Uczyniono każdą rzecz, którą można było uczynić, żeby pani premier mogła spokojnie złożyć dymisję - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 Krzysztof Szczerski. Minister odpowiedzialny w Kancelarii Prezydenta za sprawy zagraniczne dodał, że nie ma przeszkód, by to premier Kopacz poleciała na czwartkowy szczyt UE na Malcie, dlatego prezydent nie przesunie zaplanowanego na ten dzień pierwszego posiedzenia Sejmu nowej kadencji.

Powstał dobry, megamocny rząd, w którym skrzy się od indywidualności - ocenił w "Jeden na jeden" w TVN24 Krzysztof Szczerski. Minister odpowiedzialny w Kancelarii Prezydenta za sprawy zagraniczne dodał też, że nie ma nic kontrowersyjnego w tym, że MON-em pokieruje Antoni Macierewicz.

Prokurator ze Żnina (woj. kujawsko-pomorskie), który w listopadzie 2014 roku schował do kieszeni dwa batoniki i krem w jednym z dyskontów, nie poniesie dyscyplinarnej kary za swój czyn. Prokuratura orzekła, że w chwili kradzieży był niepoczytalny. Ponadto prokurator może dostać jeszcze odszkodowanie, bo przez rok dostawał zaniżoną pensję. Materiał "Faktów" TVN.

Pół roku temu skatowali psa siekierą, a później pogrzebali go żywcem. Psu udało się przeżyć dzięki policji z Olsztynka. Tymczasem jego oprawcy mogą nie ponieść kary za swój czyn. Po ich stronie staje bowiem prokuratura z Olsztyna, która chce kar w zawieszeniu. Argumentuje, że mężczyźni mieli małe dochody i jeszcze mniejszą wrażliwość. Materiał "Faktów" TVN.

- Nie powiesimy kłódek na Orlikach. Z dnia na dzień nie zamkniemy gimnazjów. Ale ostatecznie zlikwidować je chcemy - tak mówi w TVN24 nowa przyszła minister edukacji Anna Zalewska. Szkolnictwem wyższym zajmie się z kolei Jarosław Gowin, który w rządzie Beaty Szydło będzie także wicepremierem. Oficjalna wersja brzmi, że Gowin miał do wyboru dwa resorty. MON zostawił dla Antoniego Macierewicza.

Pierwszym wicepremierem w rządzie Beaty Szydło będzie prof. Piotr Gliński. Miał być premierem rządu technicznego, zajmie się kulturą. Dla wielu było to duże zaskoczenie, kiedy pojawił się w pierwszym szeregu Prawa i Sprawiedliwości. Jednak to nie jedyny zaskakujący epizod w życiorysie profesora, który w przeszłości pracował m.in. jako zawodowy kaskader.

Prawo i Sprawiedliwość nominowało w poniedziałek do nowego rządu na stanowiska ministrów spraw zagranicznych i obrony "proamerykańskich jastrzębi" - pisze we wtorek dziennik "Wall Street Journal". Dodaje, że przekazanie władzy w Polsce nie odbywa się bez potknięć.

Jarosław Gowin podobno dostał dwie propozycje, ale wybór właściwie miał jeden - zamiast teki ministra obrony, tekę ministra nauki za to w randze wicepremiera. W rządzie PiS to nowa twarz, choć ma już za sobą ministerialne doświadczenie w resorcie sprawiedliwości rządu Platformy. Złośliwi ironizują, że to człowiek renesansu - nadaje się na każde stanowisko i każde gotowy jest zająć. On sam jest zwolennikiem tezy, że szef resortu nie musi być specjalistą, lecz sprawnym, politycznym liderem. Sprawnie niewątpliwie przeszedł z jednego rządu do drugiego, zmieniając jednocześnie polityczne obozy. Jak mu się to udało?

Antoni Macierewicz - postać bardzo kontrowersyjna na naszej scenie politycznej i niejednoznaczna. Bez wątpienia to człowiek zasłużony w walce z komunistycznym reżimem. Współtwórca Komitetu Obrony Robotników już wtedy miał opinię radykalnego i bezkompromisowego. Jak twierdzą jego dawni koledzy z KOR-u, już wtedy też miał tendencje do skłócania ludzi i szukania wszędzie spisków. Z wieloma KOR-owcami jego drogi na zawsze rozeszły się jeszcze zanim upadł PRL. W wolnej Polsce z radykalizmu i bezkompromisowości Macierewicz zrobił swój polityczny znak firmowy.

To jest taki powolny marsz w stronę zbudowania większości konstytucyjnej - przekonywał w "Faktach po Faktach" Rafał Grupiński z PO, przypominając, że ojcem przyszłego wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego jest nowo wybrany poseł ruchu Kukiz'15, Kornel Morawiecki. - Absolutnie błędna hipoteza - odpowiadał przyszły senator Adam Bielan (Zjednoczona Prawica). I zdradził, że Morawiecki już dawno "był w zapleczu eksperckim" PiS.

Polska nie ma obowiązku przyjmować imigrantów zarobkowych, ponieważ sami jesteśmy dostarczycielem milionów emigrantów zarobkowych dla Europy - powiedział Witold Waszczykowski, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na stanowisko ministra spraw zagranicznych. Były wiceminister spraw zagranicznych i wiceszef Biura Bezpieczeństwa Narodowego był gościem "Faktów po Faktach" w TVN24.

Komitet Polityczny PiS zaakceptował kandydaturę Beaty Szydło na premiera i skład jej rządu. Będzie w nim trzech wicepremierów: Piotr Gliński, Mateusz Morawiecki i Jarosław Gowin. - Chcę powiedzieć, że to jest wszystko wyssane z palca - tymi słowami prezes PiS odniósł się do medialnych doniesień, że nowy rząd powstawał bez udziału przyszłej premier.