Najnowsze

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Mamy zadania i tematy

Najnowsze

Autor:
Justyna
Suchecka
Źródło:
tvn24.pl
"Quo vadis" i twórczość Mrożka na egzaminie ósmoklasistów TVN24
wideo 2/4
TVN24"Quo Vadis" i twórczość Mrożka na egzaminie ósmoklasistów

Egzamin ósmoklasisty rozpoczął się o godzinie 9 testem z języka polskiego. Uczniowie mieli 120 minut na rozwiązanie 22 zadań, w tym kilku dotyczących "Quo vadis" i napisanie przemówienia lub opowiadania. O czym?

We wtorek do egzaminu ósmoklasisty podeszło blisko 348 tysięcy uczniów w całym kraju. To pierwszy poważny sprawdzian w ich życiu, a choć nie można go oblać (nie ma progu zdawalności, aby ukończyć szkołę, wystarczy do niego podejść), jest kluczowy w czasie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

Ubiegłoroczny egzamin był wyjątkowy, bo przebiegał w cieniu ogólnopolskiego strajku nauczycieli. Uczniów pilnowali między innymi leśnicy, strażnicy miejscy, katecheci. W tym roku też jest nietypowo. Standardowo sprawdzian przeprowadzany jest w kwietniu, ale w związku z pandemią - podobnie jak matury - przesunięto go w tym roku na czerwiec i odbywa się w reżimie sanitarnym.

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego 2020. Arkusze Centralnej Komisji Egzaminacyjnej

Drogie koleżanki, drodzy koledzy!

Tegoroczny egzamin składał się z 22 zadań, na których rozwiązanie uczniowie otrzymali 120 minut. Najwyżej punktowanym zadaniem było wypracowanie. Uczniowie mogli za nie zdobyć aż 40 procent wszystkich punktów.

Uczniowie do wyboru mieli dwa tematy: przemówienie lub opowiadanie.

Napisz przemówienie skierowane do koleżanek i kolegów, w którym przekonasz słuchaczy, że książki mogą być źródłem mądrości. W wypracowaniu odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz innego utworu literackiego i wykaż, że ich przeczytanie może uczynić czytelnika mądrzejszym.

Napisz opowiadanie o spotkaniu z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej, który podczas spotkania nauczył Cię czegoś ważnego. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową.

"Quo vadis", ósmoklasisto

Pierwsze zadania, które rozwiązywali uczniowie, dotyczyły "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza. Musieli m.in. ułożyć chronologicznie opisane w powieści wydarzenia, określić, czy prawdziwe jest zdanie "Neron postanowił zjednać sobie protestujący tłum, gdyż jako artysta potrzebował sprzyjającej mu publiczności", obronić tezę, że Petroniusz był dobrym mówcą.

Spośród lektur obowiązkowych, innych niż "Quo vadis", uczniowie mieli też wybrać tę, której bohater musiał stawić czoła wyzwaniom. I oczywiście swój wybór uargumentować.

Inne zadanie sprawdzające umiejętność argumentowania brzmiało: "Gdyby tytuł arbiter elegantiarum przyznawano kobietom, to która z postaci – Telimena czy żona modna (z satyry Ignacego Krasickiego) – bardziej by na niego zasłużyła?".

Harmonogram egzaminacyjny

Egzamin ósmoklasisty składa się z trzech części. Uczniowie rozwiązują zadania z języka polskiego (16 czerwca), matematyki (17 czerwca) i języka obcego (18 czerwca). Wszystkie egzaminy rozpoczną się o godz. 9. Na rozwiązanie zadań z matematyki uczniowie będą mieli 100 minut, a z języka obcego - 90 minut.

W tym tygodniu w szkołach przeprowadzane są też egzaminy maturalne z przedmiotów do wyboru. We wtorek 16 czerwca rano odbyła się matura z biologii, a na godzinę 14 zaplanowano egzamin z wiedzy o społeczeństwie. Przed nami jeszcze: w środę 17 czerwca egzaminy z chemii i informatyki, w czwartek 18 czerwca - matura języka niemieckiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym, a w piątek 19 czerwca z geografii oraz historii sztuki.

Autor:Justyna Suchecka

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości