Wielkie modele, chodzące roboty i wyższa fizyka. Kulisy kosmosu na miarę Oscara

Zwiastun filmu "Interstellar"
Zwiastun filmu "Interstellar"
Warner Bros. Pictures
"Interstallar" ma szansę na OscaraWarner Bros. Pictures

Drugi rok z rzędu kosmos zagości na ceremonii rozdania Oscarów. Film "Interstallar" jest uznawany za najbardziej prawdopodobnego zwycięzcę w kategorii: efekty specjalne. Reżyser Christopher Nolan i jego zespół pokazali, że o ich jakości nie decyduje liczba wygenerowanych komputerowo eksplozji, ale finezja w łączeniu obrazów sztucznych i prawdziwych. Czasem mniej znaczy więcej.

"Interstellar" podąża śladami innego "kosmicznego" obrazu, czyli zeszłorocznego filmu "Grawitacja" w reżyserii Alfonso Cuarona. W 2014 roku zdobył on łącznie siedem oscarowych statuetek, w tym za efekty specjalne.

Typujący wyniki tegorocznej gali eksperci nie przewidują tak dobrego wyniku "Interstallar", ale uznają go za murowanego kandydata do zwycięstwa w kategorii efekty specjalne. - W tej dziedzinie to może nie film wybitny, ale wyróżniający się i zdecydowanie bardzo silny kandydat. Ja sam bym go wybrał - mówi tvn24.pl dr Paweł Frelik, prezes stowarzyszenia Science Fiction Research Association.

Poza nominacją w kategorii efekty specjalne film Nolana ma również szansę na Oscara za najlepszą muzykę (dzieło Hansa Zimmera), dźwięk, montaż dźwięku i scenografię.

Sposób na realizm

Skąd tak wysoka ocena efektów specjalnych w "Interstallar"? Chcąc opowiedzieć historię dziejącą się w większości w kosmosie Nolan nie miał wyboru. To efekty specjalne musiały tworzyć znaczną cześć obrazu widzianego na ekranie. Jak mówi dr Frelik, w sposób oczywisty stoją one na najwyższym dostępnym hollywoodzkim poziomie. Nolanowi i jego współpracownikom udało się to osiągnąć dzięki wielu ciekawym rozwiązaniom. Zbudowali wielkie makiety, zaprzęgli do pracy prawdziwego naukowca i ograniczyli rolę całkowicie komputerowo generowanych scen. W filmie Nolana tylko nieliczne dynamiczne akcje są pokazywane za pomocą obrazu stworzonego w całości przez maszyny. Kamera zazwyczaj skupia się na aktorach i bliskich ujęciach, w których grafika komputerowa odgrywa mniejszą rolę. Przewagę mają natomiast pieczołowicie wykonane makiety, które odegrały wielką rolę w "Interstallar". Praktyczny brak "epickich" scen wielkich eksplozji w kosmosie czy dynamicznie przelatujących obok kamery statków, co jest często spotykanym obrazem w innych "kosmicznych" produkcjach, czyni film Nolana bardziej rzeczywistym. Mniej jest momentów, kiedy to, co ogląda widz, w sposób oczywisty jest fantazją. Subtelniejsze dysponowanie komputerowymi efektami specjalnymi czyni film bardziej realistycznym. Czasem mniej znaczy więcej.

Makieta jednego z filmowych pojazdów kosmicznych w studiu w Los AngelesWarner Bros. Entertainment/Paramount Pictures Corporation

Statki kosmiczne w studiach

Nie oznacza to jednak, że w "Interstallar" efektów specjalnych brakuje. Wręcz przeciwnie. Film dziejący się w 3/4 w kosmosie bez nich się nie obędzie. Tworzyły je dwie firmy: Double Negative i New Deal Studios. Ta pierwsza sprawowała generalną pieczę nad efektami specjalnymi i nad efektami tworzonymi komputerowo. Ta druga wykonała natomiast wielką pracę związaną z produkcją modeli na potrzeby filmu. Nolan chciał bowiem użyć do nagrań "prawdziwych" statków kosmicznych i robotów, a nie takich wygenerowanych przez komputery. - Chcieliśmy oprzeć to, co widać w filmie, o obrazy znane z misji Apollo i Gemini przeprowadzonych przez NASA. To miała być eksploracja kosmosu bardzo mocno osadzona w rzeczywistości. Mogliśmy to zrobić komputerowo, ale ludzkie oko i tak dostrzeże różnicę pomiędzy czymś, co jest rzeczywiste, a czymś, co stworzono wirtualnie - opisał w rozmowie z portalem space.com filozofię efektów specjalnych "Interstallar" odpowiedzialny za nie Paul Franklin.

Specjaliści od modeli stworzyli prawdziwe giganty, mierzące po kilkanaście metrów, które następnie na potrzeby dynamicznych scen montowano na specjalnych wysięgnikach umożliwiających ruch w każdym kierunku. Sztuczne pojazdy kosmiczne były na tyle duże, że to do nich przyczepiano kamery, uzyskując w ten sposób realistyczne ujęcia "z zewnątrz". Na potrzeby jedynej "wybuchowej" sceny filmu zbudowano model fragmentu statku w skali 1/5, który następnie wysadzono. Wygląd zewnętrzny, kolory, fakturę powierzchni wzięto z rzeczywistości. - Oparliśmy się o rozwiązania NASA, tylko nakładając je na nasze wymyślone kształty - powiedział magazynowi "FX Guide" Ian Hunter z New Deal Studios.

Ta sama makieta statku poł świata dalej, podczas kręcenia scen na IslandiiWarner Bros. Entertainment/Paramount Pictures Corporation

"Prawdziwe" były również występujące w filmie charakterystyczne roboty mające formę metalowych monolitów rozkładających się w zależności od potrzeb niczym szwajcarski scyzoryk. Zbudowano ich łącznie osiem, każdy za 20 tys. dolarów. Specom od modeli zajęło to sześć tygodni. Każdy robot ważył 100 kg i miał ukryty wewnątrz skomplikowany system siłowników hydraulicznych. Niemal wszystkie ruchy widoczne w filmie modele wykonywały naprawdę. Tylko te najbardziej dynamiczne były dziełem komputerów.

Miniatura głównego pojazdu bohaterów "Interstallar" podczas przygotowań do zdjęć w studiuWarner Bros. Entertainment/Paramount Pictures Corporation
Robot "wysiadający" na powierzchnię obcej planety. Stalowych linek zwisających z góry w filmie oczywiście nie uświadczymyWarner Bros. Entertainment/Paramount Pictures Corporation

"Robotom" z planu filmowego było jednak daleko od tych z filmu, jeśli chodzi o samodzielność. W rzeczywistości zawsze stał za nimi lub obok nich operator, który sterował ich ruchami. Ponieważ był to dość wysoki mężczyzna, przy montażu filmu trzeba było pieczołowicie usuwać czubek jego głowy często wystający zza "robota".

Człowiek stojący za robotami z "Interstallar", Bill Irvin. On również udzielił im głosuWarner Bros. Entertainment/Paramount Pictures Corporation

Komputery i nauka w unii

Pomimo szerokiego zastosowania modeli "Interstallar" nie mógłby się obyć bez "magii" grafiki komputerowej. Głównym celem jej zastosowania było umieszczenie aktorów i makiet w realistycznie wyglądającym kosmosie czy na obcych planetach. Odpowiadająca za to firma Double Negative stosowała szereg technologii będących już standardem w Hollywood. Nolan współpracuje z nią od wielu lat. Double Negative odpowiadało za między innymi efekty w filmie "Incepcja" czy nowej serii filmów o przygodach Batmana.

Podczas prac nad "Interstallar" firma wkroczyła jednak na nowy dla siebie obszar, czyli kosmos. Ideą Nolana było przedstawić go tak bardzo realistycznym, jak to możliwe. W tym celu do współpracy zwerbowano Kipa Thorne'a, znanego amerykańskiego fizyka teoretycznego, specjalizującego się w stosowaniu teorii względności Einsteina w astrofizyce. Oznacza to między innymi rozważania nad naturą czarnych dziur czy tuneli czasoprzestrzennych.

Ponieważ teoria względności jest bez mała naukową podstawą "Interstallar", Thorne miał dużo do dodania od siebie. To jego obliczenia posłużyły grafikom komputerowym za podstawę do wygenerowania wyjątkowych obrazów czarnej dziury i tunelu czasoprzestrzennego, które bohaterowie spotykają na swojej drodze.

Główna aktorka drugoplanowa Jessica Chastain w towarzystwie konsultanta naukowego Kipa Thorna. W filmie zastępuje go Michael Cain jako profesor BrandWarner Bros. Entertainment/Paramount Pictures Corporation

Jak mówił w wywiadzie dla strony space.com Franklin, stworzone przy pomocy Thorne’a obrazy tych kosmicznych fenomenów są pierwszymi w historii Hollywood, które mają prawdziwe naukowe podstawy. Podczas prac nad filmem astrofizyk miał się zżymać, że we wszystkich wcześniejszych filmach czarne dziury i tunele czasoprzestrzenne były błędnie przedstawiane jako obiekty dwuwymiarowe, podczas gdy tak naprawdę (zgodnie z obowiązującą teorią) są to obiekty trójwymiarowe.

Czarna dziura o nazwie "Gargantua", stworzona w oparciu o obliczenia Thorne'aWarner Bros. Entertainment/Paramount Pictures Corporation

Wyższy cel filmu

Dzięki takiej, a nie innej filozofii przyjętej przez Nolana podczas prac nad "Interstallar", przedstawiony w filmie kosmos i podróże przezeń wydają się wyjątkowo realistyczne i po prostu atrakcyjne wizualnie. - Obrazy samego kosmosu są przepiękne, ale także obrazy samych planet, które odwiedzają bohaterowie, są wyjątkowe - mówi dr Frelik. Duża w tym zasługa Islandii, której surowe krajobrazy posłużyły za tło do scen dziejących się na innych światach. Co ciekawe, część filmu dziejąca się na Ziemi, w wydawałoby się typowym krajobrazie centralnych stanów USA, została nakręcona głównie w Kanadzie, w prowincji Alberta. To tam na potrzeby "Interstallar" zasiano ponad 200 ha kukurydzy, która następnie została rozjechana, spalona i zasypana sztucznym pyłem.

Przy pomocy "Interstallar" Nolan po raz kolejny udowodnił, że ma wyjątkowy dar tworzenia filmów po prostu pięknych i spójnych wizualnie, z wyraźnym zamysłem artystycznym. Ocena fabuły czy gry aktorskiej to już inna sprawa. W tych dziedzinach "Interstallar" na Oscary wielkich szans nie ma.

Jednak, jak zwraca uwagę dr Frelik, film Nolana ma pewną bardzo ważną funkcję. W sposób zamierzony lub nie, jest kolejnym po "Grawitacji" obrazem starającym się na nowo rozbudzić w Amerykanach zainteresowanie kosmosem i jego eksploracją. Oba filmy odniosły duże sukcesy kasowe. "Grawitacja" zarobiła 0,6 mld dolarów a "Interstallar" pół miliarda. Oznacza to, że taka tematyka spotkała się z dużym zainteresowaniem widzów. Piękne obrazy kosmosu mogą przekonać Amerykanów, że jednak warto wydawać pieniądze na NASA.

Autor: Maciej Kucharczyk/kka / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Warner Bros. Entertainment/Paramount Pictures Corporation

Pozostałe wiadomości

W przededniu trzeciej rocznicy inwazji zbrojnej, w nocy z soboty na niedzielę, armia rosyjska użyła do ataku na Ukrainę 267 bezzałogowców - poinformowały ukraińskie siły powietrzne. Takiej liczby wrogich bezzałogowców wojsko ukraińskie nie odnotowało od początku agresji.  

Największy atak od początku agresji. Rosja wysłała ponad 250 dronów

Największy atak od początku agresji. Rosja wysłała ponad 250 dronów

Źródło:
PAP, Suspilne, NV

Papież Franciszek "miał spokojną noc i odpoczął" - głosi najnowszy, krótki komunikat Watykanu w sprawie papieża, który ukazał się w niedzielę rano. Dzień wcześniej doszło do pogorszenia stanu 88-letniego Franciszka.

Najnowszy komunikat o stanie zdrowia papieża

Najnowszy komunikat o stanie zdrowia papieża

Źródło:
Reuters, PAP

Psychiatra, profesor Tadeusz Pietras powiedział w TVN24, że co piąty senior w Polsce "cierpi na zaburzenia nastroju o charakterze depresji". To - jak wskazał - dużo większy odsetek niż w państwach zachodnich. - Na depresję składa się pewien komplet objawów. Nigdy wszystkie objawy nie występują u wszystkich osób. Czasami depresja może mieć charakter maskowany - wyjaśnił.

Choruje co piąty senior. "Nigdy wszystkie objawy nie występują u wszystkich osób"

Choruje co piąty senior. "Nigdy wszystkie objawy nie występują u wszystkich osób"

Źródło:
TVN24

Pomimo zaangażowania wielu osób i prowadzonej ponad półtorej godziny resuscytacji, nie udało się uratować życia turysty w Beskidach. Mężczyzna został znaleziony przez postronne osoby około 100 metrów od szczytu Klimczoka (Śląskie).

100 metrów od szczytu znaleźli nieprzytomnego turystę. Nie udało się go uratować

100 metrów od szczytu znaleźli nieprzytomnego turystę. Nie udało się go uratować

Źródło:
PAP

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Wyszli do lasu w miejscowości Rzeczków (Łódzkie), żeby ściąć drzewa. Znaleziono ich przygniecionych. 68-letni mężczyzna zginął na miejscu, 41-latek zmarł w szpitalu.

Tragedia podczas wycinki drzew. Nie żyją dwaj mężczyźni

Tragedia podczas wycinki drzew. Nie żyją dwaj mężczyźni

Źródło:
tvn24.pl

Rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem trwała zaledwie dziesięć minut, choć oczekiwano, że może potrwać godzinę. - Powinniśmy się cieszyć, że na omówienie spraw fundamentalnie ważnych dla Polski, państwa, nie tylko frontowego, ale także państwa sąsiadującego z Ukrainą, Donald Trump znalazł "pięć minut" - komentowała w TVN24 dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

"Dziesięć minut" Dudy z Trumpem. "Oczekiwania były duże, ale stawka jest podniesiona bardzo wysoko"

"Dziesięć minut" Dudy z Trumpem. "Oczekiwania były duże, ale stawka jest podniesiona bardzo wysoko"

Źródło:
Reuters, CNN, TVN24, PAP

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Hunter Schafer, transpłciowa gwiazda popularnego serialu młodzieżowego HBO "Euforia", oznajmiła, że ​​w jej nowym paszporcie amerykańskim widnieje informacja o niej jako o mężczyźnie. Schafer przekazała, że przy wypełnianiu dokumentów zaznaczyła płeć żeńską - podała BBC.

Nowy paszport zszokował gwiazdę "Euforii". "Nie wierzyłam, że to się naprawdę wydarzy"

Nowy paszport zszokował gwiazdę "Euforii". "Nie wierzyłam, że to się naprawdę wydarzy"

Źródło:
BBC

Warunki proponowanej nowej umowy o amerykańskim udziale w przychodach z minerałów i złóż naturalnych Ukrainy wydają się jeszcze surowsze dla Kijowa, niż pierwotna, odrzucona przez Ukraińców wersja - pisze "New York Times". Projekt zakłada przekazanie USA 500 miliardów dolarów dochodów z eksploatacji surowców. Amerykański sekretarz skarbu Scott Bessent stwierdził, że ta umowa będzie "jasnym sygnałem dla Rosji".

"Szereg zobowiązań" i potężne kwoty. Media: warunki nowej wersji umowy jeszcze cięższe dla Ukrainy

"Szereg zobowiązań" i potężne kwoty. Media: warunki nowej wersji umowy jeszcze cięższe dla Ukrainy

Źródło:
New York Times, PAP

Olaf Scholz walczy o utrzymanie się na stanowisku kanclerza. Przed trzema laty polityk z ramienia Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) zastąpił w tej roli Angelę Merkel, przerywając tym samym 16-letnie rządy chadecji. Po wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku, gdy jego partia nie zdobyła nawet 15 procent, na kanclerza spadła fala krytyki. Prasa pisała wówczas, że "Niemcy mają dość Olafa Scholza" i że "teraz prawie nie ma znaczenia, czego żąda lub co obiecuje". Upadek jego rządu potwierdził złą passę polityka. Z jakimi obietnicami idzie do tych wyborów?

Dlaczego "Niemcy mają dość" Olafa Scholza

Dlaczego "Niemcy mają dość" Olafa Scholza

Źródło:
Berliner Morgenpost, Deutsche Welle, PAP, tvn24.pl

W miejscowości Wał (Lubelskie) 40-letni kierowca busa nie zastosował się do znaku STOP, wjechał na przejazd kolejowy i zderzył się z szynobusem. Jeden z trójki pasażerów podróżujących autem trafił do szpitala.

Nie zatrzymał się przed przejazdem i zderzył się z szynobusem. Jedna osoba ranna

Nie zatrzymał się przed przejazdem i zderzył się z szynobusem. Jedna osoba ranna

Źródło:
tvn24.pl

W mieście Trujillo na północy Peru zawalił się dach w części restauracyjnej tamtejszego centrum handlowego. Lokalne media przekazały, że co najmniej sześć osób zginęło, a 82 zostały ranne. W całym regionie La Libertad ogłoszono dwa dni żałoby.

Zawalił się dach centrum handlowego. Dwa dni żałoby

Zawalił się dach centrum handlowego. Dwa dni żałoby

Źródło:
PAP

W sobotę wieczorem pracownicy rządu federalnego USA otrzymali e-maile z działu kadr Biura Zarządzania Personelem Stanów Zjednoczonych (OPM), z prośbą o przesłanie informacji co udało się im zrobić w pracy w minionym tygodniu - donosi Reuters. Brak odpowiedzi ma być podstawą do zwolnienia z pracy. Chwilę wcześniej Musk zapowiedział takie działanie w serwisie X.

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

Źródło:
Reuters, X, PAP, tvn24.pl

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR) ostrzegają przed trudnymi warunkami w górach. Słoneczna pogoda może okazać się zwodnicza dla wielu turystów. Tylko w sobotę miało miejsce dziewięć interwencji. Jedna osoba zginęła.

Zginął turysta. Trudne warunki i seria wypadków w Tatrach

Zginął turysta. Trudne warunki i seria wypadków w Tatrach

Źródło:
PAP

W niedzielę o 8 rano rozpoczęły się przedterminowe wybory w Niemczech. Obywatele tego kraju wybierają nowy skład Bundestagu. Sondaże wskazują na przewagę chadeków, a jej lider Friedrich Merz jest faworytem do objęcia urzędu kanclerza.

Niemcy głosują. Jest jeden faworyt w sondażach

Niemcy głosują. Jest jeden faworyt w sondażach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP

Sąd utrzymał w mocy decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie wypadku drogowego z udziałem byłego zastępcy dyrektora Służby Więziennej Artura Dziadosza. Podstawą były opinie biegłych, którzy ocenili, że do śmiertelnego potrącenia pieszej na pasach nie doszło z winy kierowcy.

Były wiceszef Służby Więziennej śmiertelnie potrącił kobietę. Sąd zajął się decyzją o umorzeniu śledztwa

Były wiceszef Służby Więziennej śmiertelnie potrącił kobietę. Sąd zajął się decyzją o umorzeniu śledztwa

Źródło:
PAP

W trzecią rocznicę wybuchu inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę Wielka Brytania ogłosi największy od początku agresji pakiet sankcji przeciwko Moskwie - zapowiedział szef brytyjskiej dyplomacji David Lammy. Dzień wcześniej premier Keir Starmer rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. 

Chcą "przykręcić śrubę" Rosji. Szykują największy pakiet sankcji

Chcą "przykręcić śrubę" Rosji. Szykują największy pakiet sankcji

Źródło:
PAP, Reuters

Ulewne opady deszczu doprowadziły do powstania powodzi błyskawicznych w stolicy Botswany. W wyniku żywiołu zginęło siedem osób, tym troje dzieci -poinformował w sobotę prezydent Duma Boko.

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Źródło:
Reuters

Kolejna fala obfitych opadów śniegu nawiedziła wybrzeże Morza Japońskiego. Miejscami grubość pokrywy śnieżnej przekracza pięć metrów.

Miejscami leży ponad pięć metrów śniegu

Miejscami leży ponad pięć metrów śniegu

Źródło:
Reuters, NHK

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl

Nie ma się z czego śmiać. Bądźmy poważni, bo sytuacja robi się naprawdę poważna - napisał na platformie X premier Donald Tusk. Nastąpiło to krótko po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

"Sytuacja robi się naprawdę poważna". Wpis premiera

"Sytuacja robi się naprawdę poważna". Wpis premiera

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News

Wierni z różnych krajów przychodzą kolejny dzień pod rzymską Poliklinikę Gemelli, gdzie przed pomnikiem Jana Pawła II zostawiają świeczki i kwiaty oraz modlą się o zdrowie przebywającego tam ósmy dzień papieża Franciszka. Włoska prasa pisze, że "świat niepokoi się i modli się za papieża" i że "kluczowe będą najbliższe godziny".

"Forza Francesco", "milczenie Kurii". Włoska prasa: świat niepokoi się

"Forza Francesco", "milczenie Kurii". Włoska prasa: świat niepokoi się

Źródło:
PAP

Spotkanie z Donaldem Trumpem traktuję jako dopełnienie procesu po tym, jak wcześniej rozmawiałem z sekretarzem obrony USA i generałem Keithem Kelloggiem - powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w Waszyngtonie Marcinem Wroną. Mówił także o "sprytnym planie" dotyczącym amerykańskiego zaangażowania w rozmowy o zakończeniu wojny między Ukrainą a Rosją, który jednocześnie byłby "swoistą gwarancją bezpieczeństwa dla Ukrainy".

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Źródło:
TVN24, PAP

Prezydent USA Donald Trump, w czasie przemówienia na konferencji CPAC, mówił, że w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie rozmawia zarówno z Władimirem Putinem, jak i Wołodymyrem Zełenskim. - Chcemy, by Ukraina dała nam coś za wszystkie pieniądze, które na nią wyłożyliśmy - powiedział. Ocenił też, że działania jego poprzednika Joe Bidena w tym zakresie były "głupie".

Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas

Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas

Źródło:
TVN24, PAP
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Depresja to groźna choroba, która może być śmiertelna. Jej objawy mogą zostać niezauważone zarówno u siebie, jak i u bliskich. Eksperci podkreślają, że nie można lekceważyć depresji i warto sięgnąć po profesjonalne wsparcie. Oto aktualna lista, gdzie szukać pomocy. 

Światowy Dzień Walki z Depresją. Tu znajdziesz profesjonalną pomoc

Światowy Dzień Walki z Depresją. Tu znajdziesz profesjonalną pomoc

Źródło:
tvn24.pl

Jest z nami prezydent Duda z Polski. To fantastyczny człowiek, mój wielki przyjaciel - mówił na konferencji konserwatystów CPAC prezydent Donald Trump. Polski prezydent wtedy wstał i pomachał zgromadzonym. Później z szefem swojego gabinetu Marcinem Mastalerkiem bił brawo na stojąco, gdy Trump mówił, że urzędnicy do spraw równości zostali zwolnieni.

Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo

Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o remake'u klasycznego horroru "Nosferatu", wyczekiwanym powrocie serialu "Biały Lotos", nowej roli Cezarego Pazury i planowanym występie AC/DC tego lata w Polsce.

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

Źródło:
tvn24.pl