W związku z sytuacją powodziową sądy rejonowe dla Wrocławia-Śródmieścia i Wrocławia-Fabrycznej odwołały wszystkie rozprawy planowane na piątek, 20 września. Nadal aktualne są zmiany w organizacji pracy wrocławskiego sądu okręgowego.
Jednocześnie w czwartkowym komunikacie Ministerstwa Sprawiedliwości przekazano, że w obu wskazanych sądach rejonowych przy ul. Podwale "odwołaniu nie podlegają odroczone publikacje orzeczeń".
Ministerstwo przypomniało także, że do wtorku, 24 września, zmianie uległa organizacja pracy w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu - zwłaszcza w budynku przy ul. Szybkiej. Zgodnie z wydanym zarządzeniem sale rozpraw na parterze i pierwszym piętrze zostały zamknięte i wyłączone z użytkowania, a piątkowe rozprawy zostały odwołane. Ponadto nieczynna jest czytelnia akt sądowych oraz biuro podawcze. "Jego funkcje przejmuje biuro podawcze znajdujące się w budynku sądu okręgowego przy ul. Sądowej 1 we Wrocławiu" - poinformowano. Do 24 września pozostaje nieczynna także czytelnia akt przy ul. Sądowej 1.
Do piątku nie odbywa się także część rozpraw i posiedzeń w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Krzyków. Nieczynna do odwołania jest też czytelnia akt w budynku tego sądu rejonowego przy ul. Komandorskiej 16. Do 24 września nieczynna pozostaje zaś czytelnia akt tego sądu przy ul. Sądowej 1.
Tu też odwołano rozprawy
Do 25 września odwołane zostały natomiast rozprawy i posiedzenia w Sądzie Rejonowym w Słubicach. W Sądzie Rejonowym w Oławie rozprawy odwołano do 20 września. W czwartek pozostawały także zamknięte dla pracowników i interesantów wszystkie budynki Sądu Rejonowego w Nysie.
Ministerstwo Sprawiedliwości już w ostatni weekend apelowało, aby śledzić oficjalne komunikaty i kontaktować się z sekretariatami sądów na terenach powodziowych w sprawie aktualności terminów wyznaczonych rozpraw.
Pomocy udzielają zdalnie
"W związku z sytuacją powodziową zamknięte zostały niektóre punkty działające w ramach Sieci Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem" - poinformowało także w czwartek MS. Chodzi o Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym w Nysie i Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym w Prudniku, prowadzone przez Diecezjalną Fundację Ochrony Życia. Jak zapewniono "w miarę możliwości punkty udzielają pomocy zdalnie".
Z kolei Prokuratura Krajowa przekazała w czwartek, że zamknięta pozostaje Prokuratura Rejonowa w Nysie. "Prokuratura Rejonowa w Żaganiu wznowiła działalność. Pozostałe prokuratury w kraju są otwarte" - poinformowała PK.
Źródło: PAP