Karetka jechała 170 kilometrów poza Warszawę. "Mamy sytuację wyjątkową i ekstremalną"

Źródło:
TVN24
Dyrektor pogotowia: nawet w trakcie drugiej fali nie było tak licznych wyjazdów
Dyrektor pogotowia: nawet w trakcie drugiej fali nie było tak licznych wyjazdów
wideo 2/4
Dyrektor pogotowia: nawet w trakcie drugiej fali nie było tak licznych wyjazdów

170 kilometrów - to najdłuższa trasa, jaką musiała pokonać karetka z Warszawy do szpitala – mówił na antenie TVN24 Karol Bielski, dyrektor stołecznego pogotowia. Ocenił też, że dalekie wyjazdy stają się już normą, a dyspozytorzy przyjmują dwa razy więcej zgłoszeń od pacjentów niż w marcu ubiegłego roku.

- Przeszło 170 kilometrów to był wyjazd właśnie z rejonu stołecznego do szpitala w Lipnie. Mieliśmy tam transporty pacjentów. To już jest poza teren województwa mazowieckiego – powiedział o najdłuższym wyjeździe Bielski.

"Codziennie mamy wyjazdy po kilkadziesiąt kilometrów"

Na pytanie, czy to już jest sytuacja ekstremalna, odpowiedział: - Wydaje mi się, że można tak to określić. To znaczy mamy teraz sytuację wyjątkową i ekstremalną, bo do tej pory, nawet w trakcie drugiej fali pandemii, która też dosyć znacząco zmieniła sposób funkcjonowania pogotowia, które znaliśmy z poprzednich lat, to teraz mamy sytuację jeszcze poważniejszą.

Jak dodał, nawet w trakcie drugiej fali koronawirusa nie było tak długich i tak licznych wyjazdów karetek. - Ambulans jedzie tam, gdzie ma wskazane przez dyspozytora medycznego dysponującego odpowiednią bazą danych o wolnych łóżkach szpitala. Jeżeli takie wolne łóżko jest właśnie w Lipnie, to tam ten ambulans jest kierowany i po prostu jedzie – wyjaśnił.

Mówił też, że "powoli staje się to normą". - Codziennie mamy wyjazdy po kilkadziesiąt kilometrów do szpitali na terenie województwa mazowieckiego: Siedlce, rejon Gostynina, Sierpca, Ostrołęka czy Nowe Miasto nad Pilicą – wymienił.

Dwa razy więcej wyjazdów niż w ubiegłym roku

Porównał też obecną liczbę wyjazdów karetek do marca ubiegłego roku. - Mamy tych wyjazdów niemalże dwa razy więcej, z czego około jednej trzeciej to są wyjazdy właśnie dedykowane pacjentom chorym na COVID-19 w tych stanach wymagających pilnej interwencji ratownictwa medycznego. A one siłą rzeczy trwają też dłużej, bo są związane z odpowiednim zabezpieczeniem zarówno pacjenta, jak i później transportu do odpowiedniej jednostki leczniczej – zaznaczył Bielski.

Czy zdarza się, że brakuje karetki do potrzebującego? Bielski wyjaśnił, że pogotowie dysponuje ograniczoną liczbą ambulansów i wielokrotnie apelowało o powiększenie liczby zespołów.

- Aktualnie zabezpiecza się liczbę zespołów ratownictwa medycznego względem populacji - najczęściej wskazywanej podczas zameldowania. A wiemy, że w takich aglomeracjach jak Warszawa jest dużo osób przebywających, które nie korzystają z ochrony zdrowia, które nie są zameldowane. Stąd można powiedzieć, że pięć procent wszystkich ambulansów w Polsce to są ambulanse w rejonie operacyjnym, który obsługujemy, ale już ilość wyjazdów to osiem procent. Są szczególnie obciążone te zespoły – ocenił.

Dodał, że jest problem związany z transportami do dalszych jednostek, które powodują, że rzeczywiście zespół zaangażowany z jednym pacjentem transportującym go 100 kilometrów dalej, przez dłuższy czas jest jednak poza typowym miejscem operacyjnym.

- Na bieżąco jest to koordynowane, niemniej mamy tylu tych pacjentów i w tak ciężkim stanie, że chyba nie można było przewidzieć też i przygotować się na to w stu procentach – przyznał.

Interwencja pogotowia w LegionowieArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

750 wyjazdów karetek dziennie

Wyliczył też, ile jest średnio w ciągu dnia wyjazdów karetek: - Konkretnie jest to około 750 wyjazdów do stanu nagłego zagrożenia życia, z czego właśnie tych wyjazdów covidowych, czyli do pacjentów wymagających interwencji zespołów ratownictwa chorych na COVID-19 - około 250.

Jak zaznaczył Bielski, pogotowie korzysta także z pomocy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. - W tej chwili wszystkie ręce są na pokładzie i można powiedzieć, że nawet kilkakrotnie dziennie w rejonie operacyjnym korzystamy ze wsparcia. LPR realizuje zadania ratownictwa. Jest to wysoce wyspecjalizowana służba – ocenił. Dodał, że oprócz tego pogotowie wspomagają także jednostki państwowej i ochotniczej straży pożarnej z terenu Warszawy.

Bielski podkreślił też, że warto dzwonić na pogotowie i prosić o pomoc, jeśli źle się czujemy. - Nie ma innego wyboru. Niejednokrotnie jest to jedyna droga do uratowania własnego życia i zdrowia. Czasami zwlekanie z takim wzywaniem pomocy może skutkować nieodwracalnymi szkodami na własnym zdrowiu – zaznaczył.

Lądowanie LPR w PruszkowieTomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl
Jedna z interwencji LPRArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:katke/ran

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

Ponad 20 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Ponad 20 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od trzeciego sierpnia przy ulicy Marywilskiej miało działać tymczasowe targowisko z 800 kontenerami i parkingiem na 400 samochodów. Tak się nie stanie. Nowy termin nie jest znany. Spółka Marywilska 44 zamieściła w tej sprawie komunikat.

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W Siedlcach doszło do pościgu niczym z filmów akcji. Jego bilans to poszkodowany policjant i dwa zniszczone radiowozy. Kierowca bmw zatrzymał się dopiero na blokadzie. Okazało się, że miał się czego obawiać.

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały częściowo otwarte, polecają się do odwiedzania. Zobaczyć można wystawę czasową, a także wysłuchać koncertów chopinowskich czy wziąć udział w Festiwalu Strefa Ciszy. Muzeum wprowadziło czasowo niższe ceny za wstęp.

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Do stołecznego ogrodu zoologicznego zawitali nowi mieszkańcy. To dwie pary zwisogłówek koroniastych. Są jednymi z najmniejszych papug na świecie. Odpoczywają i śpią w specyficzny sposób. W kwestii żywienia nie pogardzą owocami.

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy pomogli 15-latkowi, który zatruł się alkoholem. Miał dwa promile we krwi. Po ocuceniu awanturował się, odebrała go matka.

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana. Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące spowodowania wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wyszedł z więzienia, gdzie odbywał wyrok za kradzież i jeszcze tego samego dnia ukradł rower należący do 14-letniego chłopca i został zatrzymany.

Wolnością cieszył się kilka godzin

Wolnością cieszył się kilka godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2, w pobliżu węzła Opacz, doszło do zderzenia busa i samochodu ciężarowego. "Jedna osoba poszkodowana" - poinformowano w komunikacie, opublikowanym w mediach społecznościowych OSP Raszyn.

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas patrolowania rejonu ulicy Gołkowskiej strażnicy miejscy zauważyli, że ktoś skacze do Jeziorka Czerniakowskiego z mostu. Okazało się, że chętnych do kąpieli w niedozwolonym miejscu było więcej.

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby miały problem z usunięciem pojazdu.

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cierpliwość mieszkańców Górnego Mokotowa po raz kolejny zostaje wystawiona na próbę. Tramwaje znikną z ulicy Puławskiej na cały miesiąc. To przez rozpoczynającą się budowę torowiska Rakowieckiej. W tym czasie zawieszona zostanie także oddana w maju linia na Sielce.

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24