Oscary pod szczególnym nadzorem. "To będzie jak stan wyjątkowy"

W najbliższą niedzielę uwaa świata skupi się na Dolby Theatre w Los AngelesShutterstock

Po atakach terrorystycznych w San Bernardino (USA) oraz w Paryżu, organizatorzy tegorocznej ceremonii rozdania Oscarów zapowiadają szczególne środki bezpieczeństwa. - Z dużą ostrożnością chcemy podjąć wszystkie środki jakimi dysponujemy, żeby zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom i oglądającym - powiedział przedstawiciel policji w Los Angeles.

Chociaż amerykańskie organy ścigania informują, że nie ma żadnych sygnałów o szczególnym niebezpieczeństwie, to niedzielnej gali będą towarzyszyć także jednostki specjalne SWAT.

Szczególne środki bezpieczeństwa

Dolby Theatre, który położony jest w samym sercu Hollywood, zabezpieczany będzie przez setki funkcjonariuszy policji.

Siły zabezpieczające wydarzenie wyposażone będą w kamizelki kuloodporne, narzędzia taktyczne do wykrywania bomb, psy policyjne, ale również specjalistyczny sprzęt niewidoczny gołym okiem.

Część służb będzie normalnie umundurowana, ale liczni oficerowie pojawią się incognito. Rozmieszczone zostaną również wykrywacze metalu, a każdy samochód wjeżdżający w pobliże teatru poddany zostanie kontroli.

- Przewidując jakikolwiek atak terrorystyczny - a trzeba pamiętać, że to największe wydarzenie telewizyjne na świecie - [ceremonia - red.] będzie jak stan wyjątkowy - ocenił ekspert ds. ochrony w rozmowie z Deadline. Dodał, że firmy ochroniarskie, które do tej pory strzegły bezpieczeństwa podczas oscarowej nocy też się zmienią.

Zdaniem rozmówcy Deadline, nastąpił koniec współpracy z firmami zewnętrznymi. Do ochrony wydarzenia zatrudnieni zostali jedynie funkcjonariusze po służbie albo ochroniarze z wieloletnim doświadczeniem pracy przy dużych imprezach.

Rozmówca amerykańskiego magazynu podkreślił, że ochroniarze Oscarów to ludzie, którzy drugiej szansy nie będą mieć i od których oczekuje się, że w razie jakiejś sytuacji, będą nie tylko potrafić wyciągnąć broń, ale także ją użyć. - To jest nowy standard w Hollywood, zwłaszcza na ceremoniach rozdania nagród, gdzie mieszają się elity - stwierdził ekspert ds. bezpieczeństwa.

"Niektóre działania zabezpieczające będą niewidoczne"

Horace Frank z Biura Antyterrorystycznej i Operacji specjalnych policji w Los Angeles (CTSOB) powiedział, że w niedziele o świcie jednostki policyjne będą sprawdzać każdy zakamarek, żeby upewnić się, że wszystko jest bezpieczne i wolne od jakichkolwiek Następnie jednostki CTSOB wpuszczą prywatną firmę ochroniarską. Chociaż teoretycznie służby policyjne powinny usunąć się na bok w takiej sytuacji, to jednak przy tym wydarzeniu policja i firma ochroniarska będą ze sobą ściśle współpracować. - Będzie można zobaczyć dużą liczbę umundurowanych i ustawione zostaną punkty kontrolne - powiedział Frank.- Niektóre działania zabezpieczające będą niewidoczne. Zamontowanych zostanie bardzo dużo kamer, których możemy używać z ukrycia. (...) Łatwo je zamaskować i dają perfekcyjny obraz - dodał przedstawiciel antyterrorystów.

Z całą pewnością, z perspektywy mediów, to będzie znacznie większe niż Złote Globy czy Grammy. Więcej ludzi to ogląda i skupiona jest uwaga większej ilości osób. Równie współmiernym problemem jest ilość ludzi uczestniczących w wydarzeniu na miejscu. Z dużą ostrożnością chcemy podjąć wszystkie odpowiednie i rozsądne środki jakimi dysponujemy, żeby zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom i oglądającym - powiedział Frank.

"Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo"

Pozostaje pytanie o bezpieczeństwo publiczności zgromadzonej przed teatrem. Jak przedstawiciel policji stwierdził, będzie wydzielona specjalna strefa dla wszystkich ciekawskich, która będzie monitorowana za pomocą kamer. Według Franka zostaną wykorzystane środki, o których nie może mówić.

- Nieustannie mówimy ludziom: jeśli coś widzicie, zgłoście to. Terroryści i osoby uzbrojone nie działają w próżni, dlatego uczulamy publiczność, żeby zawiadamiały służby jeśli dzieje się coś podejrzanego - powiedział Frank, który dodał, że nie należy się przejmować oskarżeniami o islamofobię, ponieważ "chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo". Policja w Los Angeles zachęca wszystkich, którzy wybierają się w niedziele w okolicę Dolby Theatre do korzystania z aplikacji IWATCHLA, która służy do anonimowego zgłaszania podejrzanych sytuacji w mieście. Materiały, które trafiają za jej pomocą prosto do policji poddawane są wnikliwej analizie. Już w poprzednią niedziele Hollywood Boulvard został zamknięty na odcinku pomiędzy Highland Avenue i Orange Drive. Ponownie otworzony zostanie we wtorek o świcie. W związku z niedzielną ceremonią zmieniony zostanie ruch metra, które omijać będzie okolice Dolby Theatre.

WSZYSTKIE INFORMACJE O OSCARACH ZNAJDZIESZ TUTAJ

Autor: tmw/gry / Źródło: Deadline, Variety, The Hollywood Reporter, latimes.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko, odnosząc się do rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na marginesie prawicowej konferencji. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek, by doszło do niej w Białym Domu lub rezydencji Trumpa. Dodała, że po informacji o planowanej wizycie Emmanuela Macrona w Waszyngtonie w poniedziałek, "ktoś przekonał prezydenta, że to on powinien być pierwszy".

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 28,9 procent, a prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) 19,5 procent. Na trzecim miejscu znaleźli się socjaldemokraci z SPD z wynikiem 16 procent - wynika z sondażu exit poll opublikowanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Zieloni zdobyli 13,5 procent głosów.

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Źródło:
PAP, Reuters, Tagesschau, BBC

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium