Lekami na HIV i malarię walczą z koronawirusem. "Uzyskaliśmy błyskawiczną zgodę komisji bioetyki"

Lekami na malarię i HIV będą leczyć pacjentów z koronawirusem w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu. Personel tej placówki apeluje do innych lekarzy, by nie przysyłali do szpitala zakaźnego "każdego kichającego i prychającego przypadku". Profesor Krzysztof Simon zaznaczył też, że jest przerażony rozporządzeniem ministra zdrowia zgodnie, z którym hospitalizować będzie trzeba pacjentów zakażonych, ale bezobjawowych. - Nie damy rady po prostu, dlatego protestujemy. To rzecz bezprecedensowa w Europie, a kwarantanna domowa w takich przypadkach jest bezpieczna i tańsza - zauważył wojewódzki konsultant do spraw chorób zakaźnych.

"Nagana to pryszcz. Mam odejść, to odejdę. Powoli się pakuję"

Polecała, by "nie całować się z nikim, kto wykazuje objawy infekcyjne i nie jest mężem". Odradzała plucia na ulicę, bo wirus w "galaretowatej plwocinie może kilka godzin przetrwać". Wystąpienie dyrektor słubickiego sanepidu o pierwszym przypadku koronawirusa w Polsce przeszło do historii, ale nie bez echa. Ministerstwo i GIS domagały się jej dymisji. Starosta ukarał urzędniczkę słowną naganą, ale Jadwiga Caban-Korbas i tak "powoli się pakuje". 

"Osoba często przebywająca" w Senacie wykonała test na koronawirusa. Grodzki: wynik negatywny

O kilka godzin przesunięto rozpoczęcie czwartkowego posiedzenia Senatu. Wcześniej, na konferencji prasowej, marszałek Tomasz Grodzki (KO) poinformował, że przyczyną opóźnienia była informacja, że jedna z osób przebywających w budynku, poddała się testowi na koronawirusa ze względu na "grypowe" samopoczucie. Nie zdradził o kogo chodzi. Przed godziną 19, już na posiedzeniu izby, poinformował, że badanie tej osoby pod kątem koronawirusa dało wynik negatywny.

NFZ uruchomił teleporady. Pozwolą uzyskać e-zwolnienie i e-receptę

Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił teleporady dla osób podejrzewających u siebie zakażenie koronawirusem. Dzięki teleporadom można otrzymać między innymi e-zwolnienie lub e-receptę, również od lekarzy specjalistów. Pojawił się też schemat postępowania z pacjentami, którzy mogą chorować na COVID-19 dla podstawowej opieki zdrowotnej i Nocnej i Świątecznej opieki zdrowotnej.

Koronawirus w Polsce. Raport z opustoszałych szkół i przedszkoli

- Do szkoły przyszło ośmioro z 420 uczniów. Rozumiem, że ich rodzice w tak nagłej sytuacji nie znaleźli opieki - mówi Ryszard Sikora, dyrektor Szkoły Podstawowej numer 36 w Krakowie. Nauczyciele w całej Polsce próbują wypracować zasady współpracy z uczniami na czas zamknięcia szkół, do których od poniedziałku już nie będzie można przyprowadzić dzieci.

Lecieli tym samym samolotem, co zakażony. Lotnisko apeluje do pasażerów lotu FR8405

Jednym z siedmiu zakażonych koronawirusem pacjentów na Dolnym Śląsku jest mieszkaniec Oleśnicy. Mężczyzna 8 marca wrócił samolotem do Polski z Londynu. Wtedy jeszcze miał nie mieć objawów. Teraz wrocławski port lotniczy apeluje do pasażerów lotu, którym leciał chory. "Prosimy o zapoznanie się z instrukcją GIS oraz o uważne obserwowanie swojego stanu zdrowia" - czytamy w komunikacie.

UNICEF, WHO i Czerwony Krzyż wydały wytyczne, jak chronić się przed koronawirusem

Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF), Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Czerwony Krzyż opublikowały w środę nowe wytyczne dotyczące ochrony dzieci i szkół przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Wytyczne zawierają praktyczne wskazówki dla nauczycieli, rodziców i dzieci - obejmują również zalecenia dla władz krajowych i lokalnych, w jaki sposób dostosować i wdrożyć plany awaryjne dla placówek edukacyjnych.

Rok temu zmarł Sebastian Podkościelny

Mija pierwsza rocznica śmierci Sebastiana Podkościelnego. Dziennikarz, wydawca, współtwórca TVN24 i TVN24 BiS zmarł po ciężkiej chorobie 12 marca 2019 roku. Miał 47 lat.

Dworczyk: na lotniskach będzie wsparcie ze strony wojska

- Od czwartkowego popołudnia wszyscy pasażerowie przylatujący do Polski będą mieć mierzoną temperaturę oraz wypełniać karty lokalizacyjne - poinformował w czwartek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Dodał, że na lotniska zostanie skierowane dodatkowe wsparcie wojska.