksyjnych Żydów w Izraelu wysłano zawiadomienie o poborze do wojska - informują w niedzielę media. Do czerwcowej decyzji Sądu Najwyższego byli oni zwolnieni z obowiązkowej służby w armii.

Do tysiąca ultraortodoksyjnych Żydów wysłano powołania do wojska

Do tysiąca ultraortodoksyjnych Żydów wysłano powołania do wojska

Źródło:
PAP

Od 1 sierpnia 2024 roku Polskie Linie Lotnicze LOT tymczasowo zawieszają możliwość transportu psów na pokładzie samolotu oraz w luku bagażowym na rejsach do Stanów Zjednoczonych. Powodem są nowe przepisy wprowadzone w USA.

Pies nie poleci. Ważne zmiany dla podróżujących samolotem

Pies nie poleci. Ważne zmiany dla podróżujących samolotem

Źródło:
tvn24.pl

Chorwacka policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o podłożenie ognia w okolicach Trogiru. W czwartek pożar podszedł bardzo blisko kompleksów hotelowych, zagrażając bezpieczeństwu ponad 4000 ludzi, a w niedzielę wciąż trwało jego dogaszanie.

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Źródło:
PAP, index.hr, tvnmeteo.pl

46-letnia Polka doznała poważnych obrażeń w wyniku przewrócenia się quada, którym jechała na chorwackiej wyspie Veliki Brijun - podała istryjska policja. Do wypadku doszło w piątek. Wypożyczonego quada prowadził 48-letni Polak.

Przewrócił się quad. Polka ranna na chorwackiej wyspie

Przewrócił się quad. Polka ranna na chorwackiej wyspie

Źródło:
index.hr, tvn24.pl

Na krążącym w mediach społecznościowych zdjęciu grupa kilkuletnich dzieci oraz ich nauczycielki stoją roześmiani na tle napisu "Kochamy Tuska". Internauci się oburzają, piszą o indoktrynacji dzieci w szkołach, porównują Polskę do Korei Północnej. Ale zdjęcie nie jest prawdziwe.

"Przedszkole na Jagodnie"? Te osoby nie istnieją, napis też

"Przedszkole na Jagodnie"? Te osoby nie istnieją, napis też

Źródło:
Konkret24

Po całej serii upalnych dni, temperatura coraz rzadziej będzie przekraczać 30 stopni. Jaka pogoda będzie towarzyszyła nam na przełomie lipca i sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dziewczynka, która zgubiła się na plaży w Międzyzdrojach, po odnalezieniu przez ratowników, szybko wpadła w objęcia taty. Moment, w którym córka dostrzegła ojca, nagrał operator drona WOPR.

Ojciec na kolanach, zaginiona córeczka pada mu w ramiona

Ojciec na kolanach, zaginiona córeczka pada mu w ramiona

Źródło:
tvn24.pl

Wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez kierowców tak zwanych taksówek na aplikację z jednej strony może pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo, ale z drugiej spowodować powstanie problemów społecznych - przekazał Maciej Mysona z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Jak informuje Uber, po zmianie przepisów odeszło 30 procent kierowców, co wpłynęło na wzrost cen i dłuższy czas oczekiwania.

Odeszło 30 procent kierowców. Ekspert o zagrożeniach

Odeszło 30 procent kierowców. Ekspert o zagrożeniach

Źródło:
PAP

Jacek Jaworek nie zmieniał wyglądu. Wyglądał prawie tak samo jak trzy lata temu - dowiedział się nieoficjalnie reporter TVN24. Dzień wcześniej informował, że na nagraniu z kamery monitoringu, umieszczonej w pobliżu miejsca, gdzie odnaleziono ciało Jaworka, widać, że mężczyzna oddał dwa strzały, jeden z nich okazał się celny. Na ciele zmarłego ma być też widoczne znamię, które Jaworek posiadał.

Jacek Jaworek nie zmieniał wyglądu. Kolejne nowe informacje reportera TVN24

Jacek Jaworek nie zmieniał wyglądu. Kolejne nowe informacje reportera TVN24

Źródło:
tvn24.pl
Głośnik na plecach, "walec" na szyi, dudniąca reklamówka. Już są nerwy, a powstają kolejne bloki 

Głośnik na plecach, "walec" na szyi, dudniąca reklamówka. Już są nerwy, a powstają kolejne bloki 

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pełnia Koźlego Księżyca widoczna była na naszym niebie. Srebrny Glob nie wyglądał wcale na srebrny, ale przyjął charakterystyczną dla lata złotawą barwę. Zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Srebrny Glob w odcieniach złota. Koźli Księżyc oczami Reporterów 24

Srebrny Glob w odcieniach złota. Koźli Księżyc oczami Reporterów 24

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, timeanddate.com, Kontakt 24, tvnmeteo.pl