Kosztowała 50 milionów, działa od dwóch lat. Stacja kolejowa do rozbiórki

Źródło:
tvn24.pl
Przystanek Łódź Retkinia kosztował 50 mln złotych, ma zostać zlikwidowany
Przystanek Łódź Retkinia kosztował 50 mln złotych, ma zostać zlikwidowanytvn24.pl
wideo 2/3
Przystanek Łódź Retkinia kosztował 50 mln złotych, ma zostać zlikwidowanytvn24.pl

Pan Kazimierz nie dowierza, kiedy mówimy mu, że stacja kolejowa Łódź Retkinia ma zostać rozebrana. - No, przecież dopiero ją zbudowali! - woła oburzony. O "szokującej decyzji" i "marnotrawstwie" mówią łódzcy radni. Jak to możliwe, że - jak wynika z wyliczeń łódzkich samorządowców - wydaliśmy 50 milionów złotych na coś, co zamierzamy po dwóch latach zrównać z ziemią?

Stacja kolejowa na łódzkiej Retkini jest na tyle nowa, że próżno jej szukać na zdjęciach map Google. - Jeszcze się nie zdążyłem się przyzwyczaić. Jest ładnie, nowocześnie, europejsko - opowiada pan Kazimierz. Mieszka przy ulicy Falistej, do której - dzięki nowej kładce - może dostać się szybciej i łatwiej niż kiedykolwiek wcześniej. - Jest podjazd dla osób na wózkach, niezbyt stromy. Wszystko ogrodzone, bezpieczne nawet jak się z dziećmi idzie. A sama stacja też niczego sobie: są windy i interaktywne rozkłady jazdy. Naciska się guzik i widać, kiedy przyjedzie pana pociąg - wylicza i z zadowoleniem kiwa głową.

Zniknąć ma nie tylko stacja, ale też kładka nad toramitvn24.pl

Niestety, to nam przypada rola złego posłańca. Musimy przekazać panu Kazimierzowi, że oddana ledwie dwa lata temu inwestycja ma zostać rozebrana. Ma zniknąć zarówno stacja kolejowa, jak i kładka, którą przed chwilą mieszkaniec tak zachwalał. Dlaczego?

Powstała przy wsparciu funduszy europejskich inwestycja obsługuje przede wszystkim pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, ale zatrzymują się tu też składy Kolei Wielkopolskich oraz niektóre pociągi PKP Intercity i Polregio. W przyszłości trasa ta ma jednak być częścią Kolei Dużych Prędkości - inwestycji realizowanej przez państwową spółkę Centralny Port Komunikacyjny. Żeby to było możliwe, trzeba - jak opowiada Konrad Majszczyk, rzecznik CPK - poszerzyć korytarz kolejowy. A to oznacza, że działające od 2021 roku stacja i kładka będą musiały zostać rozebrane.

"Bardzo bogaty kraj"

O planach CPK bardzo krytycznie mówią łódzcy samorządowcy, którzy w ubiegłym tygodniu zorganizowali konferencję prasową, podczas której mówili o tym, że nowy przystanek Łódź Retkinia "idzie pod walec niekompetencji PiS". Skąd to stwierdzenie? Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi, mówi o "nieracjonalnym działaniu" i o "bardzo poważnym zaniedbaniu". Wskazuje, że stacja na Retkini powstała w ramach inwestycji zleconej przez PKP PLK.

Stacja Łódź Retknia działa od 2021 rokutvn24.pl

- Realizacja inwestycji za 50 milionów złotych ze środków publicznych zostanie zrównana z ziemią. A to przez to, że PKP PLK nie dogadało się ze spółką widmo CPK - grzmi Gołaszewski, który zaznacza, że informacje o planowanej rozbiórce są "szokujące", bo - jak mówi - "do śmierci wyrzucono gigantyczne środki":

- To nie może nam umknąć. Trwający remont placu Wolności pochłonie niecałe 40 milionów, realizowana rewitalizacja Bulwarów Północnych to nieco ponad 45 milionów złotych. To ważne projekty zmieniające obraz miasta. Nie możemy zatem obojętnie przechodzić obok faktu, że z powodu czyjejś niekompetencji tak duże środki zostaną wyrzucone do kosza - dodaje radny Marcin Gołaszewski.

- Nie może być tak, że buduje się coś za kilka milionów, by po kilku latach to zburzyć, bo jakaś spółka ma inną wizję. Nie zgadzamy się z tym - dodaje inna radna, Agnieszka Wieteska.

Radni biją na alarmUMŁ

Dodaje, że samorządowcy wystąpili do PKP o odpowiedź na pytania dotyczące kosztu realizacji inwestycji i wyburzenia przystanku. Radni pytają też, jak to się stało, że plany PKP i CPK są ze sobą sprzeczne. Na odpowiedź samorządowcy jeszcze czekają.

- Na tym przykładzie widać, jak absurdalnym pomysłem było powołanie spółki CPK i przekazanie jej kolejowych inwestycji infrastrukturalnych, na których się nie zna - podkreśla radny Mateusz Walasek.

Nagłośnionym przez radnych problemem żyje wielu mieszkańców Retkini. W przeciwieństwie do pana Kazimierza, który od nas dowiedział się o planowanej rozbiórce, wielu z nich ma na temat planowanych działań wyrobione zdanie.

Czytaj więcej: "Tarcza od roku stoi, zamiast drążyć tunel". Poseł Joński pisze do Jarosława Kaczyńskiego.

- Widocznie jesteśmy bardzo bogatym krajem, że najpierw coś budujemy, potem burzymy i budujemy od nowa - mówi Anna, którą spotykamy przy kładce dla pieszych.

- Przecież to inwestycja za unijne pieniądze. I my je wzięliśmy, a teraz sobie tak po prostu rozwalimy, bo nikt z tych geniuszy nie zorientował się, że niedługo mają tu iść pociągi dużych prędkości? - mówi Lech, również mieszkający w pobliżu.

Faktycznie, w pobliżu stacji stoi duża tablica przypominająca, że PKP PLK na inwestycję wybudowania przystanków kolejowych (w tym na tego na Retkini) otrzymały środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Nowa stacja, korytarz stary

Jak doszło do tej sytuacji i kto zawinił?

Konrad Majszyk, rzecznik Centralnego Portu Komunikacyjnego, w rozmowie z tvn24.pl podkreśla, że operacja rozebrania kładki i stacji jest "starannie przemyślana i wynika z zaplanowanych prac przy budowie tunelu Kolei Dużych Prędkości". Tłumaczy, że pociągi jadące tunelem pod Łodzią mają jechać potem linią kolejową numer 14 (przy której stoi stacja Łódź Retkinia).

Żeby w korytarzu zmieścić linię dużych prędkości - jak mówi Majszyk - trzeba go poszerzyć. A więc zmodyfikować istniejącą na trasie infrastrukturę. Jedną z tych zmian ma być właśnie rozebranie stacji i kładki.

Konrad Majszyk podkreśla, że lokalizacja tunelu i linii 85 (czyli odcinka Kolei Dużych Prędkości z Warszawy przez Łódź do Wrocławia) wynika z decyzji środowiskowej z 2012 roku. - Wykorzystaliśmy ją na potrzeby inwestycji - przekazuje rzecznik CPK.

Przebieg Kolei Dużych Prędkości CPK

Skoro decyzja środowiskowa, na podstawie której wyznaczono taki przebieg trasy Kolei Dużych Prędkości powstała 11 lat temu, to dlaczego wybudowano tu nową stację bez wcześniejszego poszerzenia trasy?

To pytanie zadaliśmy Karolowi Jakubowskiemu, rzecznikowi PKP PLK. "Ostateczne decyzje dotyczące układu torowego w rejonie przystanku (posterunku odgałęźnego) Łódź Retkinia jeszcze nie zapadły. Obecnie PLK SA i CPK Sp. z o.o. intensywnie współpracują w celu stworzenia optymalnych rozwiązań technicznych w zakresie połączenia linii kolejowej KDP (nr 85) projektowanej przez CPK z infrastrukturą zarządzaną przez PLK SA w rejonie przystanku (posterunku odgałęźnego) Łódź Retkinia" - czytamy w informacji od rzecznika PKP PLK. Jak zaznacza Jakubowski, "decyzja środowiskowa, na którą powołuje się CPK ma ponad 11 lat. Uwarunkowania w jakich została wydana uległy istotnym zmianom. Należy zaznaczyć, że minister właściwy do spraw transportu w 2011 roku wycofał się z projektu linii KDP tzw. 'Igreka' (Y)". Jak podkreśla przedstawiciel PKP PLK S.A., "rezygnacja z budowy przystanku Łódź Retkinia ze względu na wstrzymany projekt budowy 'Igreka' byłaby negatywnie postrzegana przez mieszkańców i samorząd (...)", dlatego "w 2016 roku podjęto decyzję o budowie przystanku Łódź Retkinia".

W stanowisku wysłanym do "Gazety Wyborczej" PKP PLK tłumaczą, że "projekt wspomnianej infrastruktury został przygotowany, zanim jeszcze powstała spółka CPK". Nieoficjalnie od osób zbliżonych do sprawy dowiadujemy się, że nie wszyscy w PKP PLK wierzyli, że projekt Kolei Dużych Prędkości zostanie zrealizowany, dlatego realizowano inwestycje, które miały usprawnić korzystanie z istniejących torowisk.

Kiedy zniknie stacja Łódź Retkinia? Na razie tego nie wiadomo, bo nie ma podpisanych umów z wykonawcami. Konrad Majszyk, rzecznik Centralnego Portu Komunikacyjnego, zaznacza, że stacja i kładka - po poszerzeniu korytarza kolejowego - zostaną "w całości odtworzone". Ile za to zapłaci podatnik? Na razie, jak zaznacza rzecznik CPK, tego nie wiadomo. - Jako rzetelny wykonawca takie dane możemy podawać dopiero wtedy, kiedy podpisane zostaną stosowne umowy - zaznacza Majszyk.

Inwestycja powstała przy wsparciu środków europejskichtvn24.pl

Rzecznik CPK zapowiada, że mieszkańcy Retkini po zamieszaniu związanym z rozbiórką nowej kładki dostaną nową. Jeszcze lepszą.

- Przy okazji naszych niezbędnych prac usprawnimy funkcjonowanie przystanku Retkinia. Zapewnimy drugie dojście od strony północno-zachodniej, co wpisuje się w plany inwestycyjne władz Łodzi dotyczące ul. Maratońskiej. Szczegóły tej zmiany uzgodniliśmy już z łódzkim ratuszem - przekazuje Majszyk.

Autorka/Autor:bż/PKoz

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Na terenie jednej ze szkół średnich w Łomży 15-letni uczeń został postrzelony z broni pneumatycznej. Trafił do szpitala. Ze wstępnych ustaleń wynika, że sprawcą jest inny uczeń - poinformował TVN24 starszy posterunkowy Konrad Karwacki z zespołu prasowego Podlaskiej Policji.

Strzały w szkole w Łomży. Ranny 15-latek

Strzały w szkole w Łomży. Ranny 15-latek

Źródło:
TVN24

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej poprosiła o wyjaśnienia dotyczące problemów z nagłośnieniem od firmy obsługującej uroczystość z okazji Dnia Strażaka. To pokłosie sytuacji, do której doszło podczas wystąpienia ministra spraw wewnętrznych Marcina Kierwińskiego.

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24, PAP

Około 40 osób brało udział w bójce na Placu Wolności w Głownie (Łódzkie). Policja, która pojawiła się na miejscu, nikogo już jednak nie zastała, a film, który pojawił się w sieci, zniknął. Władze miasta poprosiły o zwiększenie liczby patroli i zapowiedziały, że powstanie nowoczesny monitoring.

Bójka z udziałem kilkudziesięciu osób w centrum miasta

Bójka z udziałem kilkudziesięciu osób w centrum miasta

Źródło:
tvn24.pl

Były poseł Prawa i Sprawiedliwości Grzegorz J. został skazany w sprawie korupcji oraz powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych. Ma trafić do więzienia.

Były poseł PiS skazany na więzienie

Były poseł PiS skazany na więzienie

Źródło:
PAP

"Zachód czy Wschód? Europa czy Rosja? KO czy PiS?" - napisał w mediach społecznościowych Donald Tusk, podkreślając, że "to są wybory, przed którymi staje dziś Polska". Jak ocenił szef rządu, "każdego dnia dowiadujemy się o kolejnych faktach, które potwierdzają takie właśnie znaczenie tych wyborów".

Donald Tusk o "wyborach, przed którymi staje dziś Polska". "Niech nikt dłużej nie udaje, że tego nie widzi"

Donald Tusk o "wyborach, przed którymi staje dziś Polska". "Niech nikt dłużej nie udaje, że tego nie widzi"

Źródło:
tvn24.pl

W propagandowych białoruskich mediach sędzia Tomasz Szmydt, znany z afery hejterskiej, powiedział, że podpisał "rezygnację ze stanowiska sędziego Rzeczypospolitej Polskiej ze skutkiem natychmiastowym". - Poproszę ambasadę białoruską o przekazanie tego dokumentu stronie polskiej - dodał. Ostro komentuje to szef MSZ Radosław Sikorski.

Tomasz Szmydt o "dokumencie dla strony polskiej". Sikorski: Zdrajca. Pytanie, od kiedy

Tomasz Szmydt o "dokumencie dla strony polskiej". Sikorski: Zdrajca. Pytanie, od kiedy

Źródło:
tvn24.pl

"Polityczne zwycięstwo Donalda Tuska", "okazja do odwrócenia losu" i konsekwencja "bardziej prounijnego kursu" Polski - europejskie media komentują decyzję Komisji Europejskiej o zakończeniu procedury z artykułu 7 przeciwko Polsce.

"Polityczne zwycięstwo Donalda Tuska". Zagraniczne media o decyzji KE w sprawie artykułu 7

"Polityczne zwycięstwo Donalda Tuska". Zagraniczne media o decyzji KE w sprawie artykułu 7

Źródło:
Politico, Reuters, Euronews, Financial Times, tvn24.pl

Ile włożyć do koperty z okazji pierwszej komunii świętej? To pytanie pojawia się wśród Polaków od lat na przełomie kwietnia i maja, kiedy młodzi członkowie ich rodzin przystępują do sakramentu. Odpowiedź brzmi "to zależy", między innymi od tego, jaki jest stopień naszego pokrewieństwa z dzieckiem. Rodzice, chrzestni, dziadkowie czy wujkowie - w każdym z tych przypadków kwoty mogą być nieco inne.

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Źródło:
tvn24.pl

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wszczęła czynności kontrolne w celu zweryfikowania zakresu informacji niejawnych, do których w związku ze sprawowaną funkcją i prowadzonymi sprawami miał dostęp sędzia WSA, który poprosił o azyl na Białorusi - poinformował rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński. W poniedziałek na konferencji w Mińsku o swojej prośbie o azyl poinformował Tomasz Szmydt, jeden z bohaterów tzw. afery hejterskiej.

Sędzia chce azylu u Łukaszenki. Ruch ABW

Sędzia chce azylu u Łukaszenki. Ruch ABW

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Tomasz Szmydt poinformował na konferencji prasowej w Mińsku, że ubiega się o azyl na Białorusi. Szmydt to jeden z bohaterów tzw. afery hejterskiej za czasów rządów PiS. Komunikat w związku z informacją o złożeniu przez niego wniosku o azyl wydała Prokuratura Krajowa.

Sędzia Szmydt na Białorusi. Komunikat prokuratury

Sędzia Szmydt na Białorusi. Komunikat prokuratury

Źródło:
PAP

Państwowa białoruska agencja prasowa BiełTA podała w poniedziałek, że sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Tomasz Szmydt ubiega się o azyl na Białorusi. - Szokująca informacja - skomentował szef MSZ Radosław Sikorski. Sędzia Małgorzata Jarecka z WSA w Warszawie przekazała, że Szmydt przebywa na urlopie, a prezes sądu nie otrzymał do tej pory informacji o zrzeczeniu się przez niego urzędu. Szmydt to jeden z bohaterów tzw. afery hejterskiej za rządów PiS.

Polski sędzia prosi o azyl na Białorusi. Sikorski "w szoku", jest komunikat sądu

Polski sędzia prosi o azyl na Białorusi. Sikorski "w szoku", jest komunikat sądu

Źródło:
TVN24

W Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu został powołany trzyosobowy zespół do prowadzenia śledztwa w sprawie tzw. afery hejterskiej, ujawnionej w 2019 roku. Śledczy sformułowali postanowienie o przedstawieniu zarzutów Emilii Szmydt, nie zostały one jeszcze jej ogłoszone. To była żona sędziego Tomasza Szmydta, który w poniedziałek poinformował, że poprosił o azyl na Białorusi. 

"Dynamizacja". Co się dzieje w śledztwie w sprawie afery hejterskiej

"Dynamizacja". Co się dzieje w śledztwie w sprawie afery hejterskiej

Źródło:
TVN24, PAP

Prezes PERN Mirosław Skowron 2 maja złożył rezygnację - podała spółka w komunikacie. Nie wskazała jednak powodów rezygnacji. PERN to operator sieci rurociągów i magazynów ropy naftowej i paliw.

Prezes PERN Mirosław Skowron złożył rezygnację

Prezes PERN Mirosław Skowron złożył rezygnację

Źródło:
PAP

- To jest bardzo dobra wiadomość dla Polski - powiedział TVN24 wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek. Odniósł się do oświadczenia Komisji Europejskiej, że są przesłanki do zamknięcia procedury artykułu 7 wobec Polski. Profesor Robert Grzeszczak, przewodniczący Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, mówił, że zakończenie procedury "miałoby bardzo duży wizerunkowy, prestiżowy charakter".

"To będzie świetny moment, żeby powiedzieć: Polska wróciła na tory praworządności"

"To będzie świetny moment, żeby powiedzieć: Polska wróciła na tory praworządności"

Źródło:
TVN24

Policja stanu Lagos w Nigerii potwierdziła zatrzymanie 10 osób podejrzewanych o morderstwa i handel organami. Ludzkie narządy zatrzymani mieli sprzedawać chętnym do ich późniejszego wykorzystania w rytuałach. Za głowę ofiary mieli otrzymywać równowartość ok. 130-140 złotych, za serce ok. 200 złotych.  

Ofiary pozbawiali rąk, głów i serc. Zatrzymania w związku z morderstwami i handlem organami  

Ofiary pozbawiali rąk, głów i serc. Zatrzymania w związku z morderstwami i handlem organami  

Źródło:
PAP, telegraph.ng

IMGW wydał alarmy pierwszego i drugiego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed burzami, podczas których powieje silny wiatr i spadnie ulewny deszcz. Sprawdź, gdzie pogoda może być niebezpieczna.

Burze w Polsce. IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia

Burze w Polsce. IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

We wtorek tegoroczni maturzyści zmierzą się z egzaminem z języka polskiego. Wielu z nich obawia się popełnienia błędu kardynalnego w wypracowaniu. Może to bowiem skutkować niezdobyciem za nie żadnego punktu. Czym jest błąd kardynalny?

Tego najbardziej boją się maturzyści na egzaminie z polskiego. Czym jest błąd kardynalny?

Tego najbardziej boją się maturzyści na egzaminie z polskiego. Czym jest błąd kardynalny?

Źródło:
tvn24.pl

Przed sejmową komisją śledczą do spraw inwigilacji Pegasusem zeznawał w poniedziałek Jarosław Wyżgowski, dyrektor Biura Finansów w Ministerstwie Sprawiedliwości. Powiedział między innymi, że kierowane przez niego biuro "nie otrzymało niejawnej umowy", na podstawie której dokonano wypłaty 25 milionów złotych z Funduszu Sprawiedliwości do CBA na zakup Pegasusa. Wpłyneło jedynie "pismo dysponenta środków, a więc wiceministra Michała Wosia, polecające wykonanie przelewu". - Decydentem był Zbigniew Ziobro, realizatorem Michał Woś, a urzędnicy zostali wykorzystani - ocenił wiceprzewodniczący komisji Tomasz Trela.

Pegasus i przelew na 25 milionów. Dyrektor finansowy: nie otrzymaliśmy umowy, a jedynie dyspozycję wypłaty

Pegasus i przelew na 25 milionów. Dyrektor finansowy: nie otrzymaliśmy umowy, a jedynie dyspozycję wypłaty

Źródło:
TVN24, PAP

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który, zdaniem śledczych, jest zamieszany w sprawę głośnego morderstwa w Ursusie. W Niedzielę Wielkanocną (31 marca 2024 roku) w jednym z mieszkań znaleziono cztery ciała. Zatrzymany usłyszał jednak zarzut potrójnego zabójstwa - dlaczego?

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przed nami kilka chłodniejszych nocy, co dla miłośników roślin ozdobnych może stanowić powód do niepokoju. Jak wynika z prognoz, miejscami temperatura powietrza może spaść poniżej zera. O to, w jaki sposób chronić rośliny przed mrozem, zapytaliśmy doktor habilitowaną Julitę Rabizę-Świder ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Czekają nas zimne noce. Czy zabrać rośliny z balkonu?

Czekają nas zimne noce. Czy zabrać rośliny z balkonu?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Komisja Europejska oceniła, że ryzyko naruszenia praworządności przez rząd w Warszawie nie jest już poważne, co stanowi przesłankę do zamknięcia procedury z artykułu 7 wobec Polski. Procedura ta została uruchomiona w grudniu 2017 roku. "Dzisiaj zaczął się nowy rozdział dla Polski" - napisała szefowa Komisji Ursula von der Leyen.

Komisja Europejska: są przesłanki do zamknięcia procedury artykułu 7 wobec Polski

Komisja Europejska: są przesłanki do zamknięcia procedury artykułu 7 wobec Polski

Źródło:
TVN24

Gdzie jest burza? W poniedziałek 06.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Pada deszcz i wieje porywisty wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Lokalnie może ulewnie padać

Gdzie jest burza? Lokalnie może ulewnie padać

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Gazprom poinformował, że w 2023 roku odnotował pierwszą roczną stratę od ponad 20 lat - na poziomie 6,9 miliarda dolarów. Gazowy gigant odczuł gwałtowny spadek sprzedaży do Europy, która mocno ograniczyła import surowca w następstwie napaści Rosji na Ukrainę. 

Kłopoty rosyjskiego giganta. "Ogromne tąpnięcie"

Kłopoty rosyjskiego giganta. "Ogromne tąpnięcie"

Źródło:
CNN

Moment, w którym tornado zniszczyło budynek przemysłowy w Nebrasce, został zarejestrowany przez kamerę samochodową. W momencie uderzenia żywiołu wewnątrz znajdowało się 70 osób, spośród których część została uwięziona pod gruzami.

Wystarczyła chwila, by z powierzchni ziemi zniknął budynek pełen ludzi. Nagranie

Wystarczyła chwila, by z powierzchni ziemi zniknął budynek pełen ludzi. Nagranie

Źródło:
Reuters, 1011 Now, tvnmeteo.pl

Były prezes Orlenu i kandydat w wyborach europejskich Daniel Obajtek opublikował w mediach społecznościowych nagranie wideo z Bachorza w gminie Dynów. - To nie jest Budapeszt - mówił, nawiązując do doniesień o swoim pobycie na Węgrzech.

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Źródło:
tvn24.pl

Wiceszef MSZ Andrzej Szejna stwierdził, że tak zwana ustawa kompetencyjna, która daje prezydentowi wpływ na wysuwanie polskich kandydatur do obsady najważniejszych unijnych stanowisk, jest niekonstytucyjna. - To rząd realizuje politykę zagraniczną, a prezydent współpracuje, nie narzuca, więc tę ustawę po prostu ominiemy - powiedział.

"Od zgłaszania kandydata jest rząd, a nie Nowogrodzka". Wiceminister: ominiemy ustawę

"Od zgłaszania kandydata jest rząd, a nie Nowogrodzka". Wiceminister: ominiemy ustawę

Źródło:
PAP
Chocholi taniec z sądami, bezwład i bezduszna decyzja

Chocholi taniec z sądami, bezwład i bezduszna decyzja

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Prawo i Sprawiedliwość przekonuje, że nie chce wyjścia Polski z Unii Europejskiej – ale swój przekaz w kampanii do europarlamentu buduje na negatywnych obrazach wspólnoty. Przedstawiamy główne fałszywe narracje PiS o UE. Eksperci wyjaśniają, na czym polega ta strategia mobilizowania elektoratu "do walki o suwerenność", zamiast "przepisami dotyczącymi krzywizny banana".

Suwerenność, Zielony Ład, euro… Fałszywe narracje PiS o Unii Europejskiej

Suwerenność, Zielony Ład, euro… Fałszywe narracje PiS o Unii Europejskiej

Źródło:
Konkret24

Tylko do 12 lipca tego roku szkoły podstawowe i ponadpodstawowe będą wydawać uczniom papierowe legitymacje szkolne. W Warszawie plastikowy dokument będzie mógł pełnić funkcję biletu komunikacji miejskiej. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy nowa legitymacja otworzy bramki do metra.

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", PAP, tvnwarszawa.pl

Kuba Wojewódzki zdradził, kto wystąpi w kolejnym odcinku jego show. We wtorek na jego kanapie zasiądą aktor Michał Czernecki i influencerka Julia Żugaj. Start punktualnie o godzinie 22.40 w TVN i w Playerze. 

Julia Żugaj i Michał Czernecki gośćmi Kuby Wojewódzkiego

Julia Żugaj i Michał Czernecki gośćmi Kuby Wojewódzkiego

Źródło:
TVN24.pl

Już w najbliższą sobotę w szwedzkim Malmö odbędzie się 68. finał Konkursu Piosenki Eurowizji. Poprzedzą go dwa półfinały. Te odbędą się we wtorek 7 maja i czwartek 9 maja. Podczas nich wszystkich widzowie będą mogli głosować na swoje ulubione piosenki. Które z nich są obecnie najpopularniejsze?  

Najpopularniejsze piosenki Eurowizji 2024. Zestawienie  

Najpopularniejsze piosenki Eurowizji 2024. Zestawienie  

Źródło:
TVN24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24