Na horyzoncie pojawił się nowy Wiedźmin. CD Projekt zapowiedział, iż trzecia część cyklu trafi do sklepów w 2014 roku i ma być "rewolucją" na skalę światową. Dwie wcześniejsze gry opowiadające losy wiedźmina Geralta podbiły globalny rynek gier komputerowych i stały się jednym z największych sukcesów eksportowych Polski.
Zapowiedź Wiedźmina 3, tudzież "Wieśka", pojawiła się na okładce najbardziej prestiżowego czasopisma o grach "Game Informer". Informacja o nowym projekcie CD Projekt stanowi specjalną informację numeru, co uświadamia, jak wielkie zainteresowanie budzi działalność polskiej firmy, która w ostatnich latach szturmem zdobyła pozycję jednego z najlepiej ocenianych producentów gier.
Dwie poprzednie części komputerowej sagi o wiedźminie sprzedały się już w ponad pięciu milionach egzemplarzy, co jest absolutnym rekordem polskich producentów gier i bardzo przyzwoitym wynikiem w skali globalnej. Kopię "Wiedźmina 2" otrzymał nawet Barack Obama podczas wizyty w Polsce. Oczekiwania odnośnie kolejnego dzieła studia CD Projekt RED (część grupy CD Projekt odpowiadająca za m.in. Wiedźminy) są więc wysokie.
Nowy Wiedźmin i koniec historii Geralta
Pełna nazwa nowej gry to "Wiedźmin 3. Dziki Gon". Będzie to finałowa część komputerowej trylogii o przygodach Geralta. CD Projekt zastrzega, że o ile historia głównego bohatera serii wykreowanego przez pisarza Andrzeja Sapkowskiego zakończy się w 2014 roku, to firma nie ma zamiaru porzucić tym samym świata znanego z sagi o wiedźminie. Oznacza to pozostawione otwarte drzwi do kolejnych gier w najbardziej znanym uniwersum fantasy stworzonym w Polsce.
CD Projekt twierdzi, iż "Dziki Gon" będzie rewolucją na rynku gier RPG, czyli takich, gdzie gracz wciela się w fikcyjną postać i za jej pośrednictwem przeżywa przygodę. Unikalność nowej polskiej gry ma polegać na tym, że połączy rozbudowaną i wciągającą historię z dużym otwartym światem.
Idealne połączenie?
Obecnie gry RPG można podzielić na takie, które koncentrują się na indywidualnej przygodzie bogatej w szczegóły, ale z racji ograniczeń technologicznych i finansowych muszą zawęzić możliwości wyboru gracza. Nie można np. wyjść z miasta w którym toczy się intryga i zrobić coś innego niż przewiduje scenariusz.
Druga kategoria gier RPG to tak zwane gry z "otwartym światem", gdzie gracza nie ograniczają żadne niewidzialne mury i może sam decydować, czy akurat wykona zadanie podsuwane przez scenariusz i zabije tego smoka, czy też może uzna, że chce zobaczyć, co jest na widocznej w oddali górze. Cierpi na tym historia, która jest mocno okrojona, aby umożliwić rzeczoną swobodę.
CD Projekt twierdzi, że zburzy dzielący obie kategorie mur i stworzy grę, która będzie miała wielki otwarty świat, przy czym jednocześnie będzie w nim czekać mnogość wciągających i rozbudowanych historii. Polska firma pisze o "Dzikim Gonie" jako "następnej generacji RPG".
Głównym narzędziem do osiągnięcia tego celu ma być nowy "silnik" (podstawa i główna część kodu gry) opracowany przez CD Projekt, o nazwie REDengine3. W przyszłości w oparciu o niego mają być też tworzone inne gry. Dzięki własnemu "silnikowi" polska firma nie musi kupować kosztownych licencji na wykorzystanie narzędzi stworzonych przez zagraniczne firmy.
Autor: mk/k / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: CD Projekt