Wielkie modele, chodzące roboty i wyższa fizyka. Kulisy kosmosu na miarę Oscara

Zwiastun filmu "Interstellar"
Zwiastun filmu "Interstellar"
Warner Bros. Pictures
"Interstallar" ma szansę na OscaraWarner Bros. Pictures

Drugi rok z rzędu kosmos zagości na ceremonii rozdania Oscarów. Film "Interstallar" jest uznawany za najbardziej prawdopodobnego zwycięzcę w kategorii: efekty specjalne. Reżyser Christopher Nolan i jego zespół pokazali, że o ich jakości nie decyduje liczba wygenerowanych komputerowo eksplozji, ale finezja w łączeniu obrazów sztucznych i prawdziwych. Czasem mniej znaczy więcej.

"Interstellar" podąża śladami innego "kosmicznego" obrazu, czyli zeszłorocznego filmu "Grawitacja" w reżyserii Alfonso Cuarona. W 2014 roku zdobył on łącznie siedem oscarowych statuetek, w tym za efekty specjalne.

Typujący wyniki tegorocznej gali eksperci nie przewidują tak dobrego wyniku "Interstallar", ale uznają go za murowanego kandydata do zwycięstwa w kategorii efekty specjalne. - W tej dziedzinie to może nie film wybitny, ale wyróżniający się i zdecydowanie bardzo silny kandydat. Ja sam bym go wybrał - mówi tvn24.pl dr Paweł Frelik, prezes stowarzyszenia Science Fiction Research Association.

Poza nominacją w kategorii efekty specjalne film Nolana ma również szansę na Oscara za najlepszą muzykę (dzieło Hansa Zimmera), dźwięk, montaż dźwięku i scenografię.

Sposób na realizm

Skąd tak wysoka ocena efektów specjalnych w "Interstallar"? Chcąc opowiedzieć historię dziejącą się w większości w kosmosie Nolan nie miał wyboru. To efekty specjalne musiały tworzyć znaczną cześć obrazu widzianego na ekranie. Jak mówi dr Frelik, w sposób oczywisty stoją one na najwyższym dostępnym hollywoodzkim poziomie. Nolanowi i jego współpracownikom udało się to osiągnąć dzięki wielu ciekawym rozwiązaniom. Zbudowali wielkie makiety, zaprzęgli do pracy prawdziwego naukowca i ograniczyli rolę całkowicie komputerowo generowanych scen. W filmie Nolana tylko nieliczne dynamiczne akcje są pokazywane za pomocą obrazu stworzonego w całości przez maszyny. Kamera zazwyczaj skupia się na aktorach i bliskich ujęciach, w których grafika komputerowa odgrywa mniejszą rolę. Przewagę mają natomiast pieczołowicie wykonane makiety, które odegrały wielką rolę w "Interstallar". Praktyczny brak "epickich" scen wielkich eksplozji w kosmosie czy dynamicznie przelatujących obok kamery statków, co jest często spotykanym obrazem w innych "kosmicznych" produkcjach, czyni film Nolana bardziej rzeczywistym. Mniej jest momentów, kiedy to, co ogląda widz, w sposób oczywisty jest fantazją. Subtelniejsze dysponowanie komputerowymi efektami specjalnymi czyni film bardziej realistycznym. Czasem mniej znaczy więcej.

Makieta jednego z filmowych pojazdów kosmicznych w studiu w Los AngelesWarner Bros. Entertainment/Paramount Pictures Corporation

Statki kosmiczne w studiach

Nie oznacza to jednak, że w "Interstallar" efektów specjalnych brakuje. Wręcz przeciwnie. Film dziejący się w 3/4 w kosmosie bez nich się nie obędzie. Tworzyły je dwie firmy: Double Negative i New Deal Studios. Ta pierwsza sprawowała generalną pieczę nad efektami specjalnymi i nad efektami tworzonymi komputerowo. Ta druga wykonała natomiast wielką pracę związaną z produkcją modeli na potrzeby filmu. Nolan chciał bowiem użyć do nagrań "prawdziwych" statków kosmicznych i robotów, a nie takich wygenerowanych przez komputery. - Chcieliśmy oprzeć to, co widać w filmie, o obrazy znane z misji Apollo i Gemini przeprowadzonych przez NASA. To miała być eksploracja kosmosu bardzo mocno osadzona w rzeczywistości. Mogliśmy to zrobić komputerowo, ale ludzkie oko i tak dostrzeże różnicę pomiędzy czymś, co jest rzeczywiste, a czymś, co stworzono wirtualnie - opisał w rozmowie z portalem space.com filozofię efektów specjalnych "Interstallar" odpowiedzialny za nie Paul Franklin.

Specjaliści od modeli stworzyli prawdziwe giganty, mierzące po kilkanaście metrów, które następnie na potrzeby dynamicznych scen montowano na specjalnych wysięgnikach umożliwiających ruch w każdym kierunku. Sztuczne pojazdy kosmiczne były na tyle duże, że to do nich przyczepiano kamery, uzyskując w ten sposób realistyczne ujęcia "z zewnątrz". Na potrzeby jedynej "wybuchowej" sceny filmu zbudowano model fragmentu statku w skali 1/5, który następnie wysadzono. Wygląd zewnętrzny, kolory, fakturę powierzchni wzięto z rzeczywistości. - Oparliśmy się o rozwiązania NASA, tylko nakładając je na nasze wymyślone kształty - powiedział magazynowi "FX Guide" Ian Hunter z New Deal Studios.

Ta sama makieta statku poł świata dalej, podczas kręcenia scen na IslandiiWarner Bros. Entertainment/Paramount Pictures Corporation

"Prawdziwe" były również występujące w filmie charakterystyczne roboty mające formę metalowych monolitów rozkładających się w zależności od potrzeb niczym szwajcarski scyzoryk. Zbudowano ich łącznie osiem, każdy za 20 tys. dolarów. Specom od modeli zajęło to sześć tygodni. Każdy robot ważył 100 kg i miał ukryty wewnątrz skomplikowany system siłowników hydraulicznych. Niemal wszystkie ruchy widoczne w filmie modele wykonywały naprawdę. Tylko te najbardziej dynamiczne były dziełem komputerów.

Miniatura głównego pojazdu bohaterów "Interstallar" podczas przygotowań do zdjęć w studiuWarner Bros. Entertainment/Paramount Pictures Corporation
Robot "wysiadający" na powierzchnię obcej planety. Stalowych linek zwisających z góry w filmie oczywiście nie uświadczymyWarner Bros. Entertainment/Paramount Pictures Corporation

"Robotom" z planu filmowego było jednak daleko od tych z filmu, jeśli chodzi o samodzielność. W rzeczywistości zawsze stał za nimi lub obok nich operator, który sterował ich ruchami. Ponieważ był to dość wysoki mężczyzna, przy montażu filmu trzeba było pieczołowicie usuwać czubek jego głowy często wystający zza "robota".

Człowiek stojący za robotami z "Interstallar", Bill Irvin. On również udzielił im głosuWarner Bros. Entertainment/Paramount Pictures Corporation

Komputery i nauka w unii

Pomimo szerokiego zastosowania modeli "Interstallar" nie mógłby się obyć bez "magii" grafiki komputerowej. Głównym celem jej zastosowania było umieszczenie aktorów i makiet w realistycznie wyglądającym kosmosie czy na obcych planetach. Odpowiadająca za to firma Double Negative stosowała szereg technologii będących już standardem w Hollywood. Nolan współpracuje z nią od wielu lat. Double Negative odpowiadało za między innymi efekty w filmie "Incepcja" czy nowej serii filmów o przygodach Batmana.

Podczas prac nad "Interstallar" firma wkroczyła jednak na nowy dla siebie obszar, czyli kosmos. Ideą Nolana było przedstawić go tak bardzo realistycznym, jak to możliwe. W tym celu do współpracy zwerbowano Kipa Thorne'a, znanego amerykańskiego fizyka teoretycznego, specjalizującego się w stosowaniu teorii względności Einsteina w astrofizyce. Oznacza to między innymi rozważania nad naturą czarnych dziur czy tuneli czasoprzestrzennych.

Ponieważ teoria względności jest bez mała naukową podstawą "Interstallar", Thorne miał dużo do dodania od siebie. To jego obliczenia posłużyły grafikom komputerowym za podstawę do wygenerowania wyjątkowych obrazów czarnej dziury i tunelu czasoprzestrzennego, które bohaterowie spotykają na swojej drodze.

Główna aktorka drugoplanowa Jessica Chastain w towarzystwie konsultanta naukowego Kipa Thorna. W filmie zastępuje go Michael Cain jako profesor BrandWarner Bros. Entertainment/Paramount Pictures Corporation

Jak mówił w wywiadzie dla strony space.com Franklin, stworzone przy pomocy Thorne’a obrazy tych kosmicznych fenomenów są pierwszymi w historii Hollywood, które mają prawdziwe naukowe podstawy. Podczas prac nad filmem astrofizyk miał się zżymać, że we wszystkich wcześniejszych filmach czarne dziury i tunele czasoprzestrzenne były błędnie przedstawiane jako obiekty dwuwymiarowe, podczas gdy tak naprawdę (zgodnie z obowiązującą teorią) są to obiekty trójwymiarowe.

Czarna dziura o nazwie "Gargantua", stworzona w oparciu o obliczenia Thorne'aWarner Bros. Entertainment/Paramount Pictures Corporation

Wyższy cel filmu

Dzięki takiej, a nie innej filozofii przyjętej przez Nolana podczas prac nad "Interstallar", przedstawiony w filmie kosmos i podróże przezeń wydają się wyjątkowo realistyczne i po prostu atrakcyjne wizualnie. - Obrazy samego kosmosu są przepiękne, ale także obrazy samych planet, które odwiedzają bohaterowie, są wyjątkowe - mówi dr Frelik. Duża w tym zasługa Islandii, której surowe krajobrazy posłużyły za tło do scen dziejących się na innych światach. Co ciekawe, część filmu dziejąca się na Ziemi, w wydawałoby się typowym krajobrazie centralnych stanów USA, została nakręcona głównie w Kanadzie, w prowincji Alberta. To tam na potrzeby "Interstallar" zasiano ponad 200 ha kukurydzy, która następnie została rozjechana, spalona i zasypana sztucznym pyłem.

Przy pomocy "Interstallar" Nolan po raz kolejny udowodnił, że ma wyjątkowy dar tworzenia filmów po prostu pięknych i spójnych wizualnie, z wyraźnym zamysłem artystycznym. Ocena fabuły czy gry aktorskiej to już inna sprawa. W tych dziedzinach "Interstallar" na Oscary wielkich szans nie ma.

Jednak, jak zwraca uwagę dr Frelik, film Nolana ma pewną bardzo ważną funkcję. W sposób zamierzony lub nie, jest kolejnym po "Grawitacji" obrazem starającym się na nowo rozbudzić w Amerykanach zainteresowanie kosmosem i jego eksploracją. Oba filmy odniosły duże sukcesy kasowe. "Grawitacja" zarobiła 0,6 mld dolarów a "Interstallar" pół miliarda. Oznacza to, że taka tematyka spotkała się z dużym zainteresowaniem widzów. Piękne obrazy kosmosu mogą przekonać Amerykanów, że jednak warto wydawać pieniądze na NASA.

Autor: Maciej Kucharczyk/kka / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Warner Bros. Entertainment/Paramount Pictures Corporation

Pozostałe wiadomości

"Każdy z rywali jest poważnym wyzwaniem, kto zlekceważy konkurentów - przegra wybory. W takich wyścigach nie ma pewniaków. Coś o tym wiemy" - napisał Donald Tusk. Wpis premiera został zamieszczony po ogłoszeniu, że kandydatem PiS na prezydenta będzie Karol Nawrocki.

PiS odsłoniło karty. Donald Tusk komentuje i przestrzega

PiS odsłoniło karty. Donald Tusk komentuje i przestrzega

Źródło:
TVN24, PAP

Nie jest to kandydat obywatelski. Miałam deja vu, cały czas widziałam w nim Andrzeja Dudę - mówiła w TVN24 o kandydacie PiS na prezydenta politolożka dr hab. Renata Mieńkowska-Norkiene. Socjolog dr hab. Wojciech Rafałowski ocenił, że "w pewnym momencie zapomnimy w trakcie tej kampanii, że to jest kandydat obywatelski".

"Jest taki zamysł, żeby poudawać, że będzie to kandydat wszystkich Polaków"

"Jest taki zamysł, żeby poudawać, że będzie to kandydat wszystkich Polaków"

Źródło:
TVN24

Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, został kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. W swoim przemówieniu w trakcie konwencji w Krakowie odniósł się między innymi do kwestii bezpieczeństwa, gospodarki czy rządów prawa. Oto najważniejsze punkty jego wystąpienia.

"Pierwsza obietnica", podatki i "wielkie projekty". Kluczowe momenty przemówienia Nawrockiego

"Pierwsza obietnica", podatki i "wielkie projekty". Kluczowe momenty przemówienia Nawrockiego

Źródło:
TVN24, PAP

Karol Nawrocki - prezes Instytutu Pamięci Narodowej, były bokser i piłkarz, a z wykształcenia historyk - będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Oto, co wiemy o 41-letnim kandydacie.

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Źródło:
tvn24.pl

Początek tygodnia przyniesie nam sporą zmianę w pogodzie. Na termometrach pojawią się znacznie wyższe wartości niż te obserwowane od kilku dni. Co będzie źródłem tej anomalii? Synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński przeanalizował prognozy sytuacji barycznej, która może przynieść nam nawet 10 stopni więcej niż zazwyczaj o tej porze roku.

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Źródło:
tvnmeteo.pl

Policjanci zatrzymali dwuosobową załogę prywatnego pogotowia, która próbowała wwieźć na mecz materiały pirotechniczne. Jechali na stadion karetką na sygnale. Grozi im do pięciu lat więzienia. Jak poinformował Robert Szumiata z Komendy Stołecznej Policji, kierowcą był student medycyny bez uprawnień do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych.

Karetką na sygnale próbowali wwieźć na mecz materiały pirotechniczne

Karetką na sygnale próbowali wwieźć na mecz materiały pirotechniczne

Źródło:
Policja Warszawa

Samochód z trzema osobami w środku przebił barierkę na moście i wpadł do wody. Patrol policji, który przejeżdżał obok, wyciągnął auto na brzeg. W aucie znajdował się kierowca, pasażer i dwuletnia dziewczynka. Dziecko zostało przewiezione do szpitala.

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Źródło:
tvn24.pl

Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Jego kandydaturę przedstawił historyk i publicysta, profesor Andrzej Nowak. - Jestem gotowy do tego, aby reprezentować wszystkich Polaków - zapewnił Nawrocki.

Na konwencji PiS ogłoszono "bezpartyjnego kandydata" na prezydenta

Na konwencji PiS ogłoszono "bezpartyjnego kandydata" na prezydenta

Źródło:
TVN24

O naszej decyzji zdecydowały osobiste zalety pana doktora - mówił Jarosław Kaczyński o powodach wyboru Karola Nawrockiego na kandydata PiS na prezydenta. - Uznaliśmy, że to najlepszy kandydat - mówił prezes PiS i przekonywał, że szef IPN "jest człowiekiem przenikliwym, człowiekiem zdrowego rozsądku".

PiS postawiło na Nawrockiego. Kaczyński: muszę wyjaśnić nasze motywy

PiS postawiło na Nawrockiego. Kaczyński: muszę wyjaśnić nasze motywy

Źródło:
TVN24
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ulewny deszcz i grad nawiedził w piątek stolicę Madagaskaru. Warunki pogodowe zaskoczyły mieszkańców Antananarywy - do opadów doszło w suchym okresie, na długo przed początkiem pory deszczowej. Zjawisko miało dość nietypowe wyjaśnienie.

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Źródło:
PAP, Madagascar-Tribune.com

Ogromne stado żubrów przebiegło przez drogę w okolicach Szudziałowa w województwie podlaskim. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24. Na nagraniu widać grupę zwierząt w różnym wieku, od młodych osobników po majestatyczne, dojrzałe zwierzaki.

Stado żubrów zatrzymało ruch

Stado żubrów zatrzymało ruch

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl, bia24.pl

Sztab generalny armii ukraińskiej poinformował o ataku na stację radarową przeciwlotniczego systemu rakietowego S-400 w obwodzie kurskim w Rosji. Według ekspertów wojskowych w Kijowie, zaatakowany sprzęt "terroryzował" przygraniczne tereny Ukrainy, ponieważ był wykorzystywany do ostrzałów celów na ziemi.

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

Źródło:
NV, tvn24.pl

Najpierw zapowiedzieli zwolnienie 5,5 tysiąca osób, a teraz tną pensje dla 10 tysięcy pracowników. Tak Bosch próbuje znaleźć pieniądze w obliczu dużej konkurencji z Chin.

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Źródło:
Reuters

Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że policjant, który postrzelił swojego kolegę podczas interwencji na ulicy Inżynierskiej w Warszawie, pełnił służbę od ponad roku. W związku ze śmiercią funkcjonariusza prokuratura wszczęła śledztwo. Według ustaleń dziennikarza tvn24.pl, policjant, który strzelał, był bardzo dobrze oceniany przez przełożonych.

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do tragicznego wypadku trzech aut doszło w Przyłubiu (woj. kujawsko-pomorskie). Dwie osoby zginęły na miejscu, trzy trafiły do szpitala.

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Źródło:
tvn24.pl

Po kilku zimnych dniach teraz czeka nas raptowny wzrost temperatury. Co w pogodzie czeka nas do końca listopada i jak zacznie się grudzień? Czy wróci mróz? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

- Mieszkam w stumetrowym domu, samotnie wychowuję dwoje dzieci. Dom podzielony jest na pół. Rodzice mają osobne liczniki. Oni płacą około dwieście złotych za prąd, a ja - mając fotowoltaikę - dwadzieścia tysięcy złotych - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Agnieszka z Rudy Kozielskiej. - Jeden z największych rachunków, o którym mam wiedzę wyniósł 80 tysięcy złotych, a mówimy o zwykłych domach - komentuje Izabela Dąbrowska-Antoniak, koordynator do spraw negocjacji przy prezesie Urzędu Regulacji Energetyki.

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

Źródło:
tvn24.pl

Szefowa sztabu generalnego kanadyjskiej armii generał Jennie Carignan skrytykowała publicznie kandydata na sekretarza obrony USA Pete'a Hegsetha, wysuniętego przez prezydenta elekta USA Donalda Trumpa. Ten jest zdania, że kobiety i mężczyźni nie powinni razem służyć w jednostkach frontowych.

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

Źródło:
PAP

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

890 błędów, z czego ponad 200 o charakterze krytycznym zawierała dokumentacja projektowa rozbudowy szpitala we Włocławku. W efekcie dwa nowe budynki, które miały być gotowe w 2023 roku do teraz znajdują się w stanie surowym i nie zostaną oddane do użytku wcześniej niż za trzy lata. A cała inwestycja zamiast planowanych 155 milionów będzie kosztować ponad 400 milionów złotych.

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Źródło:
tvn24.pl