Najnowsze

Jest pierwszym szczurem z medalem za "ratujące życie męstwo i oddanie na służbie"

Najnowsze

Autor:
mtom
Źródło:
PAP
Jest pierwszym szczurem z medalem za "ratujące życie męstwo i oddanie na służbie"
szczur

Za oczyszczenie z min i niewybuchów ponad 141 tysięcy metrów kwadratowych terenu, zmniejszając tym samym ryzyko obrażeń czy śmierci osób mieszkających w pobliżu, olbrzymi szczur afrykański o imieniu Magawa otrzymał od brytyjskiej organizacji dobroczynnej dla zwierząt złoty medal za odwagę.

Złoty Medal brytyjskiej organizacji dobroczynnej dla zwierząt PDSA za "ratujące życie męstwo i oddanie na służbie" należał się Magawie za wykrycie w Kambodży 39 min przeciwpiechotnych i 28 niewybuchów. Medal jest przyznawany zwierzętom za szczególne bohaterstwo i poświęcenie w służbie w siłach zbrojnych oraz cywilnych służbach ratunkowych brytyjskiej Wspólnoty Narodów.

Magawa przy pracyPDSA

Magawa jest pierwszym szczurem w 77-letniej historii tej organizacji, który otrzymał to wyróżnienie. Został wyszkolony przez firmę APOPO, która trenuje przedstawicieli tego gatunku w wykrywaniu min przeciwpiechotnych i gruźlicy.

Szczurzy zuch z medalemPDSA

Szczury są dobre w wykrywaniu min, bo są inteligentne i za jedzenie chętnie wykonują powtarzalne czynności. Ponieważ są małe, pole minowe stanowi dla nich mniejsze niebezpieczeństwo, są też szybsze niż np. wykrywacz metali. Magawa może np. przeszukać obszar wielkości kortu tenisowego w zaledwie 30 minut, podczas gdy człowiekowi z wykrywaczem metalu zajęłoby to nawet 4 dni. Szkolenie szczura w APOPO trwa rok po ok. pół godziny dziennie. Gdy szczury znajdą minę, informują o tym swoich opiekunów, drapiąc w miejscu wykrytego ładunku.

Nagroda po pracyPDSA

Jak mówią opiekunowie szczura, oprócz medalu Magawa w weekend dostanie arbuz lub dwa, a potem na pewno wróci do pracy.

Szacuje się, że w latach 1975–1998 w Kambodży postawiono 4-6 milionów min, w wyniku których zginęło ponad 64 tysięcy ludzi.

Autor:mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PDSA

Pozostałe wiadomości