TVN24 | Kultura i styl

Neil Young zażądał usunięcia jego muzyki ze Spotify

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
momo\mtom
Źródło:
Reuters

Trwa usuwanie muzyki kanadyjskiego wokalisty i gitarzysty Neila Younga z serwisu streamingowego Spotify. Domagał się tego sam artysta, który nie chciał, by jego piosenki widniały na tej samej platformie, która oferuje podcast Joe Rogana - donosi w czwartek agencja Reutera. Muzyk oskarża prezentera o szerzenie dezinformacji na temat koronawirusa i szczepionek przeciw COVID-19.

We wtorek Neil Young zamieścił na swojej stronie internetowej list otwarty, zaadresowany do jego menedżera oraz wytwórni płytowej Warner Music Group. Artysta zażądał w nim usunięcia jego muzyki ze Spotify. To protest Kanadyjczyka przeciwko podcastowi Joe Rogana, którego muzyk oskarżył o rozpowszechnianie dezinformacji na temat COVID-19.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"Chcę, byście powiadomili Spotify jeszcze dziś, że domagam się zdjęcia całej mojej muzyki z ich platformy. Mogą mieć albo Rogana, albo Younga" - napisał muzyk w liście, cytowanym przez "Wall Streat Journal". "Robię to, ponieważ Spotify rozpowszechnia fałszywe informacje o szczepionkach - przyczyniając się potencjalnie do śmierci tych, którzy wierzą w szerzoną przez nich dezinformację" - dodał 76-letni artysta. List został później usunięty.

Neil Young znika ze Spotify

Jak donosi agencja Reutera, Spotify rozpoczął proces usuwania dyskografii legendarnego kanadyjskiego rockmana. "Jest nam przykro z powodu decyzji Neila o usunięciu jego muzyki ze Spotify, ale mamy nadzieję, że wkrótce znów do nas powróci" - czytamy w oświadczeniu platformy. 

Szwedzka firma poinformowała, że stara się utrzymać balans między "bezpieczeństwem słuchaczy i wolnością twórców". Dodała, że usunęła do tej pory ponad 20 tysięcy odcinków podcastów związanych z COVID-19, zgodnie ze swoją "szczegółową polityką dotyczącą treści". 

Neil Young został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame w 1995 roku Frazer Harrison/Getty Images

Jak donosi agencja Reutera, w czwartek autor takich hitów, jak "Heart of Gold", "Harvest Moon" czy "Rocking in the Free World" podziękował swojej wytwórni płytowej za "wsparcie w mojej decyzji o wycofaniu całej mojej muzyki ze Spotify". Artysta zachęcił innych muzyków, by poszli w jego ślady.

"Spotify stał się źródłem zagrażającej życiu dezinformacji na temat COVID-19" - napisano w oświadczeniu, zamieszczonym na stronie Younga. "Kłamstwa są sprzedawane za pieniądze" - czytamy. Young przyznał, że usunięcie jego muzyki z popularnego serwisu streamingowego to "ogromna strata" dla wytwórni Warner Music Group. 

Prezenter oskarżany o dezinformację

54-letni Joe Rogan, gospodarz jednego z popularniejszych podcastów na Spotify - "The Joe Rogan Experience" - wielokrotnie wzbudzał kontrowersje swoimi poglądami na temat pandemii i szczepionek.

W styczniu 270 naukowców i lekarzy podpisało list, wzywający Spotify do podjęcia działań przeciwko Roganowi, oskarżając go o szerzenie nieprawdy w swoim programie.

Autor:momo\mtom

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Frazer Harrison/Getty Images

Pozostałe wiadomości