Wiceminister edukacji dziękowała we wtorek nauczycielom i dyrektorom za bezpieczne przeprowadzenie pierwszego egzaminu ósmoklasisty. - Odbywa się w niezwykłych warunkach i czasach - zauważała Marzena Machałek.
We wtorek odbył się pierwszy z trzech egzaminów, które piszą uczniowie kończący ósmą klasę. Do egzaminu z języka polskiego przystąpiło ponad 347,7 tys. uczniów z 12,4 tys. szkół podstawowych w całym kraju.
- Były próby zakłócania egzaminów fałszywymi alarmami bombowymi. Tutaj współpraca między policją, ministrem edukacji, Centralną Komisją Egzaminacyjną i dyrektorami szkół była wzorowa - zapewnił wiceminister Maciej Kopeć w czasie wtorkowej konferencji prasowej, na której wraz z wiceministrami edukacji Marzeną Machałek i Marcinem Smolikiem, szefem CKE, podsumowywali pierwszy dzień egzaminu ósmoklasisty.
Egzamin z odpowiedzialności
- Egzamin odbywa się w niezwykłych warunkach i czasach - zauważała wiceminister Marzena Machałek, dziękując szkołom za przeprowadzenie egzaminu w reżimie sanitarnym spowodowanym pandemią. Mówiła, że egzamin ósmoklasisty to "zdany egzamin z odpowiedzialności za zdrowie swoje i innych".
Wiceminister Kopeć podkreślał, że egzamin ósmoklasisty jest odejściem od "testomanii". - 70 procent punktów możliwych do uzyskania z języka polskiego jest za zadania otwarte, w przypadku matematyki to jest połowa punktów. Dotyczy to też egzaminu z języka obcego, który łączy dawny poziom podstawowy z rozszerzonym - przypomniał.
Czasem komisja przyjeżdżała do domu
W tym roku Centralna Komisja Egzaminacyjna opracowała aż 137 rodzajów arkuszy dla ósmoklasistów. Chodzi m.in. o testy dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych (14 tysięcy zdających) i cudzoziemców (2,5 tysiąca).
- Praktycznie każdy uczeń mógł do tego egzaminu podejść. Nawet w domu. Jeśli ktoś miał np. obniżoną odporność, komisja nadzorująca przyjeżdżała do zdającego - zapewniał Smolik.
Harmonogram egzaminacyjny
W tym tygodniu ósmoklasiści będą pisać egzamin jeszcze z matematyki (w środę 17 czerwca, egzamin potrwa 100 minut) i z języka obcego (18 czerwca, 90 minut). Ponad 95 procent uczniów podstawówek wybrało język angielski.
Egzaminu ósmoklasisty nie można oblać (nawet jeśli otrzyma się za niego zero punktów), ale trzeba do niego podejść, by otrzymać świadectwo ukończenia szkoły podstawowej. Uczniowie, którzy z powodów losowych - również związanych z koronawirusem - nie napiszą egzaminu w tym tygodniu, będą mogli zrobić to w lipcu.
W tym tygodniu w szkołach przeprowadzane są też egzaminy maturalne z przedmiotów do wyboru. We wtorek rano maturzyści rozwiązywali zadania z biologii, a o 14 rozpoczynają egzamin z wiedzy o społeczeństwie, w środę 17 czerwca - czekają ich matury z chemii i informatyki, w czwartek 18 czerwca - z języka niemieckiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym, a w piątek 19 czerwca zaplanowano egzaminy z geografii oraz historii sztuki.
Źródło: tvn24.pl